
Barykada Wolności – konspiracyjny tygodnik (dwutygodnik) socjalistyczny.

Gazeta Robotnicza – czasopismo powołane do życia w Berlinie 3 stycznia 1891 roku przez polskich socjalistów działających w socjaldemokracji niemieckiej (SPD). Jako redaktor sygnowany był Władysław Kurowski, a po jego śmierci od lipca 1892 Franciszek Morawski. Gazetę redagowali również Ignacy Daszyński i Stanisław Przybyszewski.

III Proletariat, właśc. Polska Partia Socjalistyczna „Proletariat” – partia robotnicza powstała w 1900 roku we Lwowie.

Powstanie łódzkie, zwane również powstaniem czerwcowym – pierwsze w Imperium Rosyjskim powstanie zbrojne robotników w trakcie rewolucji 1905 roku, które miało miejsce w dniach 22–24 czerwca, a zarazem początek rewolucji 1905 roku w Królestwie Polskim. Obok wymiaru społecznego miało zarazem charakter zrywu niepodległościowego.

Rady Delegatów Robotniczych w Polsce – organy przedstawicielskie robotników i chłopów, powstające głównie z inicjatywy Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy (SDKPiL) i Polskiej Partii Socjalistycznej – Lewicy oraz różnych grup politycznych na ziemiach polskich od listopada 1918.
Ludwik Tadeusz Waryński – polski działacz i ideolog polskiego ruchu socjalistycznego. Brat Stanisława, ojciec Tadeusza Waryńskiego.

Związek Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej (ZNMS) – istniejąca w latach 1917–1948 oraz na emigracji w latach 1946–1952 organizacja młodzieży studenckiej założona przez działaczy socjalistycznych.