
Gołuchów – wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Gołuchów.

Arboretum w Gołuchowie – jedno z najstarszych i największych arboretów w Polsce założonych w stylu angielskim w II połowie XIX w. Znajduje się w Gołuchowie w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Gołuchów. Obecnie jest własnością Lasów Państwowych, a konkretnie należącego doń Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie i ma powierzchnię według różnych źródeł 158,05 ha lub 144,9 ha, rozciągając się wąskim pasem długości 3 km wzdłuż obu brzegów rzeki Ciemnej.

Jezioro Gołuchowskie – zbiornik zaporowy na Wysoczyźnie Kaliskiej, na Trzemnej, o powierzchni 51,5 ha, w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Gołuchów, wybudowany w latach 1969–1971 na gruntach wsi Gołuchów i Czerminek, 12 km na południowy wschód od Pleszewa i 15 km na północny zachód od Kalisza; pełni funkcje rekreacyjne i pomocnicze retencyjne dla Kaliskiego Węzła Wodnego; kąpielisko, na wschód od zbiornika las, kemping; komunikację miejską obsługują Pleszewskie Linie Autobusowe.
Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie – muzeum, znajdujące się we wsi Gołuchów. Placówka działa w ramach Ośrodka Kultury Leśnej, będącego własnością Państwowego Gospodarstwa Leśnego „Lasy Państwowe”. Jego siedzibą są dawne zabudowania gospodarcze gołuchowskiego zamku.

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie – samodzielna jednostka organizacyjna działająca w strukturze Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, powstała w 1976 roku na terenie dziewiętnastowiecznego założenia zamkowo-parkowego w Gołuchowie. W ramach OKL Gołuchów działa Muzeum Leśnictwa oraz Pokazowa Zagroda Żubrów.

Parafia Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Gołuchowie – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Gołuchów diecezji kaliskiej. Została utworzona w 1618. Mieści się przy ulicy Pleszewskiej. Prowadzą ją księża diecezjalni.
Zamek w Gołuchowie – pierwotnie wczesnorenesansowa murowana budowla o charakterze obronnym, kilkukondygnacyjna, na planie prostokąta, z basztami w każdym z narożników, która została wzniesiona w latach 1550–1560 dla Rafała Leszczyńskiego w Gołuchowie, gruntownie przebudowana w II połowie XIX w. przez Izabellę z Czartoryskich Działyńską.