
Antonin – wschodnia część miasta Chełm, obejmująca obszar dawnej Góry Antonińskiej należącej do Pagórów Chełmskich, na terenach dawnego folwarku Antonin. W roku 1956 większa część dawnej wsi Antonin została przekształcona w obszar przemysłowy, pod budowę cementowni i kopalni kredy.

Białawin – północna część miasta Chełma, obecnie strefa przemysłowo-składowa obejmująca tereny po wschodniej stronie rzeki Uherki między linią kolejową Warszawa-Dorohusk, a Słyszówką na granicy z terenami wsi Srebrzyszcze (Serebryszcze), Koza-Gotówka, Okszów-Kolonia i Okszów w Gminie Chełm. Obszar ten obejmował rolnicze tereny folwarku Okszówek, które przekształcano stopniowo w strefę przemysłowo-składową związaną początkowo z obsługą towarowego ruchu kolejowego po otwarciu Kolei Nadwiślańskiej w 1886, a następnie z lokalizacją w tym obszarze kluczowych dla miasta inwestycji infrastruktury komunalnej, rzemiosła i przemysłu. W latach 1926-39 wybudowano tu miejską oczyszczalnię ścieków w związku z budową dzielnicy Nowe Miasto na terenach byłego folwarku Obłonie, a w 1984 uruchomiono Centralną Ciepłownię Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Góra Zamkowa, Górka, Góra Chełmska, Górka Katedralna – wzniesienie kredowe zlokalizowane w centrum Chełma będące najstarszą częścią miasta. Góra jest także źródłosłowiem nazwy miasta, gdyż w języku staropolskim wyraz chełm oznaczał wzgórze.

Chełm – obecnie miasto na prawach powiatu, założone w 1392 r. na zachodnim zboczu Górki Katedralnej w oparciu o przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim – dopiero w okresie ostatnich 150 lat odnotował trzy okresy intensywnego rozwoju, którym zawdzięcza dzisiejszą strukturę przestrzenną miasta, wykraczającą poza średniowieczne wały miejskie. Pierwszy, w drugiej połowie XIX w. związany był z budową i otwarciem w 1877 r. linii Kolei Nadwiślańskiej łączącej Mławę przez Warszawę, Lublin, Chełm z Kowlem, a następnie z budową i otwarciem w 1886 r. połączenia kolejowego z Brześciem. Dzięki nim Chełm zyskał nie tylko stację z dworcem kolejowym, ale również duży kompleks koszar dla blisko pięciotysięcznego garnizonu dwóch pułków piechoty 65 Moskiewskiego i 66 Butryskiego, założony przy trakcie lubelskim ok. 1,5 km od miasta. A równocześnie po stronie wschodniej, duży kompleks szpitala wojskowego o znaczeniu regionalnym, przy trakcie hrubieszowskim pod Borkiem. Istotnie zwiększyło to strategiczne znaczenie Chełma, gospodarcze i militarne. Liczba mieszkańców potroiła się do 1900 r., a w 1912 r. Chełm został stolicą nowo utworzonej guberni chełmskiej, której rozwój przerwała jednak wkrótce I-wojna.

Osiedle Dyrekcja, Osiedle Dyrekcji Kolejowej – osiedle w Chełmie wybudowane w latach 1928-39 w związku z zamiarem przeniesienia z Radomia do Chełma Wschodniej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, zlokalizowane we wschodniej części miasta, stanowiące część modernistycznej dzielnicy Nowe Miasto założonej w dwudziestoleciu międzywojennym (1926) na terenach Starostwa Obłonie.

Wolwinów – florystyczny rezerwat przyrody znajdujący się w południowo-wschodniej części miasta Chełm, w dzielnicy Wolwinów, w województwie lubelskim.położenie geograficzne: Pagóry Chełmskie powierzchnia : 1,12 ha rok utworzenia: 1972 dokument powołujący: Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 23 czerwca 1972 roku w sprawie uznania za rezerwat przyrody. przedmiot ochrony : zachowanie ze względów naukowych i dydaktycznych stanowiska roślinności stepowej.

Wysoka Górka – wczesnośredniowieczne grodzisko znajdujące się na Górze Zamkowej, stanowiącej centralne wzniesienie w obrębie miasta Chełma, później zamek kniazia Daniela Halickiego, księcia halicko-wołyńskiego, zbudowany w XIII wieku. Od średniowiecza miejsce kultu chrześcijańskiego.