
Łukasz Maria Abgarowicz – polski polityk i samorządowiec pochodzenia ormiańskiego, poseł na Sejm IV i V kadencji (2001–2007), senator VII i VIII kadencji (2007–2015).
Marek Zbigniew Balicki – polski lekarz, polityk, minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki, poseł na Sejm I, II i VI kadencji, senator V kadencji.

Jerzy Bartmiński – polski językoznawca, etnolingwista, folklorysta, slawista, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Instytutu Slawistyki PAN, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności.

Halina Bortnowska-Dąbrowska – polska filozof, teolog, publicystka. Animatorka przedsięwzięć społecznych, uczestniczka ruchu ekumenicznego wyrażająca potrzebę zwołania kolejnego Soboru w Kościele katolickim. Od 2007 do 2012 przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, w której pozostała jako członkini Rady.

Paweł Jan Bryłowski – polski polityk, prawnik i samorządowiec, prezydent Lublina w latach 1994–1998, poseł na Sejm III kadencji.
Zbigniew Bujak – polski polityk i politolog, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, poseł na Sejm I i II kadencji.

Andrzej Bohdan Celiński – polski polityk i socjolog, działacz opozycji demokratycznej. Senator I i II kadencji, poseł na Sejm II, IV, VI kadencji, w latach 2001–2002 minister kultury w rządzie Leszka Millera, od 2012 do 2015 przewodniczący Partii Demokratycznej.

Włodzimierz Czarzasty – polski przedsiębiorca i polityk. W latach 1999–2005 członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w latach 2006–2017 przewodniczący zarządu Stowarzyszenia „Ordynacka”, od 2016 przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Poseł na Sejm IX kadencji, od 2019 wicemarszałek Sejmu IX kadencji.

Marek Czekalski – polski polityk, samorządowiec, inżynier włókiennik. Od 1994 do 1998 prezydent Łodzi.

Maria Dmochowska z domu Lipska – polska polityk, lekarka i urzędnik państwowy, w latach 2006–2012 wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, posłanka na Sejm X, I i II kadencji, członkini prezydium zarządu i rzecznik prasowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Marek Edelman, ps. „Marek” – polski polityk i działacz społeczny pochodzenia żydowskiego, lekarz kardiolog, jeden z przywódców powstania w getcie warszawskim. Doktor nauk medycznych (1962). Kawaler Orderu Orła Białego.

Władysław Frasyniuk – polski kierowca autobusowy, związkowiec, działacz opozycji demokratycznej i więzień polityczny w PRL, polityk i przedsiębiorca. Przewodniczący Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna (1990–1991), Unii Wolności (2001–2005) oraz Partii Demokratycznej (2005–2006), poseł na Sejm I, II i III kadencji.

Ryszard Ganowicz – polski polityk, profesor Akademii Rolniczej w Poznaniu, senator I kadencji.

Radosław Gawlik – polski polityk, ekolog, poseł na Sejm PRL X, Sejm RP I, II i III kadencji, od 2011 do 2013 jeden z dwojga przewodniczących partii Zieloni 2004.

Bronisław Geremek – polski historyk i polityk, profesor nauk humanistycznych.

Eleonora Krystyna Harendarska – polska muzykolog, działaczka kulturalna, od 1991 do 2015 dyrektor Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

Ryszard Kazimierz Helak – polski inżynier, poseł na Sejm X kadencji.
Jacek Witold Hennel – polski fizyk, prof. dr hab., specjalista w zakresie rezonansu magnetycznego, członek krajowy korespondent Polskiej Akademii Umiejętności
Józefa Hennelowa, właśc. Józefa Maria Hennel z domu Golmont – polska dziennikarka, publicystka, felietonistka, posłanka na Sejm X i I kadencji, w latach 1948–2012 związana z „Tygodnikiem Powszechnym”.
Zbigniew Piotr Janas – polski polityk, działacz opozycji w PRL, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji.

Mariusz Kamiński – polski polityk. Od 2019 minister spraw wewnętrznych i administracji w pierwszym i drugim rządzie Mateusza Morawieckiego.

Zofia Kuratowska – polska lekarka, specjalistka w zakresie hematologii, profesor nauk medycznych, a także polityk i dyplomata. Senator I, II i III kadencji, wicemarszałek Senatu I i III kadencji, ambasador RP w Południowej Afryce.

Jacek Jan Kuroń – polski polityk, historyk, działacz tzw. czerwonego harcerstwa, jeden z przywódców opozycji w okresie PRL, współzałożyciel KOR. Kawaler Orderu Orła Białego.

Barbara Lidia Labuda z domu Ciesielska – polska polityk, działaczka opozycji demokratycznej w czasach PRL. Posłanka na Sejm X, I i II kadencji, minister w Kancelarii Prezydenta RP, w latach 2005–2010 ambasador RP w Luksemburgu.
Jan Lityński – polski polityk, działacz opozycji w czasach PRL, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji, w latach 2010–2015 doradca prezydenta RP ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

Andrzej Łuczycki – polski polityk, ekonomista, senator VI kadencji.

Robert Malinowski – polski polityk, nauczyciel i samorządowiec, w latach 2002–2004 wiceprezydent Grudziądza, od 2006 do 2018 prezydent Grudziądza, radny sejmiku kujawsko-pomorskiego.

Adam Michnik – polski publicysta, eseista, pisarz, historyk i działacz polityczny. W latach 1968–1989 dysydent i jeden z głównych działaczy opozycji demokratycznej w PRL. Od 1989 redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”. Kawaler Orderu Orła Białego.
Maciej Władysław Nowicki – polski ekolog, profesor nauk technicznych, działacz społeczny, w latach 1989–1991 wiceminister ochrony środowiska, w 1991 minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, a w latach 2007–2010 minister środowiska.

Janusz Władysław Okrzesik – polski polityk, samorządowiec, nauczyciel akademicki, politolog i działacz ekologiczny, poseł na Sejm X kadencji, senator III i IV kadencji.

Janusz Adam Onyszkiewicz – polski polityk, matematyk, alpinista, himalaista i speleolog, dwukrotny minister obrony narodowej, poseł na Sejm X, I, II i III kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VI kadencji, od 2004 do 2007 wiceprzewodniczący PE.

Jerzy Osiatyński, właśc. Epaminondas Jerzy Osiatyński – polski profesor nauk ekonomicznych i polityk.

Katarzyna Maria Piekarska – polska polityk i prawniczka, w 1997 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, posłanka na Sejm II, III, IV, V i IX kadencji.
Antoni Stanisław Pikul – polski architekt i polityk samorządowy, działacz opozycji antykomunistycznej i NSZZ „Solidarność”, od 2012 do 2018 pierwszy wiceburmistrz Jasła, od 2018 radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Maciej Antoni Podemski – polski geolog, doktor nauk przyrodniczych w zakresie geologii. Specjalista geologii złóż surowców mineralnych, geologii gospodarczej oraz zarządzania dużymi zespołami i projektami badawczymi i wdrożeniowymi.

Andrzej Tadeusz Potocki – polski polityk, poseł na Sejm I, II i III kadencji, wiceprzewodniczący Europejskiej Partii Demokratycznej.

Elżbieta Radziszewska – polska lekarka i polityk. W latach 1997–2019 posłanka na Sejm III, IV, V, VI, VII i VIII kadencji, w latach 2008–2011 sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, w latach 2014–2015 wicemarszałek Sejmu VII kadencji.
Jerzy Juliusz Regulski – polski ekonomista i nauczyciel akademicki, profesor nauk ekonomicznych. Od 2010 do 2015 doradca społeczny prezydenta RP ds. samorządu, ekspert z zakresu samorządu terytorialnego, senator I kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego.

Jan Władysław Rokita – polski polityk i publicysta, w latach 1992–1993 Minister-szef Urzędu Rady Ministrów, poseł na Sejm w latach 1989–2007. Współzałożyciel Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego i jego prezes w latach 2000–2002. Jeden z liderów Platformy Obywatelskiej w pierwszych latach jej istnienia, jej wiceprzewodniczący w latach 2001–2003 i 2005–2006 oraz przewodniczący klubu parlamentarnego w latach 2003–2005.
Andrzej Romanowski – polski literaturoznawca, publicysta i nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2003 redaktor naczelny Polskiego Słownika Biograficznego.

Witold Władysław Sielewicz – polski samorządowiec regionu warszawskiego, działacz opozycji w latach 70. i 80., wiceburmistrz Żoliborza.

Grażyna Ewa Staniszewska – polska polityk, posłanka na Sejm X, I, II i III kadencji, senator V kadencji, posłanka do Parlamentu Europejskiego VI kadencji.
Stefan Augustyn Starczewski, ps. „Samuel” – polonista, pedagog, socjolog kultury, doktor socjologii, działacz opozycji demokratycznej w Polsce w czasach PRL, jeden z twórców i działacz Komitetu Helsińskiego w Polsce. Były mąż Krystyny Starczewskiej.
Andrzej Szczypiorski – polski pisarz, scenarzysta, polityk, w czasie II wojny światowej żołnierz Armii Ludowej, uczestnik powstania warszawskiego, więzień obozu Sachsenhausen, od lat 70. działacz opozycji w PRL, senator I kadencji.

Adam Stanisław Szejnfeld – polski prawnik, polityk, poseł na Sejm III, IV, V, VI i VII kadencji, od 2007 do 2009 sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, senator X kadencji.
Iwona Elżbieta Śledzińska-Katarasińska – polska działaczka polityczna i dziennikarka, od 1991 posłanka na Sejm I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji.

Stanisław Śmigiel – polski inżynier, działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL.

Jerzy Turowicz – polski dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, wiceprezes Ogólnopolskiego Klubu Postępowej Inteligencji Katolickiej, kawaler Orderu Orła Białego.

Jarosław Piotr Urbaniak – polski polityk, samorządowiec, menedżer, poseł na Sejm V, VI, VIII i IX kadencji, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego w latach 2010–2014.

Maria Wasiak – polska prawniczka, radca prawny. W 1998 wicewojewoda radomska, w latach 2010–2011 p.o. prezesa zarządu, a następnie do 2012 prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych, w latach 2014–2015 minister infrastruktury i rozwoju.
Andrzej Jan Wielowieyski – polski prawnik i polityk, działacz katolicki, działacz opozycji demokratycznej w PRL. Senator I i V kadencji, poseł na Sejm I, II i III kadencji, w latach 1989–1991 wicemarszałek Senatu I kadencji, w latach 2008–2009 poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego.

Elżbieta Barbara Witek z domu Zbanuch – polska polityk i nauczycielka, z wykształcenia historyk. Od 2019 marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej VIII i IX kadencji.

Henryk Wujec – polski fizyk, polityk i działacz społeczny.
Ludwika Wujec – polska polityk, fizyk, urzędniczka samorządowa, działaczka opozycji w PRL.

Tadeusz Wydra – polski urzędnik państwowy, samorządowiec, działacz społeczny.
Jerzy Władysław Zdrada – polski historyk, nauczyciel akademicki i polityk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, działacz opozycji demokratycznej w PRL, w latach 1989–1997 poseł na Sejm X, I i II kadencji, w latach 1997–2001 wiceminister edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka.

Tadeusz Jacek Zieliński – polski prawnik, nauczyciel akademicki i teolog protestancki, profesor nauk teologicznych oraz doktor habilitowany nauk prawnych, radca prawny, działacz ekumeniczny, poseł na Sejm II i III kadencji, profesor zwyczajny Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie i prorektor tej uczelni w kadencjach 2016–2020 oraz 2020–2024.