Historia WarszawyW
Historia Warszawy

Historia Warszawy – obecnej stolicy i największego miasta Polski, sięga XII lub XIII wieku, kiedy to powstał historycznie najstarszy na terenie dawnej Warszawy dwór książąt mazowieckich Jazdów. Najstarszym ważnym ośrodkiem grodowym z X wieku wiązanym z włączeniem Mazowsza w skład Państwa Mieszka I jest Stare Bródno, z rejonu którego osadnictwo przeniosło się na brzeg Wisły. Na przestrzeni wieków miasto przeżywało lata świetności, lecz kilkakrotnie stawało też na skraju całkowitego zniszczenia, podczas najazdów szwedzkich, rosyjskich oraz niemieckich. Obecny charakter miasta w znacznej mierze związany jest ze zniszczeniami jakie przyniosła II wojna światowa, oraz procesem odbudowy. Historyczny charakter zachował się, lub został przywrócony w około 30%.

Areszt Centralny w WarszawieW
Areszt Centralny w Warszawie

Areszt Centralny, zwyczajowo Centralniak – nieistniejący areszt policyjny przy ul. Daniłowiczowskiej 7 w Warszawie.

Budynek Główny Gminy Żydowskiej w WarszawieW
Budynek Główny Gminy Żydowskiej w Warszawie

Budynek Główny Gminy Żydowskiej – nieistniejący obecnie budynek znajdujący się przy ul. Grzybowskiej 26/28 w Warszawie.

Departament warszawski (Prusy Południowe)W
Departament warszawski (Prusy Południowe)

Departament warszawski, departament Prus Południowych istniejący w latach 1795–1807 ze stolicą w Warszawie.

Dworzec Wiedeński w WarszawieW
Dworzec Wiedeński w Warszawie

Dworzec Wiedeński, Dworzec Warszawsko-Wiedeński, Dworzec Główny – nieistniejący dworzec kolejowy w Warszawie. Był budowany od 14 lipca 1844 do 14 czerwca 1845 dla Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, według projektu Henryka Marconiego. Znajdował się na rogu Alei Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej. 14 czerwca 1845 dokonano otwarcia dworca i pierwszego odcinka linii kolejowej do Grodziska.

Dziurka (kawiarnia)W
Dziurka (kawiarnia)

Dziurka – warszawska kawiarnia działająca w latach 20. XIX wieku. Mieściła się na półpiętrze pałacu Teppera przy ul. Miodowej 7.

Fort XI Twierdzy WarszawaW
Fort XI Twierdzy Warszawa

Fort XI – jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach 80. XIX wieku, obecnie nieistniejący.

Fotoplastikon WarszawskiW
Fotoplastikon Warszawski

Fotoplastikon Warszawski – fotoplastykon znajdujący się w Warszawie w kamienicy Hoserów w Alejach Jerozolimskich 51. Jest oddziałem Muzeum Powstania Warszawskiego.

Górki GrochowskieW
Górki Grochowskie

Górki Grochowskie – dawna wieś, która znajdowała się między wsiami Gocław i Grochów I, obecnie część Pragi-Południe w Warszawie. Należała najpierw do gminy Wawer, a w 1916 roku została włączona do Warszawy w ramach rozszerzania miasta. Na jej obszarze położony był Fort XI carskiej twierdzy Warszawa.

Gubernia mazowieckaW
Gubernia mazowiecka

Gubernia mazowiecka – jednostka administracyjna Królestwa Polskiego w latach 1837-1844 ze stolicą w Warszawie.

Hotel d’Europe (Warszawa)W
Hotel d’Europe (Warszawa)

Hotel d’Europe – hotel, który mieścił się w Warszawie, w latach 1800-1830 w pałacu Borchów przy ul. Miodowej 17/19.

Hotel Victoria w Warszawie (nieistniejący)W
Hotel Victoria w Warszawie (nieistniejący)

Hotel Victoria, Wiktorja – nieistniejący hotel znajdujący się przy ul. Jasnej 26 w Warszawie.

Instytut Moralnie Zaniedbanych DzieciW
Instytut Moralnie Zaniedbanych Dzieci

Instytut Moralnie Zaniedbanych Dzieci na Mokotowie – polska instytucja opieki społecznej założona 1 października 1830 w Warszawie, przy ówczesnej ul. Okopowej nr 3109. Była pierwszą placówką wychowawczą w Warszawie.

JazdówW
Jazdów

Jazdów – historyczny gród i dwór książąt mazowieckich na terenie obecnej Warszawy (Ujazdów).

KilińszczyznaW
Kilińszczyzna

Kilińszczyzna – manifestacja zorganizowana 17 kwietnia 1894 przez Ligę Narodową w Warszawie w setną rocznicę wybuchu insurekcji warszawskiej, na czele której stał Jan Kiliński.

Konkurs Teatrów OgródkowychW
Konkurs Teatrów Ogródkowych

Konkurs Teatrów Ogródkowych – ogólnopolski konkurs organizowany od roku 1992 do 2006 latem w Warszawie dla teatrów prywatnych i państwowych z kraju i z zagranicy. Tradycyjnie rozgrywał się o nagrodę Burmistrza Dzielnicy Warszawa-Śródmieście. W latach 2004–2006 fundatorem nagrody stał się prezydent Warszawy Lech Kaczyński i jego następcy.

Krucyfiks BaryczkowskiW
Krucyfiks Baryczkowski

Krucyfiks Baryczkowski – zabytkowy, późnogotycki krucyfiks, znajdujący się w kaplicy Baryczków w bazylice archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Jeden z nielicznych zachowanych późnośredniowiecznych zabytków miasta.

Księgarnia Wydawnicza Trzaska, Evert i MichalskiW
Księgarnia Wydawnicza Trzaska, Evert i Michalski

Księgarnia Wydawnicza Trzaska, Evert i Michalski – jedno z największych wydawnictw II Rzeczypospolitej. Działało w latach 1919–1945, 1945–1951. Założone w roku 1919 roku przez księgarzy Władysława Trzaskę i Jana Michalskiego, oraz przemysłowca i senatora Ludwika Józefa Everta; od 1921 spółka akcyjna.

Lotnisko bielańskieW
Lotnisko bielańskie

Lotnisko bielańskie, znane też jako Lotnisko Bielany – lotnisko wojskowe, istniejące od końca lat 30. do początku lat 50. XX wieku w warszawskiej dzielnicy Bielany.

Lotnisko GocławW
Lotnisko Gocław

Lotnisko Gocław – nieistniejące obecnie lotnisko w Warszawie.

Lotnisko mokotowskieW
Lotnisko mokotowskie

Lotnisko mokotowskie – lotnisko funkcjonujące w latach 1910–1947 na terenie Pola Mokotowskiego na granicy obecnych dzielnic Mokotów, Ochota i Śródmieście.

Medal za Warszawę 1939–1945W
Medal za Warszawę 1939–1945

Medal za Warszawę 1939–1945 – polskie państwowe odznaczenie wojskowe.

Morskie Oko (kabaret)W
Morskie Oko (kabaret)

Morskie Oko – kabaret działający w Warszawie w latach 1925–1933. Kabaret ten w latach 1925–1927 najpierw nosił nazwę Perskie Oko, a w roku 1927 Nowe Perskie Oko.

Most Syreny w WarszawieW
Most Syreny w Warszawie

Most Syreny – zastępczy most saperski na Wiśle w Warszawie.

Muzeum WarszawyW
Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy – muzeum gromadzące i prezentujące zbiory związane z historią Warszawy.

Nowa Wieś (Warszawa)W
Nowa Wieś (Warszawa)

Nowa Wieś, także Nowa Wieś Ujazdowska – nieistniejąca osada rolnicza założona w Warszawie w 1784 w obrębie Osi Stanisławowskiej.

Oblężenie (film)W
Oblężenie (film)

Oblężenie – amerykański krótkometrażowy film dokumentalny z 1940 autorstwa Juliena Bryana. Nominowany do Oscara za rok 1941.

Pałac Tarnowskich w WarszawieW
Pałac Tarnowskich w Warszawie

Pałac Tarnowskich – nieistniejący pałac w Warszawie, zlokalizowany na rogu ulic Krakowskie Przedmieście 42/44 i Karowej, w miejscu którego stoi obecnie Hotel Bristol.

Pasaż Simonsa w WarszawieW
Pasaż Simonsa w Warszawie

Pasaż Simonsa – nieistniejący wielofunkcyjny kompleks handlowo-usługowy, który w latach 1903–1944 znajdował się u zbiegu ulic Długiej i Nalewek w Warszawie.

Praga (Warszawa)W
Praga (Warszawa)

Praga – centralna część prawobrzeżnej Warszawy, dawniej miasto.

Przytulisko w WarszawieW
Przytulisko w Warszawie

Przytulisko, Warszawski Dom Schronienia, Towarzystwo Pielęgnowania Chorych św. Józefa - Przytulisko – nieistniejący warszawski zakład dobroczynny świadczący pomoc ubogim kobietom, zlokalizowany przy ul. Wilczej 7, a powstały w 1850 r.

Społeczny Fundusz Odbudowy StolicyW
Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy

Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy – stowarzyszenie wyższej użyteczności utworzone w 1948 w celu wsparcia odbudowy wojennych zniszczeń i rozbudowy Warszawy.

Suchy Las (kawiarnia)W
Suchy Las (kawiarnia)

Suchy Las, Kawa na Suchym Lesie – kawiarnia założona w 1822 roku przez K. Bautza w kamienicy Gaszyńskiego przy ul. Długiej w Warszawie.

Syrenka (rysunek Pabla Picassa)W
Syrenka (rysunek Pabla Picassa)

Syrenka (określenie nieformalne) – warszawski mural, narysowany przez Pabla Picassa w 1948, podczas jego pobytu w Polsce, przedstawiający Syrenkę. Mural istniał do 1953, kiedy to został zniszczony. Został odtworzony w dawnym miejscu w 2019.

Szkoła Aplikacyjna Artylerii i InżynierówW
Szkoła Aplikacyjna Artylerii i Inżynierów

Szkoła Aplikacyjna Artylerii i Inżynierów – specjalistyczna wyższa szkoła wojskowa, utworzona w Warszawie w 1809. Jej siedziba mieściła się w gmachu Collegium Nobilium pijarów w Warszawie przy ul. Miodowej. Istniała do 1812.

Szkoła Podchorążych w WarszawieW
Szkoła Podchorążych w Warszawie

Szkoła Podchorążych w Warszawie – wyższa szkoła wojskowa powstała 28 lipca 1815 roku w Warszawie szkoląca przyszłych oficerów. Jej siedziba mieściła się w Wielkiej Oficynie w Łazienkach Królewskich w Ujazdowie. Dzisiaj jest tam muzeum.

Szopy (Warszawa)W
Szopy (Warszawa)

Szopy – dawna wieś podwarszawska, od 1916 w granicach miasta w dzielnicy Mokotów, dzieląca się od XVIII wieku na Szopy Polskie i Szopy Niemieckie. Historycznie Szopy Polskie zlokalizowane były w rejonie Królikarni na południe od niej, Szopy Niemieckie po przeciwnej stronie późniejszej ulicy Puławskiej. W systemie MSI głównie na obszarach Ksawerowa i Stegien.

Towarzystwo Kredytowe Ziemskie w Królestwie PolskimW
Towarzystwo Kredytowe Ziemskie w Królestwie Polskim

Towarzystwo Kredytowe Ziemskie w Królestwie Polskim – pierwsza polska instytucja bankowa, stowarzyszenie właścicieli ziemskich Królestwa Polskiego z siedzibą w Warszawie założone w 1825 z inicjatywy Franciszka Ksawerego Druckiego-Lubeckiego.

Towarzystwo Miłośników HistoriiW
Towarzystwo Miłośników Historii

Towarzystwo Miłośników Historii (TMH) – towarzystwo naukowe skupiające zarówno zawodowych historyków, jak i miłośników historii.

Towarzystwo Naukowe WarszawskieW
Towarzystwo Naukowe Warszawskie

Towarzystwo Naukowe Warszawskie (TNW) – polskie towarzystwo naukowe z siedzibą w Warszawie, o strukturze akademickiej z dwustopniowym członkostwem na podstawie wyboru.

Towarzystwo Ogrodnicze WarszawskieW
Towarzystwo Ogrodnicze Warszawskie

Towarzystwo Ogrodnicze Warszawskie powstało w 1884 r. Założycielami m.in. byli Edmund Jankowski – pierwszy prezes Towarzystwa i Jerzy Aleksandrowicz.

Towarzystwo Warszawskie Przyjaciół NaukW
Towarzystwo Warszawskie Przyjaciół Nauk

Towarzystwo Przyjaciół Nauk (TPN), inne nazwy: Towarzystwo Warszawskie Przyjaciół Nauk (TWPN) (1800–1832), od 1808: Towarzystwo Królewskie Przyjaciół Nauk (TKPN) lub Warszawskie Towarzystwo Królewskie Przyjaciół Nauk (WTKPN) – towarzystwo naukowe zrzeszające badaczy różnych specjalności i zbierające się w okresie od listopada 1800 do kwietnia 1832, w Warszawie.

Transatlantycka Centrala RadiotelegraficznaW
Transatlantycka Centrala Radiotelegraficzna

Transatlantycka Centrala Radiotelegraficzna

Transformator kioskowy (kiosk elektryczny)W
Transformator kioskowy (kiosk elektryczny)

Transformator kioskowy, kiosk elektryczny, wolnostojąca stacja transformatorowa na napięcie 5 kV – stacja elektroenergetyczna w charakterystycznej stalowej obudowie w kształcie walca.

Warszawa oskarżaW
Warszawa oskarża

Warszawa oskarża – tytuł pierwszej wystawy, zorganizowanej przez Biuro Odbudowy Stolicy w wyzwolonej Warszawie, otwartej w Muzeum Narodowym 3 maja i trwającej do czerwca 1945. Wystawa przedstawiała zniszczenia kultury polskiej w polskiej stolicy podczas obrony Warszawy, okupacji niemieckiej oraz powstania warszawskiego.

Warszawianka 1831 rokuW
Warszawianka 1831 roku

„Warszawianka 1831 roku” – polska pieśń patriotyczna, hymniczna, zaczynająca się od słów Il est levé voici le jour sanglant....

Warszawska Resursa KupieckaW
Warszawska Resursa Kupiecka

Warszawska Resursa Kupiecka, właśc. Stowarzyszenie Warszawskich Kupców – stowarzyszenie kupców założone w Warszawie 20 października 1820 w celach wspólnej, godziwej rozrywki i towarzyskich zebrań, na tle muzykalnych produkcyj oraz rozmów o sprawach zawodowych i potocznych.

Warszawska SyrenkaW
Warszawska Syrenka

Warszawska Syrenka, Warszawska Syrena – syrena, półkobieta półryba, herb oraz jeden z symboli Warszawy.

Warszawski Okręg StołecznyW
Warszawski Okręg Stołeczny

Warszawski Okręg Stołeczny – nazwa jaką miał nosić nowy powiat powstały w wyniku połączenia Warszawy i gmin sąsiednich w jedną jednostkę administracyjną. Powiat miał obejmować swym zasięgiem 59 gmin, i miał być największym powiatem w Polsce. Propozycja powołania tego powiatu pojawiła się dwukrotnie w Sejmie w 2000 roku, lecz nie zyskała poparcia.

Warszawski Omnibus KonnyW
Warszawski Omnibus Konny

Warszawski Omnibus Konny – zabytkowy środek transportu przypominający tramwaj, ale nie poruszający się po torach, kursujący na terenie śródmieścia Warszawy. Omnibusy administrowane są przez Zarząd Transportu Miejskiego.

Warszawski Zespół MiejskiW
Warszawski Zespół Miejski

Warszawski Zespół Miejski – zespół miejski, specyficzna jednostka administracyjna na obszarze rozciągającym się wokół Warszawy.

Warszawskie Towarzystwo DobroczynnościW
Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności

Warszawskie Towarzystwo Dobroczynności – założone w 1814 towarzystwo mające za cel budowę przytułków i opiekę medyczną nad ubogimi.

Warszawskie Towarzystwo ŁyżwiarskieW
Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie

Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie, założone w roku 1893, istniało do 1939.

Warszawskie Towarzystwo Pszczelniczo-OgrodniczeW
Warszawskie Towarzystwo Pszczelniczo-Ogrodnicze

Warszawskie Towarzystwo Pszczeniczo-Ogrodnicze założone w 1886 r., istniało na przełomie XIX i XX w., miało siedzibę przy ul. Wiejskiej 12 w Warszawie.

Historia WoliW
Historia Woli

Historia Woli, obecnie dzielnicy Wola w Warszawie, rozpoczyna się w roku 1386.

Zmiany nazw ulic i placów w WarszawieW
Zmiany nazw ulic i placów w Warszawie