Akademia Lubrańskiego – uczelnia wyższa działająca w Poznaniu w latach 1519–1780, założona przez biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego.

Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – neorenesansowy budynek wzniesiony w latach 1905-1910 według projektu Edwarda Fürstenaua wraz z przylegającym do niego od strony północnej Collegium Minus na potrzeby Akademii Królewskiej. Znajduje się przy skrzyżowaniu ul. Święty Marcin i ul. Henryka Wieniawskiego, przy placu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Biocentrum - neomodernistyczny budynek dydaktyczny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zlokalizowany przy ul. Dojazd na Winiarach.

Centrum Kultury Fizycznej Uniwersytetu Przyrodniczego - neomodernistyczny, wielofunkcyjny budynek sportowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zlokalizowany przy ul. Dojazd 7.

Collegium Altum w Poznaniu – budynek Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Powstańców Wielkopolskich 16 w centrum Poznania, zbudowany w II poł. XX w. według projektu Lecha Sternala, Witolda Milewskiego i Zygmunta Skupniewicza. Należy do najwyższych wieżowców Poznania.

Collegium Anatomicum w Poznaniu – budynek przy ul. Święcickiego 6 w Poznaniu, na Grunwaldzie, na Osiedlu Św. Łazarz, zajmowany obecnie przez Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego.

Collegium Heliodori Święcicki w Poznaniu – gmach w stylu neorenesansowym znajdujący się przy ul. Grunwaldzkiej na Grunwaldzie w Poznaniu, służący obecnie Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetowi Medycznemu im. Karola Marcinkowskiego. Collegium upamiętnia Heliodora Święcickiego, założyciela i pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego.
Collegium im. Cieszkowskich w Poznaniu – jeden z gmachów dydaktycznych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zlokalizowany na Golęcinie, przy ul. Wojska Polskiego 71c.
Collegium im. Floriana Znanieckiego w Poznaniu – jeden z budynków dydaktycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zlokalizowany na Ogrodach, w obrębie kampusu przy ul. Szamarzewskiego 89.

Collegium im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu – modernistyczny budynek naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na Wildzie, zaadaptowany z biurowca fabryki H. Cegielski - Poznań (HCP). Położony jest przy ul. 28 Czerwca 1956 r., w otoczeniu zabudowań fabrycznych.

Collegium Iuridicum Novum w Poznaniu – budynek dydaktyczny Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu, zlokalizowany przy Alei Niepodległości 53.
Collegium Iuridicum w Poznaniu – jeden z monumentalnych gmachów, zlokalizowanych w obrębie Dzielnicy Cesarskiej w Poznaniu, w bezpośrednim sąsiedztwie Kaponiery. Stanowi siedzibę Wydziału Prawa i Administracjii UAM.

Collegium Maius w Poznaniu – gmach wzniesiony na działce przy ulicy Fredry, pomiędzy ulicami Al. Niepodległości i Tadeusza Kościuszki, w latach 1908–1910 w stylu neobarokowym z elementami stylu neoklasycznego, jako część Dzielnicy Cesarskiej.

Collegium Marianum – wczesnomodernistyczny gmach szkolny, zlokalizowany na Wildzie w Poznaniu, przy ul. Różanej 17.
Collegium Martineum w Poznaniu – dawny gmach Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Poznaniu, znajdujący się przy ul. Święty Marcin, służący obecnie Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza.

Collegium Maximum w Poznaniu – główny gmach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zlokalizowany przy ul. Wojska Polskiego 28 na Sołaczu. Mieści m.in. rektorat uczelni, punkty usługowe i gastronomiczne oraz oddział 43 PKO BP.

Collegium Minus w Poznaniu – zabytkowy, neorenesansowy gmach zlokalizowany w obrębie poznańskiej Dzielnicy Cesarskiej przy placu Mickiewicza.
Collegium Novum w Poznaniu – budynek w centrum Poznania przy al. Niepodległości 4, gdzie mieści się obecnie Wydział Neofilologii oraz Wydział Anglistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Instytut Historii Sztuki UAM z Wydziału Historycznego.

Collegium prof. Józefa Chmiela w Poznaniu – jeden z budynków Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zlokalizowany przy ul. Święcickiego 4, pomiędzy Collegium Chemicum, Collegium Anatomicum i terenami Międzynarodowych Targów Poznańskich na Grunwaldzie.

Collegium Stomatologicum w Poznaniu – dekonstruktywistyczny budynek, znajdujący się na skrzyżowaniu ul. Bukowskiej i ul. Stanisława Przybyszewskiego w Poznaniu, służący początkowo Uniwersytetowi Medycznemu im. Karola Marcinkowskiego jako Centrum Klinik Stomatologicznych, jak również jako Instytut Stomatologii. W 2012 roku, po przejęciu przez uczelnię 111 Szpitala Wojskowego, który połączono z dotychczasowymi użytkownikami Collegium Stomatologicum w jeden ZOZ budynek zajmuje Specjalistyczny Szpital Kliniczny UM w Poznaniu.

Collegium św. Marii Magdaleny w Poznaniu – gmach Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, zlokalizowany przy ulicy o tej samej nazwie. Powstał w 1890 jako budynek dla Związku Kobiet "Ojczyzna".

Dawny budynek UAM przy ul. Słowackiego 20 w Poznaniu – secesyjna kamienica przy ulicy Słowackiego 20 w Poznaniu, jeden z dawnych budynków dydaktycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Dom starców na Grobli – dawny dom starców, zlokalizowany w Poznaniu, przy ul. Mostowej na Grobli.

Dzieciniec pod Słońcem – pierwszy stworzony w Poznaniu ogród jordanowski, zrealizowany z rozmachem w latach 1927-1928 na zachodniej terasie Warty w rejonie Drogi Dębińskiej i ul. Bielniki na Łęgach Dębińskich na osiedlu samorządowym Wilda.

Katolicka Szkoła Społeczna w Poznaniu – polska szkoła średnia z siedzibą w Poznaniu, działająca w latach 1927–1939, od 1937 posiadająca prawa państwowej szkoły wyższej. Stanowiła jeden z czołowych polskich ośrodków dydaktycznych dla służb społecznych w okresie międzywojennym, kształcący i dokształcający kadry zakładów opiekuńczych i instytucji charytatywnych. Była pierwszą w Polsce kościelną szkołą kształcącą działaczy społecznych.

Kolegium jezuitów w Poznaniu – uczelnia jezuicka prowadzona w Poznaniu w latach 1572-1773, jedna z największych i najbardziej prestiżowych uczelni Rzeczypospolitej Obojga Narodów, protoplasta UAM w Poznaniu.
Kolegium Rungego w Poznaniu – jeden z budynków Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zlokalizowany na narożniku ulic Wojska Polskiego i ulicy Wincentego Witosa na Sołaczu.

Kolegium Zembala w Poznaniu – częściowo zabytkowy budynek Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zlokalizowany przy ul. Dąbrowskiego 159 na Ogrodach, w sąsiedztwie pętli tramwajowej Ogrody, na narożniku ul. Botanicznej.
Lapidarium UAM w Poznaniu – lapidarium należące do Wydziału Geografii i Geologii UAM w Poznaniu, przy ul. Dzięgielowej. Lapidarium i budynki uniwersyteckie stanowią część Kampusu Morasko. Wstęp bezpłatny.

Miejska Szkoła Handlowa – kompleks edukacyjny zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Śniadeckich 54/58 na Grunwaldzie.

Miejska Szkoła Realna - poznańska szkoła, otwarta w 12 października 1853.

Międzyuczelniane Centrum NanoBioMedyczne - centrum badawczo-dydaktyczne przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zlokalizowane w Poznaniu przy ul. Umultowskiej 85. Służy także innym uczelniom z terenu Poznania: Uniwersytetowi Medycznemu, Uniwersytetowi Przyrodniczemu i Politechnice Poznańskiej. Działa we współpracy z Instytutem Fizyki Molekularnej PAN i dwudziestoma instytucjami naukowymi z całego świata.

Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – obserwatorium astronomiczne należące do Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zlokalizowane w Poznaniu przy ul. Słonecznej 36, na Pogodnie na osiedlu samorządowym Grunwald Południe.

Paulinum – budynek dawnego internatu dla uczniów szkół średnich, zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Przemysłowej 46 na Wildzie.

Prywatne Humanistyczne Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – szkoła średnia usytuowana przy ul. Głogowskiej na Łazarzu w Poznaniu, działająca w latach 1927–1939. Ponownie od 15 grudnia 1956 do 17 lipca 2014 roku, kiedy w budynku mieściło się VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza. Od 2015 roku w gmachu funkcjonuje Publiczne Liceum Ogólnokształcące Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz i Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Stanisława Kostki, przekształcona z Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki.

Prywatne Seminarium Nauczycielskie Żeńskie im. Juliusza Słowackiego w Poznaniu – seminarium nauczycielskie i szkoła średnia usytuowane przy ul. Głogowskiej na Łazarzu w Poznaniu. Działające w latach 1924–1934 jako żeńskie seminarium nauczycielskie, a następnie od 1934 do 1939 roku jako Prywatne Gimnazjum Żeńskie im. Juliusza Słowackiego. Od 1945 roku budynek zajmuje zespół Państwowych Szkół Muzycznych.
Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej powstała jako Wojewódzki Ośrodek Wyszkolenia Pożarniczego w roku 1951 z inicjatywy komendanta Zawodowej Straży Pożarnej miasta Poznania mjr. poż. Władysława Pilawskiego. Ośrodek rozpoczął działalność 30 listopada 1951 roku prowadząc szkolenie na potrzeby województwa poznańskiego.
Szkoła gminna na Łazarzu w Poznaniu – nieistniejąca, początkowo gminna szkoła ludowa usytuowana na Łazarzu, od 1889 roku w budynkach przy ul. Głogowskiej i ul. Józefa Strusia, ówcześnie.

Szkoła gminna na Wildzie w Poznaniu – dawna szkoła gminna wsi Wilda, od 1900 włączonej w granice Poznania. Znajduje się przy placu Marii Skłodowskiej-Curie 1, sąsiadującym z Rynkiem Wildeckim.
Szkoła Muzyczna przy ul. Bydgoskiej – zespół zabudowań szkolnych, zlokalizowanych w Poznaniu, w północnej części Śródki, przy ul. Bydgoskiej 4.

Szkoła Muzyczna przy ul. Solnej 12 – zespół szkół muzycznych zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Solnej 12. Na zespół składają się:Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. Henryka Wieniawskiego Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Mieczysława Karłowicza, której początki sięgają roku 1950.
Szkoła na Boninie - budynek szkolny zlokalizowany w Poznaniu, na Boninie, przy ul. Widnej 1.

Szkoła Podstawowa nr 60 im. Wojciecha Bogusławskiego – szkoła podstawowa zlokalizowana w Poznaniu przy ul. Boranta 2 na Naramowicach, na osiedlu samorządowym Naramowice. Jest jedną z najstarszych istniejących szkół w Poznaniu i Wielkopolsce.

Szkoła przy ul. Berwińskiego w Poznaniu – zabytkowy budynek szkolny w stylu neorenesansu północnego, zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Ryszarda Berwińskiego 2/4 na Łazarzu.

Szkoła przy ul. Cegielskiego 1 – zespół zabudowań szkolnych, zlokalizowanych w Poznaniu, na Grobli, przy ul. Cegielskiego 1.

Szkoła przy ul. Dąbrowskiego 73 - budynek szkolny zlokalizowany w Poznaniu, na Jeżycach, przy ul. Dąbrowskiego 73.
Szkoła przy ul. Jarochowskiego 1 - zespół zabudowań szkolnych, zlokalizowanych w Poznaniu, na Łazarzu, przy ul. Jarochowskiego 1.

Szkoła przy ul. Janickiego 22 – dwukondygnacyjna, 15-klasowa szkoła podstawowa zlokalizowana w Poznaniu, przy ul. Klemensa Janickiego 22 na Jeżycach.
Szkoła przy ul. Prądzyńskiego 53 – szkoła podstawowa zlokalizowana w Poznaniu, przy ul. Prądzyńskiego 53 na Wildzie. Architektura obiektu nawiązuje do form renesansu i baroku, zdradzając już jednak dążenia modernistyczne. Była to jedna z pierwszych w mieście szkół zrealizowanych w systemie pawilonowym.

Szkoła przy ul. Różanej – zabytkowy budynek szkolny zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Różanej 1/3, w północnej części Wildy. Znajdująca się w budynku Szkoła Podstawowa nr 42 im. Bolesława Chrobrego tworzy z Przedszkolem nr 115 Sportowa Drużyna Zespół Szkół nr 5.

Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu mieści się w budynku przy ulicy Głogowskiej 90. Składa się nań:Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Karola Kurpińskiego Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia im. Fryderyka Chopina Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Jadwigi Kaliszewskiej Policealne Studium Piosenkarskie im. Czesława Niemena