
Ślązacy – określenie grupy ludności urodzonej i mieszkającej na Śląsku. Termin ten ma w literaturze historycznej i etnograficznej szerokie i często odmienne znaczenie. Obecnie pod pojęciem Ślązaków rozumie się:Ślązacy – osoby należące do zespołu grup etnograficznych ludności polskiej, zamieszkujących głównie Górny Śląsk, obejmujący takie grupy jak: Bytomiacy, Górale śląscy, Górzanie, Krawaki, Lachy śląskie, Opolanie, Raciborzanie, Wałasi. Posługują się oni zespołem śląskich gwar lub dialektów języka polskiego o różnym zakresie wpływów języka niemieckiego i czeskiego. Grupy te rozwinęły bogatą kulturę, odrębną od sąsiednich regionów. Zachowując poczucie pewnej odrębności kulturalnej i językowej podobnie jak inne grupy etniczne Polski, deklarują narodowość polską. Ślązacy – osoby deklarujące odrębność narodową od Polaków, Czechów i Niemców, niekiedy traktujące mowę śląską jako odrębny język. Większość osób deklarujących narodowość śląską mieszka na Górnym Śląsku – w środkowej części województwa śląskiego, wschodniej części województwa opolskiego, jak również w Czechach. Narodowość ta nie jest uznawana prawnie przez Polskę i Czechy. Jednakże w oficjalnych wynikach spisów ludności w tych krajach zdeklarowało ją 847 tys. obywateli polskich oraz 12,2 tys. osób w Czechach. Ślązacy – osoby o wyraźnej polskiej tożsamości narodowej (Polacy), które mieszkają na Śląsku, ale ich przodkowie pochodzili z innych regionów Polski. Czują przywiązanie do regionu i kultury śląskiej, lecz dominuje wśród nich polszczyzna standardowa. Ślązacy – Niemcy zamieszkujący Śląsk w Polsce, Czechach oraz w Niemczech na terenach dawnej prowincji Dolny Śląsk i prowincję Górny Śląsk, deklarujący narodowość niemiecką i posługujący się językiem niemieckim lub dialektem śląskim języka niemieckiego, a także osoby które w przeszłości wyemigrowały lub zostały wysiedlone, zachowując swą śląską tożsamość. Konstytucja Saksonii z 1992 zezwala na korzystanie z flagi i herbu Dolnego Śląska na terenie śląskiej części kraju związkowego. Ślązacy – mieszkańcy Śląska, niezależnie od identyfikacji etnicznej lub narodowej.

Jan Augustyn – śląski rolnik, działacz społeczny.

Graf Franz Karl Wolfgang Ludwig Alexander Graf von Ballestrem – pruski właściciel ziemski, przemysłowiec i polityk, prezydent Parlamentu Rzeszy w latach 1898-1906.

Lidia Biela – działaczka konspiracyjna, długoletnia pedagog i dyrektor szkoły, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Walther Heinrich Alfred Hermann von Brauchitsch – niemiecki feldmarszałek, naczelny dowódca niemieckich wojsk lądowych w okresie 1938-1942.

Antoni Chlondowski, SDB, właściwie Antoni Hlond, także Antoni Hlond-Chlondowski – polski salezjanin, kompozytor.

Jan Cybis – malarz, pedagog i krytyk sztuki, współzałożyciel grupy kapistów. Mąż malarki Hanny Rudzkiej-Cybis.
Ignacy Dobiasz SDB – Sługa Boży Kościoła katolickiego, polski duchowny rzymskokatolicki, salezjanin.
Piotr Duda – polski działacz związkowy, od 2010 przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Robert Gajda – polski ksiądz, kompozytor i muzyk.

Hellmut von Gerlach, niemiecki dziennikarz i polityk.
Karol Golda SDB – Sługa Boży Kościoła katolickiego, polski duchowny katolicki, salezjanin.
Franciszek Harazim SDB – Sługa Boży Kościoła katolickiego, polski duchowny rzymskokatolicki, salezjanin.

Gerhard Hauschild – w latach 1926–1938 nauczyciel w szkole wiejskiej w Lubiechowie.

Franz Hein, Franz Freiherr von Hein – prawnik, polityk śląski i austriacki, lider śląskich liberałów, wiceburmistrz (1848) i burmistrz (1861) Opawy, współzałożyciel Związku Ślązaków Austriackich, poseł austriackiego parlamentu: Sejmu Państwowego (Reichstag) od roku 1848 i Rady Państwa (Reichsrat) od roku 1860, w tym Izby Panów od roku 1869, poseł i marszałek Śląskiego Sejmu Krajowego od roku 1861, prezes Sądu Krajowego w latach 1865-1881.

Richard Henkes – niemiecki duchowny katolicki, pallotyn, błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik.

Józef Huwer SVD – polski duchowny rzymskokatolicki, werbista, Sługa Boży Kościoła katolickiego.

Seweryn Jung – niemiecki franciszkanin-reformata, misjonarz, poliglota, studiował w Rzymie, prawdopodobnie kształcił się w palestyńskiej Harrissie lub Aleppo, gdzie poznał język arabski, odbył misje do Ziemi Świętej, Egiptu i Centralnej Afryki, razem z Carlem di Genova jest pierwszym Europejczykiem, który dotarł do Sudanu, kraju Hausa.
Franz Karger – niemiecki polityk, deputowany do pruskiego parlamentu.

Kazimierz Kierzkowski ps. „Kazimierz I”,„ Prezes” – działacz polityczny i społeczny, major piechoty Wojska Polskiego i Armii Krajowej, członek Rady Głównej Centralnego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolniczych od 1934 roku.

Atanazy Kleinwächter, Athanasius Kleinwächter, właściwie Josef Kleinwächter − niemiecki duchowny katolicki, franciszkanin, gwardian franciszkański.

Edmund Kokot – członek organizacji konspiracyjnej, szef oddziału ZWZ w Bielszowicach, pracownik administracyjny szpitala w Bielszowicach.

Karol Koziołek – polski ksiądz katolicki i działacz narodowy na Śląsku Opolskim, prezes I Dzielnicy ZPwN, poseł do Sejmiku Opolskiego (1928–1932).

Georgia Krawiec – współczesna artystka i fotograf, tworząca w nurcie fotografii kreacyjnej.

Hans Kudlich – lekarz amerykański, polityk śląski i austriacki, poseł austriackiego parlamentu w latach 1848–1849, współzałożyciel Związku Ślązaków Austriackich, uczestnik Wiosny Ludów.

Leopold Markiefka – ksiądz katolicki, działacz społeczny.

Erich Mende – niemiecki prawnik i polityk, wicekanclerz i minister ds. wewnątrzniemieckich (1963–1966).

Gregor Johann Mendel OSA, Grzegorz Mendel − austriacki przyrodnik, zakonnik, opat zakonu augustianów w Brnie na Morawach, prekursor genetyki.

Georg Michaelis – kanclerz Rzeszy oraz Premier Prus; od 1 kwietnia 1918 do 31 marca 1919 nadprezydent pruskiej prowincji Pomorze. Był pierwszym kanclerzem Niemiec pochodzącym z rodziny niearystokratycznej.

Andrzej Mielęcki – polski działacz społeczny i polityczny na Górnym Śląsku, lekarz.

Bascha Mika – niemiecka dziennikarka

Rochus Misch – Oberscharführer (sierżant) w SS, z zawodu malarz-tapeciarz, telefonista i adiutant Adolfa Hitlera w czasie II wojny światowej. Był przedostatnim żyjącym mieszkańcem bunkra Hitlera w Berlinie z maja 1945 oraz ostatnim żyjącym świadkiem samobójczej śmierci führera.
Franciszek Miśka SDB – Sługa Boży Kościoła katolickiego, polski salezjanin i proboszcz w Lądzie nad Wartą.

Leopold Moczygemba OFMConv, – franciszkanin konwentualny, założyciel miejscowości Panna Maria w Teksasie, w 1854.

Anna Myszyńska z domu Schneider – polska pisarka, fotograf, poetka, propagatorka śląskiej gwary i tradycji.

Piotr Niedurny – polski działacz niepodległościowy.

Ks. infułat Antoni Norman – polski duchowny starokatolicki, działacz ekumeniczny i społeczny, administrator diecezji krakowsko-częstochowskiej Kościoła Polskokatolickiego w RP, proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego i św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Bukownie oraz proboszcz parafii katedralnej Matki Boskiej Królowej Apostołów w Częstochowie.

Helmuth von Pannwitz – generał Wehrmachtu i SS, dowódca działającego w strukturach Waffen-SS XV kozackiego korpusu kawalerii, ataman kozacki, kawaler honorowy zakonu joannitów.
Alfons Tomasz Pilarski, ps. „Janson”, „Jan Rylski”, „Kompardt” i inne – jeden z głównych animatorów anarchizmu w Polsce w okresie przedwojennym.

Bernard Pretwicz herbu Wczele ; niem. Bernhard von Prittwitz – śląski szlachcic w służbie króla Polski, rotmistrz wojsk obrony potocznej, starosta ulanowski, barski (1540–1552) i trembowelski (1552–1561).

Wolfgang W.E. Samuel – amerykański pisarz i publicysta oraz weteran Sił Powietrznych USA.

Kaspar Schwenkfeld von Ossig – śląski reformator religijny, twórca grupy wyznaniowej szwenkfeldystów.

Alois Taux – niemiecko-austriacki muzyk, dyrygent i kompozytor oraz pierwszy dyrektor Mozarteum w Salzburgu.
Georg Friedrich Wilhelm von Thaer – wysoki urzędnik na Śląsku. Od 1916 do 1924 pełnił funkcję wojewody samorządowego (Landeshauptmann) Śląska, od 1924 do 1933 był wojewodą samorządowym na Dolnym Śląsku.

Jan Gotfryd Theiner herbu Pszczyna – lekarz warszawski, luteranin.

Małgorzata Tkacz-Janik – polska działaczka społeczna na rzecz praw kobiet, nauczycielka akademicka, badaczka kultury i dziedzictwa Śląska, dr nauk humanistycznych.

Alois Vicherek , pseudonim wojskowy Josef Slezák – czeski generał, pilot.

Wincenty z Kielczy, także Wincenty z Kielc – polski poeta tworzący po łacinie, kompozytor, hagiograf, kanonik krakowski, dominikanin; autor hymnu Gaude Mater Polonia.

Udo Gustav Wilhelm Egon von Woyrsch – niemiecki generał, Dowódca SS i Policji na Górnym Śląsku, jeden z najbliższych współpracowników Heinricha Himmlera.
Andrzej Wydrzyński – polski pisarz, publicysta i reżyser teatralny.