Henryk BorekW
Henryk Borek

Henryk Borek – polski filolog polski, specjalizujący się w językoznawstwie oraz historii kultury i języka polskiego, nauczyciel akademicki związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu.

Wojciech ChlebdaW
Wojciech Chlebda

Wojciech Michał Chlebda – polski językoznawca; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Opolskim.

Stanisław Dąbrowski (polonista)W
Stanisław Dąbrowski (polonista)

Stanisław Dąbrowski – filolog polski, wykładowca i nauczyciel akademicki, związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu.

Juliusz DemelW
Juliusz Demel

Juliusz Demel – polski profesor historii, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Autor książek i licznych innych publikacji z dziedziny historii XIX i XX wieku. Szczególnym zainteresowaniem prof. Demela cieszyła się historia gospodarcza Krakowa i Śląska, a także stosunki polsko-rumuńskie i historia Rumunii.

Joachim GlenskW
Joachim Glensk

Joachim Glensk, pseud. Edward Jokel – polski literaturoznawca, prasoznawca.

Andrzej HulanickiW
Andrzej Hulanicki

Andrzej Hulanicki – polski matematyk, specjalizował się w dziedzinie analizy matematycznej, szczególnie analizie harmonicznej, oraz teorii prawdopodobieństwa. Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, twórca wrocławskiej szkoły analizy harmonicznej.

Patryk JakiW
Patryk Jaki

Patryk Tomasz Jaki – polski polityk. Doktor nauk o bezpieczeństwie, wykładowca akademicki. Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji, w latach 2015–2019 sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w latach 2017–2019 przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, Poseł na Sejm RP VII i VIII kadencji (2011–2019). Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Państw Wschodu - Euronest. Sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. terroryzmu

Marian KaczmarekW
Marian Kaczmarek

Marian Kaczmarek – filolog polski specjalizujący się w historii literatury i literaturoznawstwie, nauczyciel akademicki związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu.

Tomasz KamusellaW
Tomasz Kamusella

Tomasz Kamusella – polski historyk i interdyscyplinarysta, zajmujący się dziejami i polityką językową Europy Środkowej oraz Śląska, teorią narodu i nacjonalizmu (szczególnie etnicznojęzykowego, integracją europejską, a także socjolingwistyką oraz mniejszościami etnicznymi i narodowymi. Członek rzeczywisty Królewskiego Towarzystwa Historycznego,

Leszek Leo KantorW
Leszek Leo Kantor

Leszek Leo Kantor – polski publicysta, redaktor Radio Wolna Europa, pedagog, reżyser filmów dokumentalnychAbsolwent i nauczyciel akademicki związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu.Od 1968 roku mieszkający w Sztokholmie. W 2018 koordynator warszawskich uroczystości 50 rocznicy Marca 68.

Apolonia KlepaczW
Apolonia Klepacz

Apolonia Weronika Klepacz z domu Kacalska – polska polityk, doktor nauk technicznych, senator V kadencji.

Józef Kokot (historyk)W
Józef Kokot (historyk)

Józef Kokot ps. Włast – polski historyk i prawnik, profesor nauk politycznych, w latach 1966–1975 dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu, znawca dziejów Śląska.

Stanisław KolbuszewskiW
Stanisław Kolbuszewski

Stanisław Antoni Emil Kolbuszewski – filolog polski, specjalizujący się w literaturoznawstwie.

Eugeniusz KonikW
Eugeniusz Konik

Eugeniusz Adam Konik – polski historyk, specjalizujący się w historii starożytnej; nauczyciel akademicki związany z uczelniami we Wrocławiu i Opolu.

Jan KopiecW
Jan Kopiec

Jan Marian Kopiec – polski duchowny rzymskokatolicki, profesor nauk teologicznych, biskup pomocniczy opolski w latach 1993–2011, biskup diecezjalny gliwicki od 2012.

Włodzimierz Julian Korab-KarpowiczW
Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz

Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz – polski filozof, historyk myśli politycznej, politolog, były wiceprezydent Gdańska.

Janusz KroszelW
Janusz Kroszel

Janusz Kroszel – polski ekonomista, specjalizujący się w finansach, polityce ekonomicznej i społecznej, nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Opolskim.

Witold Kruk-OłpińskiW
Witold Kruk-Ołpiński

Witold Kruk-Ołpiński – polski matematyk, fizyk i psycholog, nauczyciel akademicki, pełnił obowiązki rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w 1954 roku. Ze względu na przenosiny siedziby tej uczelni z Wrocławia do Opola w 1954 roku określany mianem organizatora wielkiej przeprowadzki 1954 roku.

Leszek KuberskiW
Leszek Kuberski

Leszek Kuberski – polski historyk, specjalizujący się w historii państw sąsiadujących z Polską, najnowszej historii powszechnej i Polski; nauczyciel akademicki związany z uczelniami w Opolu i Raciborzu.

Barbara KubisW
Barbara Kubis

Barbara Krystyna Kubis – polska historyk, specjalizująca się w dydaktyce historii i historii Polski XX wieku; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Opolskim.

Gerard KuszW
Gerard Kusz

Gerard Alfons Kusz – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor teologii, biskup pomocniczy opolski w latach 1985–1992, biskup pomocniczy gliwicki w latach 1992–2014, od 2014 biskup pomocniczy senior diecezji gliwickiej.

Michał LisW
Michał Lis

Michał Lis – polski historyk, politolog, śląskoznawca, profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Śląskiego w Opolu i Uniwersytetu Opolskiego.

Marian MolendaW
Marian Molenda

Marian Molenda – polski rzeźbiarz, wykładowca akademicki.

Teodor MusiołW
Teodor Musioł

Teodor Stanisław Musioł – polski pedagog specjalizujący się w historii wychowania, inicjator utworzenia w Opolu Wyższej Szkoły Pedagogicznej, dyrektor Instytutu Śląskiego, nauczyciel akademicki, działacz partyjny.

Adam MyślickiW
Adam Myślicki

Adam Myślicki − polski fizyk, specjalizujący się w fizyce teoretycznej, mechanice kwantowej procesów optymalnych; nauczyciel akademicki, związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu.

Zdzisław NajderW
Zdzisław Najder

Zdzisław Marian Najder – polski historyk literatury, profesor nauk humanistycznych, wykładowca m.in. Uniwersytetu Columbia i Uniwersytetu Yale’a, opozycjonista w czasach PRL, założyciel Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, w latach 1982–1987 dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Mąż tłumaczki Haliny Najder.

Stanisław NiciejaW
Stanisław Nicieja

Stanisław Sławomir Nicieja – polski historyk i historyk sztuki XIX i XX wieku, profesor nauk humanistycznych, były rektor Uniwersytetu Opolskiego, senator V kadencji.

Czesław NosalW
Czesław Nosal

Czesław Sławomir Nosal – polski psycholog, profesor zwyczajny. Specjalizuje się m.in. w psychologii poznawczej i różnic indywidualnych, psychologii twórczości, kształcenia, mediów i zarządzania.

Piotr ObrączkaW
Piotr Obrączka

Piotr Paweł Obrączka – polski literaturoznawca, profesor zwyczajny.

Marcin OciepaW
Marcin Ociepa

Marcin Michał Ociepa – polski polityk, samorządowiec, politolog i urzędnik państwowy. W latach 2010–2014 wiceprzewodniczący i w okresie 2014–2018 przewodniczący rady miejskiej w Opolu, radny sejmiku opolskiego VI kadencji, poseł na Sejm IX kadencji, od 2017 wiceprezes Porozumienia. W latach 2018–2019 podsekretarz stanu, a w 2019 sekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, w 2019 sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, od 2019 sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Rościsław OniszczykW
Rościsław Oniszczyk

Rościsław Oniszczyk - polski matematyk, nauczyciel akademicki związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu; inicjator, organizator oraz pierwszy rektor Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu.

Zdzisław PiaseckiW
Zdzisław Piasecki

Zdzisław Piasecki – polski polonista, specjalizujący się w historii literatury współczesnej i literaturoznawstwie, nauczyciel akademicki związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu.

Józef PietrzykowskiW
Józef Pietrzykowski

Józef Pietrzykowski – polski doktor, inżynier technologii drewna, specjalizujący się w projektowaniu zakładów przemysłowych, wykładowca i nauczyciel akademicki związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu.

Mieczysław PirógW
Mieczysław Piróg

Mieczysław Piróg – polski fizyk, specjalizujący się w dziedzinie fizyki ciała stałego, nauczyciel akademicki, związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu.

Feliks PlutaW
Feliks Pluta

Feliks Pluta – filolog polski, specjalizujący się w dialektologii i językoznawstwie, nauczyciel akademicki, związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu.

Władysław PuśleckiW
Władysław Puślecki

Władysław Puślecki – polski pedagog, profesor nauk humanistycznych, specjalista w zakresie dydaktyki ogólnej i alternatywnej, propagator „pełnomocności ucznia”, poszukiwacz szkoły przyszłości, wychowawca wielu pokoleń nauczycieli.

Bolesław ReinerW
Bolesław Reiner

Bolesław Karol Reiner – polski prawnik, politolog, specjalizujący się w polityce wyznaniowej państwa, ruchach laickich i historii wyznań religijnych, nauczyciel akademicki związany z opolskimi uczelniami, dyrektor Instytutu Śląskiego w latach 1976–1982.

Zbigniew RomanowiczW
Zbigniew Romanowicz

Zbigniew Romanowicz – polski matematyk, specjalizujący się w analizie matematycznej, nauczyciel akademicki związany z Politechniką Wrocławską i Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu.

Barbara RzeszotarskaW
Barbara Rzeszotarska

Barbara Halina Rzeszotarska – polska chemik organik, specjalizująca się w peptydach; nauczycielka akademicka związana z Politechniką Gdańską i Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu.

Jan SeredykaW
Jan Seredyka

Jan Seredyka – polski historyk, specjalizujący się w historii Polski nowożytnej, profesor Uniwersytetu Opolskiego.

Dorota SimonidesW
Dorota Simonides

Dorota Elżbieta Simonides – polska folklorystka, profesor nauk humanistycznych, polityk, posłanka na Sejm PRL VIII kadencji, w latach 1990–2005 senator I, II, III, IV i V kadencji.

Bogdan SujakW
Bogdan Sujak

Bogdan Sujak – polski fizyk, specjalizujący się w fizyce ciała stałego, fizyce doświadczalnej oraz fizyce powierzchni ciała stałego, nauczyciel akademicki.

Izabela SuryntW
Izabela Surynt

Izabela Alina Surynt z domu Dąbrowska – historyk kultury i literatury niemieckiej, nauczycielka akademicka, specjalizująca się w zakresie literaturoznawstwa niemieckiego i komunikowania międzykulturowego.

Olga TokarczukW
Olga Tokarczuk

Olga Nawoja Tokarczuk – polska pisarka, eseistka, poetka i autorka scenariuszy, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018.

Maria Ząbkowska-WacławekW
Maria Ząbkowska-Wacławek

Maria Elwira Ząbkowska-Wacławek – dr hab. inż., profesor Katedry Elektrotechniki Wydziału Elektrycznego Politechniki Częstochowskiej i Instytutu Inżynierii Środowiska i Biotechnologii Wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego.

Witold WacławekW
Witold Wacławek

Witold Wacławek – polski chemik, specjalizujący się w badaniach oddziaływań międzymolekularnych oraz półprzewodników organicznych. Związany z Politechniką Warszawską, z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Częstochowie oraz Uniwersytetem Opolskim.

Jan Zborowski (pedagog)W
Jan Zborowski (pedagog)

Jan Zborowski – polski pedagog, specjalizujący się w dydaktyce ogólnej, nauczyciel akademicki, jeden z organizatorów odradzającego się na Śląsku szkolnictwa.

Andrzej Zięba (matematyk)W
Andrzej Zięba (matematyk)

Andrzej Zięba – polski matematyk, astrofizyk, nauczyciel i wykładowca akademicki, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu oraz Uniwersytetem Jagiellońskim.

Marek ZyburaW
Marek Zybura

Marek Henryk Zybura, ps. „Henryk Niżański” – polski historyk literatury i kultury, komparatysta, tłumacz, prof. zw. w Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego (CSNE); członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, polskiego PEN-Clubu, Saskiej Akademii Sztuk (Drezno).