
Wiktor Arvay, także Arway – polski nauczyciel, działacz społeczny, autor publikacji historycznych.
Ryszard Baranowski – polski matematyk, fizyk, agronom, specjalizujący się w agrofizyce; nauczyciel akademicki związany z uczelniami we Wrocławiu i Opolu.

Julian Bayer – polski nauczyciel, matematyk, astronom, statystyk.

Antoni Bielak – polski nauczyciel, działacz społeczny.

Adam Wojciech Bieniasz – polski nauczyciel, pilot balonowy i szybowcowy, działacz i sędzia sportowy.

Józef Karol Bogaczewicz – polski nauczyciel, przyrodnik, poeta.

Antoni Borzemski herbu Jelita – polski nauczyciel.

Kasper Brzostowicz – polski nauczyciel.

Jerzy Czerwiński – polski polityk i nauczyciel, poseł na Sejm IV kadencji, senator IX i X kadencji.

Walerian Szczepan Czykiel – polski nauczyciel.

Antoni Dobiszewski, ps. „Tramwajarz” – polski działacz komunistyczny i związkowy, nauczyciel.

Teodozja Drewińska – polska nauczycielka, pedagog, działaczka społeczna.
Tadeusz Felsztyn, do 1920 Feldstein – podpułkownik uzbrojenia Wojska Polskiego II RP, pułkownik Armii Polskiej w ZSRR i Polskich Sił Zbrojnych, doktor fizyki, konstruktor oraz teoretyk broni i strzelectwa, historyk wojskowości, redaktor, publicysta, działacz katolicki, społeczny i polityczny.

Kajetan Golczewski – polski nauczyciel.

Mieczysław Habrat – polski nauczyciel.

Katarzyna Hall z domu Kończa, primo voto Knoch, secundo voto Tryba – polska nauczycielka, działaczka oświatowa i społeczna, urzędnik samorządowy, od 2007 do 2011 minister edukacji narodowej, posłanka na Sejm VII kadencji.
Mieczysław Jamrógiewicz – polski nauczyciel, pedagog, autor podręczników szkolnych, c. k. radca szkolny.

Maksymilian Jatowt, ps. „Jakub Gordon” – polski działacz niepodległościowy, sybirak, literat, wydawca.

Augustyn Kałuża – matematyk, nauczyciel III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu oraz XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, wykładowca Instytutu Matematycznego Uniwersytetu Wrocławskiego,

Adam Romuald Konopnicki herbu Jastrzębiec – polski nauczyciel, pedagog, poeta, tłumacz.

Ignacy Kranz – polski nauczyciel, pedagog.

Maria Stanisława Kurowska z domu Potrzeba – polska nauczycielka, działaczka samorządowa, w latach 2006–2010 burmistrz Jasła, od 2014 do 2019 członek zarządu województwa województwa podkarpackiego, posłanka na Sejm IX kadencji.

Leon Lemoch, także jako Lew Lemoch – polski nauczyciel.

Katarzyna Anna Lubnauer z domu Libudzisz – polska polityk, matematyk i nauczyciel akademicki, doktor nauk matematycznych, w latach 2017–2019 przewodnicząca partii Nowoczesna, posłanka na Sejm VIII i IX kadencji.

Józef Franciszek Stanisław Łęski – polski astronom i matematyk, malarz i rytownik.

Antoni Marian Łomnicki herbu Suchekomnaty – polski matematyk, doktor filozofii, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej.

Marlena Magdalena Maląg z domu Banachowicz – polska polityk, nauczycielka, urzędniczka, działaczka oświatowa i samorządowiec. Od 2019 do 2020 minister rodziny, pracy i polityki społecznej, a od 2020 minister rodziny i polityki społecznej w drugim rządzie Mateusza Morawieckiego.

Kazimierz Marcinkiewicz – polski polityk i nauczyciel, prezes Rady Ministrów w latach 2005–2006.

Łukasz Mikołajczyk – polski polityk, nauczyciel i samorządowiec, senator IX kadencji, w latach 2019–2020 wojewoda wielkopolski.

August Mroczkowski – powstaniec styczniowy, nauczyciel, ziemianin.

Piotr Mynarski – polski pilot, szybowcowy pilot doświadczalny w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym w Bielsku-Białej, pedagog.

Franciszek Józef Potulski – polski polityk, nauczyciel, działacz partyjny i związkowy, poseł na Sejm II, III i IV kadencji, były wiceminister edukacji.

Józef Rec – polski nauczyciel, oficer, podczas II wojny światowej organizator kurierskiej trasy przerzutowej z ramienia Polskiego Komitetu Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej, ofiara egzekucji na górze Gruszka dokonanej przez Niemców.

Józef Rolski – polski nauczyciel, żołnierz Legionów Polskich, polityk.

Witold Erazm Rybczyński – polski fizyk, matematyk, wykładowca Politechniki Lwowskiej, nauczyciel szkół średnich.
Wacław Maria Schayer, ps. „Wiktor”, „Wiktor Jerzmanowski” – polski nauczyciel, dziennikarz oraz działacz ludowy i socjalistyczny. Poseł na Sejm PRL I kadencji, wiceminister w resortach rolnictwa i oświaty.

Franciszek Słuszkiewicz – polski nauczyciel.

Miron Sycz, ukr. Мирон Сич, trb. Myron Sycz – polski polityk ukraińskiego pochodzenia, działacz Związku Ukraińców w Polsce, nauczyciel, samorządowiec, poseł na Sejm VI i VII kadencji.

Władysław Andrzej Szombara, ps. Andrzej Grotowski – polski matematyk, nauczyciel, dyrektor Banku Rolnego w Sanoku, radny Miejskiej Rady Narodowej w Sanoku, działacz społeczny.
Krystyna Maria Szumilas z domu Zillmann – polska polityk i samorządowiec, posłanka na Sejm IV, V, VI, VII, VIII i IX kadencji ; od 2007 do 2011 sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, a od 2011 do 2013 minister edukacji narodowej.

Władysław Zygmunt Ślebodziński – polski matematyk, profesor Politechniki Wrocławskiej.

Franciszek Tomaszewski – polski nauczyciel z tytułem doktora, pedagog, poseł na Sejmu Krajowego Galicji i do Rady Państwa.

Franciszek Wanic – polski nauczyciel.

Maksymilian Wiśniowiecki, właśc. Wiśniowiec – polski filolog klasyczny, nauczyciel.

Jan Witaszek – polski nauczyciel i działacz ruchu ludowego, poseł do Krajowej Rady Narodowej (1945–1947) oraz do Sejmu Ustawodawczego (1947–1950).

Agata Katarzyna Wojtyszek z domu Grudziecka – polska polityk, nauczycielka i samorządowiec, w latach 2015–2019 wojewoda świętokrzyski, posłanka na Sejm IX kadencji.

Antoni Wołk-Łaniewski – polski inżynier chemik, nauczyciel.

Roman Zaborowski – polski polityk, samorządowiec i nauczyciel, w latach 2007–2011 wojewoda pomorski, senator VIII kadencji.
Roman Żuliński – polski nauczyciel (matematyk), współpracownik Romualda Traugutta, powieszony na stokach Cytadeli Warszawskiej. Brat Tadeusza, Józefa Anzelma i Kazimierza.