Muzea w Poznaniu – na terenie Poznania funkcjonuje kilkanaście muzeów oraz placówek o charakterze muzealnym.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – muzeum poświęcone archeologii, zlokalizowane przy ulicy Wodnej w Poznaniu. Posiada cenne zbiory archeologiczne z terenów całej Polski oraz kolekcje pozaeuropejskie.
Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu – muzeum gromadzące obiekty sztuki sakralnej. Jedna z najstarszych tego typu instytucji w kraju i jedna z pierwszych placówek muzealnych w Poznaniu. Muzeum wchodzi w skład obiektów i atrakcji trasy turystycznej Traktu Królewsko-Cesarskiego.

Muzeum Armii Poznań – oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości znajdującym się na terenie Parku Cytadela w Poznaniu. Prezentowane są tutaj militaria, fotografie, dokumenty. W okresie od maja 2010 do października 2013 roku gmach muzeum był zamknięty ze względu na jego fatalny stan techniczny. Od 2 października 2013 roku muzeum funkcjonuje normalnie.
Muzeum Bambrów Poznańskich – muzeum poświęcone kulturze i historii Bambrów poznańskich, zlokalizowane w Poznaniu, w budynku przy ul. Mostowej na Grobli, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Etnograficznego.

Brama Poznania ICHOT, wcześniej ICHOT – placówka kulturalna w Poznaniu, zajmująca się prezentowaniem, interpretacją i promocją historii i dziedzictwa Ostrowa Tumskiego w Poznaniu. Mieści się w kompleksie obiektów zlokalizowanym w najstarszej części miasta, na Śródce i Ostrowie Tumskim w pobliżu mostu Jordana, na brzegu Cybiny. Kompleks składa się z współczesnego budynku głównego oraz odrestaurowanego budynku Śluzy Katedralnej, połączonych przerzuconą nad Cybiną kładką. Brama Poznania ICHOT jest prowadzona przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT – samorządową instytucję kultury miasta Poznania, i jest jej siedzibą.

Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu – oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, zlokalizowany w Poznaniu na terenie dawnych koszar, w pobliżu portu lotniczego Poznań-Ławica.

Muzeum Etnograficzne w Poznaniu – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, muzeum etnograficzne. Mieści się w budynku dawnej loży masońskiej przy ul. Grobla 25. 26 czerwca 1821 odbył się tutaj pierwszy koncert Karola Lipińskiego. Obecny budynek wzniesiony został na początku XIX wieku. Został wpisany do rejestru zabytków pod numerem wpisu A019 w dniu 22 października 1953.

Muzeum Farmacji Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej – muzeum farmacji mieszczące się na skraju Starego Miasta w Poznaniu przy alejach Marcinkowskiego 11.

Fotoplastykon w Poznaniu - zabytek techniki, fotoplastykon zlokalizowany w Poznaniu w budynku Galerii Miejskiej Arsenał na Starym Rynku.

Muzeum Prowincji św. Franciszka z Asyżu – muzeum franciszkańskie, prowadzone przez Prowincję św. Franciszka z Asyżu w Poznaniu.

Pałac Górków w Poznaniu – obecnie siedziba Muzeum Archeologicznego, powstał w latach 1545-1549 w wyniku przebudowy kilku należących do Andrzeja II Górki gotyckich kamienic.

Muzeum im. Hindenburga w Poznaniu (Hindenburg-Museum) – muzeum założone w 1916 r. w Poznaniu, zlikwidowane po 1919 r.

Muzeum Historii Miasta Poznania – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, muzeum dotyczące historii miasta. Mieści się w poznańskim ratuszu na Starym Rynku.

Muzeum Instrumentów i Przyrządów Geodezyjnych im. Bolesława Indyka w Poznaniu – muzeum mieszczące się w budynku Zespołu Szkół Geodezyjno-Drogowych w Poznaniu przy ulicy Szamotulskiej 33. W muzeum zgromadzono 105 instrumentów i urządzenia pomiarowe potrzebne w pracach geodezyjnych.
Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, muzeum instrumentów muzycznych, jedyne tego rodzaju i tej wielkości w Polsce, trzecie co do wielkości w Europie. Mieści się na Starym Rynku w Poznaniu, w trzech zabytkowych kamienicach.

Muzeum Komunikacji Miejskiej w Poznaniu – placówka muzealna zlokalizowana na terenie zajezdni tramwajowej przy ulicy Głogowskiej na Łazarzu w Poznaniu.

Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu – muzeum biograficzne poświęcone Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu, zlokalizowane w Poznaniu, na ul. Wronieckiej 14. Stanowi oddział Biblioteki Raczyńskich.
Lapidarium UAM w Poznaniu – lapidarium należące do Wydziału Geografii i Geologii UAM w Poznaniu, przy ul. Dzięgielowej. Lapidarium i budynki uniwersyteckie stanowią część Kampusu Morasko. Wstęp bezpłatny.

Makieta Dawnego Poznania – multimedialna ekspozycja historyczna zlokalizowana w Poznaniu, przy ul. Franciszkańskiej 2, w podziemiach kościoła franciszkanów konwentualnych. Wejście umieszczono od strony ul. Ludgardy.
Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII – muzeum martyrologiczne, zlokalizowane w Poznaniu, na terenie dawnego Fortu VII (Colomb) przy Alei Polskiej. Stanowi oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny – muzeum poświęcone Kazimierze Iłłakowiczównie, mieszczące się w mieszkaniu nr 8 przy ulicy Gajowej 4 na poznańskich Jeżycach, w mieszkaniu zajmowanym przez poetkę od 1948 do śmierci.

Muzeum Motoryzacji w Poznaniu – placówka muzealna w Poznaniu, prowadzona przez Automobilklub Wielkopolski. W 2012 zawiesiła działalność.

Muzeum Enigmy w Poznaniu, także Centrum Szyfrów Enigma – przyszłe muzeum, poświęcone maszynie szyfrującej „Enigma” i trzem polskim kryptologom, Marianowi Rejewskiemu, Henrykowi Zygalskiemu i Jerzemu Różyckiemu, usytuowane w budynku dawnego Collegium Historicum, obecnie Collegium Martineum na rogu ulic Święty Marcin i Tadeusza Kościuszki w Poznaniu. Pierwotnie budynek pełnił rolę siedziby Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Następnie gmach służył Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza.

Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu – prywatne muzeum położone w Poznaniu.
Muzeum Narodowe w Poznaniu – główny gmach Muzeum Narodowego w Poznaniu. Mieści się w Poznaniu przy Al. Marcinkowskiego 9 na Starym Mieście przy granicy z centrum Poznania. Do 2014 występował pod nazwą Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu. Mieści jedną z największych kolekcji malarstwa w Polsce.

Muzeum Ziemi Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu – jednostka Instytutu Geologii Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, mieszcząca się przy ulicy Bogumiła Krygowskiego 10 w Poznaniu. Wstęp bezpłatny.
Muzeum Narodowe w Poznaniu (MNP) – muzeum sztuki w Poznaniu, narodowa instytucja kultury, założone w 1919 jako Muzeum Wielkopolskie w Poznaniu, od 1950 nosi obecną nazwę.

Salon Muzyczny – Muzeum Feliksa Nowowiejskiego – muzeum poświęcone Feliksowi Nowowiejskiemu, zlokalizowane w Poznaniu, przy Alei Wielkopolskiej 11 na Sołaczu.

Ogród czasu – grupa pięciu zegarów słonecznych znajdujących się nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu.

Izba Pamięci Jerzego Pertka – muzeum biograficzne poświęcone maryniście - Jerzemu Pertkowi, zlokalizowane w Poznaniu, przy ul. Zakręt 12 na Ostrorogu na terenie jednostki pomocniczej Osiedle Stary Grunwald.
Izba Pamięci Oddziału Regionalnego PKP PLK SA – placówka muzealna poświęcona historii kolei w Wielkopolsce, zlokalizowana w Poznaniu, w budynku dyrekcji kolei przy Alei Niepodległości 8.

Muzeum Policji – muzeum historyczne, zlokalizowane w Poznaniu, przy ul. Taborowej 22, na terenie jednostki pomocniczej Osiedle Grunwald Południe, w rejonie Grunwaldu.
Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 – muzeum historyczne, zlokalizowane w Poznaniu, w Zamku Cesarskim, od strony Świętego Marcina, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 – muzeum w Poznaniu, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, zlokalizowane w budynku Odwachu na Starym Rynku 3.
Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania – podziemny schron dla władz miasta Poznania z okresu zimnej wojny, obecnie udostępniane przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Zbiory Sprzętu Ratownictwa Kolejowego – nieistniejąca izba muzealna, która zlokalizowana była w Poznaniu, przy ul. Kolejowej 23, na terenach stacji Poznań Główny (lokomotywownia).

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci - rezerwat archeologiczny, zlokalizowany na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, przy ul. ks. Ignacego Posadzego 3, eksponujący pamiątki początków państwa polskiego i miasta Poznania. Jest filią poznańskiego Muzeum Archeologicznego.
Rogalowe Muzeum Poznania – muzeum rogala świętomarcińskiego, zlokalizowane w Poznaniu, na Starym Rynku 41.

Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza – muzeum biograficzne poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi, zlokalizowane w Poznaniu, na Starym Rynku 84. Stanowi oddział Biblioteki Raczyńskich.

Gabinet Krzysztofa Skubiszewskiego – muzeum biograficzne poświęcone politykowi Krzysztofowi Skubiszewskiemu, zlokalizowane w Poznaniu na Grobli, w siedzibie Instytutu Zachodniego, które zostało otwarte 12 grudnia 2014 roku.
Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, muzeum sztuki otwarte w 1965 jako Muzeum Rzemiosł Artystycznych. Od 1991, w związku z poszerzeniem profilu zbierania i zmiany ekspozycji, pod obecną nazwą. Mieści się w Zamku Królewskim w Poznaniu, wzniesionym w 1249, początkowo jako wieża mieszkalna księcia poznańskiego Przemysła I.

Muzeum Unitry – muzeum techniczne, zlokalizowane w Zespole Szkół Łączności w Poznaniu im. Mikołaja Kopernika przy ulicy Przełajowej 4. Muzeum prezentuje historię polskiej elektroniki. Ekspozycję tworzy sprzęt audio firm zrzeszenia Unitry takich jak: Diora, Fonica, Radmor, ZRK, Eltra i Tonsil. Zbiór muzealny powstał z połączenia eksponatów szkolnego muzeum telekomunikacyjnego i prywatnych zbiorów członków poznańskiego Stowarzyszenia Muzeum Unitry. Obecnie tylko część z około 3 tysięcy eksponatów jest prezentowana w szkolnych gablotach muzeum. Jednym ze współtwórców i opiekunów muzeum jest Paweł Matuszak, prezes stowarzyszenia. Od 2014 muzeum uczestniczy w programie Nocy Muzeów.
Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - ogólnouczelniana jednostka organizacyjna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, powołana 7 kwietnia 2016 przez rektora prof. dr hab. Bronisława Marciniaka. Do 10 stycznia 2017 siedzibą muzeum był gmach Collegium Historicum w Poznaniu, przy ul. Święty Marcin 78. Obecnie siedzibą muzeum jest gmach Collegium Iuridicum w Poznaniu, przy ul. Święty Marcin 90. Muzeum nie posiada jeszcze stałej ekspozycji.
Muzeum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu – muzeum dokumentujące historię Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Placówka jest zlokalizowana w Kolegium Rungego przy ul. Wojska Polskiego.

Muzeum Uzbrojenia w Poznaniu – muzeum wojskowe, zlokalizowane w parku Cytadela zajmującym pozostałości Fortu Winiary, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości przy al. Armii Poznań w Poznaniu.
Muzeum Wiedzy o Środowisku w Poznaniu – jednostka Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego PAN w Poznaniu, zlokalizowana przy ul. Bukowskiej 19. Wejście z terenu Starego ZOO. Wstęp bezpłatny.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości – muzeum, samorządowa instytucja kultury, której organizatorem jest miasto Poznań. Do zakresu działania muzeum należy m.in. gromadzenie i udostępnianie zbiorów dotyczących zrywów niepodległościowych i pracy organicznej w okresie zaborów, okresu II Rzeczypospolitej, walk i martyrologii podczas II wojny światowej oraz protestów i działalności opozycyjnej w latach 1945–1989. Przed zmianą nazwy muzeum występowało jako Wielkopolskie Muzeum Walk Niepodległościowych.

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, muzeum wojskowe. Mieści się na Starym Rynku 9 w Poznaniu, w obrębie bloku zabudowy śródrynkowej.