
Podziemne trasy turystyczne w Polsce – spis obiektów znajdujących się w całości lub częściowo pod powierzchnią gruntu, udostępnionych w ruchu turystycznym. Zawiera on zarówno obiekty pochodzenia naturalnego, jak i powstałe w wyniku działalności człowieka. W spisie znajdują się następujące obiekty:jaskinie i groty, obiekty militarne, kopalnie, obiekty sakralne i cmentarne, obiekty miejskie (piwnice).

Podziemia Będzińskie – podziemna trasa turystyczna, urządzona w poniemieckim schronie przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej, znajdującym się w Będzinie. Trasa jest udostępniania przez tutejsze Muzeum Zagłębia.

Muzeum Górnictwa Rud w Bukownie – muzeum położone w Bukownie, poświęcone historii górnictwa rud żelaza. Placówka mieści się w pomieszczeniach Zespołu Szkół „Skałka”.

Podziemna Trasa Turystyczna w Bystrzycy Kłodzkiej – nieczynna obecnie podziemna trasa turystyczna, znajdująca się w Bystrzycy Kłodzkiej. Obiekt był udostępniony dla ruchu turystycznego w latach 2002-2005.

Fort Legionów – fort pierścienia umocnień wokół Cytadeli Warszawskiej, zbudowany w latach 1851–1853.

Refektarz klasztoru Dominikanów w Gdańsku – odkryty w 2005 roku romański refektarz (jadalnia), będący niegdyś częścią klasztoru Dominikanów. Jest najstarszym zachowanym wnętrzem kubaturowym w Gdańsku, o powierzchni 52 m². Znajduje się na Głównym Mieście, pod Placem Dominikańskim, pomiędzy kościołem św. Mikołaja a Halą Targową. Powstał w połowie, bądź w trzeciej ćwierci XIII wieku. Większa część pomieszczenia zachowała się w dobrym stanie, pomimo że budynek był kilkakrotnie przebudowywany. Obiekt był usytuowany na bardzo niskim parterze, ok. 1 metr zagłębiony w ziemi. Refektarz posiada unikalną konstrukcję sklepienia z czterema polami sklepień eliptycznych wspartych na pendentywach i na filarze centralnym Był ukryty w całości pod ziemią. Początkowo planowano obiekt ponownie zasypać, ale na skutek sprzeciwu środowisk konserwatorskich i miłośników zabytków, a także interwencji ministerstwa kultury zabytek trafił pod zarząd Muzeum Archeologicznego, które kosztem 5 mln zł dokonało jego renowacji.

Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna – sztolnia wodna, a jednocześnie podziemny kanał wodny wybudowany w latach 1800–1869 między Zabrzem a Królewską Hutą na Górnym Śląsku. Jedna z najdłuższych sztolni dziedzicznych w Europie, a jednocześnie najdłuższa budowla hydrotechniczna w europejskim górnictwie węglowym.

Kopalnia Guido – dziś nieczynna kopalnia węgla kamiennego, udostępniona do zwiedzania. Wchodzi w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jako Kompleks Kopalnia Guido. Kompleks to dwie sąsiadujące ze sobą lokalizacje w Zabrzu: przy ul. 3 Maja 93 oraz przy ul. 3 Maja 93a.

Podziemne trasy turystyczne w Jarosławiu – dwa obiekty, stanowiące połączone w trasę turystyczną zespoły dawnych miejskich piwnic, znajdujące się w Jarosławiu.

Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kłodzku – udostępniona do zwiedzania część podziemi, położonych pod kłodzką starówką. Trasa ma długość około 700 m i jest w niej kilkanaście sal tematycznych z eksponatami dotyczącymi historii miasta.

Twierdza Kłodzko – dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku.

Kompleks schronów w Konewce – jeden z dwóch kompleksów schronów kolejowych wchodzących w skład Stanowiska dowodzenia „Obszar Środek”, położony w lesie obok wsi Konewka.

Kopalnia Liczyrzepa – kopalnia rud żelaza i uranu w Kowarach, w pewnym okresie będąca częścią "Przedsiębiorstwa Kowarskie Kopalnie", później Zakładów Przemysłowych R-1.

Kopalnia Podgórze – kopalnia rud uranu w Kowarach, czynna w latach 1950–1958, będąca częścią "Przedsiębiorstwa Kowarskie Kopalnie", później Zakładów Przemysłowych R-1.

Kopalnia Soli Kłodawa S.A. (KSK) – polska spółka akcyjna Skarbu Państwa, największa czynna kopalnia soli kamiennej w kraju, znajdująca się w Kłodawie, w powiecie kolskim, województwie wielkopolskim.

Kopalnia Złota "Aurelia" w Złotoryi – nieczynna kopalnia złota, położona na Pogórzu Kaczawskim na zboczach Góry Świętego Mikołaja, w granicach administracyjnych Złotoryi. Obiekt jest udostępniany przez Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji.

Sztolnie Kowary – podziemna trasa turystyczna o długości około 1200 m w nieczynnej kopalni rudy uranu w Kowarach, otwarta dla zwiedzających od 24 kwietnia 2000 roku.

Kopalnia św. Jana w Krobicy – nieczynna kopalnia rud cyny (kasyteryt), położona we wsi Krobica. Od 2012 roku w ramach istniejącego tu Geoparku funkcjonuje w niej podziemna trasa turystyczna.
Krypta św. Leonarda na Wawelu – wzniesiona na przełomie XI i XII wieku, jest pozostałością po tzw. katedrze hermanowskiej na Wawelu. Należy do najpiękniejszych wnętrz romańskich w Polsce.

Krypta Wieszczów Narodowych – krypta w podziemiach archikatedry krakowskiej na Wawelu, miejsce pochówku Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, dwóch wybitnych poetów doby romantyzmu, których twórczość stała się ważną częścią polskiej kultury. Obaj zostali uznani za przywódców duchowych narodu w okresie niewoli, godnych spoczywania w nekropolii dawnych władców Polski, katedrze na Wawelu. W krypcie upamiętniono także dwóch innych Polaków, cenionych artystów XIX stulecia – poetę Cypriana Kamila Norwida oraz kompozytora i pianistę Fryderyka Chopina.

Krypta Zasłużonych na Skałce – krypta w podziemiach bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie. Pomysłodawcą utworzenia krypty był prof.Józef Łepkowski. Kryptę w latach 1876-1880 urządził i zaprojektował Teofil Żebrawski. Na łuku widnieje łaciński napis Credo, quod Redemptor meus vivit. Na początku XX wieku Józef Mikulski stworzył secesyjną polichromię.

Krypty pod kościołem św. Kazimierza Królewicza – krypty znajdujące się pod kościołem św. Kazimierza Królewicza w Krakowie, przy ul. Reformackiej 4.
Lubelska Trasa Podziemna – około 300-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod zabudową Starego Miasta w Lublinie.

Piwnica pod Fortuną – pomieszczenie z zabytkowymi polichromiami w kamienicy Lubomelskich przy Rynku 8 w Lublinie. Do lutego 2018 roku zespołem piwnic pod kamienicą zarządzała Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna; od tego czasu miejscem opiekuje się Lubelska Trasa Podziemna Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Piwnica jest placówką całoroczną, czynną codziennie. Wstęp jest płatny.

Międzyrzecki Rejon Umocniony, MRU – system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy. Zlokalizowany w województwie lubuskim, nieopodal Międzyrzecza.

Muzeum Kanału „Dętka” – wystawa Muzeum Miasta Łodzi umiejscowiona we fragmencie łódzkich kanałów pod placem Wolności w Łodzi.

Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej jest instytucją muzealną. Udostępnia zwiedzającym ekspozycje dotyczące historii Zagłębia Dąbrowskiego, archeologii, przyrody, etnografii lokalnej i kultur pozaeuropejskich.

Muzeum Warszawy – muzeum gromadzące i prezentujące zbiory związane z historią Warszawy.

Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie – prywatne muzeum z siedzibą w Nowej Rudzie. Placówka mieści się w dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Nowa Ruda. W skład placówki - oprócz muzeum - wchodzi Podziemna Trasa Turystyczna „Kopalnia Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie”.

Podziemia Opatowskie – podziemna trasa turystyczna znajdująca się w Opatowie, składająca się z połączonych ze sobą dawnych piwnic i składów miejskich. Obiekt jest udostępniany przez Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie.

Piwnice Domu Gorywodów – murowane piwnice z XIV wieku w Bytomiu, wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
Podziemia Rynku Głównego w Krakowie – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdujący się pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego. Zajmuje powierzchnię ponad 6 tys. m², z czego rezerwat archeologiczny - blisko 4 tys. m².
Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania – podziemny schron dla władz miasta Poznania z okresu zimnej wojny, obecnie udostępniane przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu – połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic oraz kanalizacji, znajdujący się w Przemyślu. Obiekt jest jednostką miejska, zarządzaną przez przemyski oddział PTTK.

Projekt Riese – kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim w latach 1943–1945. Miała to być jedna z kwater głównych Adolfa Hitlera.

Podziemna Trasa Turystyczna "Rzeszowskie Piwnice" w Rzeszowie – połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic, znajdujący się w Rzeszowie, pod staromiejskim Rynkiem. Wejście do podziemi znajduje się w przy rzeszowskim Ratuszu, natomiast wyjście - przy Rynku 12. Obecnie zarządcą trasy jest Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie. Długość trasy wynosi 396 metrów.

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu – połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic i składów, znajdujący się w Sandomierzu. Wejście do podziemi znajduje się przy Rynku 10, natomiast wyjście - w budynku sandomierskiego Ratusza.

Schron bierny Regelbau 502 w Piszu – schron bierny w Piszu, pierwszy na świecie i jedyny w Polsce schron typu Regelbau 502. Został wybudowany w 1939 roku. Będąc głównym schronem w zespole ośmiu piskich schronów wojskowych pełnił funkcję stanowiskia dowodzenia odcinka Punkt Oporu Pisz. W 2007 został wpisany do Rejestru Zabytków. Po renowacji wewnątrz schronu powstała ekspozycja militarno-historyczna, dostępna do bezpłatnego zwiedzania.

Podziemne Trasy Szczecina – podziemne trasy turystyczne, urządzone w schronach: przeciwlotniczym i przeciwatomowym, znajdujących się na terenie Szczecina w rejonie dworca głównego. Trasy są zarządzane i udostępnianie przez firmę Magnolia Management Group Krystyna Wesołowska.

Sztolnia Czarnego Pstrąga – 600-metrowy fragment Głębokiej Sztolni „Fryderyk”, najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór sztolni odwadniającej, należącej do założonej w 1784 roku królewskiej kopalni rudy ołowiowo-srebrowej „Fryderyk”.

Tunel schronowy w Stępinie-Cieszynie – naziemny schron kolejowy we wsi Stępina na granicy z wsią Cieszyna w województwie podkarpackim, wchodzący w skład kwatery głównej Hitlera "Anlage Süd" z okresu II wojny światowej.

Tunel schronowy w Strzyżowie – zbudowany w czasie II wojny światowej, podziemny schron kolejowy dla pociągów sztabowych Adolfa Hitlera pod Żarnowską Górą w Strzyżowie w województwie podkarpackim. Wchodził on w skład kwatery głównej Hitlera (Führerhauptquartier) "Anlage Süd" w Stępinie-Cieszynie i Strzyżowie.

Twierdza Kostrzyn – zespół fortyfikacji wzniesionych i użytkowanych pomiędzy XV a XX wiekiem w Kostrzynie nad Odrą i jego okolicach.

Twierdza Toruń – pruska twierdza fortowa z II połowy XIX wieku wzniesiona za pieniądze uzyskane z kontrybucji po wojnie francusko-pruskiej.
Twierdza Zamość – fortyfikacje otaczające Zamość zbudowane w latach 1579–1618 na zlecenie Jana Zamoyskiego. Wielokrotnie przebudowywane, w tym najbardziej kompleksowo w latach 20. XIX w. Jedna z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W swojej historii przeszła 5 oblężeń. Pierwszym z nich była obrona przed wojskami kozacko-tatarskimi w czasie powstania Chmielnickiego. Drugie, to oblężenie szwedzkie z 1656, trzecie było oblężenie wojsk Księstwa Warszawskiego, mające na celu odbicie Zamościa z rąk austriackich w 1809 roku. Najdłuższym, zarazem czwartym oblężeniem trwającym aż 10 miesięcy, było rosyjskie oblężenie w 1813 roku. Po raz ostatni, czyli piątym, Zamość bronił się w czasie powstania listopadowego, kiedy to jako ostatni punkt oporu w ogóle w swej historii uległ Rosjanom. Zaś szturmem Forteca została zdobyta tylko raz, i to przez wojska polskie, w 1809 roku. Zlikwidowana została w 1866 roku.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach.