Podziemne trasy turystyczne w PolsceW
Podziemne trasy turystyczne w Polsce

Podziemne trasy turystyczne w Polsce – spis obiektów znajdujących się w całości lub częściowo pod powierzchnią gruntu, udostępnionych w ruchu turystycznym. Zawiera on zarówno obiekty pochodzenia naturalnego, jak i powstałe w wyniku działalności człowieka. W spisie znajdują się następujące obiekty:jaskinie i groty, obiekty militarne, kopalnie, obiekty sakralne i cmentarne, obiekty miejskie (piwnice).

Podziemia BędzińskieW
Podziemia Będzińskie

Podziemia Będzińskie – podziemna trasa turystyczna, urządzona w poniemieckim schronie przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej, znajdującym się w Będzinie. Trasa jest udostępniania przez tutejsze Muzeum Zagłębia.

Muzeum Górnictwa Rud w BukownieW
Muzeum Górnictwa Rud w Bukownie

Muzeum Górnictwa Rud w Bukownie – muzeum położone w Bukownie, poświęcone historii górnictwa rud żelaza. Placówka mieści się w pomieszczeniach Zespołu Szkół „Skałka”.

Podziemna Trasa Turystyczna w Bystrzycy KłodzkiejW
Podziemna Trasa Turystyczna w Bystrzycy Kłodzkiej

Podziemna Trasa Turystyczna w Bystrzycy Kłodzkiej – nieczynna obecnie podziemna trasa turystyczna, znajdująca się w Bystrzycy Kłodzkiej. Obiekt był udostępniony dla ruchu turystycznego w latach 2002-2005.

Fort Legionów Cytadeli WarszawskiejW
Fort Legionów Cytadeli Warszawskiej

Fort Legionów – fort pierścienia umocnień wokół Cytadeli Warszawskiej, zbudowany w latach 1851–1853.

Refektarz klasztoru dominikanów w GdańskuW
Refektarz klasztoru dominikanów w Gdańsku

Refektarz klasztoru Dominikanów w Gdańsku – odkryty w 2005 roku romański refektarz (jadalnia), będący niegdyś częścią klasztoru Dominikanów. Jest najstarszym zachowanym wnętrzem kubaturowym w Gdańsku, o powierzchni 52 m². Znajduje się na Głównym Mieście, pod Placem Dominikańskim, pomiędzy kościołem św. Mikołaja a Halą Targową. Powstał w połowie, bądź w trzeciej ćwierci XIII wieku. Większa część pomieszczenia zachowała się w dobrym stanie, pomimo że budynek był kilkakrotnie przebudowywany. Obiekt był usytuowany na bardzo niskim parterze, ok. 1 metr zagłębiony w ziemi. Refektarz posiada unikalną konstrukcję sklepienia z czterema polami sklepień eliptycznych wspartych na pendentywach i na filarze centralnym Był ukryty w całości pod ziemią. Początkowo planowano obiekt ponownie zasypać, ale na skutek sprzeciwu środowisk konserwatorskich i miłośników zabytków, a także interwencji ministerstwa kultury zabytek trafił pod zarząd Muzeum Archeologicznego, które kosztem 5 mln zł dokonało jego renowacji.

Główna Kluczowa Sztolnia DziedzicznaW
Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna

Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna – sztolnia wodna, a jednocześnie podziemny kanał wodny wybudowany w latach 1800–1869 między Zabrzem a Królewską Hutą na Górnym Śląsku. Jedna z najdłuższych sztolni dziedzicznych w Europie, a jednocześnie najdłuższa budowla hydrotechniczna w europejskim górnictwie węglowym.

Kopalnia GuidoW
Kopalnia Guido

Kopalnia Guido – dziś nieczynna kopalnia węgla kamiennego, udostępniona do zwiedzania. Wchodzi w skład Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jako Kompleks Kopalnia Guido. Kompleks to dwie sąsiadujące ze sobą lokalizacje w Zabrzu: przy ul. 3 Maja 93 oraz przy ul. 3 Maja 93a.

Podziemne trasy turystyczne w JarosławiuW
Podziemne trasy turystyczne w Jarosławiu

Podziemne trasy turystyczne w Jarosławiu – dwa obiekty, stanowiące połączone w trasę turystyczną zespoły dawnych miejskich piwnic, znajdujące się w Jarosławiu.

Podziemna Trasa Turystyczna w KłodzkuW
Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku

Podziemna Trasa Turystyczna im. Tysiąclecia Państwa Polskiego w Kłodzku – udostępniona do zwiedzania część podziemi, położonych pod kłodzką starówką. Trasa ma długość około 700 m i jest w niej kilkanaście sal tematycznych z eksponatami dotyczącymi historii miasta.

Twierdza KłodzkoW
Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko – dobrze zachowana, duża twierdza w Kłodzku będąca systemem obronnym z okresu XVII i XVIII wieku.

Kompleks schronów w KonewceW
Kompleks schronów w Konewce

Kompleks schronów w Konewce – jeden z dwóch kompleksów schronów kolejowych wchodzących w skład Stanowiska dowodzenia „Obszar Środek”, położony w lesie obok wsi Konewka.

Kopalnia LiczyrzepaW
Kopalnia Liczyrzepa

Kopalnia Liczyrzepa – kopalnia rud żelaza i uranu w Kowarach, w pewnym okresie będąca częścią "Przedsiębiorstwa Kowarskie Kopalnie", później Zakładów Przemysłowych R-1.

Kopalnia PodgórzeW
Kopalnia Podgórze

Kopalnia Podgórze – kopalnia rud uranu w Kowarach, czynna w latach 1950–1958, będąca częścią "Przedsiębiorstwa Kowarskie Kopalnie", później Zakładów Przemysłowych R-1.

Kopalnia Soli KłodawaW
Kopalnia Soli Kłodawa

Kopalnia Soli Kłodawa S.A. (KSK) – polska spółka akcyjna Skarbu Państwa, największa czynna kopalnia soli kamiennej w kraju, znajdująca się w Kłodawie, w powiecie kolskim, województwie wielkopolskim.

Kopalnia Złota Aurelia w ZłotoryiW
Kopalnia Złota Aurelia w Złotoryi

Kopalnia Złota "Aurelia" w Złotoryi – nieczynna kopalnia złota, położona na Pogórzu Kaczawskim na zboczach Góry Świętego Mikołaja, w granicach administracyjnych Złotoryi. Obiekt jest udostępniany przez Złotoryjski Ośrodek Kultury i Rekreacji.

Sztolnie KowaryW
Sztolnie Kowary

Sztolnie Kowary – podziemna trasa turystyczna o długości około 1200 m w nieczynnej kopalni rudy uranu w Kowarach, otwarta dla zwiedzających od 24 kwietnia 2000 roku.

Kopalnia św. Jana w KrobicyW
Kopalnia św. Jana w Krobicy

Kopalnia św. Jana w Krobicy – nieczynna kopalnia rud cyny (kasyteryt), położona we wsi Krobica. Od 2012 roku w ramach istniejącego tu Geoparku funkcjonuje w niej podziemna trasa turystyczna.

Krypta św. Leonarda na WaweluW
Krypta św. Leonarda na Wawelu

Krypta św. Leonarda na Wawelu – wzniesiona na przełomie XI i XII wieku, jest pozostałością po tzw. katedrze hermanowskiej na Wawelu. Należy do najpiękniejszych wnętrz romańskich w Polsce.

Krypta Wieszczów Narodowych na WaweluW
Krypta Wieszczów Narodowych na Wawelu

Krypta Wieszczów Narodowych – krypta w podziemiach archikatedry krakowskiej na Wawelu, miejsce pochówku Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, dwóch wybitnych poetów doby romantyzmu, których twórczość stała się ważną częścią polskiej kultury. Obaj zostali uznani za przywódców duchowych narodu w okresie niewoli, godnych spoczywania w nekropolii dawnych władców Polski, katedrze na Wawelu. W krypcie upamiętniono także dwóch innych Polaków, cenionych artystów XIX stulecia – poetę Cypriana Kamila Norwida oraz kompozytora i pianistę Fryderyka Chopina.

Krypta Zasłużonych na SkałceW
Krypta Zasłużonych na Skałce

Krypta Zasłużonych na Skałce – krypta w podziemiach bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie. Pomysłodawcą utworzenia krypty był prof.Józef Łepkowski. Kryptę w latach 1876-1880 urządził i zaprojektował Teofil Żebrawski. Na łuku widnieje łaciński napis Credo, quod Redemptor meus vivit. Na początku XX wieku Józef Mikulski stworzył secesyjną polichromię.

Krypty pod kościołem św. Kazimierza KrólewiczaW
Krypty pod kościołem św. Kazimierza Królewicza

Krypty pod kościołem św. Kazimierza Królewicza – krypty znajdujące się pod kościołem św. Kazimierza Królewicza w Krakowie, przy ul. Reformackiej 4.

Lubelska Trasa PodziemnaW
Lubelska Trasa Podziemna

Lubelska Trasa Podziemna – około 300-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod zabudową Starego Miasta w Lublinie.

Piwnica pod FortunąW
Piwnica pod Fortuną

Piwnica pod Fortuną – pomieszczenie z zabytkowymi polichromiami w kamienicy Lubomelskich przy Rynku 8 w Lublinie. Do lutego 2018 roku zespołem piwnic pod kamienicą zarządzała Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna; od tego czasu miejscem opiekuje się Lubelska Trasa Podziemna Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Piwnica jest placówką całoroczną, czynną codziennie. Wstęp jest płatny.

Międzyrzecki Rejon UmocnionyW
Międzyrzecki Rejon Umocniony

Międzyrzecki Rejon Umocniony, MRU – system umocnień stworzony przez Niemców w latach 1934–1944 dla ochrony wschodniej granicy Rzeszy. Zlokalizowany w województwie lubuskim, nieopodal Międzyrzecza.

Muzeum Kanału „Dętka”W
Muzeum Kanału „Dętka”

Muzeum Kanału „Dętka” – wystawa Muzeum Miasta Łodzi umiejscowiona we fragmencie łódzkich kanałów pod placem Wolności w Łodzi.

Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie GórniczejW
Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej

Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej jest instytucją muzealną. Udostępnia zwiedzającym ekspozycje dotyczące historii Zagłębia Dąbrowskiego, archeologii, przyrody, etnografii lokalnej i kultur pozaeuropejskich.

Muzeum WarszawyW
Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy – muzeum gromadzące i prezentujące zbiory związane z historią Warszawy.

Muzeum Górnictwa w Nowej RudzieW
Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie

Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie – prywatne muzeum z siedzibą w Nowej Rudzie. Placówka mieści się w dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Nowa Ruda. W skład placówki - oprócz muzeum - wchodzi Podziemna Trasa Turystyczna „Kopalnia Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie”.

Podziemia OpatowskieW
Podziemia Opatowskie

Podziemia Opatowskie – podziemna trasa turystyczna znajdująca się w Opatowie, składająca się z połączonych ze sobą dawnych piwnic i składów miejskich. Obiekt jest udostępniany przez Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie.

Piwnice Domu GorywodówW
Piwnice Domu Gorywodów

Piwnice Domu Gorywodów – murowane piwnice z XIV wieku w Bytomiu, wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Podziemia Rynku w KrakowieW
Podziemia Rynku w Krakowie

Podziemia Rynku Głównego w Krakowie – oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdujący się pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego. Zajmuje powierzchnię ponad 6 tys. m², z czego rezerwat archeologiczny - blisko 4 tys. m².

Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta PoznaniaW
Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania

Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania – podziemny schron dla władz miasta Poznania z okresu zimnej wojny, obecnie udostępniane przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Podziemna Trasa Turystyczna w PrzemyśluW
Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu

Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu – połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic oraz kanalizacji, znajdujący się w Przemyślu. Obiekt jest jednostką miejska, zarządzaną przez przemyski oddział PTTK.

RieseW
Riese

Projekt Riese – kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego nazistowskich Niemiec, rozpoczętego i niedokończonego w Górach Sowich oraz na zamku Książ i pod nim w latach 1943–1945. Miała to być jedna z kwater głównych Adolfa Hitlera.

Podziemna Trasa Turystyczna w RzeszowieW
Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie

Podziemna Trasa Turystyczna "Rzeszowskie Piwnice" w Rzeszowie – połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic, znajdujący się w Rzeszowie, pod staromiejskim Rynkiem. Wejście do podziemi znajduje się w przy rzeszowskim Ratuszu, natomiast wyjście - przy Rynku 12. Obecnie zarządcą trasy jest Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie. Długość trasy wynosi 396 metrów.

Podziemna Trasa Turystyczna w SandomierzuW
Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu

Podziemna Trasa Turystyczna w Sandomierzu – połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic i składów, znajdujący się w Sandomierzu. Wejście do podziemi znajduje się przy Rynku 10, natomiast wyjście - w budynku sandomierskiego Ratusza.

Schron bierny Regelbau 502 w PiszuW
Schron bierny Regelbau 502 w Piszu

Schron bierny Regelbau 502 w Piszu – schron bierny w Piszu, pierwszy na świecie i jedyny w Polsce schron typu Regelbau 502. Został wybudowany w 1939 roku. Będąc głównym schronem w zespole ośmiu piskich schronów wojskowych pełnił funkcję stanowiskia dowodzenia odcinka Punkt Oporu Pisz. W 2007 został wpisany do Rejestru Zabytków. Po renowacji wewnątrz schronu powstała ekspozycja militarno-historyczna, dostępna do bezpłatnego zwiedzania.

Podziemne trasy turystyczne w SzczecinieW
Podziemne trasy turystyczne w Szczecinie

Podziemne Trasy Szczecina – podziemne trasy turystyczne, urządzone w schronach: przeciwlotniczym i przeciwatomowym, znajdujących się na terenie Szczecina w rejonie dworca głównego. Trasy są zarządzane i udostępnianie przez firmę Magnolia Management Group Krystyna Wesołowska.

Sztolnia Czarnego PstrągaW
Sztolnia Czarnego Pstrąga

Sztolnia Czarnego Pstrąga – 600-metrowy fragment Głębokiej Sztolni „Fryderyk”, najdłuższej w rejonie Tarnowskich Gór sztolni odwadniającej, należącej do założonej w 1784 roku królewskiej kopalni rudy ołowiowo-srebrowej „Fryderyk”.

Tunel schronowy w Stępinie-CieszynieW
Tunel schronowy w Stępinie-Cieszynie

Tunel schronowy w Stępinie-Cieszynie – naziemny schron kolejowy we wsi Stępina na granicy z wsią Cieszyna w województwie podkarpackim, wchodzący w skład kwatery głównej Hitlera "Anlage Süd" z okresu II wojny światowej.

Tunel schronowy w StrzyżowieW
Tunel schronowy w Strzyżowie

Tunel schronowy w Strzyżowie – zbudowany w czasie II wojny światowej, podziemny schron kolejowy dla pociągów sztabowych Adolfa Hitlera pod Żarnowską Górą w Strzyżowie w województwie podkarpackim. Wchodził on w skład kwatery głównej Hitlera (Führerhauptquartier) "Anlage Süd" w Stępinie-Cieszynie i Strzyżowie.

Twierdza KostrzynW
Twierdza Kostrzyn

Twierdza Kostrzyn – zespół fortyfikacji wzniesionych i użytkowanych pomiędzy XV a XX wiekiem w Kostrzynie nad Odrą i jego okolicach.

Twierdza ToruńW
Twierdza Toruń

Twierdza Toruń – pruska twierdza fortowa z II połowy XIX wieku wzniesiona za pieniądze uzyskane z kontrybucji po wojnie francusko-pruskiej.

Twierdza ZamośćW
Twierdza Zamość

Twierdza Zamość – fortyfikacje otaczające Zamość zbudowane w latach 1579–1618 na zlecenie Jana Zamoyskiego. Wielokrotnie przebudowywane, w tym najbardziej kompleksowo w latach 20. XIX w. Jedna z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W swojej historii przeszła 5 oblężeń. Pierwszym z nich była obrona przed wojskami kozacko-tatarskimi w czasie powstania Chmielnickiego. Drugie, to oblężenie szwedzkie z 1656, trzecie było oblężenie wojsk Księstwa Warszawskiego, mające na celu odbicie Zamościa z rąk austriackich w 1809 roku. Najdłuższym, zarazem czwartym oblężeniem trwającym aż 10 miesięcy, było rosyjskie oblężenie w 1813 roku. Po raz ostatni, czyli piątym, Zamość bronił się w czasie powstania listopadowego, kiedy to jako ostatni punkt oporu w ogóle w swej historii uległ Rosjanom. Zaś szturmem Forteca została zdobyta tylko raz, i to przez wojska polskie, w 1809 roku. Zlikwidowana została w 1866 roku.

Zabytkowa Kopalnia SrebraW
Zabytkowa Kopalnia Srebra

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni kruszców srebronośnych, założonej w triasowych dolomitach i wapieniach.