Katastrofa lotnicza w Babich DołachW
Katastrofa lotnicza w Babich Dołach

Katastrofa samolotu An-28 Bryza-2RF miała miejsce 31 marca 2009 około godziny 16:45 na lotnisku wojskowym Gdynia – Babie Doły. Samolot, należący do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, wykonywał lot szkoleniowy.

Wypadek kolejowy w BabachW
Wypadek kolejowy w Babach

Wypadek kolejowy w Babach – zdarzenie, do którego doszło 12 sierpnia 2011 roku około godziny 16:15 niedaleko stacji kolejowej Baby przy wsi Kiełczówka. W wyniku wykolejenia pociągu pasażerskiego TLK relacji Warszawa Wschodnia – Katowice zginął 52-letni mężczyzna, a 81 osób zostało rannych, z których w szpitalu zmarła 63-letnia kobieta.

Katastrofa lotnicza w okolicach CisnejW
Katastrofa lotnicza w okolicach Cisnej

Katastrofa lotnicza w okolicach Cisnej – wypadek lotniczy, który miał miejsce w okolicach Cisnej w ówczesnym województwie krośnieńskim 10 stycznia 1991. Tego dnia rozbił się śmigłowiec Mi-8T ze 103 Pułku Lotniczego Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Pierwotnie śmigłowiec transportował do Cisnej ekipę telewizyjnego programu „Magazyn Kryminalny 997”. W czasie wypadku był mocny wiatr. Maszyna spadła na ziemię między Cisną a Majdanem, po czym wybuchł pożar. Podczas wypadku ekipa telewizyjna znajdowała się na ziemi. W katastrofie zginęły osoby zatrudnione w policji. Według relacji szefa „Magazynu Kryminalnego 997”, Michała Fajbusiewicza, lot zakończony katastrofą w zamierzeniu miał odbyć się wokół Cisnej i posłużyć ekipie telewizyjnej celem ujęcia kamerą śmigłowca w powietrzu, po czym cała ekipa telewizyjna miała odlecieć maszyną do Rzeszowa. Po wzbiciu się w powietrze śmigłowiec spadł na zalesiony stok góry. W czasie katastrofy w okolicy zalegał śnieg.

Katastrofa lotnicza w Dolinie OlczyskiejW
Katastrofa lotnicza w Dolinie Olczyskiej

Katastrofa lotnicza w Dolinie Olczyskiej – w Dolinie Olczyskiej w Tatrach, w dniu 11 sierpnia 1994 rozbił się śmigłowiec produkcji polskiej PZL W-3 Sokół o oznaczeniu SP-SXT, należący do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, biorący udział w akcji ratunkowej.

Katastrofa lotnicza Mi-24 w Drawsku PomorskimW
Katastrofa lotnicza Mi-24 w Drawsku Pomorskim

Katastrofa śmigłowca Mi-24 w Drawsku Pomorskim – katastrofa lotnicza, która miała miejsce 4 kwietnia 2003 na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Powódź w Europie (2009)W
Powódź w Europie (2009)

Powódź w Europie w 2009 roku wystąpiła pod koniec czerwca w krajach Europy Środkowej: w Czechach, na Słowacji, w Polsce, Austrii, na Węgrzech oraz w Niemczech. W wyniku powodzi zginęło 14 osób – 12 w Czechach, jedna w Polsce i jedna w Austrii.

Powódź w Europie Środkowej (2010)W
Powódź w Europie Środkowej (2010)

Powódź w Europie w 2010 roku wystąpiła w drugiej połowie maja 2010 oraz na początku czerwca w krajach Europy Środkowej: w Czechach, na Słowacji, w Polsce, na Węgrzech oraz Ukrainie, a także w Austrii, Niemczech i Serbii.

Katastrofa autobusu w GdańskuW
Katastrofa autobusu w Gdańsku

Katastrofa autobusu w Gdańsku Kokoszkach – wypadek drogowy, który wydarzył się 2 maja 1994 w Gdańsku. W wypadku autobusu, który zjechał wówczas na pobocze i uderzył w przydrożne drzewo, zginęły 32 osoby, a 43 było rannych. Jest to wypadek drogowy z największą liczbą ofiar śmiertelnych, jaki wydarzył się na terytorium Polski.

Wybuch gazu w Gdańsku (1995)W
Wybuch gazu w Gdańsku (1995)

Wybuch gazu w Gdańsku – wybuch gazu w gdańskim jednoklatkowym wieżowcu, który miał miejsce 17 kwietnia 1995 o godzinie 5:50. Blok mieszkalny przy al. Wojska Polskiego 39 w dzielnicy Strzyża został poważnie uszkodzony – zapadły się całkowicie 3 dolne kondygnacje. Dzięki zastosowaniu w konstrukcji rozwiązania MBY 110Z wieżowiec nie zawalił się. Ponieważ uszkodzony budynek groził w każdej chwili zawaleniem, komisja pod przewodnictwem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego oceniła, że stan techniczny budynku nie pozwala na prowadzenie jakichkolwiek prac zabezpieczających i podjęła decyzję o wysadzeniu pozostałej części budynku 18 kwietnia 1995. Akcję ratunkową prowadzono dopiero na gruzowisku.

Katastrofa górnicza w kopalni Halemba (1990)W
Katastrofa górnicza w kopalni Halemba (1990)

Katastrofa górnicza w kopalni Halemba – katastrofa górnicza, do której doszło w Kopalni Węgla Kamiennego Halemba w Rudzie Śląskiej, 10 stycznia 1990 roku.

Katastrofa górnicza w kopalni Halemba (2006)W
Katastrofa górnicza w kopalni Halemba (2006)

Katastrofa górnicza w kopalni Halemba – 21 listopada 2006 roku w Kopalni Węgla Kamiennego Halemba w Rudzie Śląskiej doszło do wybuchu metanu, który następnie zainicjował eksplozję pyłu węglowego. W wyniku katastrofy górniczej zginęło 23 górników. Jest to jedna z najtragiczniejszych katastrof górniczych w Polsce.

Katastrofa promu Jan HeweliuszW
Katastrofa promu Jan Heweliusz

Katastrofa promu Jan Heweliusz – zatonięcie polskiego promu MF Jan Heweliusz, które miało miejsce 14 stycznia 1993 w godzinach wczesnorannych na Morzu Bałtyckim u wybrzeży niemieckiej wyspy Rugia.

Katastrofa górnicza w kopalni Jas-MosW
Katastrofa górnicza w kopalni Jas-Mos

Katastrofa górnicza w KWK Jas-Mos miała miejsce 6 lutego 2002 roku w kopalni "Jas-Mos" w Jastrzębiu-Zdroju. W jej wyniku zginęło 10 górników. Przyczyną tragedii był wybuch pyłu węglowego podczas robót strzałowych.

Katastrofa autokaru w JeżewieW
Katastrofa autokaru w Jeżewie

Wypadek autokaru miał miejsce 30 września 2005 w pobliżu miejscowości Jeżewo Stare na drodze krajowej nr 8 z Białegostoku do Warszawy. Zginęło 13 osób, w tym 9 maturzystów z I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku oraz jeden z Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku, którzy jechali na pielgrzymkę do Częstochowy. Pozostałymi ofiarami byli dwaj kierowcy autokaru oraz kierowca ciężarówki.

Pożar hotelu socjalnego w Kamieniu PomorskimW
Pożar hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim

Pożar hotelu socjalnego w Kamieniu Pomorskim miał miejsce 13 kwietnia 2009. Zginęły 23 osoby, a 21 zostało rannych.

Lawina w Kotle Małego StawuW
Lawina w Kotle Małego Stawu

Lawina w kotle Małego Stawu – lawina, która zeszła 8 lutego 2005 roku ze zbocza Kotła Małego Stawu w Karkonoszach, w pobliżu schroniska Samotnia.

Katastrofa drogowa w KrzeczowieW
Katastrofa drogowa w Krzeczowie

Katastrofa drogowa miała miejsce 7 października 1994 w pobliżu miejscowości Krzeczów na drodze krajowej nr 7 z Krakowa do Rabki. Zginęło 4 posłów na Sejm II kadencji oraz pracownik kancelarii Sejmu.

Pożar lasu w nadleśnictwie Rudy RaciborskieW
Pożar lasu w nadleśnictwie Rudy Raciborskie

Pożar lasu w nadleśnictwie Rudy Raciborskie – największy pożar, jaki miał miejsce w Polsce oraz Europie Środkowej po II wojnie światowej. Pożar który dotknął las w rejonie Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla, Rud Raciborskich i Rudzińca trwał od 26 do 30 sierpnia 1992 i strawił 9062 ha.

Lawina w Tatrach (2003)W
Lawina w Tatrach (2003)

Lawina w Tatrach – lawina, która zeszła 28 stycznia 2003 roku, porywając dziewięć osób spośród trzynastoosobowej grupy zmierzającej zimą na szczyt Rysów w Tatrach. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego w Tychach oraz osoby związane z działającym w tej szkole Klubem Sportowym „Pion”.

Katastrofa lotu Lufthansa 2904W
Katastrofa lotu Lufthansa 2904

Katastrofa lotnicza w Warszawie w 1993 – katastrofa lotnicza z 14 września 1993 na warszawskim lotnisku Okęcie przy lądowaniu i nieskutecznym dobiegu samolotu Airbus A320-211 linii lotniczej Lufthansa przybywającego z Frankfurtu nad Menem.

Katastrofa lotnicza w MirosławcuW
Katastrofa lotnicza w Mirosławcu

Katastrofa lotnicza w Mirosławcu – wypadek lotniczy wojskowego samolotu CASA C-295 M numer 019, która wydarzyła się 23 stycznia 2008, o godzinie 19:07, podczas podchodzenia do lądowania na lotnisku wojskowym 12. Bazy Lotniczej w Mirosławcu.

Nawałnice w Polsce (2017)W
Nawałnice w Polsce (2017)

Nawałnice w Polsce z 10 i 11 sierpnia – katastrofalne w skutkach zjawisko pogodowe, które spowodowało śmierć 6 osób.

Katastrofa drogowa pod Nowym Miastem nad PilicąW
Katastrofa drogowa pod Nowym Miastem nad Pilicą

Katastrofa drogowa pod Nowym Miastem nad Pilicą – wypadek drogowy, który wydarzył się 12 października 2010 na drodze wojewódzkiej 707. W wypadku zginęło 18 osób, a jedna została ranna.

Orkan EmmaW
Orkan Emma

Emma – huragan, szalejący od 29 lutego do 2 marca 2008 r. nad Europą Środkową, czyniąc największe straty 1 marca 2008 roku, zabijając przynajmniej 14 osób w Austrii, Niemczech, Czechach i w Polsce.

Orkan KsaweryW
Orkan Ksawery

Orkan Ksawery – orkan, który od 4 grudnia do 10 grudnia 2013 pustoszył kilka krajów europejskich w tym m.in. Wielką Brytanię, Holandię, Niemcy, Polskę.

Orkan KyrillW
Orkan Kyrill

Orkan Kyrill – orkan, który od 16 do 19 stycznia 2007 roku pustoszył Europę Zachodnią i Środkową.

Katastrofa rządowego Mi-8 pod PiasecznemW
Katastrofa rządowego Mi-8 pod Piasecznem

Katastrofa rządowego Mi-8 pod Piasecznem miała miejsce 4 grudnia 2003 roku, kiedy to wojskowy śmigłowiec Mi-8 z 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego z premierem Leszkiem Millerem na pokładzie uległ awarii pod Baniochą.

Powódź tysiącleciaW
Powódź tysiąclecia

Powódź tysiąclecia – potoczna nazwa powodzi, która nawiedziła w lipcu 1997 roku południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy (Łużyce), północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając na terenie Czech, Niemiec i Polski do śmierci 114 osób oraz szkód materialnych w wymiarze blisko 4,5 miliarda dolarów amerykańskich. Na terenie Polski zginęło 56 osób, a szkody oszacowano na ok. 3,5 miliarda dolarów. Wylały wówczas wody dorzeczy rzek Bóbr, Bystrzyca, Kaczawa, Kwisa, Mała Panew, Nysa Kłodzka, Nysa Łużycka, Odra, Olza, Oława, Osobłoga, Prudnik, Skora, Szprotawa, Ślęza, Widawa i Złoty Potok, a także górnej Wisły i Łaby.

Powódź tysiąclecia we WrocławiuW
Powódź tysiąclecia we Wrocławiu

Powódź tysiąclecia we Wrocławiu – katastrofalne zalanie znacznej części Wrocławia w czasie powodzi tysiąclecia, która nawiedziła w lipcu 1997 r. Europę Środkową. Na Śląsku wylały wówczas wody Odry i jej dopływów, w tym m.in. Bobru, Bystrzycy, Kaczawy, Kwisy, Małej Panwi, Nysy Kłodzkiej, Nysy Łużyckiej, Olzy, Oławy, Ślęzy i Widawy. Wody powodziowe Odry wdarły się do miasta 12 lipca 1997 r., a ostatecznie ustąpiły 6 sierpnia. We Wrocławiu powódź tysiąclecia miała szczególnie ciężki przebieg, ponieważ nałożyły się dwie fale powodziowe: z Odry i Widawy. Ponadto kilka dni przed kulminacją mieszkańcy podwrocławskiej wsi Łany nie pozwolili na jej zalanie, co znacznie obniżyłoby straty. Z powodu specyficznego przebiegu rzeki przez miasto wylew nastąpił niezależnie zarówno w centrum, jak i na północy Wrocławia. Pod wodą znalazło się 40% powierzchni miasta.

Katastrofa tramwajowa w Poznaniu (1993)W
Katastrofa tramwajowa w Poznaniu (1993)

Katastrofa tramwajowa w Poznaniu – wypadek, który miał miejsce 8 września 1993 o godz. 14:25 w Poznaniu.

Pożar Puszczy NoteckiejW
Pożar Puszczy Noteckiej

Pożar Puszczy Noteckiej – drugi co do wielkości pożar lasu w Polsce po II wojnie światowej, który miał miejsce w Puszczy Noteckiej 10 i 11 sierpnia 1992.

Katastrofa lotnicza na Radom Air Show 2007W
Katastrofa lotnicza na Radom Air Show 2007

Katastrofa lotnicza podczas Radom Air Show w 2007 – wypadek do którego doszło 1 września 2007 r., o godzinie 15.51 podczas pokazów lotniczych Radom Air Show.

Katastrofa lotnicza na Radom Air Show 2009W
Katastrofa lotnicza na Radom Air Show 2009

Katastrofa lotnicza podczas Radom Air Show w 2009 – wypadek, do którego doszło 30 sierpnia 2009 o godz. 13:17 podczas pokazów lotniczych Radom Air Show.

Katastrofa kolejowa w ReptowieW
Katastrofa kolejowa w Reptowie

Katastrofa kolejowa w Reptowie – wypadek pociągu pospiesznego nr 83102 „Barbakan” relacji Świnoujście – Kraków Główny, 5 maja 1997 o godzinie 12:25 na stacji kolejowej Reptowo, w wyniku którego śmierć poniosło dwanaście, a rannych zostało trzydzieści sześć osób.

Pożar w hali Stoczni GdańskiejW
Pożar w hali Stoczni Gdańskiej

Pożar w hali Stoczni Gdańskiej – pożar, który miał miejsce 24 listopada 1994 podczas koncertu w Hali Stoczni Gdańskiej w Gdańsku. W wyniku obrażeń śmierć poniosło 7 osób.

Katastrofa kolejowa pod SzczekocinamiW
Katastrofa kolejowa pod Szczekocinami

Katastrofa kolejowa pod Szczekocinami – czołowe zderzenie dwóch pociągów pasażerskich, do którego doszło 3 marca 2012 w miejscowości Chałupki, w pobliżu Szczekocin, o 20:55 na 21,250 kilometrze linii kolejowej nr 64. Linia ta ma odgałęzienie do Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Grodziska Mazowieckiego.

Wybuch gazu w Szczyrku (2019)W
Wybuch gazu w Szczyrku (2019)

Wybuch gazu w Szczyrku – eksplozja gazu, która miała miejsce w środę 4 grudnia 2019 w Szczyrku. Tego dnia pracownicy firmy budowlanej z Bielska-Białej, specjalizującej się w przewiertach sterowanych, wykonywali podziemny przekop pod wąską ulicą Leszczynową, w celu doprowadzenia przewodów elektrycznych. Podczas prowadzonych prac budowlanych prawdopodobnie doszło do uszkodzenia rurociągu gazowego średniego ciśnienia, o czym poinformowała Polska Spółka Gazownictwa. Około godziny 18:26 w pobliskim trzykondygnacyjnym domu jednorodzinnym doszło do wybuchu gazu w najniższej kondygnacji. Eksplozja spowodowała zawalenie się budynku. W wypadku zginęło 8 osób, w tym czworo dzieci. Ofiary katastrofy to Wojciech Kaim, trener narciarski w klubach KN Siepraw-Ski i MKS „Skrzyczne” Szczyrk, oraz jego rodzina.

Katastrofa budowlana na Śląsku (2006)W
Katastrofa budowlana na Śląsku (2006)

Katastrofa budowlana na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich – zawalenie się dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) położonej w Chorzowie, przy granicy Katowic i Chorzowa, które miało miejsce 28 stycznia 2006 podczas ogólnopolskiej wystawy gołębi pocztowych.

Katastrofa lotnicza na jeziorze ŚniardwyW
Katastrofa lotnicza na jeziorze Śniardwy

Katastrofa lotnicza na jeziorze Śniardwy – miała miejsce 14 lutego 1998, kiedy to śmigłowiec Mi-2 podczas lotu z 7 turystami z Kaliningradu wpadł do jeziora Śniardwy – śmierć poniosło 6 turystów i pilot.

Katastrofa budowlana w ŚwiebodzicachW
Katastrofa budowlana w Świebodzicach

Katastrofa budowlana w Świebodzicach – katastrofa budowlana, spowodowana najprawdopodobniej przez wybuch gazu, która miała miejsce 8 kwietnia 2017 roku w Świebodzicach. W wyniku zawalenia się trzykondygnacyjnej, poniemieckiej kamienicy przy ul. Krasickiego 28, zginęło 6 osób, a 4 zostały ranne.

Burza w Tatrach (2019)W
Burza w Tatrach (2019)

Burza nad Tatrami – burza, która przeszła w czwartek 22 sierpnia 2019 roku wczesnym popołudniem przez Tatry Zachodnie. W wyniku uderzeń co najmniej kilku doziemnych wyładowań atmosferycznych (piorunów) porażeni zostali turyści, większość ofiar przebywała w tym czasie w okolicy szczytu Wielkiego Giewontu. 5 osób zginęło, a 157 zostało rannych.

Katastrofa lotnicza w TopolowieW
Katastrofa lotnicza w Topolowie

Katastrofa lotnicza w Topolowie wydarzyła się 5 lipca 2014 roku we wsi Topolów w województwie śląskim. W wyniku katastrofy samolotu Piper PA-31 Navajo, transportującego spadochroniarzy, śmierć poniosło 11 osób, a 1 została ranna.

Katastrofa kolejowa w UrsusieW
Katastrofa kolejowa w Ursusie

Katastrofa kolejowa w Ursusie – wydarzyła się 20 sierpnia 1990 o godzinie 6:20 na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Zachodnia. W jej wyniku poniosło śmierć 16 osób, a 43 zostały ranne. Przyczyną katastrofy było najechanie pociągu pospiesznego „Silesia”, relacji Praga – Warszawa Wschodnia, na koniec pociągu osobowego relacji Szklarska Poręba – Warszawa Wschodnia. W chwili wypadku panowała gęsta mgła. Większość ofiar wypadku znajdowała się w ostatnim wagonie pociągu osobowego, który został całkowicie zmiażdżony. Pociąg „Silesia” prowadziła lokomotywa typu 201E o bardzo mocnej konstrukcji.

Katastrofa górnicza w kopalni Wujek – Ruch ŚląskW
Katastrofa górnicza w kopalni Wujek – Ruch Śląsk

Katastrofa górnicza w kopalni Wujek – Ruch Śląsk – katastrofa górnicza, która miała miejsce 18 września 2009 w kopalni Wujek – Ruch Śląsk w Rudzie Śląskiej. W jej wyniku, na skutek wybuchu metanu, śmierć poniosło 20 górników, a około 36 odniosło obrażenia.

Wybuch gazu w Jankowie PrzygodzkimW
Wybuch gazu w Jankowie Przygodzkim

Wybuch gazu i pożar w Jankowie Przygodzkim – wybuch gazu i pożar w wyniku rozszczelnienia gazociągu wysokiego ciśnienia Gustorzyn-Odolanów w Jankowie Przygodzkim, który miał miejsce 14 listopada 2013 r. około godziny 13:30. W wyniku pożaru zginęło dwóch pracowników przedsiębiorstwa Gaz-System, a 13 osób zostało rannych. Spłonęło 10 budynków mieszkalnych, dwa budynki gospodarcze i część pobliskiego lasu. W akcję ratowniczą na miejscu eksplozji zaangażowanych było ok. 200 strażaków, 50 zastępów straży pożarnej, 7 zespołów ratownictwa medycznego. Miejsca zdarzenia strzegło 115 policjantów.

Katastrofa kolejowa w ŻurawicyW
Katastrofa kolejowa w Żurawicy

Katastrofa kolejowa w Żurawicy – zderzenie dwóch pociągów 10 września 2000 o godzinie 21.49 na odcinku Przemyśl–Jarosław w pobliżu stacji Żurawica Rozrządowa. W jego wyniku śmierć poniosły dwie osoby, a siedem zostało rannych.