
Woliński Park Narodowy – polski park narodowy w woj. zachodniopomorskim, w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin, pomiędzy Zatoką Pomorską i Zalewem Szczecińskim. Powierzchnia parku wynosi 10 937 ha.

Chełminka – wyspa w północno-zachodniej Polsce, przy północno-zachodniej części jeziora Wicko Wielkie. Administracyjnie należy do miasta Świnoujście. Wyspa wchodzi w obszar Wolińskiego Parku Narodowego. Wyspa nie jest zamieszkana.

Obszar ochrony ścisłej im. prof. Zygmunta Czubińskiego – leśny obszar ochrony ścisłej w Wolińskim Parku Narodowym, o powierzchni 106,38 ha, położony w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Międzyzdroje, las na krawędzi klifu, na wzniesieniu Święta Kępa, na wschodzie graniczy z ośrodkiem wypoczynkowym Grodno, na południu droga Międzyzdroje – Dziwnów.

Delta Świny (PLB320002) – obszar specjalnej ochrony ptaków w północno-zachodniej Polsce, nad Morzem Bałtyckim, o powierzchni 11 008,45 ha, w całości w woj. zachodniopomorskim, na Pobrzeżu Szczecińskim. Obejmuje obszar delty wstecznej cieśniny Świny, wraz z sąsiednimi kanałami, akwenami i wyspami, oraz przybrzeżny obszar morski na Zatoce Pomorskiej, na północ od Wolińskiego Parku Narodowego.

Drożkowe Łąki – obszar ochrony ścisłej o powierzchni 17,80 ha, znajdujący się na obszarze Wolińskiego Parku Narodowego na Półwyspie Przytorskim, w gminie Międzyzdroje, powiecie kamieńskim, województwie zachodniopomorskim. Obejmuje oddziały leśne 201 g, h, j, k, l, 202 b, d–l, 204 a w obwodzie ochronnym Wodny. Ochronie podlegają „las brzozowo-dębowy z długoszem królewskim, młodociane postacie olsów i zbiorowiska zaroślowe”. Najbliższą miejscowością są Międzyzdroje, zaś w pobliżu wytyczono ścieżkę przyrodniczą Drożkowe Łąki.

Obszar ochrony ścisłej im. dr. Bogdana Dyakowskiego – leśny obszar ochrony ścisłej w Wolińskim Parku Narodowym, o powierzchni 66,74 ha, położonym w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Międzyzdroje, na północ od Trzciągowa.
Gardno – jezioro w północnej części wyspy Wolin, położone w gminie Międzyzdroje, w powiecie kamieńskim, w woj. zachodniopomorskim. Jezioro znajduje się w obrębie Wolińskiego Parku Narodowego, w Obwodzie Ochrony Wisełka położonym w jego północno-wschodniej części, 2,7 km na zachód od Wisełki oraz 6 km na północny wschód od Międzyzdrojów.

Gęsia Kępa – dawna wyspa w północno-zachodniej Polsce, przy Starej Świnie i Byczym Rowie. Obszar nie jest zamieszkany. Dawniej osobna wyspa, a obecnie połączona z wyspą Wołcza Kępa przy północnej stronie, a oddzielona od niej kanałem przy stronie wschodniej.

Grodno – osada w północno-zachodniej Polsce, położona na wyspie Wolin, w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Międzyzdroje, 6 km na północny wschód od Międzyzdrojów, 3 km na zachód od Wisełki.

Obszar ochrony ścisłej im. dr. Stefana Jarosza – leśny obszar ochrony ścisłej w Wolińskim Parku Narodowym, o powierzchni 92,06 ha, położony w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Międzyzdroje, nieopodal krawędzi klifu, w rejonie wzniesienia Strażnica, 0,4 km na północny wschód od Latarni Morskiej Kikut.

Koński Smug – polska wyspa w delcie wstecznej Świny południe od wyspy Wolina. Wyspa nie jest zamieszkana.

Koprzykowskie Łęgi – wyspa w północno-zachodniej Polsce, w cieśninie Świna. Znajduje się pomiędzy Wyspą Wolin a wyspą Wydrza Kępa. Wyspa nie jest zamieszkana.

Latarnia Morska Kikut – latarnia morska nad Zatoką Pomorską, na polskim wybrzeżu, położona w gminie Międzyzdroje, powiecie kamieńskim, województwie zachodniopomorskim, na wyspie Wolin, na wzniesieniu Kikut, na południowy zachód od wzniesienia Strażnica.

Lądko – wyspa w północno-zachodniej Polsce, między Starą Świną i kanałem Starą Głębią. Wyspa nie jest zamieszkana.

Łunowo – część miasta Świnoujścia, stanowiąca część Osiedla Przytór-Łunowo; dawna wieś na wyspie Wolin, położona 6 km na północny wschód od przeprawy promowej Świnoujście Warszów.

Mały Krzek – półwysep wyspy Wielki Krzek nad Zalewem Szczecińskim i Świną. Z Wielkim Krzekiem jest połączony poprzez wąski przesmyk na kanale Pęga.

Szlak Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim – znakowany na niebiesko pieszy szlak turystyczny w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego.

Ostrówek – wyspa w północno-zachodniej Polsce, w cieśninie Świnie. Znajduje się pomiędzy Karsiborską Kępą a wyspą Wolą Kępą. Wyspa nie jest zamieszkana. Według danych z 2007 r. wyspa obejmowała powierzchnię 8,64 ha.

Pasmo Wolińskie – mikroregion obszaru Uznam i Wolin, będący wysokim, zalesionym wałem morenowym, który kończy się nad morzem falezą. Znajduje się w środkowej części wyspy Wolin, wyraźnie oddzielająca zachodni Półwysep Przytorski od reszty wyspy.

Piastowskie Wzgórze – wzniesienie o wysokości 43 m n.p.m. w Paśmie Wolińskim, na wyspie Wolin, na obszarze Wolińskiego Parku Narodowego. Położone na terenie powiatu kamieńskiego, gminy Międzyzdroje, pod Międzyzdrojami.

Półwysep Przytorski – półwysep w zachodniej części wyspy Wolin.

Przytór – część miasta Świnoujścia, stanowiące część Osiedla Przytór-Łunowo; dawna wieś rybacko-letniskowa, od 1960 w granicach miasta. Położona we wschodniej części miasta na wyspie Wolin, około 7 km na południowy wschód od centrum miasta, przy drodze krajowej nr 93, nad kanałem Wielka Struga, rozlewisk Świny Wolińskiego Parku Narodowego. Przytór zamieszkuje około 800 mieszkańców.

Obszar ochrony ścisłej im. prof. Mariana Raciborskiego – leśny obszar ochrony ścisłej w Wolińskim Parku Narodowym, o powierzchni 10,33 ha, położony w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Międzyzdroje, w zachodniej części Wisełki.

Obszar ochrony ścisłej im. prof. Władysława Szafera – leśny obszar ochrony ścisłej w Wolińskim Parku Narodowym, o powierzchni 101,17 ha, położony w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Międzyzdroje. Obszar leśny położony na wyspie Wolin, na Pagórkach Lubińsko-Wapnickich, na południowym skraju Doliny Trzciągowskiej, 150 m na południe od zabudowań Wapnicy, 0,5 km na południowy zachód od Trzciągowa, 1 km na północny wschód od Lubina.

Szlak Nadmorski – znakowany czerwony szlak turystyczny w województwach zachodniopomorskim i pomorskim, część Europejskiego Szlaku Dalekobieżnego E9.

Szlak Leśny przez Pojezierze Warnowsko-Kołczewskie, szlak pieszy nr 1001 – znakowany jednoetapowy szlak turystyczny w województwie zachodniopomorskim, długości 19 km, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego i wyspy Wolin. Szlak rozpoczyna się w centrum Międzyzdrojów i prowadzi przez lasy mieszane Wolińskiego Parku Narodowego koło Pokazowej Zagrody Żubrów, a następnie wzdłuż będących kryptodepresjami jezior rynnowych obwodu ochronnego Warnowo i wokół półwyspu na Jeziorze Czajcze. Znad Jeziora Czajcze szlak prowadzi brzegami jeziora Żółwińskiego i Jeziora Kołczewo przez Kołczewo, na północ od którego, na węźle szlaków w Świętouściu, kończy się przy Szlaku Nadmorskim. Szlak przebiega przez najcenniejsze przyrodniczo obszary leśne Wolińskiego Parku Narodowego, a jeziora przy szlaku są miejscami badań archeologicznych.

Szlak „Przez Kawczą Górę”, szlak pieszy nr 1002 – znakowany szlak turystyczny w województwie zachodniopomorskim, długości 2,6 km, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, łączący Szlak Nadmorski i szlak pieszy nr 1001. Szlak łączy Promenadę Gwiazd w Międzyzdrojach, Kawczą Górę, parking w rejonie Kwasowa oraz rejon pokazowej zagrody żubrów.

Szlak Łącznikowy Warnowski, szlak pieszy nr 1005 – znakowany jednoetapowy szlak turystyczny w województwie zachodniopomorskim, długości 0,6 km, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Szlak łączy stację kolejową Warnowo i szlak pieszy nr 1001, z którym łączy się na skrzyżowaniu dróg w Warnowie.

Święta Kępa – nadmorskie wzniesienie o wysokości 63 m n.p.m. w Paśmie Wolińskim na wyspie Wolin na obszarze Wolińskiego Parku Narodowego, ok. 1,5 km na zachód od jeziora Gardno. Położone na terenie powiatu kamieńskiego, gminy Międzyzdroje.

Świńskie Kępy – grupa 7 wysp w północno-zachodniej Polsce, przy północno-zachodniej części jeziora Wicko Wielkie.

Trzcinice – zespół 5 małych wysp w północno-zachodniej Polsce, w południowej części jeziora Wicko Wielkie.

Jezioro Turkusowe – jezioro na wyspie Wolin, na południu wsi Wapnica, w powiecie kamieńskim, w województwie zachodniopomorskim. Powierzchnia jeziora wynosi 6,74 hektara, a jego głębokość to 21,2 m. Ponieważ lustro wody leży na wysokości 2,6 m n.p.m., jezioro tworzy kryptodepresję o głębokości 18,6 m p.p.m.

Warnie Kępy – wyspa w północno-zachodniej Polsce, między Starą Świną a jeziorem Wicko Wielkie. Wyspa nie jest zamieszkana.

Warnowo Zachodnie – jezioro na wyspie Wolin, położone w gminie Wolin, w powiecie kamieńskim, w woj. zachodniopomorskim.

Wicko Wielkie – jezioro oddzielone od Zalewu Szczecińskiego, mieliznami i cieśninami delty wstecznej Świny. Jezioro jest dawną zatoką północnej części Zalewu Szczecińskiego.

Wielki Krzek – polska wyspa leżąca w delcie wstecznej Świny na Zalewie Szczecińskim na południowy zachód od Wolina.

Wiszowa Kępa – wyspa w północno-zachodniej Polsce, między Starą Świną i jeziorem Wicko Wielkie. Wyspa nie jest zamieszkana.

Obszar ochrony ścisłej im. prof. Adama Wodziczki – obszar ochrony ścisłej w Wolińskim Parku Narodowym, o powierzchni 107,16 ha, położony w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Międzyzdroje. Obszar położony na wyspie Wolin, na krawędzi klifu, nad Zalewem Szczecińskim, 1,5 km na zachód od Karnocic, 2 km na wschód od Lubina.

Wola Kępa – wyspa w północno-zachodniej Polsce, w cieśninie Świnie. Znajduje się pomiędzy wyspami: Ostrówek a Warnie Kępy. Wyspa nie jest zamieszkana. Według danych z 2007 r. wyspa obejmowała powierzchnię 10,78 ha.
Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego im. prof. dr. Adama Wodziczki - w centrum Międzyzdrojów, na Wzgórzu Filaretów, w ogrodzie o powierzchni 1,46 ha, przy ul. Niepodległości 3a.

Wołcza Kępa – wyspa w północno-zachodniej Polsce, między Starą Świną i jeziorem Wicko Wielkie. Wyspa nie jest zamieszkana.

Wydrza Kępa – niezamieszkana polska wyspa na południe od wyspy Wolin, od której jest oddzielona przez kanał Wielka Struga. Zachodni brzeg ogranicza struga Gęsia, wschodni Kacza, a południowy Stara Świna.

Wysoczyzna – wzniesienie o wysokości 102,0 m n.p.m. na wyspie Wolin, w Pasmie Wolińskim, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Międzyzdroje.

Wyżnica – wzniesienie o wysokości 61 m n.p.m. na wyspie Wolin, na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, położone w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, w gminie Międzyzdroje. Wyżnica znajduje się przy wschodnim brzegu jeziora Wicko Małe, na północ od wsi Wicko.
Zagroda Pokazowa Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym – Żubrowisko w powiecie kamieńskim w województwie zachodniopomorskim, położone w środku lasu. Zagroda o powierzchni 28 ha założona została w 1976 roku.