
Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Bielsku-Białej – cmentarz wojskowy w Bielsku-Białej położony przy ulicy Lwowskiej, na którym pochowani są żołnierze Armii Czerwonej polegli w walkach o Bielsko i Białą w 1945 roku.

Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej w Braniewie – największa w Europie wojenna nekropolia żołnierzy radzieckich poległych lub zmarłych w wyniku ran i chorób odniesionych w czasie II wojny światowej. Położona jest w Braniewie przy ulicy Elbląskiej.

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Buczkowicach – zlikwidowany pomnik, znajdujący się dawniej przy ulicy Wyzwolenia we wsi Buczkowice w gminie Buczkowice, w powiecie bielskim, w województwie śląskim.

Pomnik Wolności – pomnik w Bydgoszczy ku czci poległych żołnierzy radzieckich i polskich w czasie walk o wyzwolenie miasta w styczniu 1945 r., oraz upamiętniający powrót Bydgoszczy do Polski 20 stycznia 1920 r.

Cmentarz wojenny Żołnierzy Radzieckich w Chojnie – cmentarz wojenny założony w latach 1950-1954 w mieście Chojna.
Pomnik Wdzięczności i Braterstwa Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego w Ciechocinku – nieistniejący pomnik znajdujący się do 2014 roku na Placu Gdańskim w Ciechocinku w województwie kujawsko-pomorskim.

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Krynicy Morskiej – cmentarz wojskowy w Krynicy Morskiej położony przy ul. Żołnierzy.
Pomnik Wdzięczności w Dąbrowie Górniczej – pomnik pamięci żołnierzy Armii Czerwonej, zaprojektowany przez Stanisława Hochuła, który znajdował się w latach 1984–2018 w Dąbrowie Górniczej-Łośniu, przy rondzie u zbiegu ulic Łaskowej i Gołonoskiej.

Pomnik Koalicji Antyhitlerowskiej w Głogowie – najstarszy pomnik powojenny Głogowa. Usytuowany jest w Parku Słowiańskim przy zbiegu ulic: Al. Wolności i Jedności Robotniczej. Pomnik ma powierzchnię 1384 m² i 12 m wysokości.

Cmentarz Żołnierzy Armii Radzieckiej w Kazimierzu Dolnym – cmentarz założony w latach 1950–1953 na granicy miasta Kazimierz Dolny i sołectwa Cholewianka.

Pomnik wdzięczności Armii Radzieckiej w Kodniu – nieistniejący pomnik znajdujący się do 2018 we wsi Kodeń w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.

Cmentarz wojenny w Kole – jedna z czterech kolskich nekropolii. Położony jest na terenie osiedla Przemieście Warszawskie, w rejonie największych walk o wyzwolenie miasta w 1945 r. Pochowani są tam głównie żołnierze radzieccy.

Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej w Lidzbarku Warmińskim – istniejący w latach 1949–2018 pomnik przy drodze krajowej numer 51 u zbiegu ulic Bartoszyckiej i Warmińskiej w Lidzbarku Warmińskim, w województwie warmińsko-mazurskim.

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Mielcu – nieistniejący pomnik znajdujący się do listopada 2015 roku przy ul. Stefana Sękowskiego w Mielcu, w województwie podkarpackim.
Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Mikolinie – pomnik w miejscowości Mikolin, poświęcony pamięci żołnierzy Pierwszego Ukraińskiego Frontu Armii Czerwonej, poległych w dniach 23–30 stycznia 1945 roku, podczas forsowania Odry na odcinku od Lipek do Żelaznej pod Opolem.
Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, pierwotnie nazwany Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej, potocznie określany „Szubienicami” – pomnik stojący w Śródmieściu Olsztyna na placu Xawerego Dunikowskiego przy al. Piłsudskiego. Pomnik odsłonięto w 1954 roku.
Pomnik nagrobny żołnierzy bolszewickich w Ossowie – pomnik nagrobny w formie krzyża prawosławnego na zbiorowej mogile żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej, znajdujący się na Polakowej Górce w Ossowie, na pograniczu gminy Wołomin i gminy Zielonka, na terenie województwa mazowieckiego, zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Marka Moderaua, odsłonięty 2 listopada 2010.

Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe w Pabianicach – pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe odsłonięto na 20-lecie PZPR - 14 grudnia 1968 roku w Pabianicach. Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Antoni Biłas. Monument wykonany w betonie.W 1968 roku pomnik był określany jako "pomnik - symbol trudu i walki najlepszych synów miasta".

Pomnik Bohaterów – pomnik w formie wysokiego obelisku, zlokalizowany na południowym stoku Cytadeli w Poznaniu, upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach o Poznań w 1945 roku.

Pomnik Sławy Armii Radzieckiej – istniejący w latach 1945-2018 monument w Szczecinie upamiętniający żołnierzy radzieckich, którzy w kwietniu 1945 r. zdobywali Szczecin.

Pomniki i rzeźby na Cytadeli – zespół pomników i rzeźb plenerowych, zlokalizowanych w Poznaniu, na obszarze Parku Cytadela.
Cmentarz przy ul. Daszewickiej – cmentarz w Poznaniu, znajdujący się na Głuszynie, przy ul. Daszewickiej.
Pomnik zwiadowców – dawny pomnik w formie głazu z tablicami, który zlokalizowany był w Rzecinie w gminie Wronki, na terenie Puszczy Noteckiej. Znajdował się w odległości około 900 m na południowy wschód od rozwidlenia z kapliczką w centrum wsi, przy gruntowej drodze na Wronki, niedaleko leśniczówki Lutyniec.

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Rzeszowie – pomnik znajdujący się na Placu Ofiar Getta w Rzeszowie w województwie podkarpackim.
Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Czerwonej – pomnik w Sanoku istniejący w latach 1977-2016, w zamierzeniu ustanowiony jako hołd dla żołnierzy Armii Czerwonej, którzy mieli zginąć w trakcie zajmowania miasta w 1944 roku, w końcowym okresie II wojny światowej. Był ulokowany na Placu Harcerskim przy frontowym, wschodnim wejściu do parku miejskiego od strony ulicy Adama Mickiewicza.

Sarnice – osada leśna w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, w gminie Miłosław, przy skrzyżowaniu dróg z Miłosławia i Mikuszewa do Czeszewa. Na terenie osady znajduje się leśniczówka należąca do Nadleśnictwa Jarocin.

Pomnik poległych żołnierzy w Sławnie – nieistniejący pomnik znajdujący się przy ulicy Koszalińskiej w Sławnie, w powiecie sławieńskim, w województwie zachodniopomorskim.

Pomnik Bohaterów w Słubicach – socrealistyczny pomnik na Placu Bohaterów w Słubicach wykonany według projektu architekta powiatowego Mieczysława Krajniaka na podstawie prawomocnej uchwały z dnia 20 października 1948 roku Powiatowej Rady Narodowej powiatu rzepińskiego.

Pomnik spadochroniarzy pod Sokołowem – betonowy pomnik polskich i radzieckich spadochroniarzy, zlokalizowany w gminie Lubasz około 3 kilometry na północny wschód od Klempicza i 1,5 kilometra na południe od Sokołowa, na terenie leśnictwa Annogóra, w pobliżu samotnego gospodarstwa zwanego Brzeg, bezpośrednio przy drodze wojewódzkiej nr 182. Przy pomniku znajduje się parking i przystanek autobusowy.

Kolumna Zwycięstwa w Stargardzie – nieistniejący pomnik, który znajdował się na Placu Wolności, był ostatnim elementem Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich.

Cmentarz Wojenny w Stargardzie – cmentarz znajdujący się w Stargardzie przy ul. Reymonta.

Pomnik żołnierza Armii Czerwonej w Starzyńskim Dworze – pomnik żołnierza Armii Czerwonej znajdujący się w Starzyńskim Dworze.

Pomnik „Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbia” – położony w centrum osiedla Dąbie, monument upamiętniający polskich i radzieckich żołnierzy, którzy zginęli podczas walk o prawobrzeżne dzielnice Szczecina w marcu 1945.

Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej – obelisk stojący w latach 1950-2017 w centrum Szczecina gloryfikujący Armię Czerwoną i podkreślający jej decydujący udział w wyparciu wojsk niemieckich z Pomorza.
Cmentarz Komunalny nr 2 im. Ofiar II Wojny światowej w Toruniu – cmentarz komunalny w Toruniu, został założony w 1891 roku. Istotną część pochowanych na nim stanowią ofiary rozmieszczonych w Toruniu hitlerowskich obozów jenieckich i przejściowych.

Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Toruniu – nieistniejący obelisk upamiętniający poległych żołnierzy Armii Czerwonej w Toruniu.
Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich – wojenna nekropolia żołnierzy radzieckich poległych lub zmarłych w wyniku ran i chorób odniesionych w czasie II wojny światowej znajdująca się w Warszawie przy ul. Żwirki i Wigury 51.

Pomnik Braterstwa Broni – monument, który w latach 1945–2011 znajdował się na placu Wileńskim na warszawskiej Pradze-Północ, w pobliżu skrzyżowania al. „Solidarności” i ul. Targowej. W listopadzie 2011 pomnik został zdemontowany w związku z budową stacji metra Dworzec Wileński, a rzeźby i okładziny cokołu poddano konserwacji. Zgodnie z decyzją Rady m.st. Warszawy z lutego 2015 pomnik nie zostanie ponownie ustawiony na placu Wileńskim.
Pomnik Wdzięczności Żołnierzom Armii Radzieckiej, także pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, pomnik Wdzięczności, pomnik Poległych Żołnierzy Armii Czerwonej – nieistniejący monument, który do 2018 znajdował się na osi alei głównej parku Skaryszewskiego w Warszawie.
Pomnik Pogromcom hitleryzmu – nieistniejący pomnik w Parku Miejskim im. Żwirki i Wigury, przy pl. Kazimierza Wielkiego w Wieluniu.

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Wolsztynie znajduje się przy ulicy 5 Stycznia. W latach 1801–1906 był w tym miejscu cmentarz katolicki, a w okresie okupacji skwer z zielenią. Obecny cmentarz otwarto 7 października 1945 roku.

Cmentarz Żołnierzy Radzieckich na Skowroniej Górze – wrocławska wojenna nekropolia żołnierzy Armii Czerwonej poległych lub zmarłych w wyniku ran i chorób w czasie oblężenia Wrocławia w 1945 roku. Pochowano tu około 7,5 tysiąca żołnierzy, pochodzących głównie z 6 Armii I Frontu Ukraińskiego pod dowództwem generała Władimira Głuzdowskiego.

Cmentarz jeńców radzieckich w Zambrowie – położony przy ul. Mazowieckiej; urządzony na planie prostokąta o pow. ok. 1 ha. Cmentarz wpisany do rejestru zabytków.
Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Zgierzu – cmentarz wojenny żołnierzy Armii Czerwonej poległych w Zgierzu i jego okolicach.
Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Żywcu – cmentarz wojskowy w Żywcu położony przy ul. Moszczanickiej, na którym pochowani są żołnierze radzieccy polegli w walkach o Żywiecczyznę w 1945 roku.