
Agencja Wydawniczo-Reklamowa „Wprost” – polskie wydawnictwo z siedzibą w Warszawie, założone w 1990 jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Powstało jako przedsiębiorstwo rodzinne, prezesem był Marek Król, dyrektorem marketingu Paulina, wiceprezesem i dyrektorem generalnym Amadeusz, zaś ich córka Celestyna była kierowniczką projektu WiK. Wartość spółki wyceniana była w 2005 roku na 204 mln zł.

Agora Spółka Akcyjna – polska, publiczna spółka prawa handlowego, notowana na giełdzie w Warszawie, prowadząca działalność mediową. Nazwa spółki pochodzi od greckiego określenia miejsca spotkań.

Wydawnictwo Arkady – polskie wydawnictwo, prowadzące działalność w formie spółki z o.o., z siedzibą przy ul. Dobrej 28 w Warszawie.

Bauer Media Polska – spółka powstała w 2008 zarządzająca holdingiem medialnym „Bauer Media Group”. Bauer rozpoczął swoją działalność w Polsce w 1991.

Edipresse Polska S.A. – polska filia międzynarodowego szwajcarskiego koncernu mediowego Edipresse istniejąca od 1995 r. z siedzibą w Warszawie. Od 2000 r. ma status spółki akcyjnej ze 100-procentowym udziałem kapitału szwajcarskiego.

Egmont Polska – wydawnictwo będące częścią Grupy Egmont. Powstało w roku 1990. Działalność rozpoczęło od wydawania komiksów z Kaczorem Donaldem przeznaczonych dla dzieci. Wydaje kilkadziesiąt tytułów prasowych rocznie, komiksy i książki dla dzieci i młodzieży oraz rodzinne gry planszowe.

Fundacja Festina Lente – polska fundacja upowszechniająca czytelnictwo poprzez wykorzystanie nowoczesnych urządzeń elektronicznych, zgodnie z hasłem: „Książki, które idą tam gdzie Ty”. FFL prowadzi działalność wydawniczą, edukacyjną i charytatywną. Fundacja tworzy literackie aplikacje multimedialnych dla dzieci oraz wydaje książki hybrydowe. Istnieje od 2005 roku, a prezesem zarządu jest Jolanta Karwowska.

Gebethner i Wolff – przedsiębiorstwo wydawnicze i księgarskie założone w 1857 przez Gustawa Adolfa Gebethnera i Augusta Roberta Wolffa w Warszawie. Istniało do 1950, zlikwidowane przez władze komunistyczne.

Towarzystwo Wydawnicze „Ignis” – polskie wydawnictwo w formie spółki akcyjnej założone w 1920 przez Ludwika Fiszera oraz grupę działaczy PPS, istniejące do 1928 roku.
INFOR PL S.A. – polska firma (holding) działająca w branży wydawniczej, wydawca periodyków specjalistycznych, portali internetowych oraz Dziennika Gazety Prawnej.

Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego – instytut wydawniczy założony w 2002 roku. Prowadzony przez Tomasza Raczka i Marcina Szczygielskiego.

KOW media&marketing Sp. z o.o. – wydawnictwo, powstałe w 1992 pod nazwą Kolejowa Oficyna Wydawnicza, dzięki formalnemu wydzieleniu przez komercjalizację z grupy spółek Polskich Kolei Państwowych.

Mandragora – polskie wydawnictwo komiksowe z siedzibą w Warszawie, powstałe w 2001 roku. W 2008 roku Mandragora zawiesiła działalność. Twórcą i szefem wydawnictwa był Przemysław Wróbel.

Marquard Media Polska – polska spółka wydawnicza działająca na rynku od 1993 r., jej właścicielem jest szwajcarska spółka akcyjna Marquard Media International. Jest jednym z największych polskich wydawców prasowych. W ostatnich latach rozwija także portfolio internetowe - w 2012 roku nabyła serwisy Kozaczek.pl i Zeberka.pl, a w 2017 Grupę Papilot. Obecnie firma wydaje 6 magazynów i 9 serwisów internetowych.

Muza – polskie wydawnictwo założone w 1991 w Warszawie, od 1998 notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Nathusius Investments Sp. z o.o – firma z branży mediowej, zajmująca się wydawaniem specjalistycznych magazynów B2B oraz organizowaniem eventów. Siedziba firmy znajduje się w Warszawie.

Niezależne Wydawnictwo Polskie Sp. z o.o. – firma prowadząca prasową działalność wydawniczą od 26 października 2004 roku.

Państwowy Instytut Wydawniczy (PIW) – polskie wydawnictwo założone w 1946 w Warszawie, w latach 2012–2015 w stanie likwidacji; w latach 2005–2015 dyrektorem wydawnictwa był Rafał Skąpski.

PMPG Polskie Media SA – przedsiębiorstwo zajmujące się działalnością wydawniczą i marketingową. Wydawca tygodnika „Wprost” i inwestor strategiczny spółki Orle Pióro publikującej tygodnik „Do Rzeczy”. Od stycznia 2006 notowane na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Polska Press – polska grupa wydawnicza wchodząca w skład niemieckiego holdingu Verlagsgruppe Passau.

Polskie Nagrania „Muza” – polska wytwórnia płytowa założona 1956 w Warszawie, w 2015 przejęta przez Warner Music Poland.

Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera SA (PPWK) – polskie wydawnictwo kartograficzne, powołane do życia 1 października 1951 roku przez połączenie szeregu pracowni redakcyjnych i reprodukcyjnych oraz w wyniku reorganizacji Państwowego Przedsiębiorstwa Fotogrametrii i Kartografii oraz Warszawskiego Okręgowego Przedsiębiorstwa Kartograficznego.
Presspublica – spółka działająca od 1991 będąca w 100% własnością należącej do Grzegorza Hajdarowicza spółki Gremi Media.

PWN Wydawnictwo Szkolne – polskie wydawnictwo edukacyjne, założone w 1997 roku. Spółka wchodzi w skład Grupy Wydawniczej PWN. Redakcja oraz siedziba Wydawnictwa mieści się w Warszawie. Wydawnictwo specjalizuje się w publikacjach edukacyjnych przeznaczonych dla uczniów i nauczycieli szkół wszystkich poziomów nauczania. Oferuje zestawy edukacyjne do nauczania języków obcych na wszystkich poziomach nauczania, a także do wychowania przedszkolnego oraz dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Ringier Axel Springer Polska – spółka prawa handlowego, wydawca prasy i mediów internetowych. Istnieje od 1994, należy do grona największych wydawców prasy oraz firm mediowych w Polsce. Od 2010 spółka jest częścią międzynarodowej grupy mediowej Ringier Axel Springer Media AG, która oprócz Polski działa również na Węgrzech, na Słowacji, w Serbii, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Właścicielami Ringier Axel Springer Media AG są: niemiecko-amerykański koncern mediowy Axel Springer SE i szwajcarska spółka mediowa Ringier AG.

Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa-Książka-Ruch” – polskie wydawnictwo utworzone w 1973 w wyniku połączenia Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa”, wydawnictwa „Książka i Wiedza” oraz Przedsiębiorstwa Upowszechniania Prasy i Książki „Ruch”.
Towarzystwo Wydawnicze „Rój” – wydawnictwo działające w latach 1924–1940 w Warszawie, założone przez Melchiora Wańkowicza i Mariana Kistera; mieściło się w oficynie gmachu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego przy ulicy Kredytowej 1.

Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik” – polskie wydawnictwo literackie założone w 1944 w Lublinie z inicjatywy Jerzego Borejszy, w 1945 przeniesione do Warszawy.

Świat Książki – działające w Polsce wydawnictwo założone w 1994 w Warszawie przez niemiecki koncern Bertelsmann. Obecnie działający jako niezależny polski wydawca.

Waneko – polskie wydawnictwo mangowe z siedzibą w Warszawie założone w 1999 roku przez Aleksandrę Watanuki, Martynę Taniguchi i Kenichiro Watanukiego. Pierwszą publikacją wydawnictwa była seria Cześć, Michael! autorstwa Makoto Kobayashiego.

Wiedza i Praktyka – firma działająca w branży wydawniczej, jeden z największych dostawców informacji fachowej w Polsce w formie drukowanej i elektronicznej a także organizator szkoleń stacjonarnych i konferencji.

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne (WSiP) – polskie wydawnictwo edukacyjne założone w 1945 w Warszawie jako Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych (PZWS).

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego – wydawca książek naukowych i dydaktycznych, których autorami są przedstawiciele nauki polskiej i światowej. Publikuje przede wszystkim prace doktorskie, książki habilitacyjne oraz podręczniki akademickie. Rocznie opracowuje około 150 książek oraz wydaje 12 czasopism, m.in.: „Poradnik Językowy”, „Przegląd Humanistyczny”, „Przegląd Muzykologiczny”, „Studia Iuridica” i „Kwartalnik Pedagogiczny”. Wydawnictwo udostępnia również publikacje w formie e-booków.

Wydawnictwo Akademickie „Dialog” – polskie wydawnictwo założone w roku 1992. Publikuje książki o tematyce orientalnej, związane z Azją i Afryką, w tym dzieła tamtejszych autorów. Wydaje również literaturę europejską. Znaczna część pozycji dotyczy religioznawstwa i filologii orientalnych. Wiele z nich ukazało się pod patronatem Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Wydawnictwo Amber – pierwsze polskie prywatne wydawnictwo założone 28 lutego 1989 roku i od 1992 prowadzone przez małżeństwo Zbigniewa Fonioka i Małgorzatę Cebo-Foniok.

Wydawnictwo Bauer – wydawca prasowy działający w Polsce od listopada 1991, specjalizujący się w prasie rozrywkowej, poradnikach oraz magazynach telewizyjnych. Wydawnictwo wchodzi w skład niemieckiego holdingu Bauer Media Group, do której należy także Grupa RMF.

Buchmann – wydawnictwo działające od 1987 roku, na polskim rynku wydawniczo-księgarskim obecne od 1992 roku. Wśród publikacji wydawnictwa znajdują się: słowniki językowe i tematyczne, rozmówki, gramatyki, pomoce dydaktyczno-naukowe, leksykony, atlasy, encyklopedie, przewodniki, poradniki, książki edukacyjne, książki dla dzieci i młodzieży oraz albumy.

Wydawnictwo Dwie Siostry – wydawnictwo założone w 2005 roku przez Joannę Rzyską, Jadwigę Jędryas i Ewę Stiasny, z siedzibą w Warszawie. W grudniu 2016 w zarządzie wydawnictwa pozostały Jadwiga Jędryas oraz Ewa Stiasny.

Wydawnictwo Iskry – polskie wydawnictwo założone w 1952 w Warszawie jako Państwowe Wydawnictwo Młodzieżowe „Iskra”, następnie Państwowe Wydawnictwo „Iskry”, wydawca literatury dla dzieci i młodzieży; sprywatyzowane w 1992.

Wydawnictwo Księży Pallotynów – jedna z pierwszych inicjatyw wydawniczych Księży Pallotynów w Polsce; wydawnictwo działało w latach 1927-1939.

PZWL Wydawnictwo Lekarskie – największe i najstarsze polskie wydawnictwo medyczne, którego powstanie zainicjował prof. Stanisław Konopka w czerwcu 1945 r. w Warszawie.

Wydawnictwo Naukowe PWN (PWN) – polskie wydawnictwo naukowe założone w 1951 w Warszawie jako Państwowe Wydawnictwo Naukowe.

Wydawnictwo Nowa Era – wydawnictwo publikujące podręczniki szkolne, zeszyty ćwiczeń oraz poradniki dla nauczycieli. Nową Erę założył Mariusz Koper w 1992 w Krakowie. Rok później centralę wydawnictwa przeniesiono do Warszawy. 65% udziałów posiadał Mariusz Koper, a resztę jego siostra – Roma Koper wraz z mężem po tym, jak w 2005 roku Wydawnictwo Nowa Era kupiło Wydawnictwo Arka należące do Romy Koper. W 2006 roku Nowa Era przejęła wydawnictwo edukacyjne Marek Rożak i firmę informatyczną Vulcan. W 2007 roku wydawnictwo zostało kupione przez fiński koncern medialny Sanoma Corporation. Z polskiego rynku pochodzi ok. 25% przychodów fińskiego koncernu.

Wydawnictwo Sejmowe – wydawnictwo Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej działające w strukturze Kancelarii Sejmu. Zostało utworzone w celu upowszechniania dorobku legislacyjnego Sejmu oraz wiedzy o historii parlamentaryzmu, a także publikacji, które mogą zostać wykorzystane w pracach parlamentu.

Wydawnictwo Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej. Oprócz pozycji książkowych wydaje wydawnictwa specjalne i periodyki: Bliski Wschód, Kultura Popularna, Psychologia Jakości Życia, Acta Sueco-Polonica, Spotkania Europejskie.