Ignacy DaszyńskiW
Ignacy Daszyński

Ignacy Ewaryst Daszyński – polski polityk socjalistyczny, poseł do Izby Posłów Reichsratu Przedlitawii, premier rządu lubelskiego w 1918 r., publicysta, współzałożyciel PPSD, później PPS, w 1929 jeden z założycieli Centrolewu. W czasie przewrotu majowego w 1926 poparł Józefa Piłsudskiego, później jednak przeszedł do opozycji. Marszałek Sejmu w latach 1928–1930.

Władysław DługoszW
Władysław Długosz

Władysław Długosz – senator I kadencji w II RP, poseł na Sejm Krajowy, poseł do austriackiej Rady Państwa, minister dla Galicji i długoletni prezes Krajowego Towarzystwa Naftowego, członek Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów w 1920 roku.

Medard DownarowiczW
Medard Downarowicz

Medard Downarowicz herbu Przyjaciel, ps. „Chart”, „Henryk” – polski działacz polityczny, od 1904 członek PPS, minister, poseł. W latach 1914–1915 w Legionach Polskich, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego, wolnomularz, założyciel Unii Narodowo-Państwowej w 1922.

Joszua FarbsteinW
Joszua Farbstein

Joszua Heszel Farbstein – polski kupiec, przemysłowiec oraz działacz polityczny i syjonistyczny narodowości żydowskiej, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz I i II kadencji Sejmu II RP.

Franciszek FesserW
Franciszek Fesser

Franciszek Fesser – polski górnik, działacz związkowy i polityczny na Górnym Śląsku, powstaniec, poseł na Sejm Śląski III i IV kadencji (1930–1939).

Rudolf HalfarW
Rudolf Halfar

Rudolf Halfar – nauczyciel i działacz społeczny, polityk sanacji, burmistrz Cieszyna i poseł na Sejm III kadencji w II RP, zastępca senatora wybrany w 1935 roku w województwie śląskim.

Apolinary HartglasW
Apolinary Hartglas

Maksymilian Apolinary Hartglas – działacz syjonistyczny, jeden z czołowych polityków żydowskich przedwojennej Polski, adwokat, publicysta, poseł na Sejm Ustawodawczy oraz I i II kadencji w latach 1919–1930.

Paweł Hulka-LaskowskiW
Paweł Hulka-Laskowski

Paweł Hulka-Laskowski, z domu: Paweł Hulka, swoje prace sygnował także jako Paweł Laskowski – polski pisarz i tłumacz; działacz i publicysta.

Stanisław JabłońskiW
Stanisław Jabłoński

Stanisław Roch Jabłoński herbu Jasieńczyk – polski lekarz i polityk.

Eugeniusz JurkowskiW
Eugeniusz Jurkowski

Eugeniusz Jurkowski – polski urzędnik państwowy, działacz społeczny i samorządowy, poseł na Sejm IV (1935–1938) i V (1938–1939) kadencji w II RP.

Stanisław Wincenty KasznicaW
Stanisław Wincenty Kasznica

Stanisław Wincenty Antoni Kasznica – prawnik polski, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, działacz polityczny, kierownik Departamentu Organizacyjnego sekcji wschodniej Naczelnego Komitetu Narodowego w 1914 roku.

Mojżesz KoernerW
Mojżesz Koerner

Mojżesz (Mozes) Eliasz Koerner – polski działacz społeczny żydowskiego pochodzenia, inżynier, senator I i II kadencji z miasta Warszawy z listy Bloku Mniejszości Narodowych

Wacław KomarnickiW
Wacław Komarnicki

Wacław Tytus Komarnicki – polski prawnik, działacz polityczny, minister sprawiedliwości w Rządzie RP na uchodźstwie, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego, członek Polskiej Akademii Umiejętności, poseł na Sejm II i III kadencji w II RP z ramienia Związku Ludowo-Narodowego oraz Stronnictwa Narodowego, członek Komitetu dla Spraw Kraju w 1943 roku.

Bronisław KotlarskiW
Bronisław Kotlarski

Bronisław Kotlarski – powstaniec wielkopolski, oficer Wojska Polskiego, kupiec, radny miejski.

Aaron LewinW
Aaron Lewin

Aaron Lewin, hebr. ‏אהרן לוין‎ – polski rabin, samorządowiec, działacz społeczny, przewodniczący Rady Rabinów w Polsce i poseł na Sejm RP I i III kadencji.

Józef LondzinW
Józef Londzin

Józef Londzin − polski ksiądz katolicki, działacz społeczny i polityczny, historyk, burmistrz Cieszyna.

Michał ŁazarskiW
Michał Łazarski

Michał Łazarski, ps. Biebrza, Józef – polski działacz rolniczy i wojskowy, porucznik Wojska Polskiego, poseł na Sejm II, III i IV kadencji (1928–1938) oraz senator V kadencji (1938–1939) w II RP.

Aleksander MacieszaW
Aleksander Maciesza

Aleksander Bolesław Maciesza – burmistrz i prezydent miasta Płocka, lekarz, antropolog, fotografik i regionalista płocki.

Bolesław Markowski (polityk)W
Bolesław Markowski (polityk)

Bolesław Markowski – polski prawnik, ekonomista, polityk, uczony oraz działacz samorządowy II Rzeczypospolitej.

Róża MelcerowaW
Róża Melcerowa

Róża Melcerowa też Melcer z domu Pomeranc – żydowska działaczka społeczna, czołowa postać w syjonistycznej organizacji kobiecej WIZO, radna Lwowa, posłanka na Sejm I kadencji (1922–1927).

Jan MichejdaW
Jan Michejda

Jan Michejda – prawnik, polski działacz narodowy, burmistrz miasta Cieszyn.

Władysław Michejda (1876–1937)W
Władysław Michejda (1876–1937)

Władysław Michejda – polski adwokat, burmistrz Cieszyna od 1929 roku.

Lejb MincbergW
Lejb Mincberg

Jakub Lejb Mincberg – przemysłowiec, działacz ortodoksyjnych organizacji żydowskich, poseł na Sejm I, III, IV i V kadencji w II RP.

Stanisław OlewińskiW
Stanisław Olewiński

Stanisław Olewiński – polski ziemianin i działacz społeczny związany z Polesiem, poseł na Sejm IV kadencji (1935–1938), członek Rady Związku Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej w 1936 roku.

Antoni PacholczykW
Antoni Pacholczyk

Antoni Pacholczyk – polski pracownik samorządowy i związkowy, działacz społeczny, polityk, poseł na Sejm II, III i IV kadencji w II Rzeczypospolitej, członek Zarządu Głównego Partii Pracy w 1930 roku, Wiceprezes Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej w 1930 roku.

Antoni PurtalW
Antoni Purtal

Antoni Purtal ps. Szczerba, Janek – działacz PPS, członek i uczestnik zamachów Pogotowia Bojowego PPS w 1918. Uczestnik I i III powstania śląskiego. Z pierwszego zawodu stolarz. Potem drukarz i dziennikarz. Radny, pracownik samorządowy, członek zarządu miasta i wiceprezydent Łodzi w 1939. Organizator działalności podziemnej PPS-WRN. Więzień obozów koncentracyjnych.

Kazimierz Rusinek (polityk)W
Kazimierz Rusinek (polityk)

Kazimierz Rusinek, właśc. Kazimierz Rusin – polski dziennikarz i polityk socjalistyczny. Poseł do Krajowej Rady Narodowej i na Sejm Ustawodawczy, w latach 1947–1952 minister pracy i opieki społecznej, działacz ZBoWiD, członek Centralnej Komisji Porozumiewawczej Stronnictw Demokratycznych w 1946 roku.

Łukasz SiemiątkowskiW
Łukasz Siemiątkowski

Łukasz Siemiątkowski, ps. Tasiemka, Ignac, znany też jako Tata Tasiemka – polski gangster, działający na warszawskiej Woli, działacz Polskiej Partii Socjalistycznej od 1903, radny Rady Miejskiej M. St. Warszawy z listy PPS (1927−1932), konspirator w podziemiu antyniemieckim w czasie II wojny światowej.

Lejzor SirkisW
Lejzor Sirkis

Lejzor Sirkis też Syrkis - przemysłowiec, wydawca, działacz społeczny i poseł na Sejm I kadencji.

Leopold SkulskiW
Leopold Skulski

Leopold Skulski – polski inżynier chemik, farmaceuta i polityk; nadburmistrz Łodzi od 29 września 1917 do 22 lutego 1919, prezes Rady Ministrów od 13 grudnia 1919 do 9 czerwca 1920; prezes klubu Narodowego Zjednoczenia Ludowego w Sejmie Ustawodawczym (1919–1922).

Piotr SobczykW
Piotr Sobczyk

Piotr Ignacy Sobczyk – polski inżynier-rolnik, działacz społeczny, poseł na Sejm III, IV i V kadencji w II Rzeczypospolitej, Wiceprezes Zarządu Centralnego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolniczych do 1935 roku.

Stefan StarzyńskiW
Stefan Starzyński

Stefan Bronisław Starzyński ps. „Lew” – polski polityk, ekonomista, publicysta, major rezerwy Wojska Polskiego, prezydent Warszawy (1934–1939), przewodniczący Komitetu Obywatelskiego w czasie obrony Warszawy w 1939 roku.

Zdzisław StrońskiW
Zdzisław Stroński

Zdzisław Karol Stroński (Doliwa-Stroński) – polski historyk, prezydent Stanisławowa, poseł na Sejm II, III i IV kadencji w II Rzeczypospolitej.

Leon SuchorzewskiW
Leon Suchorzewski

Leon Suchorzewski – polski rolnik – osadnik wojskowy, burmistrz Włodzimierza Wołyńskiego, działacz społeczny, poseł na Sejm IV kadencji (1935–1938) w II Rzeczypospolitej, członek Rady Głównej Centralnego Towarzystwa Organizacji i Kółek Rolniczych od 1934 roku.

Tomasz SzalewiczW
Tomasz Szalewicz

Tomasz Witold Szalewicz – polski działacz społeczny i samorządowiec związany z Nowogródczyzną, poseł na Sejm IV kadencji (1935–1938), członek Rady Związku Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej w 1936 roku, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej w 1935 roku.

Tadeusz Szetela (polityk)W
Tadeusz Szetela (polityk)

Tadeusz Szetela – polski działacz ludowy, poseł na Sejm II RP IV kadencji.

Genadiusz SzymanowskiW
Genadiusz Szymanowski

Genadiusz Szymanowski – białoruski polityk okresu II RP, samorządowiec oraz poseł na Sejm III, IV i V kadencji (1930–1939).

Artur ŚliwińskiW
Artur Śliwiński

Artur Śliwiński – polski historyk, publicysta, polityk, premier Polski w 1922, senator IV i V kadencji w II RP w latach 1935–1939, wolnomularz.

Maksymilian ThullieW
Maksymilian Thullie

Maksymilian Marceli Thullie h. Prawdzic – polski inżynier, rektor Szkoły Politechnicznej we Lwowie, senator I, II i III kadencji w II RP.

Tadeusz Tomaszewski (premier)W
Tadeusz Tomaszewski (premier)

Tadeusz Tomaszewski – prawnik, działacz polityczny, prezes Najwyższej Izby Kontroli na uchodźstwie (1939–1949), następnie premier polskiego rządu na obczyźnie (1949–1950).

Jakub TrockenheimW
Jakub Trockenheim

Jankiel (Jakub) Trockenheim – warszawski rabin, radny Warszawy, senator IV kadencji i poseł V kadencji w II RP.

Józef WolczyńskiW
Józef Wolczyński

Józef Wolczyński – polski działacz spółdzielczy, społeczny i samorządowy, minister, poseł i senator II RP. Dyrektor fabryki włókienniczej „I.K. Poznański” przy ul. Ogrodowej.

Jakub WygodzkiW
Jakub Wygodzki

Jakub Wygodzki, także Jakub Wygodski, Jaakow Wigodski, Yakov Wigodski, ros. Яков Ефимович Выгодский; jidysz יעקב וויגאדסקי; lit. Jokūbas Vygodskis – wileński lekarz, działacz syjonistyczny i społeczno-kulturalny, minister Litwy ds. żydowskich, radny Wilna i poseł na Sejm II RP I i II kadencji (1922–1930).

Bronisław ZiemięckiW
Bronisław Ziemięcki

Bronisław Ziemięcki – polski polityk, poseł na Sejm I kadencji w II RP, prezydent miasta Łodzi, zastępca członka Rady Obrony Państwa w 1920 roku.