
Ulica 1 Maja w Olsztynie — jedna z głównych ulic olsztyńskiego Śródmieścia. Stanowi jedno z połączeń południowych i północnych dzielnic miasta.

Ulica 11 Listopada – ulica w Śródmieściu Olsztyna. Biegnie od placu Jana Pawła II do skrzyżowania z placem Jedności Słowiańskiej.

Ulica Armii Krajowej – jedna z głównych arterii komunikacyjnych osiedla Grunwaldzkiego w Olsztynie. Łączy aleję Schumana i ulicę Sielską z aleją Obrońców Tobruku. Ulica jest częścią dróg krajowych nr 16 i 51.

Ulica Artyleryjska - jedna z głównych ulic olsztyńskiego osiedla Nad Jeziorem Długim. Do roku 1945 nazwa ulicy brzmiała General-Wachs-Straße. Nazwa pochodzi od położonych przy ulicy dawnych koszar wojskowych.

Ulica Bałtycka w Olsztynie – jedna z najdłuższych ulic miasta. Rozciąga się od ronda z ulicami Artyleryjską, Szarych Szeregów oraz aleją Schumana do zachodnich granic administracyjnych miasta. Przed wybudowaniem alei Roberta Schumana oraz ronda ulica bezpośrednio łączyła się z ulicą Grunwaldzką oraz ulicą M. Konopnickiej nieopodal targowiska miejskiego. Jej trasa przebiega przez osiedla Nad Jeziorem Długim, Likusy oraz Gutkowo. Ulica Bałtycka wchodzi w skład drogi wojewódzkiej nr 527.

Plac Bema – plac w kształcie ronda, posiadającego trzy pasy ruchu, zlokalizowany w północnej części Olsztyna, stanowiący miejsce zbiegu ulic Limanowskiego, Partyzantów, Kętrzyńskiego i Kopernika.

Ulica Dworcowa w Olsztynie – ważna arteria komunikacyjna miasta. Ulica ta daje mieszkańcom południowych dzielnic miasta możliwość dotarcia do Dworca Głównego PKP. Sama ulica rozciąga się od skrzyżowania z ulicami Lubelską, Partyzantów i Kościuszki do skrzyżowania z ulicą 5. Wileńskiej Brygady AK. Jej trasa biegnie przez osiedla Pojezierze i Kormoran. Ulica swą nazwę zawdzięcza Dworcowi Głównemu PKP.

Ulica Grunwaldzka – główna ulica osiedla Grunwaldzkiego w Olsztynie. Rozciąga się od skrzyżowania z ulicami Prostą, Mochnackiego oraz aleją Warszawską do skrzyżowania z ulicami Szarych Szeregów i Konopnickiej. Ulica jest częścią drogi wojewódzkiej nr 527.

Plac Jedności Słowiańskiej w Olsztynie – zabytkowy plac położony w Śródmieściu Olsztyna. Rozciąga się od ulic 11 Listopada, Nowowiejskiego i Skłodowskiej-Curie po ulicę Pieniężnego.

Ulica Jagiellońska w Olsztynie jest arterią komunikacyjną miasta. Biegnie od skrzyżowania z aleją Wojska Polskiego do północnych granic administracyjnych miasta. Duża część ulicy Jagiellońskiej przebiega przez olsztyński Las Miejski. Droga ta jest także trasą wylotową na Barczewko i Słupy.

Ulica Wojciecha Kętrzyńskiego – jedna z głównych arterii komunikacyjnych osiedla Kętrzyńskiego w Olsztynie. Rozciąga się od skrzyżowania o ruchu okrężnym pl. J. Bema do ronda Ofiar Katynia.

Ulica Kościuszki w Olsztynie – jedna z czterech ulic umożliwiających dojazd do Dworca Głównego PKP na osiedlu Kętrzyńskiego. Zaczyna swój bieg od placu Konstytucji 3 Maja, czyli skrzyżowania z ulicami Dworcową, Partyzantów i Lubelską do skrzyżowania z aleją Niepodległości.

Ulica Krasickiego w Olsztynie, wchodzi w skład jednego z ważniejszych ciągów komunikacyjnych miasta. Ciąg ten jest jednym z dwóch umożliwiających mieszkańcom osiedli Jaroty, Pieczewo i Nagórki dotarcie do centrum Olsztyna. Ulica Krasickiego rozciąga się od skrzyżowania z ulicą Kubusia Puchatka do skrzyżowania z ulicą Synów Pułku. Ulica ta krzyżuje się m.in. z ulicą Wilczyńskiego.

Ulica Władysława Leonharda – jedna z głównych ulic Olsztyna i Pojezierza, będąca częścią drogi tranzytowej, łączącej Mazury – czyli drogę w kierunku Augustowa i Ogrodnik z Grudziądzem, Ostródą, Warszawą i Gdańskiem. Rozciąga się od skrzyżowania z ulicą Towarową do skrzyżowania z aleją Piłsudskiego i ulicą Wyszyńskiego (nieopodal stadionu Stomilu. Ulica Leonharda jest pierwszym odcinkiem obwodnicy Śródmieścia. Posiada dwie jezdnie, przedzielone pasem zieleni, po dwa pasy ruchu.

Ulica Bolesława Limanowskiego w Olsztynie wchodzi w skład drogi krajowej nr 51. Rozciąga się od placu Józefa Bema do placu Powstańców Warszawy (skrzyżowanie z ulicą Jagiellońską i aleją Sybiraków. Ulica w dużym stopniu obciążona jest ruchem samochodów ciężarowych podążających w kierunku polsko-rosyjskiej granicy.

Ulica Lubelska w Olsztynie – jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych miasta. Odcinek pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Budowlaną a granicami administracyjnymi miasta jest częścią drogi tranzytowej, łączącej Mazury z południową częścią Polski. Główną przyczyną tego faktu jest funkcja trasy wylotowej w kierunku Augustowa oraz Ogrodnik, jaką spełnia ulica Lubelska. Rozciąga się ona od placu Konstytucji 3 Maja do wschodnich granic administracyjnych miasta. Ulica ma cztery pasy ruchu pomiędzy placem Konstytucji 3 Maja a wiaduktem kolejowym nad ulicą.

Ulica Mochnackiego – ulica w Olsztynie, położona na osiedlu Grunwaldzkim. Łączy plac Roosevelta z ulicą Grunwaldzką; stanowi część jednego z najdłuższych ciągów komunikacyjnych w mieście i zarazem część drogi wojewódzkiej nr 527. Przy ulicy Mochnackiego znajdują się zabytkowe kamienice wybudowane w stylu secesyjnym z XVII i XIX wieku.

Aleja Niepodległości – ulica w Olsztynie, na osiedlu Kościuszki łącząca ulicę Wincentego Pstrowskiego z placem Roosevelta.

Aleja Obrońców Tobruku – jedna z głównych arterii komunikacyjnych Olsztyna, wchodząca w skład drogi krajowej nr 16 i drogi krajowej nr 51. Rozciąga się od skrzyżowania z al. Sikorskiego do skrzyżowania z al. Warszawską i ul. Armii Krajowej.

Ulica Partyzantów w Olsztynie – jedna z czterech ulic umożliwiających dojazd do Dworca Głównego PKP. Rozciąga się od skrzyżowania z aleją Wojska Polskiego i ulicą Artyleryjską do placu Konstytucji 3 Maja, czyli skrzyżowania z ulicą Lubelską, Kościuszki i Dworcową. Za czasów Prus Wschodnich, ulica nosiła nazwę Bahnhof-Straße.

Ulica Seweryna Pieniężnego w Olsztynie – jedna z głównych ulic olsztyńskiego Śródmieścia. Rozciąga się od skrzyżowania z ulicą 1 Maja, aleją Piłsudskiego oraz ulicą 11 Listopada do skrzyżowania z ulicą Szrajbera i ulicą Knosały.

Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego – jedna z głównych ulic Olsztyna. Rozciąga się od placu Jana Pawła II, gdzie krzyżują się ulice Pieniężnego, 11 Listopada i 1 Maja, do wschodnich granic administracyjnych miasta. Ulica przebiega przez teren Śródmieścia, osiedla Kościuszki i osiedla Mazurskiego, a także stanowi granicę pomiędzy osiedlami Pojezierze i Kormoran.

Plac Jana Pawła II – plac, w kształcie prostokąta, zlokalizowany w Śródmieściu Olsztyna, przy skrzyżowaniu ulic 1 Maja, Pieniężnego, 11 Listopada oraz alei Piłsudskiego.
Ulica Tadeusza Płoskiego – jedna z głównych, wylotowych ulic Olsztyna. Rozciąga się od skrzyżowania al. gen. W. Sikorskiego z ul. Wilczyńskiego. Stanowi granicę pomiędzy dwoma południowymi osiedlami Generałów i Jaroty.

Ulica Wincentego Pstrowskiego w Olsztynie – jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych miasta. Odcinek pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Wyszyńskiego a skrzyżowaniem z aleją Sikorskiego jest częścią drogi tranzytowej, łączącej Mazury, przede wszystkim jest drogą wylotową na Szczytno i Ostrołękę, ale także prowadzi tranzyt z Ogrodnik oraz Kaliningradu i z Warszawą oraz Grudziądzem. Dzięki otwarciu ulicy Tuwima, ulica Wincentego Pstrowskiego została częściowo odciążona z ruchu tranzytowego. Ulica Wincentego Pstrowskiego jest ulicą dwujezdniową i na większej części ma pas zielony oddzielający pasy ruchu. Rozciąga się od skrzyżowania z aleją Niepodległości do wschodnich granic administracyjnych miasta. Ulica zawdzięcza nazwę Przodownikowi Pracy Wincentemu Pstrowskiemu.
Plac Pułaskiego – plac w Olsztynie, na osiedlu Kętrzyńskiego. Jest jednocześnie skrzyżowaniem o ruchu okrężnym. Na środku placu umiejscowiony jest parking, przystanek autobusowy i toaleta miejska. Plac był kiedyś miejscem handlu, przede wszystkim towarami spożywczymi.

Plac Roosevelta jest jednym z głównych placów Olsztyna i zlokalizowany jest na Podgrodziu. Łączy główne ulice miasta, które prowadzą do m.in. Śródmieścia, Podgrodzia, Likus, Dajtek i Kortowa. Przy placu znajduje się sygnalizacja świetlna, następujące ulice od niego odbiegają:ul. Szrajbera – na północ al. Niepodległości – na wschód ul. Śliwy – na południe ul. Mochnackiego – na zachód
Rynek Starego Miasta – oficjalna nazwa to ulica Stare Miasto – główny plac olsztyńskiego Starego Miasta, który znajduje się w środku Starego Miasta. Przy Rynku Starego Miasta znajdują się kamienice, które w większości zostały zniszczone przez Armię Radziecką w lutym 1945 roku po zdobyciu miasta. Dziś mieszczą się w nich liczne sklepy i restauracje. Na środku rynku znajduje się Stary Ratusz, w którym się mieści dzisiaj Wojewódzka Biblioteka Publiczna, która przeszła również generalny remont wraz z Rynkiem otaczającym Stary Ratusz.

Aleja Schumana – część śródmiejskiej obwodnicy Olsztyna oddana do użytku w 2005 roku. Powstała przede wszystkim po to, aby częściowo odciążyć ulicę Bałtycką z ruchu tranzytowego. Obecnie stanowi również jedyne bezpośrednie połączenie ulic Sielskiej i Bałtyckiej. Wraz z ulicą oddano do użytku także rondo znajdujące się w pobliżu Dworca Zachodniego, stanowiące obecnie skrzyżowanie alei z ulicami Bałtycką, Szarych Szeregów i Artyleryjską.

Ulica Sielska w Olsztynie – jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych miasta. Rozciąga się od skrzyżowania z aleją Roberta Schumana i ulicą Armii Krajowej aż do zachodnich granic administracyjnych miasta. Ulica ta stanowi trasę wylotową w kierunku Ostródy i Gdańska.

Aleja Sikorskiego w Olsztynie wchodzi w skład jednego z ważniejszych ciągów komunikacyjnych miasta. Ciąg ten łączy największe olsztyńskie "sypialnie" z centrum Olsztyna. Aleja Sikorskiego rozciąga się od skrzyżowania z ulicami Pstrowskiego i Obiegową nieopodal VI Liceum Ogólnokształcącego do skrzyżowania z ulicą Wilczyńskiego w niedalekiej odległości od kościoła pw. Błogosławionej Dziewicy Matki Kościoła. Do lat 70. XX wieku, aleja była połączona z aleją Niepodległości.

Aleja Sybiraków w Olsztynie rozciąga się od placu Powstańców Warszawy do skrzyżowania z Aleją Wojska Polskiego. Ulica ta w dużym stopniu obciążona jest ruchem samochodów ciężarowych podążających w kierunku polsko-rosyjskiej granicy.

Ulica Synów Pułku – ulica w Olsztynie, wchodząca w skład jednego z ważniejszych ciągów komunikacyjnych miasta. Ciąg ten jest jednym z dwóch umożliwiających mieszkańcom osiedli Jaroty, Pieczewo i Nagórki dotarcie do centrum Olsztyna. Dzięki otwarciu ulicy Tuwima ulica Synów Pułku stała się również częścią drogi tranzytowej łączącej Mazury z południową częścią Polski. Ulica Synów Pułku rozciąga się od skrzyżowania z ulicami 5. Wileńskiej Brygady AK i kard. Wyszyńskiego do skrzyżowania z aleją Sikorskiego i ulicą Tuwima.

Ulica Szrajbera – ulica na obrzeżach osiedla Podgrodzie w Olsztynie, będąca przedłużeniem ulicy Pieniężnego, którą łączy z placem Roosevelta. Ulica jest dwujezdniowa. Przy końcu ulicy Szrajbera znajduje się Park Zamkowy i most św. Jakuba nad rzeką Łyną.

Ulica Śliwy – jedna z głównych arterii Podgrodzia, łącząca Śródmieście z Kortowem i południowymi dzielnicami Olsztyna. Ulica Śliwy jest również łącznikiem placu Roosevelta z aleją Warszawską, która prowadzi w kierunku wylotówki na Olsztynek i Warszawę, również tranzytu ruchu z Ostródy i Grudziądza z ruchem z Augustowa i Ogrodnik. Wzdłuż ulicy znajdują się w większości domy i bloki mieszkalne oraz tereny niezabudowane. Ulica została wybudowana w ramach inwestycji przed odbywającymi się w 1978 roku w Olsztynie dożynkami centralnymi.

Targ Rybny – zabytkowy plac położony w północnej części Starego Miasta w Olsztynie.

Ulica Towarowa w Olsztynie – jedna z głównych ulic osiedla Kętrzyńskiego. To także jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych miasta. Ulica na odcinku pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Leonharda a skrzyżowaniem z ulicą Budowlaną wchodzi w skład drogi krajowej nr 16. Ulica rozciąga się od Placu Ofiar Katynia do oddalonych o ok. 500 m od skrzyżowania z ulicą Budowlaną terenów fabryki Michelin.

Ulica Tuwima – część śródmiejskiej obwodnicy Olsztyna oddana do użytku w 2006 roku. Przejazd ulicą zalecany jest kierowcom udającym się z przejścia granicznego w Bezledach oraz Mazur w kierunku południa Polski. Ułatwia ona także mieszkańcom Olsztyna przemieszczanie się z osiedli Jaroty i Nagórki do Kortowa oraz w kierunku Warszawy.

Aleja Warszawska – jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych Olsztyna. Rozciąga się od skrzyżowania z ulicami Grunwaldzką, Mochnackiego i Prostą, kończąc się ślepo przed skrzyżowaniem z ulicami Śliwy, Jagiellończyka i Barczewskiego. Na tym skrzyżowaniu rozpoczyna się ponownie i stąd biegnie do granicy administracyjnej miasta. Część alei, od skrzyżowania z aleją Obrońców Tobruku i ulicą Armii Krajowej do granicy miasta, jest częścią drogi krajowej nr 51.

Ulica Wilczyńskiego – główna ulica olsztyńskiej dzielnicy Jaroty. Rozciąga się od pętli autobusowej w Pieczewie do skrzyżowania z ulicą Hallera na Osiedlu Generałów. Na całym przebiegu swej trasy krzyżuje się m.in. z al. Sikorskiego i ul. Krasickiego. Jej trasa przebiega przez osiedla Pieczewo, Jaroty i Osiedle Generałów.

Ulica Wincentego Witosa – jedna z głównych ulic olsztyńskiego osiedla Jaroty. Rozciąga się od skrzyżowania z ul. T. Płoskiego do skrzyżowania z ulicami Kubusia Puchatka i ul. I. Krasickiego. Drogą główną stała się dopiero w 2010 r. po dobudowaniu drugiej, większej części jezdni i połączeniu jej z ul. Płoskiego, stanowiącą przedłużenie al. gen. W. Sikorskiego.

Aleja Wojska Polskiego w Olsztynie – druga pod względem długości ulica w mieście. Rozciąga się od skrzyżowania z ulicami Partyzantów i Artyleryjską do północnych granic administracyjnych miasta. Duża część alei Wojska Polskiego przebiega przez olsztyński Las Miejski. Aleja wchodzi w skład drogi krajowej nr 51.

Ulica Wyszyńskiego w Olsztynie – ulica przebiegająca wzdłuż zachodniej granicy osiedla Kormoran. Wchodzi w skład drogi krajowej nr 51. Rozciąga się od skrzyżowania z ulicami Piłsudskiego i Leonharda do skrzyżowania z ulicami 5. Wileńskiej Brygady AK i Synów Pułku. Ulica ta krzyżuje się również m.in. z ulicą Żołnierską.