Ulica 3 Maja – jedna z najważniejszych ulic gdańskiego Śródmieścia. Przebiega południkowo na wschodniej skarpie Grodziska.
Ulica Angielska Grobla – ulica w Gdańsku w dzielnicy Śródmieście, przechodząca przez rejony historyczne Długie Ogrody, Sienna Grobla. Ulica bierze swój początek przy ulicy Szafarnia. Kończy się przy ul. Siennickiej, jednej z głównych ulic tego rejonu.

Błędnik – nazwa ulicy, z wiaduktem nad torami kolejowymi, w Gdańsku. Umiejscowiona jest w ciągu głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta, z Głównego Miasta w stronę Wrzeszcza.
Ulica Chlebnicka – jedna z ulic w Gdańsku na Głównym Mieście. Wymieniana już w 1337, 1382 platea panum. Nazwa pochodzi od znajdujących się tu ław (straganów), na których handlowano pieczywem.
Ulica Chmielna – ulica biegnąca w całości na Wyspie Spichrzów. Bierze początek na mostku przy ulicy Toruńskiej, w środku biegu zostaje przecięta przez Podwale Przedmiejskie. Kończy się w zrujnowanej części Wyspy Spichrzów, przechodząc w krótką ulicę Pożarniczą.

Ulica Długa – reprezentacyjna ulica Gdańska, biegnąca przez Główne Miasto w dzielnicy Śródmieście. Jej przedłużeniem jest Długi Targ, z którym stanowi tzw. Drogę Królewską.

Długi Targ – reprezentacyjny plac w Gdańsku, w dzielnicy Śródmieście, na Głównym Mieście. Pełni funkcję rynku, jest przedłużeniem ul. Długiej, z którą tworzy tzw. Drogę Królewską.

Długie Ogrody – część Gdańskiej dzielnicy Śródmieście położona w osi ulicy o tej samej nazwie, nad Nową Motławą.

Długie Pobrzeże – deptak nadwodny w Gdańsku na Głównym Mieście, ciągnący się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy.

Droga Królewska – nieoficjalna nazwa, określająca główną trasę turystyczną w Gdańsku od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez ulicę Długą na Długi Targ. Nazwa ta ma podobno nawiązywać do uroczystych wjazdów monarchów do miasta, zapoczątkowanych w 1457, przez Kazimierza Jagiellończyka.

Ulice Grobla I-IV – ciąg czterech ulic w Gdańsku na Głównym Mieście. Noszą one kolejne numery I, II, III, IV. Podobnie w języku niemieckim nosiły one nazwy:. Podział ulicy na cztery części datuje się na początek XV wieku.
Ulica Jana Heweliusza – ulica w Gdańsku na Starym Mieście. Łączy Osiek z główną arterią komunikacyjną. Obiekty przy niej mają charakter głównie handlowo-usługowy. Przy ulicy znajdują się dwa wieżowce, w tym jeden z najwyższych budynków w Gdańsku – Organika Trade.
Hucisko – ulica i wiadukt nad torami kolejowymi oraz skrzyżowanie przylegające do niego w Gdańsku. Pełni bardzo ważną rolę w systemie komunikacyjnym w dzielnicy Śródmieście, gdyż jest centralnym wiaduktem łączącym główną arterię komunikacyjną Trójmiasta z ulicą 3 Maja, a co za tym idzie: Główne Miasto z jednostką terytorialną Nowe Ogrody, w której znajdują się m.in. Szpital Wojewódzki, Urząd Miejski i Sąd Okręgowy.
Plac im. Dariusza Kobzdeja – plac w Gdańsku, dawniej noszący nazwę Targ Truskawkowy.

Ulica Kołodziejska w Gdańsku – ulica w Gdańsku znajdująca się na Głównym Mieście. Łączy ul. Piwną z ul. Świętego Ducha, jej długość wynosi ok. 80 m.

Ulica Łąkowa – główna ulica gdańskiej dzielnicy Dolne Miasto.

Ulica Mariacka – ulica w Gdańsku na Głównym Mieście, biegnąca przez historyczną Dzielnicę Mariacką. Pod względem podziału Głównego Miasta na kwartały, ulica Mariacka zaliczana była do Kwartału Kogi.
Nowe Ogrody – ulica i część dzielnicy Śródmieście w Gdańsku.

Plac Obrońców Poczty Polskiej – plac w Gdańsku na Starym Mieście, w jednostce terytorialnej Osiek. Znajduje się on przy budynku Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, słynnym z bohaterskiej obrony 1 września 1939.

Ulica Ogarna – jedna z ulic w Gdańsku na Głównym Mieście.
Ulica Okopowa w Gdańsku – ważna ulica w gdańskiej dzielnicy Śródmieście. Dzieli się na dwie części - północną oraz południową. Na obu odcinkach ul. Okopowa przebiega niemal południkowo. Bierze początek w pobliżu Bramy Wyżynnej.

Ulica Piwna – ulica w Gdańsku. Od strony Motławy jest przedłużeniem ulicy Chlebnickiej, zaczynającej się Bramą Chlebnicką. Przy końcu ulicy znajduje się Wielka Zbrojownia, współcześnie zaadaptowana na potrzeby handlu.
Podwale Grodzkie – ulica w dzielnicy Śródmieście, w Gdańsku. Dzieli się na dwie części – południową oraz północną. Na obu odcinkach Podwale Grodzkie przebiega niemal południkowo. Bezpośredni przejazd między częścią północną a południową jest otwarty tylko w jednym kierunku i tylko dla pojazdów komunikacji miejskiej.

Podwale Przedmiejskie – ulica w dzielnicy Śródmieście w Gdańsku, dawniej leżąca w ciągu drogi krajowej nr 7, będąca początkiem trasy wylotowej w kierunku Warszawy. Ulica wyznacza granicę między Głównym Miastem a Starym Przedmieściem, następnie przecina Wyspę Spichrzów i Dolne Miasto. Czasami jest zaliczana do trasy W-Z.
Podwale Staromiejskie – ulica w Gdańsku, rozpoczynająca się przy Targu Drzewnym, wyznaczająca granicę Starego i Głównego Miasta. Łączy Targ Drzewny z położonym nad Motławą Targiem Rybnym.

Rybackie Pobrzeże – ulica w Gdańsku, część Targu Rybnego położona bezpośrednio nad Motławą.

Plac Solidarności – plac w Gdańsku położony w dzielnicy Śródmieście, przy historycznej Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Znany przede wszystkim jako miejsce początku ruchu NSZZ Solidarność i miejsce protestów podczas sierpnia 1980.

Ulica Stągiewna w Gdańsku – ulica przecinająca Wyspę Spichrzów w Gdańsku.
Ulica Straganiarska – ulica w Gdańsku na Głównym Mieście. Należy do historycznego centrum miasta. Ulica wzięła swą nazwę od zamieszkujących ją kramarzy. W XV wieku istniała przy niej miejska łaźnia.
Ulica Szafarnia – ulica w Gdańsku na Długich Ogrodach.
Ulica Szeroka – ulica w Gdańsku, na Głównym Mieście. Bierze swój początek na Targu Drzewnym. Przecina dzielnicę na jej całej szerokości kończąc się nad brzegiem Motławy, nad którą prowadzi poprzez bramę Żurawia.

Ulica Świętego Ducha – jedna z ulic w Gdańsku na Głównym Mieście.
Ulica Świętojańska – ulica w Gdańsku na Głównym Mieście. Bierze początek przy ulicy Pańskiej i biegnie na wschód. Kończy się w Bramie Świętojańskiej wychodzącej na Motławę.
Targ Drzewny ) – jeden z historycznych gdańskich targów. W praktyce stanowi duże rondo u zbiegu ulic: Podwale Staromiejskie, Szerokiej, Garncarskiej i Kowalskiej. Od południa łączy się z Targiem Węglowym, a od wschodu z Placem Kobzdeja.
Targ Maślany – historyczny plac w Gdańsku, w dzielnicy Śródmieście. Położony na Starym Przedmieściu nad brzegiem Motławy, ograniczony ulicami Lastadia, Targ Maślany i Podwale Przedmiejskie.

Targ Rakowy – ulica w Gdańsku, w dzielnicy Śródmieście. Jeden z historycznych targów Gdańska, obecnie ulica.

Targ Rybny – plac targowy w Gdańsku. Położony jest w północno-zachodnim narożniku Głównego Miasta, nad Motławą, w pobliżu dawnego zamku krzyżackiego.

Targ Sienny – plac w Gdańsku. Jeden z historycznych targów Gdańska. Znajduje się w dzielnicy Śródmieście.
Targ Węglowy – plac w Gdańsku na Głównym Mieście, element Drogi Królewskiej.

Ulica Toruńska – ulica w Gdańsku, na Starym Przedmieściu i Dolnym Mieście. Bierze swój początek przy skrzyżowaniu z ul. Okopową, przebiega na wschód ku Dolnemu Miastu, przecinając Motławę i Nową Motławę.

Ulica Wałowa – ulica w Gdańsku przechodząca przez Stare Miasto i Młode Miasto. Bierze swój początek przy zbiegu ulic Rajskiej, Wały Piastowskie i Podwale Grodzkie, jednakże obecnie nie ma połączenia drogowego z tymi ulicami. Biegnie wzdłuż południowej granicy Młodego Miasta, kończąc się nad brzegiem Motławy.
Wały Jagiellońskie – ważna ulica w dzielnicy Śródmieście w Gdańsku, o długości 460 m. Przebiega południkowo. Stanowi część głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta i drogi krajowej nr 91 (E75) E77.

Wały Piastowskie – ulica w Gdańsku, w dzielnicy Śródmieście. Jest miejscem przebiegu dawnych wałów miejskich, od których bierze nazwę.