Lista archiwów państwowych w PolsceW
Lista archiwów państwowych w Polsce

Poniżej podano listę archiwów państwowych w Polsce i ich oddziałów terenowych:Archiwum Główne Akt Dawnych Archiwum Akt Nowych Narodowe Archiwum Cyfrowe Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddział w Łomży Archiwum Państwowe w Bydgoszczy Oddział w Inowrocławiu Archiwum Państwowe w Częstochowie Archiwum Państwowe w Gdańsku Oddział w Gdyni Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim Archiwum Państwowe w Kaliszu Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej Oddział w Cieszynie Oddział w Gliwicach Oddział w Pszczynie Oddział w Raciborzu Archiwum Państwowe w Kielcach Oddział w Sandomierzu Archiwum Państwowe w Koszalinie Oddział w Słupsku Oddział w Szczecinku Archiwum Narodowe w Krakowie Oddział w Bochni Oddział w Nowym Sączu Ekspozytura w Nowym Targu Ekspozytura w Spytkowicach Oddział w Tarnowie Archiwum Państwowe w Lesznie Archiwum Państwowe w Lublinie Oddział w Chełmie Oddział w Kraśniku Oddział w Radzyniu Podlaskim Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu Archiwum Państwowe w Malborku Archiwum Państwowe w Olsztynie Archiwum Państwowe w Opolu Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim Oddział w Tomaszowie Mazowieckim Archiwum Państwowe w Płocku Oddział w Kutnie Oddział w Łęczycy Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Gnieźnie Oddział w Koninie Oddział w Pile Archiwum Państwowe w Przemyślu Archiwum Państwowe w Radomiu Archiwum Państwowe w Rzeszowie Oddział w Sanoku Archiwum Państwowe w Siedlcach Archiwum Państwowe w Suwałkach Oddział w Ełku Archiwum Państwowe w Szczecinie Oddział w Międzyzdrojach Oddział w Stargardzie Ekspozytura w Strzmielu Archiwum Państwowe w Toruniu Oddział we Włocławku Archiwum Państwowe w Warszawie Oddział w Grodzisku Mazowieckim Oddział w Łowiczu Oddział w Mławie Oddział w Otwocku Oddział w Pułtusku Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu Oddział w Jeleniej Górze Oddział w Kamieńcu Ząbkowickim Oddział w Legnicy Archiwum Państwowe w Zamościu Archiwum Państwowe w Zielonej Górze

Archiwum Dokumentacji Osobowej i PłacowejW
Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej

Archiwum Dokumentacji Osobowej i Płacowej – polskie archiwum z siedzibą w Milanówku. Powstało w 2004 roku i początkowo stanowiło samodzielną instytucję o statusie jednego z archiwów państwowych. Od 2013 jest częścią Archiwum Państwowego w Warszawie.

Archiwum Państwowe w BydgoszczyW
Archiwum Państwowe w Bydgoszczy

Archiwum Państwowe w Bydgoszczy – jedno z kilkudziesięciu polskich archiwów państwowych, właściwe terytorialnie dla powiatów województwa kujawsko-pomorskiego należących wcześniej do województwa bydgoskiego, z siedzibą przy ulicy Dworcowej 65 w Bydgoszczy.

Archiwum Państwowe w CzęstochowieW
Archiwum Państwowe w Częstochowie

Archiwum Państwowe w Częstochowie – zostało utworzone Zarządzeniem Ministra Oświaty z dnia 21 lipca 1950 r. Archiwum swoim zasięgiem obejmuje dawne województwo częstochowskie.

Archiwum Państwowe w GrodnieW
Archiwum Państwowe w Grodnie

Archiwum Państwowe w Grodnie – polska państwowa instytucja archiwalna działająca w Grodnie w latach 1920(?)–1939. Osobą zarządzającą (kierownikiem) była przez cały okres istnienia archiwum Janina Kozłowska-Studnicka. Archiwum gromadziło archiwalia dotyczące historii Białostocczyzny, zwłaszcza z XIX wieku.

Archiwum Państwowe w PoznaniuW
Archiwum Państwowe w Poznaniu

Archiwum Państwowe w Poznaniu – archiwum państwowe w Poznaniu utworzone w 1919 w oparciu o niemieckie archiwum państwowe utworzone w 1869.

Archiwum Wojskowe w GdyniW
Archiwum Wojskowe w Gdyni

Archiwum Wojskowe w Gdyni – archiwum wojskowe z siedzibą w Gdyni.

Archiwum Wojskowe w Nowym Dworze MazowieckimW
Archiwum Wojskowe w Nowym Dworze Mazowieckim

Archiwum Wojskowe w Nowym Dworze Mazowieckim – archiwum wojskowe z siedzibą w Nowym Dworze Mazowieckim. Wcześniej w jego miejscu istniało Archiwum Ministerstwa Obrony Narodowej a następnie Archiwum Instytucji MON oraz Archiwum Wojsk Powietrznych. We wrześniu 2018 roku Archiwum Wojskowe w Nowym Dworze Mazowieckim zostało rozformowane.

Archiwum Wojskowe w OleśnicyW
Archiwum Wojskowe w Oleśnicy

Archiwum Wojskowe w Oleśnicy – archiwum wojskowe z siedzibą w Oleśnicy.

Archiwum Państwowe w BiałymstokuW
Archiwum Państwowe w Białymstoku

Archiwum Państwowe w Białymstoku – instytucja, podległa Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, powołana do gromadzenia, ewidencjonowania, opracowywania, udostępniania i popularyzacji materiałów archiwalnych.

Cyfrowe Archiwum BemowaW
Cyfrowe Archiwum Bemowa

Cyfrowe Archiwum Bemowa (CAB) - oddolna inicjatywa mieszkańców warszawskiej dzielnicy Bemowo mająca na celu gromadzenie archiwalnych materiałów związanych z historią Bemowa.

Archiwum Państwowe w GdańskuW
Archiwum Państwowe w Gdańsku

Archiwum Państwowe w Gdańsku – rozpoczęło działalność w 1901 roku.

Archiwum Główne Akt DawnychW
Archiwum Główne Akt Dawnych

Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie (AGAD) – centralne archiwum państwowe w Warszawie utworzone w 1808 przez księcia warszawskiego Fryderyka Augusta jako Archiwum Ogólne Krajowe.

Archiwum Państwowe w OlsztynieW
Archiwum Państwowe w Olsztynie

Archiwum Państwowe w Olsztynie – instytucja administracji rządowej, której zadaniem jest gromadzenie, przechowywanie, opracowywanie i udostępnianie materiałów archiwalnych z obszaru Warmii i Mazur. Podlega poprzez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Archiwum Państwowe w Gorzowie WielkopolskimW
Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim

Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim – zostało powołane 1 sierpnia 1950 roku.

Instytut im. Jerzego GrotowskiegoW
Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Instytut im. Jerzego Grotowskiego – miejska instytucja kultury, mieszcząca się we Wrocławiu, która realizuje, dokumentuje i upowszechnia wiedzę o Jerzym Grotowskim i Teatrze Laboratorium oraz realizuje wydarzenia, które wpisują się ideowo w praktykę twórczą Jerzego Grotowskiego.

Archiwum Państwowe w KaliszuW
Archiwum Państwowe w Kaliszu

Archiwum Państwowe w Kaliszu – archiwum państwowe utworzone w 1950 w Kaliszu zarządzeniem Ministra Oświaty jako Oddział Powiatowy Archiwum Państwowego w Poznaniu.

Archiwum Państwowe w KatowicachW
Archiwum Państwowe w Katowicach

Archiwum Państwowe w Katowicach – jedno z największych archiwów państwowych w Polsce. W jego zasobach znajdują się dokumenty kancelarii typowej dla średniowiecza, kancelarii pruskiej, austriackiej i rosyjskiej, a także dokumenty województwa śląskiego z okresu międzywojennego.

Archiwum Państwowe w KielcachW
Archiwum Państwowe w Kielcach

Archiwum Państwowe w Kielcach – zostało utworzone 7 lutego 1919 roku.

Archiwum Narodowe w KrakowieW
Archiwum Narodowe w Krakowie

Archiwum Narodowe w Krakowie (ANK) – archiwum państwowe w Krakowie utworzone w 1878, od 2012 nosi obecną nazwę.

Archiwum Państwowe w LesznieW
Archiwum Państwowe w Lesznie

Archiwum Państwowe w Lesznie – utworzone jako oddział powiatowy, na podstawie rozporządzenia ministra oświaty z 21 lipca 1950 roku.

Archiwum Państwowe w LublinieW
Archiwum Państwowe w Lublinie

Archiwum Państwowe w Lublinie powołane zostało na mocy reskryptu Rady Regencyjnej z 31 lipca 1918 roku.

Archiwum Państwowe w ŁodziW
Archiwum Państwowe w Łodzi

Archiwum Państwowe w Łodzi – instytucja państwowa zajmująca się gromadzeniem, przechowywaniem, opracowywaniem i udostępnianiem materiałów archiwalnych. Archiwum Państwowe w Łodzi posiada Oddział w Sieradzu.

Archiwum Państwowe w MalborkuW
Archiwum Państwowe w Malborku

Archiwum Państwowe w Malborku – zostało utworzone na mocy Zarządzenia Ministra Oświaty 21 czerwca 1950 roku.

Narodowe Archiwum CyfroweW
Narodowe Archiwum Cyfrowe

Narodowe Archiwum Cyfrowe (NAC) – centralne archiwum państwowe podległe Naczelnemu Dyrektorowi Archiwów Państwowych, utworzone w 1955 w Warszawie jako Archiwum Dokumentacji Mechanicznej, obecną nazwę nosi od 2008; pierwszym dyrektorem archiwum był Roman Nowicki.

Archiwum Akt NowychW
Archiwum Akt Nowych

Archiwum Akt Nowych (AAN) – centralne archiwum państwowe w Warszawie utworzone w 1919 jako Archiwum Wojskowe przez naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego; od 1930 nosi obecną nazwę. Pierwszym dyrektorem archiwum był Andrzej Wojtkowski.

Archiwum Państwowe w OpoluW
Archiwum Państwowe w Opolu

Archiwum Państwowe w Opolu – państwowe archiwum regionalne, utworzone 1 czerwca 1950 roku jako powiatowy oddział Archiwum Państwowego w Katowicach, a 1 kwietnia 1953 roku przekształcone w Wojewódzkie Archiwum Państwowe w Opolu.

Archiwum Państwowe w Piotrkowie TrybunalskimW
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim – zostało utworzone w 1919 roku.

Archiwum Państwowe w PrzemyśluW
Archiwum Państwowe w Przemyślu

Archiwum Państwowe w Przemyślu – zostało utworzone w 1874 roku jako archiwum miejskie, a od 1951 jako Archiwum państwowe.

Archiwum Państwowe w RadomiuW
Archiwum Państwowe w Radomiu

Archiwum Państwowe w Radomiu – zostało utworzone 1920 roku.

Archiwum Państwowe w RzeszowieW
Archiwum Państwowe w Rzeszowie

Archiwum Państwowe w Rzeszowie – zostało utworzone w 1950 roku jako Wojewódzkie Archiwum Państwowe w Rzeszowie.

Archiwum Państwowe w SiedlcachW
Archiwum Państwowe w Siedlcach

Archiwum Państwowe w Siedlcach – zostało w 1950 roku jako "Oddział Powiatowy w Siedlcach". Archiwum gromadzi dokumenty z historii Podlasia i Mazowsza.

Archiwum Straży GranicznejW
Archiwum Straży Granicznej

Archiwum Straży Granicznej (ASGr.) – wyodrębnione archiwum państwowe z siedzibą w Szczecinie.

Archiwum Państwowe w SuwałkachW
Archiwum Państwowe w Suwałkach

Archiwum Państwowe w Suwałkach – zostało utworzone w 1921 roku.

Archiwum Państwowe w SzczecinieW
Archiwum Państwowe w Szczecinie

Archiwum Państwowe w Szczecinie utworzone zostało 1 sierpnia 1945 r. Archiwum posiada dwa oddziały zamiejscowe w Stargardzie i Międzyzdrojach, ekspozyturę w Strzmielach oraz magazyn w Dobrej. Zasięgiem działania obejmuje teren dawnego województwa szczecińskiego.

Archiwum Państwowe w WarszawieW
Archiwum Państwowe w Warszawie

Archiwum Państwowe w Warszawie – instytucja państwowa, której funkcją jest gromadzenie, przechowywanie opracowywanie i udostępnianie materiałów archiwalnych z obszaru m.st. Warszawy i Mazowsza.

Archiwum WojskoweW
Archiwum Wojskowe

Archiwum Wojskowe – istniejąca w okresie II Rzeczypospolitej państwowa instytucja archiwalna podległa władzom wojskowym.

Centralne Archiwum WojskoweW
Centralne Archiwum Wojskowe

Centralne Archiwum Wojskowe – centralne archiwum wojskowe w Polsce, z siedzibą w Warszawie-Rembertowie, przy ul. Czerwonych Beretów bl. 124.

Archiwum Państwowe we WrocławiuW
Archiwum Państwowe we Wrocławiu

Archiwum Państwowe we Wrocławiu – archiwum państwowe we Wrocławiu. W jego zasobach znajdują się dokumenty od XII w. do XXI w. związane głównie z Dolnym Śląskiem.

Archiwum Uniwersytetu WrocławskiegoW
Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego

Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego – archiwum, a jednocześnie jednostka ogólnouczelniana Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmujące się gromadzeniem zbiorów dotyczących jego przeszłości oraz poprzedników tej uczelni, a także akt studenckich i pracowników uczelni. Zostało założone 1 października 1950 roku. Mieści się obecnie przy ul. Szewska 50/51 we Wrocławiu.

Archiwum Państwowe w ZamościuW
Archiwum Państwowe w Zamościu

Archiwum Państwowe w Zamościu – zostało utworzone 21 lipca 1950 roku, jako Oddział Powiatowy Archiwum Państwowego w Lublinie.

Archiwum Państwowe w Zielonej GórzeW
Archiwum Państwowe w Zielonej Górze

Archiwum Państwowe w Zielonej Górze – zostało powołane w 1953 roku.