Uznam – wyspa przybrzeżna na Bałtyku na pograniczu Polski i Niemiec, zamykająca od północnego zachodu Zalew Szczeciński.

Uznam i Wolin (137) – mezoregion fizycznogeograficzny Pobrzeża Szczecińskiego, obejmujący Uznam, większą część Wolina, a także wiele mniejszych wysepek we wstecznej delcie Świny. Region ten oddziela Zalew Szczeciński od Zatoki Pomorskiej, a jego powierzchnia wynosi około 424 km².

Wolin – przybrzeżna wyspa należąca do Polski, stanowiąca południowy brzeg Zatoki Pomorskiej. Od stałego lądu oddzielona jest cieśniną Dziwną i Zalewem Szczecińskim, a od wyspy Uznam – cieśniną Świną. Ludność zajmuje się rolnictwem, rybołówstwem oraz czerpie dochody z turystyki.

Achterwasser – zatoka, będąca odnogą cieśniny Piana, głęboko wcinająca się w wyspę Uznam. Pomiędzy Zempin i Koserow od Morza Bałtyckiego oddziela ją pas lądu o szerokości zaledwie 300 m.
Ahlbeck – dzielnica gminy Heringsdorf w Niemczech, w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, w powiecie Vorpommern-Greifswald, na wyspie Uznam.

Borowa Góra – wzniesienie na wyspie Wolin, na Pagórkach Lubińsko-Wapnickich, w Wolińskim Parku Narodowym, ok. 0,7 km na południe od przysiółka Trzciągowo.

Brama Świny (313.211) – mikroregion obszaru Uznam i Wolin nad Zatoką Pomorską, będący także zwężeniem cieśniny Świny. Brama Świny jest obszarem młodej przybrzeżnej akumulacji morskiej i eolicznej, mający przedłużenie na lewym brzegu Świny na Uznamie. W zwężeniu cieśniny zachodzi wymiana wód słodkiej poprzez Świnę do Zatoki Pomorskiej i odwrotnie morskiej z Zatoki Pomorskiej do Zalewu Szczecińskiego. Brama Świny utrudnia napływ wody morskiej z Morza Bałtyckiego.

Dziwna – cieśnina o długości 32,4 km łącząca wody Zalewu Szczecińskiego z Morzem Bałtyckim. Oddziela wyspę Wolin od stałego lądu po jej wschodniej stronie. Dziwna odbiera wody z cieśniny zwanej Głębokim Nurtem. Względem pozostałych dwóch cieśnin Zalewu Szczecińskiego znajduje się najdalej na wschód.

Głęboki Nurt – cieśnina łącząca Zalew Szczeciński z cieśniną Dziwną. Oddziela stały ląd od wyspy Wolin, a dokładnie jego półwyspu Rów. W całości znajduje się w gminie Wolin, jednak jego zachodnia część znajduje się granicach administracyjnych miasta Wolin.

Gołogóra – wzniesienie o wysokości 21,0 m n.p.m. na wyspie Wolin, nad brzegiem cieśniny Dziwny, w granicach miasta Wolin.

Molo w Heringsdorfie – pomost o długości 508 m wychodzący w głąb Morza Bałtyckiego z promenady w Heringsdorfie, w Niemczech.
Hubbrücke Karnin – nieczynny most podnoszony położony w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Vorpommern-Greifswald w miejscowości Karnin. Leży w ciągu linii kolejowej Ducherow – Świnoujście Główne i łączył wyspę Uznam ze stałym lądem.

Klasztor w Grobi – nieistniejący klasztor norbertanów w pobliżu miasta Usedom na wyspie Uznam. Używana jest także nazwa klasztor w Uznamiu.
Kościół św. Jakuba w Zirchow – znajdujący się w Zirchow na wyspie Uznam kościół pod wezwaniem św. Jakuba, pochodzący z XII wieku, obecnie protestancki.

Kościół w Lesie – zabytkowy, neogotycki kościół ewangelicki, zlokalizowany w nadbałtyckim kurorcie Heringsdorf na wyspie Uznam w Meklemburgii-Przedpomorzu.

Lelowa Góra – najwyższe wzgórze Pagórków Lubińsko-Wapnickich wysokości 89,3 m n.p.m., w południowej części wyspy Wolin.

Lewieńska Struga – struga na wyspie Wolin przepływająca przez jeziora Pojezierza Wolińskiego i kończąca swój bieg w Zalewie Kamieńskim na Dziwnie pomiędzy miejscowościami Zastań a Międzywodzie. Na północy stanowi ona także granicę między gminą Wolin i gminą Dziwnów.

Młynówka – pagórek na wyspie Wolin, oddalony od centrum miasta Wolina o ok. 1 km w kierunku północnym. Archeolodzy odkryli tu cmentarzysko birytualne z IX– XII wieku z bogato wyposażonymi grobami m. in. w inwentarzu znajdowały się paciorki i inne ozdoby, naczynia ceramiczne i nieceramiczne, tzw. pisanka, lunula. Wśród grobów ciałopalnych można wymienić takie typy jak: jamowe, popielnicowe i typu Alt Käbelich.

Mokrzyckie Góry (313.216) – mikroregion obszaru Uznam i Wolin, nad Zalewem Szczecińskim, nad Płocińską Mielizną. Stanowi guz morenowy w południowo-wschodniej części wyspy Wolin. Jest to teren wykorzystywany rolniczo, w centralnej części zalesiony. Najwyższe wzniesienie osiąga tu 67 m n.p.m.

Obniżenie Kodrąbskie (313.217) – mikroregion obszaru Uznam i Wolin, we wschodniej części wyspy Wolin, największy wschodni mikroregion między Pojezierzem Wolińskim i Równiną Dargobądzką a cieśniną Dziwny o zróżnicowanej strukturze. Obszar stanowi wysoczyzna morenowa z ozem, a także wydmy, małe płaty lasu, pola uprawne i łąki.

Pagórki Lubińsko-Wapnickie (313.213) – mikroregion obszaru Uznam i Wolin, w południowej części wyspy Wolin, nad Zalewem Szczecińskim i jeziorem Wicko Wielkie. Pagórki stanowią wał morenowy oddzielony od Pasma Wolińskiego obniżeniem równoleżnikowym. Na południowy wschód od Pagórków Lubińsko-Wapnickich znajduje się obszar Mokrzyckich Gór.

Park Krajobrazowy Wyspy Uznam, Park Natury Wyspy Uznam, – jest to zróżnicowany krajobraz kulturowy ukształtowany w ciągu wieków poprzez ludzkie użytkowanie. Fauna i flora wyspy są niezwykle zróżnicowane. Pomorski krajobraz wybrzeża z plażami, kąpieliskami i wioskami jest od ponad 170 lat jest jednym z ważniejszych miejsc wypoczynku w Niemczech. Pogodzenie użytkowania i ochrony tego krajobrazu jest najważniejszym zadaniem parku.

Peenebrücke Wolgast – most położony w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Vorpommern-Greifswald w miejscowości Wolgast. Leży w ciągu drogi federalnej B111 i łączy wyspę Uznam ze stałym lądem. Przez most przebiega również linia kolejowa Züssow – Wolgast Hafen.

Piana – cieśnina oddzielająca wyspę Uznam od stałego lądu, część systemu wodnego Zalewu Szczecińskiego; leżąca w Niemczech najdłuższa z trzech cieśnin łączących Zalew Szczeciński z Bałtykiem. Nazwę swą zawdzięcza rzece Pianie uchodzącej do cieśniny w zachodnim krańcu zalewu.

Pojezierze Wolińskie – obszar jezior w środkowej części wyspy Wolin: Łuniewo, Warnowo Zachodnie, Czajcze, Domysłowskie, Żółwińskie, Wisełka, Kołczewo, Zatorek i Warnowo Wschodnie (Rabiąż). Są to zbiorniki płytkie, a ich dna znajdują się poniżej poziomu morza (kryptodepresja). Jeziora łączy ze sobą Lewińska Struga, która przez Koprowo odprowadza wodę do Dziwny.

Powiat Usedom-Wollin - dawny pruski/niemiecki powiat istniejący w latach 1818-1945. Należał do rejencji szczecińskiej, w prowincji Pomorze. Stolica powiatu znajdowała się w mieście Swinemünde. Teren dawnego powiatu leży obecnie w Polsce, w województwie zachodniopomorskim oraz w Niemczech w powiecie Vorpommern-Greifswald.

Półwysep Przytorski – półwysep w zachodniej części wyspy Wolin.

Rów – półwysep stanowiący część wyspy Wolin, pomiędzy Zalewem Szczecińskim a cieśniną Głęboki Nurt. Obejmuje płaski obszar zbudowany z osadów organogenicznych i mineralnych. Półwysep zajmują łąki i pastwiska. Stanowi mikroregion obszaru Uznam i Wolin. Ma 3 km długości i 1 km szerokości. Stanowi najbardziej wysuniętą na południe część wyspy. Przy północno-zachodniej części półwyspu znajduje się zatoka Boleń. Na południe od półwyspu rozciąga się Zatoka Skoszewska.

Równina Dargobądzka (313.215) – mikroregion obszaru Uznam i Wolin, obejmujący sandr po południowo-wschodniej stronie Pasma Wolińskiego, w środkowej części wyspy Wolin.

Sokolicki Przepływ – cieśnina Dziwny, łącząca Zalew Kamieński z Zatoką Wrzosowską, w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Oddziela stały ląd od wyspy Wolin. Przez środek Sokolickiego Przepływu przebiega granica administracyjna między gminami: Dziwnów i Kamień Pomorski. Minimalna szerokość cieśniny wynosi ok. 760 m.

Srebrna Góra – pagórek na wyspie Wolin, położony ok. 0,5 km na północ od centrum miasta Wolina, na trasie żółtego szlaku turystycznego.

Stara Świna – południowa część cieśniny Świny oddzielająca dwie duże grupy wysp w obrębie Delty Świny. Administracyjnie znajduje w woj. zachodniopomorskim, w Świnoujściu. Obejmuje odcinek od pogranicza Zalewu Szczecińskiego i Wicka Wielkiego do ujścia Kanału Piastowskiego do Świny.

Świna – cieśnina Morza Bałtyckiego, między wyspą Wolin a wyspami: Uznam i Karsibór; łączy Zalew Szczeciński z Zatoką Pomorską. Ma długość ok. 16 km i szerokość od 100 do 1000 m. Przy północnej części cieśniny usytuowane jest centrum miasta Świnoujście.

Unińskie Wzgórze – wzniesienie o wysokości 13,1 m n.p.m. na wyspie Wolin, ok. 0,6 km na zachód od brzegu cieśniny Dziwny, w gminie Wolin, w woj. zachodniopomorskim.

Woliński Park Narodowy – polski park narodowy w woj. zachodniopomorskim, w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin, pomiędzy Zatoką Pomorską i Zalewem Szczecińskim. Powierzchnia parku wynosi 10 937 ha.

Wyżawa – wzniesienie o wysokości 26,6 m n.p.m. na Wyspie Chrząszczewskiej, nad cieśniną Dziwną, położone w woj. zachodniopomorskim, w gminie Kamień Pomorski. Kulminacja Wyżawy jest najwyżej położonym punktem Wyspy Chrząszczewskiej.

Wzgórze Wisielców – rezerwat archeologiczny położony na południe od Wolina na wzniesieniach nad Dziwną z cmentarzyskiem kurhanowym z IX-X wieku.
Zamek Książąt Pomorskich w Pudagli – zamek w niemieckiej części wyspy Uznam. Wybudowany w 1574 roku na polecenie księcia wołogoskiego Ernesta Ludwika; stanowił rezydencję wdowią Marii Saskiej, matki księcia. Po jej śmierci służył administracji państwowej, obecnie mieści lokal gastronomiczny.

Zecheriner Brücke – most położony w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Vorpommern-Greifswald koło miejscowości Zecherin. Leży w ciągu drogi federalnej B110 i łączy wyspę Uznam ze stałym lądem.

Zielonka – wzgórze na wyspie Wolin, na Pagórkach Lubińsko-Wapnickich, w Wolińskim Parku Narodowym, na wschód wsi Lubin. Ok. 0,4 km na północny wschód znajduje się Lelowa Góra.