Aleja Bohaterów Warszawy w SzczecinieW
Aleja Bohaterów Warszawy w Szczecinie

Aleja Bohaterów Warszawy – szczecińska aleja stanowiąca jeden z głównych ciągów komunikacyjnych osiedla Turzyn. Do 1926 r. nazwa alei brzmiała Alleestraße. W latach 1926–1933 aleja nosiła nazwę Friedrich Ebert Straße, którą zmieniono ponownie w 1933 r. na Mackensenstraße; ta ostatnia nazwa nadana została celem upamiętnienia niemieckiego feldmarszałka Augusta von Mackensena. Obecna nazwa alei nadana została w 1945 r. przez Helenę Kurcyusz – pierwszą architektkę powojennego Szczecina.

Droga krajowa nr 13 (Polska)W
Droga krajowa nr 13 (Polska)

Droga krajowa nr 13 – droga krajowa klasy GP o długości około 17 km łącząca Szczecin z granicą z Niemcami w Rosówku. Leży w całości na obszarze województwa zachodniopomorskiego.

Droga wojewódzka nr 115W
Droga wojewódzka nr 115

Droga wojewódzka nr 115 (DW115) – droga wojewódzka w woj. zachodniopomorskim o długości 30,9 km łącząca drogę krajową nr 10 w Szczecinie z granicą z Niemcami Dobieszczyn-Hintersee w powiecie polickim.

Ulica Jagiellońska w SzczecinieW
Ulica Jagiellońska w Szczecinie

Jagiellońska – ulica położona w całości na obszarze szczecińskiej dzielnicy Śródmieście, na osiedlach Centrum, Śródmieście-Zachód, Turzyn.

Aleja Papieża Jana Pawła II w SzczecinieW
Aleja Papieża Jana Pawła II w Szczecinie

Aleja Papieża Jana Pawła II – aleja w Szczecinie, w Śródmieściu, biegnąca od pl. Żołnierza Polskiego, poprzez place Lotników i Grunwaldzki do Urzędu Miejskiego. Po przeciwnej stronie budynku UM znajduje się plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II, na którym w roku 1987 papież Jan Paweł II odprawił mszę dla setek tysięcy wiernych.

Jasne BłoniaW
Jasne Błonia

Plac Jasne Błonia im. Jana Pawła II – szeroki zieleniec, znajdujący się na północ od gmachu szczecińskiego Urzędu Miejskiego, ograniczony ulicami Michała Ogińskiego, Karola Szymanowskiego i Stanisława Moniuszki. Od północnego zachodu przechodzi w Park Kasprowicza.

Ulica Bolesława Krzywoustego w SzczecinieW
Ulica Bolesława Krzywoustego w Szczecinie

Bolesława Krzywoustego – jedna z ważniejszych arterii komunikacyjnych szczecińskiego osiedla Śródmieście-Zachód, położona także częściowo na obszarze Turzynu. Administracyjnie należy do dzielnicy Śródmieście. Patronem ulicy jest książę Polski Bolesław III Krzywousty. Przedwojenna nazwa ulicy brzmiała Hohenzollernstraße i nadana była na cześć niemieckiej dynastii Hohenzollernów.

Ulica Floriana Krygiera w SzczecinieW
Ulica Floriana Krygiera w Szczecinie

Ulica Floriana Krygiera – ulica w Szczecinie, jedna z czterech arterii drogowych, łączących lewobrzeże Szczecina z resztą Polski. Jest ponad ośmiokilometrowym łącznikiem pomiędzy ul. Cukrową na Gumieńcach, a ul. Granitową w Podjuchach.

Ulica Kanał Parnicki w SzczecinieW
Ulica Kanał Parnicki w Szczecinie

Kanał Parnicki – ulica w Szczecinie, położona w całości na obszarze osiedla Międzyodrze-Wyspa Pucka. Administracyjnie należy do dzielnicy Śródmieście. Została wytyczona w okresie powojennym. Przed II wojną światową nie istniało bezpośrednie połączenie drogowe – wyspa Zaleskie Łęgi była połączona ze stałym lądem jedynie poprzez przeprawę promową.

Ulica Kłodna w SzczecinieW
Ulica Kłodna w Szczecinie

Ulica Kłodna – jedna z ulic położonych na terenie osiedla Stare Miasto, w dzielnicy Śródmieście w Szczecinie.

Ulica Koński Kierat w SzczecinieW
Ulica Koński Kierat w Szczecinie

Koński Kierat – jedna z ulic położonych na obszarze szczecińskiego osiedla Stare Miasto. Administracyjnie podlega pod dzielnicę Śródmieście. Przedwojenna nazwa, w tłumaczeniu na język polski ulica Targu Końskiego, nawiązywała do pobliskiego placu Orła Białego, który w okresie przedwojennym nosił nazwę Roßmarktplatz.

Ulica Księcia Bogusława X w SzczecinieW
Ulica Księcia Bogusława X w Szczecinie

Ulica Księcia Bogusława X – ulica w szczecińskiej dzielnicy Śródmieście, należąca administracyjnie do 2 osiedli: Centrum oraz Śródmieście-Zachód.

Ulica Ku SłońcuW
Ulica Ku Słońcu

Ulica Ku Słońcu – jedna z najdłuższych ulic miasta Szczecina, położona na obszarze osiedli Turzyn, Świerczewo oraz Gumieńce. Administracyjnie podzielona jest między dwie dzielnice miasta: Śródmieście oraz Zachód. Przedwojenna nazwa ulicy brzmiała Pasewalker Chaussee ; obecna nazwa nadana została przez Helenę Kurcyusz – pierwszą architektkę w polskim Szczecinie. Genezę nazwy ulicy Helena Kurcyusz wywodzi od tego, że w 1945 każdego dnia wybierając się do centrum miasta po pożywienie dla swoich koleżanek przebywających w szpitalu, szła wciąż ku słońcu; rano mając przed sobą wschodzące słońce, wieczorem widząc natomiast zachodzące. Ulica stanowi fragment drogi krajowej nr .

Ulica Księcia Mściwoja II w SzczecinieW
Ulica Księcia Mściwoja II w Szczecinie

Księcia Mściwoja II – ulica o długości ok. 186 metrów na szczecińskim osiedlu Stare Miasto w dzielnicy Śródmieście. Przebiega z południowego zachodu na północny wschód, równolegle do północnej krawędzi Rynku Siennego, łącząc ulicę ks. kard. Stefana Wyszyńskiego z ulicą Szewską oraz Kurkową. Jej przedłużeniem w kierunku północno-wschodnim jest ulica Panieńska. Zabudowa ulicy tworzy jednocześnie pierzeję Rynku Siennego. Na całej długości obowiązuje ruch dwukierunkowy.

Ulica 5 LipcaW
Ulica 5 Lipca

Ulica 5 Lipca – ulica w Śródmieściu Szczecina, przebiegająca przez osiedla Śródmieście-Północ i Turzyn, od placu Szarych Szeregów do ulicy Stanisława Noakowskiego. Nazwa upamiętnia datę oficjalnego przekazania miasta władzom polskim.

Ulica Łaziebna w SzczecinieW
Ulica Łaziebna w Szczecinie

Łaziebna, – wąska uliczka stanowiąca łącznik pomiędzy Placem Orła Białego a ulicą Tkacką. W 1945 roku nadano jej nazwę ulicy Deszczowej, a po 1955 r. ulicy Łaziebnej.

Plac Mariacki w SzczecinieW
Plac Mariacki w Szczecinie

Plac Mariacki – niewielki plac w kształcie prostokąta, położony na obszarze szczecińskiego osiedla Stare Miasto, w dzielnicy Śródmieście. Z placem łączy się przebiegająca w jego wschodniej części ulica Farna.

Ulica Mazurska w SzczecinieW
Ulica Mazurska w Szczecinie

Mazurska – szczecińska ulica zlokalizowana w dzielnicy Śródmieście, na obszarze Centrum. Część gwiaździstego układu urbanistycznego Centrum.

Aleja Niepodległości w SzczecinieW
Aleja Niepodległości w Szczecinie

Niepodległości – jedna z alei położonych na obszarze szczecińskiej dzielnicy Śródmieście. Administracyjnie należy do osiedla Stare Miasto, Centrum oraz Nowe Miasto.

Ulica Opłotki w SzczecinieW
Ulica Opłotki w Szczecinie

Ulica Opłotki – ulica o długości 38,8 m zlokalizowana na obszarze szczecińskiego Starego Miasta, w dzielnicy Śródmieście. Przebiega z południowego wschodu na północny zachód, łącząc ulicę Małą Odrzańską z ulicą Wielką Odrzańską i Rynkiem Nowym. Nawierzchnia jezdni składa się z betonowej kostki. Na całej długości obowiązuje ruch jednokierunkowy.

Aleja Piastów w SzczecinieW
Aleja Piastów w Szczecinie

Piastów – aleja w Szczecinie, położona na obszarze trzech osiedli: Turzyn, Śródmieście-Zachód oraz Nowe Miasto. Administracyjnie należy do dzielnicy Śródmieście. Przedwojenna nazwa alei brzmiała Barnimstraße. Na odcinku plac Szyrockiego – ulica Narutowicza stanowi fragment drogi krajowej nr 13. Przebieg ulicy został ustalony w 1882 roku.

Aleja Powstańców Wielkopolskich w SzczecinieW
Aleja Powstańców Wielkopolskich w Szczecinie

Aleja Powstańców Wielkopolskich – jeden z ważniejszych ciągów komunikacyjnych szczecińskiego osiedla Pomorzany. Administracyjnie należy do dzielnicy Zachód oraz częściowo do dzielnicy Śródmieście. Przedwojenna nazwa alei brzmiała Apfelallee.

Ulica Emilii Plater w SzczecinieW
Ulica Emilii Plater w Szczecinie

Emilii Plater - ulica w Szczecinie, przebiegająca przez osiedla Niebuszewo-Bolinko oraz Drzetowo-Grabowo. Administracyjnie przynależy do dzielnicy Śródmieście. Przedwojenna nazwa niemiecka w tłumaczeniu brzmi ulica Długa. Obecna została nadana na cześć kapitana Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego: Emilii Plater.

Ulica Panieńska w SzczecinieW
Ulica Panieńska w Szczecinie

Panieńska – ulica o długości 340,5 metra na szczecińskim osiedlu Stare Miasto, w dzielnicy Śródmieście. Jedna z ważniejszych i dłuższych ulic szczecińskiego Starego Miasta. Przebiega z północnego wschodu na południowy zachód, krzyżując się z ulicą Kłodną, Środową, Kuśnierską, Kurkową i Rynkiem Nowym. Jej przedłużeniem w kierunku południowo-zachodnim jest ulica Księcia Mściwoja II. Nawierzchnia jezdni składa się w znacznej części z bruku. Na całej długości ulicy obowiązuje ruch dwukierunkowy.

Ulica Podhalańska w SzczecinieW
Ulica Podhalańska w Szczecinie

Podhalańska - ulica zlokalizowana w szczecińskiej dzielnicy Śródmieście, położona na osiedlu Centrum. Do 1945 roku nosiła nazwę Fichtestraße.

Ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego w SzczecinieW
Ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczecinie

Ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego – ulica w Śródmieściu Szczecina. Stanowi jeden z ważniejszych ciągów komunikacyjnych, biegnących od ul. Matejki do pl. Szarych Szeregów. Jest fragmentem drogi wojewódzkiej nr 115.

Targ Rybny w SzczecinieW
Targ Rybny w Szczecinie

Targ Rybny – ulica o długości 49 metrów na szczecińskim osiedlu Stare Miasto, w dzielnicy Śródmieście. Przebiega z południowego zachodu na północny wschód, łącząc Rynek Nowy z ulicą Środową. Nawierzchnia jezdni składa się z bruku uzupełnionego asfaltem. Na całej długości ulicy obowiązuje ruch jednokierunkowy.

Ulica Generała Ludomiła Rayskiego w SzczecinieW
Ulica Generała Ludomiła Rayskiego w Szczecinie

Gen. Ludomiła Rayskiego – ulica położona w szczecińskiej dzielnicy Śródmieście, na osiedlu Centrum. Część gwiaździstego układu urbanistycznego Centrum.

Szosa Stargardzka w SzczecinieW
Szosa Stargardzka w Szczecinie

Szosa Stargardzka – główna wylotowa ulica Szczecina w kierunku wschodnim, prowadzi od węzła autostradowego Szczecin Kijewo do granicy miasta. W całości jest elementem drogi krajowej nr 10. Szosa wyprowadza ruch tranzytowy w kierunku Stargardu i Pyrzyc.

Ulica Szewska w SzczecinieW
Ulica Szewska w Szczecinie

Ulica Szewska – ulica o długości 134,7 m zlokalizowana na obszarze szczecińskiego Starego Miasta, w dzielnicy Śródmieście. Przebiega z południowego wschodu na północny zachód, łącząc ulicę Księcia Mściwoja II z ulicą Grodzką. Nawierzchnia składa się z betonowych płyt. Przejezdny jest jedynie krótki początkowy odcinek ulicy, pozwalający na dojazd do posesji; na pozostałych odcinkach ulica ma formę ciągu pieszego.

Ulica Bolesława Śmiałego w SzczecinieW
Ulica Bolesława Śmiałego w Szczecinie

Bolesława Śmiałego - ulica w szczecińskiej dzielnicy Śrómieście, należąca do osiedli Turzyn oraz Śródmieście-Północ. Przedwojenna nazwa ulicy nadana była na cześć Johanna Heinricha Pestalozziego - szwajcarskiego pedagoga i pisarza, twórcy pierwszej teorii nauczania początkowego.

Ulica Śląska w SzczecinieW
Ulica Śląska w Szczecinie

Śląska – jedna z ulic szczecińskiej dzielnicy Śródmieście, położona na osiedlu Centrum. Do 1945 roku nosiła nazwę König-Albert-Straße.

Ulica Tkacka w SzczecinieW
Ulica Tkacka w Szczecinie

Tkacka – ulica o długości 414,2 metrów na szczecińskim osiedlu Stare Miasto w dzielnicy Śródmieście. Jest jedną z najdłuższych ulic wspomnianego osiedla. Przebiega w przybliżeniu z północy na południe, równolegle do pobliskiej alei Niepodległości, łącząc plac Żołnierza Polskiego z ulicą Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na całej długości obowiązuje ruch jednokierunkowy.

Trasa Zamkowa w SzczecinieW
Trasa Zamkowa w Szczecinie

Trasa Zamkowa im. Piotra Zaremby – jedna z czterech arterii drogowych, łączących lewobrzeże Szczecina i powiat policki z resztą Polski.

Ulica Kurkowa w SzczecinieW
Ulica Kurkowa w Szczecinie

Kurkowa – ulica o długości 325 metrów na szczecińskim osiedlu Stare Miasto, w dzielnicy Śródmieście. Przed II wojną światową ulica była znacznie krótsza niż współcześnie i kończyła się ślepo przed kamienicą Loitzów. Po II wojnie światowej usunięto gruzy kamienic przylegających do ulicy, a samą ulicę wydłużono poprzez poprowadzenie jej wzdłuż bloków mieszkalnych wzniesionych w latach 50. i 60. XX wieku. Nawierzchnia jezdni składa się w całości z trylinki.

Aleja Wyzwolenia w SzczecinieW
Aleja Wyzwolenia w Szczecinie

Aleja Wyzwolenia w Szczecinie – jedna z głównych ulic szczecińskiej dzielnicy Śródmieście.