
Grupa Obserwatorów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej w Gruzji – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do monitorowania sytuacji w Gruzji po wojnie rosyjsko-gruzińskiej w 2008 w ramach misji obserwacyjnej Unii Europejskiej w latach 2008-2009.

Polska Jednostka Wojskowa w misji pokojowej w składzie Sił Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Albanii – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do udziału w siłach NATO AFOR w ramach operacji Allied Harbour w 1999 roku. Jednostka Wojskowa 2029.

Polska Jednostka Wojskowa w odwodzie strategicznym SACEUR – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do wsparcia sił NATO w Bośni i Hercegowinie (SFOR) oraz w Kosowie (KFOR) w przypadku kryzysu, działający w latach 1998–2002. Jednostka Wojskowa 1508.

Polska Lotnicza Eskadra Pomocy Etiopii (PLEPE) – wydzielony kontyngent wojskowy Wojsk Lotniczych Sił Zbrojnych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w ramach operacji humanitarnej, prowadzący działania w latach 1985-1987 przy udziale MCK. W pomocy humanitarnej udział brały także RFN, NRD, Kanada, Francja, ZSRR, Wielka Brytania, USA i rząd Etiopii.

Polska Wojskowa Jednostka Specjalna Doraźnych Sił Zbrojnych Organizacji Narodów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie (PWJS) lub Jednostka Specjalna Wojska Polskiego (JSWP) – kontyngent logistyczno-inżynieryjno-saperski ludowego Wojska Polskiego (POLLOG) w ramach sił pokojowych ONZ na Półwyspie Synaj i Wzgórzach Golan w latach 1973-1979. Jednostka Wojskowa 5577.

Polski Kontyngent Wojskowy w Wielonarodowych Siłach w Republice Haiti – wydzielony kontyngent wojsk podległych MSW i MON, przeznaczony do wsparcia procesów przemian demokratycznych na Haiti po inwazji amerykańskiej w 1994 roku.

Polskie Kontyngent Wojskowy w składzie batalionowej grupy bojowej sił wzmocnionej Wysuniętej Obecności Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Łotewskiej oraz Republice Estońskiej i Republice Litewskiej – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP w postaci kompanii czołgów PT-91 Twardy z pododdziałami logistycznymi, przeznaczony do wsparcia sił sojuszniczych NATO na tzw. wschodniej flance w ramach wzmocnionej Wysuniętej Obecności na Łotwie.

Polski Kontyngent Wojskowy w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w operacji wsparcia wojskowego Republiki Łotewskiej – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do ochrony chemicznej szczytu NATO w Rydze w 2006 roku.

Polski Kontyngent Wojskowy na Morzu Śródziemnym – wydzielony komponent Marynarki Wojennej, przeznaczony do przeciwdziałania przemytowi i handlowi ludzi w akwenie Morza Śródziemnego w ramach operacji wojskowej Unii Europejskiej w trakcie kryzysu migracyjnego w latach 2018-2020 i zapobiegania łamaniu embarga na dostawy broni do Libii w 2020.

Polskie kontyngenty wojskowe na Morzu Śródziemnym - wydzielone komponenty Marynarki Wojennej, przeznaczone do zabezpieczenia Morza Śródziemnego w ramach operacji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (operacje Active Endeavour i Sea Guardian po zamachach z 11 września od 2005 roku.

Polski Kontyngent Wojskowy w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego operacji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Estońskiej, Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej – wydzielony komponent Sił Powietrznych, przeznaczony do ochrony przestrzeni powietrznej państw bałtyckich rotacyjnie od 2006 roku.

Polski Kontyngent Wojskowy w Bośni i Hercegowinie – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do działań operacyjnych w ramach sił NATO IFOR i SFOR, od 2004 EUFOR Althea Unii Europejskiej, na terenie Bośni i Hercegowiny. Jednostka Wojskowa 2059 (PJW) i 4810 (PKW).

Polski Kontyngent Wojskowy w Chorwacji – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do udziału w ONZ-owskich siłach pokojowych na terytorium byłej Jugosławii, głównie w Chorwacji, w latach 1992–1995. W szczytowym okresie liczył on prawie 1200 żołnierzy, co czyni go trzecim co do wielkości polskim kontyngentem wojskowym w historii. Jednostka Wojskowa 1135.

Polski Kontyngent Wojskowy w Siłach Pokojowych w Etiopii i Erytrei – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do udziału w UNMEE w latach 2000-2001.

Polski Kontyngent Wojskowy w składzie Sił Sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Greckiej – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do ochrony chemicznej Letnich Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku.

Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku – wydzielony komponent Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, przeznaczony do wsparcia wielonarodowej koalicji prowadzącej działania zbrojne przeciwko Państwu Islamskiemu poprzez szkolenie lokalnych sił bezpieczeństwa w Iraku od 2016 roku.

Polski Kontyngent Wojskowy w Tymczasowej Administracji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kambodży – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do zabezpieczenia logistycznego i inżynieryjnego ONZ-owskich sił pokojowych w Kambodży w latach 1992–1993. Jednostka Wojskowa 3240.

Polski Kontyngent Wojskowy w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Demokratycznej Republice Konga oraz Republice Gabońskiej – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do ochrony wyborów parlamentarnych i prezydenckich w DR Konga w 2006 roku.

Polski Kontyngent Wojskowy w Kosowie – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do udziału w NATO-wskich KFOR w ramach operacji Joint Guardian od 1999 roku.

Polski Kontyngent Wojskowy w operacji Inherent Resolve w Państwie Kuwejt, Republice Iraku oraz Państwie Katar – wydzielony komponent Sił Powietrznych, przeznaczony do prowadzenia działań rozpoznawczych na korzyść wojsk koalicji międzynarodowej działających w ramach operacji Inherent Resolve w latach 2016-2018. Jeden z dwóch, obok PKW Irak, polskich kontyngentów wydzielonych do tej operacji.

Polski Kontyngent Wojskowy w Libanie – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony początkowo do zabezpieczenia medycznego, a od 1994 także i logistycznego wojsk ONZ w południowym Libanie w latach 1992-2009, ponownie jako pododdział operacyjny od 2019 roku.

Polski Kontyngent Wojskowy w Macedonii – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do działań operacyjnych w ramach NATO-wskich operacji Amber Fox i później Allied Harmony, a następnie unijnej Concordii w Macedonii w latach 2001-2003.

Polski Kontyngent Wojskowy w Misji Szkoleniowej Unii Europejskiej w Republice Mali – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do szkolenia wojsk rządowych podczas wojny domowej w Mali w latach 2013–2014.

Polski Kontyngent Wojskowy w Grupie Przejściowej Pomocy Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Namibii lub Polska Wojskowa Jednostka Logistyczna (PWJL) – wydzielony komponent Sił Zbrojnych PRL/RP, przeznaczony do zabezpieczenia logistycznego ONZ-owskich sił pokojowych w Namibii w latach 1989-1990.

Polski Kontyngent Wojskowy w misji pomocy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Islamskiej Republice Pakistanu – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do pomocy inżynieryjnej po trzęsieniu ziemi w Kaszmirze, w latach 2005-2006.

Polski Kontyngent Wojskowy w Republice Środkowoafrykańskiej – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do działań policyjnych w ramach sił Unii Europejskiej EUFOR RCA w Republice Środkowoafrykańskiej w latach 2014-2015, a następnie doradczych w EUMAM RCA w 2015-2016 i w EUTM RCA od 2016. PKW RCA na przestrzeni lat nosił następujące oficjalne nazwy:2014-2015: Polski Kontyngent Wojskowy w operacji wojskowej Unii Europejskiej w Republice Środkowoafrykańskiej,2015-2016: Polski Kontyngent Wojskowy w Wojskowej Misji Doradczej Unii Europejskiej w Republice Środkowoafrykańskiej, od 2016: Polski Kontyngent Wojskowy w szkoleniowej misji wojskowej Unii Europejskiej w Republice Środkowoafrykańskiej

Polski Kontyngent Wojskowy do wzmocnienia sił Republiki Francuskiej w Republice Środkowoafrykańskiej – wydzielony komponent Sił Powietrznych, przeznaczony do wsparcia lotniczego wojsk francuskich operujących w Republice Środkowoafrykańskiej w 2014 roku.

Polskie Kontyngent Wojskowy w składzie wielonarodowej brygady sił dostosowanej Wysuniętej Obecności Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Rumunii i Republice Bułgarii – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP w postaci kompanii zmotoryzowanej na KTO Rosomak z pododdziałami logistycznymi, przeznaczony do wsparcia sił sojuszniczych NATO na tzw. wschodniej flance w ramach dostosowanej Wysuniętej Obecności w Rumunii.

Polski Kontyngent Wojskowy w Misji Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz referendum w Saharze Zachodniej – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do zabezpieczenia logistycznego ONZ-owskich sił pokojowych w Saharze Zachodniej w latach 1991–1992. Odwołany przed przetransportowaniem w rejon misji i przeformowany w Polski Kontyngent Wojskowy w Kambodży.

Polski Kontyngent Wojskowy w Misji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Republice Sudanu - wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do prac sztabowych w Kwaterze Głównej UNMIS w 2005.

Polski Kontyngent Wojskowy w Syrii – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony początkowo do zabezpieczenia logistycznego, a od 1993 do rozdzielenia wojsk izraelsko-syryjskich na Wzgórzach Golan. Działał od 1974 do 2009, przez co był najdłużej istniejącym polskim kontyngentem wojskowym. Jednostka Wojskowa 5577.

Polski Kontyngent Wojskowy w operacji sił sojuszniczych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Republice Turcji - wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do udziału w obronie Turcji na wypadek irackiego ataku podczas II wojny w Zatoce Perskiej w 2003, ostatecznie odwołany.

Polski Kontyngent Wojskowy w ramach Dostosowanych Środków Wzmocnienia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego dla Turcji, na terytorium Turcji, wschodnim akwenie Morza Śródziemnego oraz Morzu Czarnym – wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do udziału w działaniach rozpoznawczych na rzecz sił sojuszniczych i tureckich w 2020 roku.
Polski Kontyngent Wojskowy w składzie Wielonarodowych Sił w rejonie Zatoki Perskiej lub Kontyngent Polski w składzie Wielonarodowych Sił w rejonie Zatoki Perskiej – wydzielony komponent Marynarki Wojennej i służby medycznej Sił Zbrojnych RP, przeznaczony do zabezpieczenia medycznego wojsk koalicyjnych podczas I wojny w Zatoce Perskiej w latach 1990-1991.
Polski Kontyngent Wojskowy w Siłach Międzynarodowych w Zatoce Perskiej - wydzielony komponent Sił Zbrojnych RP, formowany w celu obrony przeciwchemicznej wojsk koalicyjnych w Kuwejcie i Zatoce Perskiej w 1998 roku, ostatecznie odwołany.
Polski Kontyngent Wojskowy w Wielonarodowych Morskich Siłach Kontroli Dostaw w Zatoce Perskiej - wydzielony komponent Marynarki Wojennej, przeznaczony do kontroli embarga naniesionego na Irak, działający w ramach MIF w latach 2000-2001.