
Ratusz w Bninie – zabytkowy barokowy ratusz znajdujący się w Bninie, części Kórnika, dawniej samodzielnym mieście.

Ratusz w Czarnkowie – mieści się przy Placu Wolności (Rynku). Jest to budowla eklektyczna wybudowana w połowie XIX wieku. Obecnie siedziba Urzędu Miasta. Na ścianie budynku jest umieszczona tablica ku czci czarnkowian poległych i pomordowanych w drugiej wojnie światowej. Budowla została wpisana do rejestru zabytków 3 kwietnia 1963 roku.

Ratusz w Dąbiu nad Nerem – budynek mieszczący się na północnej pierzei rynku, naprzeciw zabytkowego kościoła św. Mikołaja. Mieści władze miejskie i gminne.
Stary Ratusz w Gnieźnie – budynek, który mieści współcześnie siedzibę Urzędu Stanu Cywilnego, Biura Rady Miasta, Domu Powstańca Wielkopolskiego oraz Informacji Turystycznej. Budynek został wybudowany w roku 1830 w stylu klasycystycznym, według projektu Schildnera, następnie rozbudowany w latach 1899 i 1916. Na piętrze ratusza znajduje się Sala Kryształowa, w której odbywają się Uroczyste Sesje Rady Miasta Gniezna. W sali umieszczony jest również herb Gniezna. Ratusz mieści się przy ulicy Bolesława Chrobrego. Został wpisany do rejestru zabytków 5 maja 2000 roku.

Ratusz w Grodzisku Wielkopolskim – zabytkowy, trzykondygnacyjny ratusz z 1830 roku, położony na Starym Rynku w Grodzisku Wielkopolskim. Siedziba władz samorządowych i instytucji publicznych.

Ratusz w Jarocinie — podcieniowy barokowy budynek wybudowany w latach 1799–1804, na środku miejskiego Rynku.

Ratusz w Jutrosinie – zabytkowa siedziba władz miasta i gminy Jutrosin. Reprezentuje styl klasycystyczny.

Ratusz w Kaliszu – ratusz w Śródmieściu Kalisza, neoklasycystyczny, wzniesiony w latach 1920–1924 staraniem Komitetu Odbudowy Kalisza wg projektu Sylwestra Pajzderskiego w oparciu o wcześniejsze projekty Stefana Szyllera; wpisany do rejestru zabytków w 1993.

Ratusz w Kępnie – kępiński ratusz został wybudowany w stylu klasycystycznym w 1835 roku. Był siedzibą magistratu i sądu. Jest to budowla dwukondygnacyjna z frontem wysuniętym przed fasadę, dwuspadowym dachem pokrytym dachówką, na którego szczycie, na osi głównej została wybudowana niska, krępa wieżyczka z zegarem. W 1866 roku został rozbudowany. Do wydłużonej na rzucie prostokąta budowli zostały dołączone dwa prostokątne ryzality boczne, wysunięte przed elewację główną (zachodnią). Wieżyczka na dachu również została przebudowana. Została zachowana murowana, kwadratowa podstawa, do której dobudowano ośmiokątny, drewniany trzon z arkadowymi przezroczami, pokryty stożkowatym hełmem z chorągiewką na iglicy. Budowla mieści się przy Rynku. Została wpisana do rejestru zabytków w dniu 6 czerwca 1970 roku. Obecnie budynek został wyremontowany i jest siedzibą władz miejskich.

Ratusz w Kłodawie - późnoklasycystyczny ratusz miejski zlokalizowany w Kłodawie. Obiekt murowany, na planie kwadratu, zbudowany około 1820. Do budowy użyto materiałów rozbiórkowych z kościoła św. Idziego. Elewacja frontowa jest trójosiowa z balkonem wspartym na czterech kolumnach. W schodkowym szczycie w 1992 umieszczono herb miasta.

Ratusz w Kole – ratusz miejski w Kole w woj. wielkopolskim jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli miasta. Zbudowany został w stylu gotyckim najprawdopodobniej w I połowie XVI wieku.

Ratusz w Koninie, ratusz na Starówce w Koninie, klasycystyczny, wzniesiony w latach 1796-1803, restaurowany w latach 1916–1917, wpisany do rejestru zabytków w 1953.

Ratusz w Kościanie – kościański ratusz jest późnoklasycystyczną budowlą zbudowaną w połowie XIX wieku, na miejscu starszego gotyckiego ratusza z XV wieku. Budynek jest murowany z cegły, otynkowany, posiada boniowany parter. W centralnej części budynku wznosi się czworoboczna wieża zegarowa z iglicą zwieńczoną orłem. Fasada i elewacja tylna liczą po pięć okien, a elewacje boczne – trzy.
Ratusz w Kórniku – obecny ratusz pochodzi z 1910. Został zbudowany na miejscu starego, barokowego z 1755, zniszczonego przez pożar. Mieści się przy rynku na Placu Niepodległości w Kórniku.

Ratusz w Krotoszynie – budynek murowany z około 1689 roku, przebudowany w latach 1898-1899 na neorenesansowy. Posiada ośmioboczną, smukłą, barokową wieżę.

Ratusz w Lesznie – barokowa trzykondygnacjowa budowla z wysoką smukłą wieżą, siedziba władz Leszna, uznawany za jeden z piękniejszych ratuszy w Wielkopolsce.
Ratusz w Nowym Tomyślu – ratusz pochodzi z 1879 roku. Mieści się pośrodku Placu Niepodległości. Obecnie siedziba Urzędu Stanu Cywilnego i sądu.

Ratusz w Obrzycku – zabytkowy barokowy ratusz zlokalizowany w centrum Obrzycka.
Ratusz w Opalenicy – zabytkowy ratusz, zlokalizowany w centrum Opalenicy.

Ratusz w Ostrowie Wielkopolskim – XIX wieczny budynek położony w rynku w Ostrowie Wielkopolskim, dawna siedziba władz miejskich. Trzeci ratusz w historii miasta.

Ratusz w Ostrzeszowie – budynek mieści się na środku Rynku i powstał w 1840 roku na fundamentach wcześniejszego. Siedziba Urzędu Stanu Cywilnego i Muzeum Regionalnego im. Władysława Golusa.

Ratusz w Pleszewie – pleszewski ratusz jest budowlą klasycystyczną wybudowaną w 1835. Jest to budynek murowany, dwutraktowy, z podłużnym środkowym korytarzem, trzykondygnacyjny, nakryty dachem naczółkowym, z pierwotną fasadą od południa, urozmaiconą środkowym pseudoryzalitem z trójkątnym tympanonem. Ratusz był wielokrotnie przebudowywany, ostatnio w 1945. Od 1968 budynek znajduje się w rejestrze zabytków.

Ratusz w Poniecu – siedziba Urzędu Miejskiego w Poniecu mieszcząca się pośrodku rynku.

Ratusz w Poznaniu – renesansowy budynek stojący na poznańskim Starym Rynku, pełniący niegdyś funkcję ratusza. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania.

Ratusz w Przedczu – zabytkowa siedziba Urzędu Miasta w Przedczu mieszcząca się przy południowej pierzei rynku.

Ratusz w Rawiczu – budynek ratusza z lat 1753–1756, znajdujący się w Rawiczu, pośrodku rynku.

Ratusz w Rawiczu-Sarnowej – dawny ratusz Sarnowej, niegdyś miasta, od 1973 dzielnicy Rawicza.

Ratusz w Rogoźnie – budynek miejski w stylu późnoklasycystycznym na dawnym rynku Nowego Miasta.

Ratusz w Rostarzewie – zabytkowy, późnobarokowy budynek w Rostarzewie, pełniący niegdyś rolę ratusza i komory celnej.

Ratusz w Sulmierzycach – wolnostojący, jedyny zachowany w całości drewniany ratusz w Polsce.

Ratusz w Śremie – budynek usytuowany w północnej pierzei Placu 20 Października wybudowano w latach 1836-1838. Nad 3-kondygnacyjnym budynkiem góruje zegarowa wystawka z 1876 roku. W południe można usłyszeć kuranty i hejnał miasta. Gmach nawiązuje do popularnego w XIX wieku stylu „okrągłych łuków” stanowiącego mieszankę wczesnego renesansu włoskiego i klasycyzmu. W śremskim ratuszu ma siedzibę Urząd Miasta i Gminy Śrem. Przed ratuszem stoi pomnik z popiersiem Józefa Wybickiego, projektu Grzegorza Kowalskiego z 1981 roku.
Ratusz w Środzie Wielkopolskiej – zabytkowa siedziba władz miejskich w Środzie Wielkopolskiej, w województwie wielkopolskim.

Ratusz w Ujściu – ratusz został wybudowany w 1903 roku. Reprezentuje styl eklektyczny. Mieści się przy placu Wiosny Ludów.

Ratusz we Wrześni – zabytkowy ratusz we Wrześni, w powiecie wrzesińskim, w województwie wielkopolskim.

Ratusz w Zdunach – dawna siedziba władz miejskich Zdun, obecnie siedziba Zdunowskiego Ośrodka Kultury, kawiarni i banku. Znajduje się na rynku dawnego miasta Zduny Niemieckie.