
Lista pomników znajdujących się w Łodzi, według kategorii:

Pomnik Chwały Żołnierzy Armii Łódź w Parku Helenów w Łodzi

Bociany – rzeźba Michała Gałkiewicza w kolorze białym wykonana ze sztucznego kamienia, powstała jako punkt orientacyjny dla mieszkańców nowo budowanego wówczas osiedla Retkinia w Łodzi. Znajduje się u zbiegu al. Wyszyńskiego i ul. Waltera-Janke i pochodzi z lat 70 XX w.

Pomnik Czynu Rewolucyjnego – pomnik w parku na Zdrowiu w Łodzi, autorstwa łódzkiego rzeźbiarza Kazimierza Karpińskiego, po północnej stronie ulicy Konstantynowskiej, odsłonięty 22 czerwca 1975 roku.

Pomnik Dekalogu w Łodzi – pomnik znajdujący się w parku Staromiejskim w Łodzi.
Pomnik św. Faustyny – pomnik-fontanna poświęcona św. Faustynie Kowalskiej dla Parafii św. Faustyny Kowalskiej w Łodzi.

Grobowiec Rodziny Jarocińskich – grobowiec znajdujący się na nowym cmentarzu żydowskim w Łodzi, wykonany w 1900 roku.

Pomnik Jana Pawła II - pomnik Papieża przy ul. Zgierskiej 123, obok kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego.

Pomnik Kamienicy – nazwa nadana budynkowi przy ulicy Piotrkowskiej 164 w Łodzi przez grupę łódzkich architektów i plastyków, występujących pod nazwą „urząd ® miasta”, w składzie: Marek Janiak, Włodzimierz Adamiak, Zbigniew Bińczyk i Wojciech Saloni-Marczewski, podczas happeningu, zorganizowanego 7 maja 1981 roku.

Pomnik Aleksandra Kamińskiego – rzeźba plenerowa w Parku Staromiejskim w Łodzi. Pomnik przedstawia Aleksandra Kamińskiego, ubranego w harcerską pelerynę i czapkę rogatywkę, siedzącego przy ognisku. Jego autorem jest Kazimierz Karpiński. Pomnik został odsłonięty 24 września 2005 w ramach obchodów 50 rocznicy Hufca Łódź-Polesie.

Pomnik Katyński w Łodzi – pierwszy w Polsce pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej stojący na otwartej przestrzeni miejskiej, położony na Placu Ofiar Zbrodni Katyńskiej przy ul. Łąkowej w pobliżu kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi, odsłonięty 16 września 1990 roku.

Pomnik Jana Kilińskiego – pomnik-popiersie Jana Kilińskiego w Łodzi.

Kochankowie z ulicy Kamiennej – fontanna-płaskorzeźba poświęcona Agnieszce Osieckiej, znajdująca się we wnęce jednej z kamienic przy ul. Włókienniczej w Łodzi. Odsłonięcia dokonano 25 czerwca 2004.

Pomnik Mikołaja Kopernika w Łodzi – popiersie polskiego astronoma Mikołaja Kopernika przed szpitalem im. Mikołaja Kopernika w Łodzi.
Pomnik Tadeusza Kościuszki w Łodzi – pomnik znajdujący się na Placu Wolności w Łodzi, u wylotu ulicy Piotrkowskiej w kierunku północnym.

Pomnik prof. Tadeusza Kotarbińskiego – pomnik upamiętniający profesora Tadeusza Kotarbińskiego, filozofa i pierwszego rektora Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Narutowicza 68 w Łodzi. Autorem rzeźby wykonanej w brązie upamiętniającej profesora Tadeusza Kotarbińskiego jest artysta rzeźbiarz Wojciech Gryniewicz.

Pomnik Pamięci Łódzkich Rewolucjonistów – Bojowników o Wolność – kamień pamiątkowy poświęcony pamięci łódzkich uczestników Rewolucji 1905 roku pomordowanych w tym miejscu w latach 1905-1908.

"Łódź Art Center" Międzynarodowe Centrum Sztuki w Łodzi – kulturalno-artystyczny ośrodek działający w kompleksie pofabrycznym przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi.

Pomnik Martyrologii Dzieci, tzw. Pęknięte Serce w Łodzi – odsłonięty 9 maja 1971 roku. Upamiętnia tragiczne losy dzieci polskich w okresie II wojny światowej, a szczególnie dzieci-więźniów pobliskiego obozu dla polskich dzieci i młodzieży przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Pomnik znajduje się w parku im. Szarych Szeregów u zbiegu ulic Brackiej i Staszica.

Macierzyństwo – pomnik stojący przed Instytutem „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi. Nazywany często również "pomnikiem Matki Polki". Przedstawia matkę całującą trzymane na rękach dziecko.

Mauzoleum i muzeum na Radogoszczu w Łodzi – zespół memoriałowy składający się z mauzoleum i muzeum w miejscu dawnego „Rozszerzonego Więzienia Policyjnego”, utworzonego 1 lipca 1940 w fabryce włókienniczej Samuela Abbego, spalonego w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. wraz z ok. 1500 więźniami, największej niemieckiej zbrodni ludobójstwa dokonanej na obszarze Polski pomiędzy Bugiem a Odrą w okresie działań frontowych w 1945 roku. Obecnie oddział Martyrologii i Walki „Radogoszcz” samorządowego Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, u zbiegu ulic Zgierskiej i gen. J. Sowińskiego w Łodzi.

Mauzoleum Izraela Poznańskiego – secesyjne mauzoleum na nowym cmentarzu żydowskim w Łodzi.

Międzynarodowe Muzeum Artystów – stowarzyszenie w Łodzi z siedzibą przy ulicy Piotrkowskiej.

Pomnik-popiersie Stanisława Moniuszki ufundowany przez mieszkańców w 1963 roku.
Pomnik Ofiar Komunizmu – pierwszy w Polsce, znajdujący się w Łodzi pomnik upamiętniający ofiary reżimu komunistycznego w latach 1918–1989.

Park Ocalałych – park w Łodzi upamiętniający osoby, które przeszły przez istniejące w czasie II wojny światowej Ghetto Litzmannstadt, będące jednym z elementów realizacji planu eksterminacji Żydów III Rzeszy. Park został oficjalnie otwarty 30 sierpnia 2004, w dniu 60. rocznicy likwidacji getta.

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego – odsłonięty w 1997 roku pomnik Józefa Piłsudskiego w Łodzi, znajdujący się u zbiegu ulic Kilińskiego i Traugutta. Pomnik ustawiony jest na wyłożonym kostką skwerze im. Związku Strzeleckiego „Strzelec”, nieopodal Łódzkiego Domu Kultury.

Tablica pamiątkowa poświęcona Józefowi Piłsudskiemu przy ulicy Wschodniej w Łodzi – tablica na budynku przy ulicy Wschodniej 19 w Łodzi, gdzie w latach 1899–1900 w lokalu nr 4 na I piętrze mieściła się tajna drukarnia „Robotnika”, organu PPS, prowadzona przez Józefa Piłsudskiego. Drukarnia działała do 21/22 lutego 1900, gdy Piłsudski został aresztowany przez Ochranę, a drukarnia została zlikwidowana.

Pomnik jednorożca w Łodzi – posąg znajdujący się na skrzyżowaniu alei marsz. Józefa Piłsudskiego i ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, nieopodal Stajni Jednorożców i SDH Central.
Pomnik Początków Miasta Łodzi – pomnik Rajmunda Rembielińskiego w Łodzi u zbiegu alei Politechniki i ulicy Rembielińskiego przed wejściem do Centrum Handlowo-Rozrywkowego Sukcesja.

Radegast – właściwie „stacja Marysin”. W okresie II wojny światowej łódzki Umschlagplatz. Obecnie oddział „Stacja Radegast” Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, przy al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12.
Pomnik Solidarności w Łodzi – pomnik drzewo Solidarności na Rondzie Solidarności w Łodzi.
Pomnik Stanisława Staszica – rzeźba plenerowa autorstwa Kazimierza Karpińskiego.

Pomnik Bohdana Stefanowskiego – pomnik Bohdana Stefanowskiego w Łodzi, znajdujący się pośród budynków Politechniki Łódzkiej.

Popiersie Juliana Tuwima – rzeźba plenerowa wykonana z brązu.