
Bogusław Bednarek – polski filolog, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego.

Marek Tadeusz Bernacki – polski filolog, specjalizujący się w literaturoznawstwie polskim; nauczyciel akademicki związany z Akademią Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej.
Krzysztof Bielawski – polski filolog, doktor habilitowany, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumacz, znawca patrologii, współzałożyciel Wydawnictwa Homini.

Alina Brodzka-Wald – polska historyk literatury, wieloletni profesor w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk.
Ewa Cytowska-Siegrist – polska filolog i historyk. Doktor habilitowana historii.

Stanisław Czerski – polski jezuita, filolog.

Leszek Jerzy Hensel – polski filolog i historyk, znawca Europy Środkowo-Wschodniej, ambasador w Bośni i Hercegowinie (2001–2005) oraz w Bułgarii (2010–2014).
Piotr Krzysztof Kadlčik – polski filolog, tłumacz i działacz społeczności żydowskiej, działacz opozycji demokratycznej w PRL.

Irena Kałuża – polska filolog, prof. dr hab.
Stanisław Antoni Emil Kolbuszewski – filolog polski, specjalizujący się w literaturoznawstwie.

Walery Kopernicki – polski filolog i pedagog. Nauczyciel gimnazjalny w zaborze rosyjskim, wykładał języki starożytne i język polski, pod koniec życia pracował w Warszawie. Ceniony pedagog, od 1893 na emeryturze.

Marcin Kromer herbu Kromer – humanista, historyk i pisarz okresu renesansu, teoretyk muzyki, dyplomata; od 1579 biskup warmiński, kustosz sandomierski, kanonik krakowski, wiślicki, kielecki i warmiński, jeden z przywódców polskiej kontrreformacji, pisał po polsku i po łacinie, sekretarz króla Zygmunta I Starego od 1544 roku, przedstawiciel dyplomatyczny Królestwa Polski w Państwie Kościelnym w 1548 roku.

Małgorzata Książek-Czermińska – polska filolog, profesor Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego.
Cezary Leżeński, ps. „Jerzy Nałęcz” i „Marek” – polski pisarz i dziennikarz, doktor nauk humanistycznych, podpułkownik Wojska Polskiego, autor ponad 30 książek, w tym dla dzieci i młodzieży, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Maria Helena Lipska – polska filolog, żona Jana Józefa Lipskiego.

Jacek Lyszczyna – polski filolog, dziennikarz i tłumacz, prof. dr hab.

Janina Gertruda Ławińska-Tyszkowska – polska filolog, prof. dr hab., specjalistka w zakresie filologii klasycznej i hellenistyki, tłumaczka, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, prodziekan Wydziału Filologicznego na tejże uczelni, a także dyrektor Instytutu Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej oraz wieloletni kierownik Zakładu Filologii Nowołacińskiej. Członek Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN.

Wacław Waldemar Michalski – polski poeta, krytyk literacki, eseista, redaktor.

Antoni Julian Mierzyński – polski filolog. Od 1863 roku był profesorem greki w Szkole Głównej, a od 1888 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Publikował w języku polskim, rosyjskim, francuskim, niemieckim i łacińskim. Był również tłumaczem. Jego dzieło De vita moribus scriptisque Latinis Sebastiani Fabiani Acerni było jedną z pierwszych prac w polskiej historii literatury pisanym z zastosowaniem krytyki filologicznej.

Małgorzata Joanna Nalewajko – filolog, historyk, iberystka i latynoamerykanistka, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego.

Przemysław Nehring – polski filolog klasyczny. Zajmował się hagiografią starożytną, IV i V wieczną literaturą monastyczną oraz antyczną retoryką i późno antyczną historiografią łacińską. Publikował między innymi w "Augustinianum", "Eos", "Meandrze", "Vox Patrum". Tłumacz z języka łacińskiego i angielskiego.

Jan Nitowski – polski filolog, poeta, pisarz, publicysta, tłumacz oraz encyklopedysta.

Zygmunt Nowakowski właściwie Zygmunt Jan Błażej Tempka – polski pisarz, felietonista, dziennikarz, aktor, reżyser teatralny, doktor filologii polskiej.

Antoni Petruszewicz, – duchowny greckokatolicki, historyk, filolog, polityk ukraiński i staroruski, poseł na galicyjski Sejm Krajowy i do austriackiej Rady Państwa.

Jarosław Płuciennik – polski kulturoznawca, literaturoznawca, historyk idei, kognitywista, profesor zwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego.

Antoni Popliński – polski filolog, nauczyciel, dziennikarz, wydawca i księgarz, dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Andrzej Romanowski – polski literaturoznawca, publicysta i nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2003 redaktor naczelny Polskiego Słownika Biograficznego.

Józef Słonimski – polski literat i lingwista żydowskiego pochodzenia. Wydawca podręczników do nauki języków, przeznaczonych dla czytelników posługujących się językami polskim i jidysz.

Włodzimierz Spasowicz – polski prawnik, działacz społeczny, krytyk literacki, publicysta w Rosji.

Halina Taborska – polska filolog, filozof, historyk sztuki, wykładowca akademicki. Od 2011 roku rektor Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie w Londynie. Taborska jest wdową po pisarzu, poecie i tłumaczu, Bolesławie.

Janusz Terakowski - polski filolog, fotograf, rysownik, poeta, autor tekstów piosenek dla Zbigniewa Wodeckiego, założyciel i Redaktor Naczelny miesięcznika „Kalumet”, wieloletni pracownik Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.

Anna Wardak – polska filolożka, pedagożka i działaczka społeczna.

Tadeusz Wiwatowski – polski filolog, pracownik naukowy i dydaktyczny tajnego Uniwersytetu Warszawskiego, żołnierz obrony z września 1939 oraz AK, uczestnik powstania warszawskiego.

Witold Wiktor Wróblewski – polski filolog specjalizujący się w filologii klasycznej, filozofii starożytnej, literaturze greckiej i starożytnej.

Marian Ursyn Zdziechowski herbu Rawicz – polski historyk idei i literatury, filolog, filozof, krytyk literacki i publicysta, rektor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, członek Zjednoczenia Państwowego na Kresach w 1922 roku, założyciel Unii Narodowo-Państwowej w 1922 roku, w latach 1933–1938 prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Wilnie.