
Muzeum Polskiej Motoryzacji XX wieku „Polska na Kołach” w Busku-Zdroju – prywatne muzeum położone we wsi Podgaje. Właścicielami placówki są Arkadiusz i Wojciech Łukasik.

Muzeum Ziemi Buskiej w Busku-Zdroju – muzeum położone w Busku-Zdroju. Placówka powstała z inicjatywy Społecznego Komitetu Organizacji Muzeum Ziemi Buskiej w 1990 roku. Jej siedzibą jest odrestaurowana, przedwojenna willa "Polonia", w której podczas II wojny światowej mieścił się niemiecki sąd doraźny oraz siedziba policji bezpieczeństwa. Oprócz muzeum w budynku mieści się Galeria Sztuki „Zielona”.
Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach – placówka oświatowo-kulturalno-muzealna, położona w Ciekotach. Centrum jest jednostką organizacyjną gminy Masłów.

Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie – żywe muzeum położone w Ćmielowie. Placówka funkcjonuje na terenie prywatnej Fabryki Porcelany AS Ćmielów, w ramach Centrum Porcelany Artystycznej.
Archiopactwo Cystersów – ufundowany w 1140 roku klasztor cystersów w Jędrzejowie. Na początku XII w. w pobliżu źródeł Białej Nidy, nad Brzeźnicą został wzniesiony przez Jaksów-Gryfitów rodowy kościół św. Wojciecha wraz z rezydencją. Kościół ten konsekrował biskup krakowski Maurus, a uposażył jego następca Radost Gaudensjusz herbu Poraj. Przypuszczalnie rezydencja i kościół mogły być siedzibą kanonika krakowskiego Janika Jaksy-Gryfity, który, wraz ze swym bratem Klemensem z Klimontowa, palatynem krakowskim, ufundował pierwszy klasztor cystersów na ziemiach polskich. Miejsce to określane było w dokumencie fundacyjnym cystersów jako Brynsich, Bryszyn, Brzeźnica.
Jura Park Bałtów – kompleks turystyczny znajdujący się we wsi Bałtów w województwie świętokrzyskim, w powiecie ostrowieckim. Głównym elementem parku są rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości. Kompleks został otwarty 7 sierpnia 2004 r. Jego właścicielem jest Stowarzyszenie Delta.

Muzeum Geologiczne Sebastian Rogula – prywatne muzeum z siedzibą w Klimontowie.

Muzeum Regionalne PTTK w Końskich – muzeum, działające w Końskich, prowadzone przez tamtejszy Oddział PTTK.

Zabytkowy Zakład Hutniczy znajduje się we wsi Maleniec w powiecie koneckim w północno-zachodniej części województwa świętokrzyskiego. Mieści się w zespole budynków fabrycznych dawnej walcowni i gwoździarni. Placówka jest jednostką organizacyjną powiatu koneckiego.

Izba Pamięci Ziemi Małogoskiej w Małogoszczu – muzeum położone w Małogoszczu. Mieści się w budynku dawnej Betanii, będącym zarazem najstarszym obiektem w mieście.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – muzeum martyrologii zlokalizowane w świętokrzyskiej wsi Michniów, stanowiące oddział Muzeum Wsi Kieleckiej, upamiętniające martyrologię polskich wsi podczas II wojny światowej.

Muzeum Górnictwa Kruszcowego w Miedziance – muzeum z siedzibą we wsi Miedzianka. Placówka jest jednostką organizacyjną gminy Chęciny, a jej siedzibą są pomieszczenia dawnej szkoły górniczej i urzędu górniczego.

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy – muzeum archeologiczno-historyczne, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach; ulokowane w Wiślicy, 15 km na południe od Buska-Zdroju. Siedzibą muzeum jest, wzniesiony w 1460 roku, gotycki dom Długosza w Wiślicy. Muzeum utworzono 20 maja 1966 roku z inicjatywy Zespołu Badań Nad Polskim Średniowieczem. Do 2017 roku funkcjonowało jako Muzeum Regionalne.

Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” to prywatne muzeum założone przez Urszulę Wolską (Jędrzejczyk), znajdujące się w Bliżynie. Muzeum działa na podstawie regulaminu uzgodnionego z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim, 25 czerwca 2012 roku.

Muzeum (Dworek) Mikołaja Reja w Nagłowicach – muzeum, poświęcone osobie renesansowego poety i prozaika Mikołaja Reja, znajdujące się w Nagłowicach.

Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi – park edukacyjno-archeologiczny, położony w mieście Nowa Słupia, przy ul. Świętokrzyskiej. Obiekt jest zarządzany przez Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi – muzeum położone w Nowej Słupi. Placówka stanowiła oddział Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie. Z dniem 8 listopada 2016 placówka została przekazana Gminie Nowa Słupia.

Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie – muzeum położone w Opatowie. Placówka powstała w 2005 roku w wyniku współpracy powiatu opatowskiego oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „GEOCENTRUM”. Jej siedzibą był budynek opatowskiego Starostwa. Obecnie po przeprowadzonej renowacji, siedzibą muzeum stał się zarządzany przez Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie Dom Muzealny położony w pobliżu Szpitala Św. Leona.

Podziemia Opatowskie – podziemna trasa turystyczna znajdująca się w Opatowie, składająca się z połączonych ze sobą dawnych piwnic i składów miejskich. Obiekt jest udostępniany przez Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie.

Muzeum im. Orła Białego – muzeum regionalne w Skarżysku-Kamiennej, w województwie świętokrzyskim, utworzone w 1969 roku. Miasto Skarżysko-Kamienna ma tradycję produkcji amunicji i uzbrojenia. Poza ekspozycją w budynku muzealnym obejmuje prawie 2 ha ekspozycji plenerowej, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy. Jest to jedna z największych kolekcji militariów w Polsce, zawierająca unikatowe eksponaty. Poza ekspozycją stałą, prezentowane są także wystawy okresowe, głównie związane z regionem.

Muzeum Siekier w Orzechówce – prywatne muzeum położone we wsi Orzechówka. Placówka mieści się w gospodarstwie agrotustycznym, należącym do Zofii i Adolfa Kudlińskich.
Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie – muzeum specjalizujące się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych.

Park Etnograficzny w Tokarni – skansen wsi kieleckiej, oddział Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach, zlokalizowany w dolinie Czarnej Nidy, we wsi Tokarnia.
Muzeum Regionalne w Pińczowie – muzeum położone w Pińczowie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną.

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi – muzeum, położone we wsi Sielpia Wielka. Placówka mieści się w dawnym zespole walcowni i pudlingarni, powstałym w pierwszej połowie XIX wieku i stanowi oddział Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie.

Oblęgorek – wieś w Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Strawczyn, 18 km na północny zachód od Kielc.

Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura w Starachowicach – muzeum, położone w Starachowicach. Placówka mieści się na terenie dawnej huty i jest jednostką organizacyjną powiatu starachowickiego.
Muzeum Regionalne PTTK w Starachowicach – muzeum, działające w Starachowicach, prowadzone przez tamtejszy Oddział PTTK. Placówka mieści się w dawnym budynku dozoru wielkiego pieca, zbudowanym w latach 30. XIX wieku przez Starachowickie Zakłady Górniczo-Hutnicze.

Muzeum Ziemi Staszowskiej w Staszowie – muzeum położone w Staszowie. Placówka działa w ramach Staszowskiego Ośrodka Kultury.

Muzeum Regionalne w Szydłowie – muzeum w Szydłowie założone w 1961. Mieści się w „Skarbczyku” – budynku wchodzącego w skład zabudowań tutejszego królewskiego zamku.

Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu – muzeum, działające w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Siedziba muzeum znajduje się na Świętym Krzyżu w granicach administracyjnych Nowej Słupi.

Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie – prywatne muzeum, położone we wsi Święta Katarzyna w Górach Świętokrzyskich. Placówka jest prywatnym przedsięwzięciem Ewy i Dariusza Siemońskich.

Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu – muzeum, znajdujące się na terenie zespołu klasztornego sanktuarium na Świętym Krzyżu, administracyjnie położone na terenie miasta Nowa Słupia. Placówka jest prowadzona przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Muzeum Regionalne w Świniarach Starych – muzeum położone we wsi Świniary Stare. Placówka została otwarta w lipcu 2013 roku z inicjatywy miejscowego Stowarzyszenia Aktywnej Społeczności, a siedzibą muzeum jest budynek dawnego ośrodka zdrowia
Izba Pamięci Hugona Kołłątaja w Wiśniowej – izba muzealna położona w Wiśniowej, poświęcona osobie Hugo Kołłątaja – wybitnej postaci polskiego Oświecenia. Placówka mieści się w dawnym pałacu Kołłątajów, pochodzącym z I połowy XVIII wieku, obecnie mieszczącym Zespół Placówek Oświatowych – Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole.