Muzeum Polskiej Motoryzacji XX wieku w Busku-ZdrojuW
Muzeum Polskiej Motoryzacji XX wieku w Busku-Zdroju

Muzeum Polskiej Motoryzacji XX wieku „Polska na Kołach” w Busku-Zdroju – prywatne muzeum położone we wsi Podgaje. Właścicielami placówki są Arkadiusz i Wojciech Łukasik.

Muzeum Ziemi Buskiej w Busku-ZdrojuW
Muzeum Ziemi Buskiej w Busku-Zdroju

Muzeum Ziemi Buskiej w Busku-Zdroju – muzeum położone w Busku-Zdroju. Placówka powstała z inicjatywy Społecznego Komitetu Organizacji Muzeum Ziemi Buskiej w 1990 roku. Jej siedzibą jest odrestaurowana, przedwojenna willa "Polonia", w której podczas II wojny światowej mieścił się niemiecki sąd doraźny oraz siedziba policji bezpieczeństwa. Oprócz muzeum w budynku mieści się Galeria Sztuki „Zielona”.

Centrum Edukacyjne Szklany Dom w CiekotachW
Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach

Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" w Ciekotach – placówka oświatowo-kulturalno-muzealna, położona w Ciekotach. Centrum jest jednostką organizacyjną gminy Masłów.

Żywe Muzeum Porcelany w ĆmielowieW
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie

Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie – żywe muzeum położone w Ćmielowie. Placówka funkcjonuje na terenie prywatnej Fabryki Porcelany AS Ćmielów, w ramach Centrum Porcelany Artystycznej.

Archiopactwo Cystersów w JędrzejowieW
Archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie

Archiopactwo Cystersów – ufundowany w 1140 roku klasztor cystersów w Jędrzejowie. Na początku XII w. w pobliżu źródeł Białej Nidy, nad Brzeźnicą został wzniesiony przez Jaksów-Gryfitów rodowy kościół św. Wojciecha wraz z rezydencją. Kościół ten konsekrował biskup krakowski Maurus, a uposażył jego następca Radost Gaudensjusz herbu Poraj. Przypuszczalnie rezydencja i kościół mogły być siedzibą kanonika krakowskiego Janika Jaksy-Gryfity, który, wraz ze swym bratem Klemensem z Klimontowa, palatynem krakowskim, ufundował pierwszy klasztor cystersów na ziemiach polskich. Miejsce to określane było w dokumencie fundacyjnym cystersów jako Brynsich, Bryszyn, Brzeźnica.

JuraPark BałtówW
JuraPark Bałtów

Jura Park Bałtów – kompleks turystyczny znajdujący się we wsi Bałtów w województwie świętokrzyskim, w powiecie ostrowieckim. Głównym elementem parku są rekonstrukcje dinozaurów naturalnej wielkości. Kompleks został otwarty 7 sierpnia 2004 r. Jego właścicielem jest Stowarzyszenie Delta.

Muzeum Geologiczne w KlimontowieW
Muzeum Geologiczne w Klimontowie

Muzeum Geologiczne Sebastian Rogula – prywatne muzeum z siedzibą w Klimontowie.

Muzeum Regionalne PTTK w KońskichW
Muzeum Regionalne PTTK w Końskich

Muzeum Regionalne PTTK w Końskich – muzeum, działające w Końskich, prowadzone przez tamtejszy Oddział PTTK.

Zabytkowy Zakład Hutniczy w MaleńcuW
Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu

Zabytkowy Zakład Hutniczy znajduje się we wsi Maleniec w powiecie koneckim w północno-zachodniej części województwa świętokrzyskiego. Mieści się w zespole budynków fabrycznych dawnej walcowni i gwoździarni. Placówka jest jednostką organizacyjną powiatu koneckiego.

Izba Pamięci Ziemi Małogoskiej w MałogoszczuW
Izba Pamięci Ziemi Małogoskiej w Małogoszczu

Izba Pamięci Ziemi Małogoskiej w Małogoszczu – muzeum położone w Małogoszczu. Mieści się w budynku dawnej Betanii, będącym zarazem najstarszym obiektem w mieście.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w MichniowieW
Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – muzeum martyrologii zlokalizowane w świętokrzyskiej wsi Michniów, stanowiące oddział Muzeum Wsi Kieleckiej, upamiętniające martyrologię polskich wsi podczas II wojny światowej.

Muzeum Górnictwa Kruszcowego w MiedzianceW
Muzeum Górnictwa Kruszcowego w Miedziance

Muzeum Górnictwa Kruszcowego w Miedziance – muzeum z siedzibą we wsi Miedzianka. Placówka jest jednostką organizacyjną gminy Chęciny, a jej siedzibą są pomieszczenia dawnej szkoły górniczej i urzędu górniczego.

Muzeum Archeologiczne w WiślicyW
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy – muzeum archeologiczno-historyczne, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach; ulokowane w Wiślicy, 15 km na południe od Buska-Zdroju. Siedzibą muzeum jest, wzniesiony w 1460 roku, gotycki dom Długosza w Wiślicy. Muzeum utworzono 20 maja 1966 roku z inicjatywy Zespołu Badań Nad Polskim Średniowieczem. Do 2017 roku funkcjonowało jako Muzeum Regionalne.

Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki”W
Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki”

Muzeum Dawnej Wsi „Domek Tkaczki” to prywatne muzeum założone przez Urszulę Wolską (Jędrzejczyk), znajdujące się w Bliżynie. Muzeum działa na podstawie regulaminu uzgodnionego z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim, 25 czerwca 2012 roku.

Muzeum Mikołaja Reja w NagłowicachW
Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach

Muzeum (Dworek) Mikołaja Reja w Nagłowicach – muzeum, poświęcone osobie renesansowego poety i prozaika Mikołaja Reja, znajdujące się w Nagłowicach.

Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej SłupiW
Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi

Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi – park edukacyjno-archeologiczny, położony w mieście Nowa Słupia, przy ul. Świętokrzyskiej. Obiekt jest zarządzany przez Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej SłupiW
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi – muzeum położone w Nowej Słupi. Placówka stanowiła oddział Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie. Z dniem 8 listopada 2016 placówka została przekazana Gminie Nowa Słupia.

Muzeum Geodezji i Kartografii w OpatowieW
Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie

Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie – muzeum położone w Opatowie. Placówka powstała w 2005 roku w wyniku współpracy powiatu opatowskiego oraz Stowarzyszenia Inicjatyw Geodezyjnych i Kartograficznych „GEOCENTRUM”. Jej siedzibą był budynek opatowskiego Starostwa. Obecnie po przeprowadzonej renowacji, siedzibą muzeum stał się zarządzany przez Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie Dom Muzealny położony w pobliżu Szpitala Św. Leona.

Podziemia OpatowskieW
Podziemia Opatowskie

Podziemia Opatowskie – podziemna trasa turystyczna znajdująca się w Opatowie, składająca się z połączonych ze sobą dawnych piwnic i składów miejskich. Obiekt jest udostępniany przez Powiatowe Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Opatowie.

Muzeum im. Orła BiałegoW
Muzeum im. Orła Białego

Muzeum im. Orła Białego – muzeum regionalne w Skarżysku-Kamiennej, w województwie świętokrzyskim, utworzone w 1969 roku. Miasto Skarżysko-Kamienna ma tradycję produkcji amunicji i uzbrojenia. Poza ekspozycją w budynku muzealnym obejmuje prawie 2 ha ekspozycji plenerowej, na której wystawiony jest głównie sprzęt wojskowy. Jest to jedna z największych kolekcji militariów w Polsce, zawierająca unikatowe eksponaty. Poza ekspozycją stałą, prezentowane są także wystawy okresowe, głównie związane z regionem.

Muzeum Siekier w OrzechówceW
Muzeum Siekier w Orzechówce

Muzeum Siekier w Orzechówce – prywatne muzeum położone we wsi Orzechówka. Placówka mieści się w gospodarstwie agrotustycznym, należącym do Zofii i Adolfa Kudlińskich.

Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w JędrzejowieW
Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie

Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie – muzeum specjalizujące się głównie w prezentacji zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych.

Park Etnograficzny w TokarniW
Park Etnograficzny w Tokarni

Park Etnograficzny w Tokarni – skansen wsi kieleckiej, oddział Muzeum Wsi Kieleckiej w Kielcach, zlokalizowany w dolinie Czarnej Nidy, we wsi Tokarnia.

Muzeum Regionalne w PińczowieW
Muzeum Regionalne w Pińczowie

Muzeum Regionalne w Pińczowie – muzeum położone w Pińczowie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną.

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w SielpiW
Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi

Muzeum Zagłębia Staropolskiego w Sielpi – muzeum, położone we wsi Sielpia Wielka. Placówka mieści się w dawnym zespole walcowni i pudlingarni, powstałym w pierwszej połowie XIX wieku i stanowi oddział Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie.

OblęgorekW
Oblęgorek

Oblęgorek – wieś w Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Strawczyn, 18 km na północny zachód od Kielc.

Muzeum Przyrody i Techniki w StarachowicachW
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura w Starachowicach – muzeum, położone w Starachowicach. Placówka mieści się na terenie dawnej huty i jest jednostką organizacyjną powiatu starachowickiego.

Muzeum Regionalne PTTK w StarachowicachW
Muzeum Regionalne PTTK w Starachowicach

Muzeum Regionalne PTTK w Starachowicach – muzeum, działające w Starachowicach, prowadzone przez tamtejszy Oddział PTTK. Placówka mieści się w dawnym budynku dozoru wielkiego pieca, zbudowanym w latach 30. XIX wieku przez Starachowickie Zakłady Górniczo-Hutnicze.

Muzeum Ziemi Staszowskiej w StaszowieW
Muzeum Ziemi Staszowskiej w Staszowie

Muzeum Ziemi Staszowskiej w Staszowie – muzeum położone w Staszowie. Placówka działa w ramach Staszowskiego Ośrodka Kultury.

Muzeum Regionalne w SzydłowieW
Muzeum Regionalne w Szydłowie

Muzeum Regionalne w Szydłowie – muzeum w Szydłowie założone w 1961. Mieści się w „Skarbczyku” – budynku wchodzącego w skład zabudowań tutejszego królewskiego zamku.

Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym KrzyżuW
Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu

Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu – muzeum, działające w ramach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Siedziba muzeum znajduje się na Świętym Krzyżu w granicach administracyjnych Nowej Słupi.

Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej KatarzynieW
Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie

Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie – prywatne muzeum, położone we wsi Święta Katarzyna w Górach Świętokrzyskich. Placówka jest prywatnym przedsięwzięciem Ewy i Dariusza Siemońskich.

Muzeum Misyjne na Świętym KrzyżuW
Muzeum Misyjne na Świętym Krzyżu

Muzeum Misyjne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu – muzeum, znajdujące się na terenie zespołu klasztornego sanktuarium na Świętym Krzyżu, administracyjnie położone na terenie miasta Nowa Słupia. Placówka jest prowadzona przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Muzeum Regionalne w Świniarach StarychW
Muzeum Regionalne w Świniarach Starych

Muzeum Regionalne w Świniarach Starych – muzeum położone we wsi Świniary Stare. Placówka została otwarta w lipcu 2013 roku z inicjatywy miejscowego Stowarzyszenia Aktywnej Społeczności, a siedzibą muzeum jest budynek dawnego ośrodka zdrowia

Izba Pamięci Hugona Kołłątaja w WiśniowejW
Izba Pamięci Hugona Kołłątaja w Wiśniowej

Izba Pamięci Hugona Kołłątaja w Wiśniowej – izba muzealna położona w Wiśniowej, poświęcona osobie Hugo Kołłątaja – wybitnej postaci polskiego Oświecenia. Placówka mieści się w dawnym pałacu Kołłątajów, pochodzącym z I połowy XVIII wieku, obecnie mieszczącym Zespół Placówek Oświatowych – Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole.