BłonieW
Błonie

Błonie – miasto w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Błonie. Miasto położone jest na Równinie Łowicko-Błońskiej nad rzeką Rokitnicą.

ChorzeleW
Chorzele

Chorzele – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Chorzele, nad Orzycem. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. ostrołęckiego.

CiechanówW
Ciechanów

Ciechanów – miasto położone w województwie mazowieckim, w Polsce. Miejscowość jest siedzibą powiatu ciechanowskiego. Leży nad rzeką Łydynią, ok. 100 km na północ od Warszawy.

Czersk (województwo mazowieckie)W
Czersk (województwo mazowieckie)

Czersk – wieś w Polsce położona w gminie Góra Kalwaria, w powiecie piaseczyńskim, w województwie mazowieckim.

GarwolinW
Garwolin

Garwolin – miasto w województwie mazowieckim, siedziba władz gminy miejskiej Garwolin, gminy wiejskiej Garwolin i powiatu garwolińskiego.

GoszczynW
Goszczyn

Goszczyn – wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Goszczyn. Siedziba gminy Goszczyn oraz parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła, należącej do dekanatu mogielnickiego, archidiecezji warszawskiej. Dawniej Miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego, uzyskał lokację miejską w 1386 roku, zdegradowany w 1869 roku. W drugiej połowie XVI wieku położone było w powiecie grójeckim ziemi czerskiej województwa mazowieckiego. Do 1954 roku siedziba gminy Rykały. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa radomskiego.

GrójecW
Grójec

Grójec – miasto w woj. mazowieckim, siedziba powiatu grójeckiego i gminy miejsko-wiejskiej Grójec. Leży 45 km na południe od Warszawy, na pograniczu Wysoczyzny Rawskiej i Równiny Warszawskiej. Przez miasto przepływa Molnica będąca dopływem rzeki Kraski.

Janowo (powiat nidzicki)W
Janowo (powiat nidzicki)

Janowo – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, w gminie Janowo Siedziba gminy Janowo. Dawniej miasto; uzyskało lokację miejską w 1421 roku, zdegradowany w 1869 roku. Jako Janów był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego w województwie mazowieckim. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.

Kamieńczyk (powiat wyszkowski)W
Kamieńczyk (powiat wyszkowski)

Kamieńczyk – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie wyszkowskim, w gminie Wyszków, w widłach Bugu i Liwca, 5 km na wschód od Wyszkowa.

KolnoW
Kolno

Kolno – miasto w województwie podlaskim, w powiecie kolneńskim, położone na Wysoczyźnie Kolneńskiej na Mazowszu. Prawa miejskie od 1425 r. Miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego, położone było w drugiej połowie XVI wieku w powiecie kolneńskim ziemi łomżyńskiej województwa mazowieckiego. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa łomżyńskiego.

LatowiczW
Latowicz

Latowicz – wieś w Polsce, w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, nad rzeką Świder, na południowo-wschodnim krańcu Mazowsza. Siedziba gminy Latowicz. W latach 1423–1869 Latowicz posiadał prawa miejskie. Miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego, w drugiej połowie XVI wieku położone w powiecie garwolińskim ziemi czerskiej województwa mazowieckiego. Do 1954 równoczesna siedziba dwóch wiejskich gmin Latowicz i Wielgolas. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

LiwW
Liw

Liw – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie węgrowskim, w gminie Liw. Ośrodek krajoznawczy i letniskowy. Dawniej miasto; uzyskał lokację miejską przed 1421 rokiem, zdegradowany w 1869 roku. Miejsce obrad sejmików ziemskich ziemi liwskiej od XVI wieku do pierwszej połowy XVIII wieku. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

ŁomżaW
Łomża

Łomża – miasto na prawach powiatu w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, nad rzeką Narew. Miasto zlokalizowane jest na historycznym Mazowszu, stolica dawnej ziemi łomżyńskiej. Łomża to główny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i kulturowy ziemi łomżyńskiej oraz trzecie co do wielkości miasto województwa podlaskiego.

Maków MazowieckiW
Maków Mazowiecki

Maków Mazowiecki – miasto w województwie mazowieckim, siedziba powiatu makowskiego, położone nad rzeką Orzyc, o powierzchni 10,3 km², 77 km na północ od Warszawy. Znajduje się na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 60 z drogą krajową nr 57, trasą turystyczną z Warszawy na Pojezierze Mazurskie.

Nowe Miasto (powiat płoński)W
Nowe Miasto (powiat płoński)

Nowe Miasto – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie płońskim, w gminie Nowe Miasto, nad rzeką Soną, lewym dopływem Wkry. Siedziba gminy Nowe Miasto. Dawniej miasto; uzyskało lokację miejską w 1420 roku, zdegradowane w 1870 roku. Miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego w województwie mazowieckim. Należało do dzierżawy Nowe Miasto w ziemi zakroczymskiej w 1617 roku. Do 1954 roku siedziba wiejskiej gminy Modzele. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa ciechanowskiego.

Nowe Miasto (Warszawa)W
Nowe Miasto (Warszawa)

Nowe Miasto, dawniej Nowa Warszawa – osiedle i obszar MSI w dzielnicy Śródmieście w Warszawie.

NowogródW
Nowogród

Nowogród – miasto w woj. podlaskim, w powiecie łomżyńskim, nad Narwią, ok. 15 km od Łomży. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Nowogród. Wprawdzie dzisiejszy Nowogród położony jest na wzgórzu, jednak pierwotnie miasto zlokalizowane było u zbiegu rzek Narwi i Pisy, które dziś stanowią szlaki spływów kajakowych, łącząc dorzecze Wisły z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi.

NurW
Nur

Nur – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie ostrowskim, w gminie Nur, na prawym brzegu Bugu. Siedziba gminy Nur. Dawniej miasto; uzyskał lokację miejską przed 1425 rokiem, zdegradowany w 1870 roku. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa łomżyńskiego.

OsieckW
Osieck

Osieck – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie otwockim, w gminie Osieck. Siedziba gminy Osieck, Dekanatu Osieck oraz parafii św. Bartłomieja Apostoła. Dawniej miasto; uzyskał lokację miejską w 1558 roku, zdegradowany w 1869 roku. Miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego, w drugiej połowie XVI wieku położone w powiecie garwolińskim ziemi czerskiej województwa mazowieckiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

OstrołękaW
Ostrołęka

Ostrołęka – miasto na prawach powiatu w województwie mazowieckim. Leży nad rzeką Narew. Siedziba powiatu ostrołęckiego. W latach 1975–1998 stolica województwa ostrołęckiego. Ośrodek usług oraz przemysłu energetycznego, budowlanego, celulozowo-papierniczego i spożywczego. Ośrodek folkloru kurpiowskiego.

Ostrów MazowieckaW
Ostrów Mazowiecka

Ostrów Mazowiecka – miasto w województwie mazowieckim, siedziba powiatu ostrowskiego oraz gminy wiejskiej Ostrów Mazowiecka. Do 7 grudnia 1926 miasto nosiło nazwę Ostrów.

PiasecznoW
Piaseczno

Piaseczno – miasto powiatowe w Polsce położone w województwie mazowieckim, w sąsiedztwie warszawskiej dzielnicy Ursynów, w odległości około 17 km na południe od centrum Warszawy. Lokalizacja ta wpływa korzystnie na szybki rozwój budownictwa, zlokalizowania siedzib wielu zagranicznych przedsiębiorstw, szybkiego przyrostu liczby mieszkańców etc. Miasto wchodzi w skład aglomeracji warszawskiej.

PrzasnyszW
Przasnysz

Przasnysz – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie przasnyskim, nad Węgierką.

RadziłówW
Radziłów

Radziłów – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, w gminie Radziłów, na historycznym Mazowszu. Siedziba gminy Radziłów. Dawniej miasto; uzyskał lokację miejską w 1466 roku, zdegradowany w 1870 roku. W drugiej połowie XVI wieku jako miasto królewskie położone było w powiecie radziłowskim ziemi wiskiej województwa mazowieckiego. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa łomżyńskiego.

RóżanW
Różan

Różan – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie makowskim, położone na prawym brzegu Narwi, na Mazowszu. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Różan.

SerockW
Serock

Serock – miasto w Polsce położone w województwie mazowieckim, w powiecie legionowskim, nad Jeziorem Zegrzyńskim, naprzeciw ujścia Bugu do Narwi. Leży ono na pograniczu Kotliny Warszawskiej i Wysoczyzny Ciechanowskiej. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Serock. Odległość od centrum Warszawy wynosi około 40 km.

Stanisławów (powiat miński)W
Stanisławów (powiat miński)

Stanisławów – wieś gminna w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim, w gminie Stanisławów. Siedziba gminy Stanisławów. Dawniej miasto; uzyskał lokację miejską w 1523 roku, zdegradowany w 1870 roku. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego w województwie mazowieckim. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa siedleckiego.

Stare Miasto w WarszawieW
Stare Miasto w Warszawie

Stare Miasto w Warszawie, zwyczajowo Starówka – dawne miasto Stara Warszawa, najstarszy ośrodek miejski Warszawy będący zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku. Współcześnie najstarsza część i obszar MSI w dzielnicy Śródmieście.

WarkaW
Warka

Warka – miasto w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Warka. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa radomskiego.

Wąsosz (województwo podlaskie)W
Wąsosz (województwo podlaskie)

Wąsosz – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie grajewskim, w gminie Wąsosz. Siedziba Gminy Wąsosz. Dawniej miasto; uzyskał lokację miejską w 1436 roku, zdegradowany w 1870 roku. Jako miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego leżało w województwie mazowieckim. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa łomżyńskiego.

WiznaW
Wizna

Wizna – wieś w Polsce, położona w województwie podlaskim, w powiecie łomżyńskim, w gminie Wizna, na historycznym Mazowszu. Siedziba gminy Wizna. Dawniej miasto; uzyskała lokację miejską w 1400 roku, zdegradowana w 1870 roku. Miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego, położone było w drugiej połowie XVI wieku w powiecie wiskim ziemi wiskiej województwa mazowieckiego. Miejsce obrad sejmików ziemskich ziemi wiskiej od XVI wieku do pierwszej połowy XVIII wieku. Do 1954 roku miejscowość była siedzibą gminy Bożejewo. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa łomżyńskiego.

Wyszogród (województwo mazowieckie)W
Wyszogród (województwo mazowieckie)

Wyszogród – miasto w Polsce w województwie mazowieckim w powiecie płockim, położone na prawym brzegu Wisły, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Wyszogród. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa płockiego.

ZakroczymW
Zakroczym

Zakroczym – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie nowodworskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Zakroczym. W latach 1975–1998 miasto należało do woj. warszawskiego. Leży na prawym brzegu Wisły.

ZambrówW
Zambrów

Zambrów – miasto w północno-wschodniej Polsce, w województwie podlaskim, w powiecie zambrowskim, nad rzeką Jabłonką. Zambrów leży na historycznym Mazowszu, na trasie Warszawa – Białystok.