Książęta raciborscyW
Książęta raciborscy

Agnieszka (księżna raciborska)W
Agnieszka (księżna raciborska)

Agnieszka – księżna raciborska, żona Leszka.

Arka BożekW
Arka Bożek

Arka Bożek, właśc. Arkadiusz Bożek – polski działacz na Śląsku Opolskim.

Joseph von EichendorffW
Joseph von Eichendorff

Joseph Karl Benedikt Freiherr von Eichendorff – poeta niemiecki epoki romantyzmu.

Wanda GizickaW
Wanda Gizicka

Wanda Gizicka – polska poetka, z wykształcenia nauczycielka języka polskiego oraz geografii. Od 1945 roku mieszka w Raciborzu. Wiersze pisała jeszcze w dzieciństwie. Pierwszy tomik poezji wydała za namową znajomego. Jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich w Warszawie, Nauczycielskiego Klubu Literackiego, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach, a także Klubu Poetów w Raciborzu. Jej poetycki debiut nastąpił w roku 1985 tekstem prozatorskim Wspomnienia lat 1945–46. Wydała do tej pory 11 zbiorów wierszy, jej utwory ukazują się także w prasie lokalnej, "Głosie Nauczycielskim", "Własnym głosem", almanachach i innych wydawnictwach. Jest również autorką wielu tekstów, piosenek, wierszy okolicznościowych i dawnego hymnu raciborskiej Szkoły Podstawowej nr 4, w której uczyła przez wiele lat. Została laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody Prezydenta Miasta Raciborza dla wyróżniających się animatorów kultury z 2004 roku oraz nagrody Mieszko AD 2009.

Maria Dulcissima HoffmannW
Maria Dulcissima Hoffmann

Maria Dulcissima Hoffmann – polska zakonnica katolicka w Zgromadzeniu Sióstr Maryi Niepokalanej, mistyczka i Służebnica Boża.

Jerzy Hohenzollern-AnsbachW
Jerzy Hohenzollern-Ansbach

Jerzy Hohenzollern – margrabia Ansbachu, książę karniowski, pan Bytomia, współzałożyciel Tarnowskich Gór, od 1532 roku również książę raciborski.

Herbert HupkaW
Herbert Hupka

Herbert Hupka – niemiecki polityk i dziennikarz. Długoletni chadecki (CDU) deputowany do Bundestagu.

Izabela JagiellonkaW
Izabela Jagiellonka

Izabela Jagiellonka, węg. Izabella királyné – królewna polska i księżniczka litewska, jako żona Jana Zápolyi (1539–1540) królowa Węgier, następnie królowa-regentka Węgier w imieniu małoletniego syna (1540–1551). Po zrzeczeniu się praw do korony węgierskiej w latach 1551–1556 nominalna księżna na Ziębicach i Ząbkowicach oraz pani Opola w imieniu swego syna, Jana Zygmunta. Od 1556 do śmierci ponownie królowa Węgier, sprawująca realną władzę w imieniu syna. Córka Zygmunta Starego, króla Polski, i Bony Sforzy, księżniczki mediolańskiej i baryjskiej.

Paweł JabłońskiW
Paweł Jabłoński

Paweł Jabłoński – polski prawnik i urzędnik państwowy, od 2019 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Jan II Dobry (książę opolski)W
Jan II Dobry (książę opolski)

Jan II Dobry, Hanusz – książę opolsko-niemodlińsko-strzelecki, w wyniku podziału w 1476 książę na Opolu i Strzelcach, w Brzegu w latach 1476-1481, od 1494 Gliwice, od 1495 Toszek, od 1497 Niemodlin, od 1498 Bytom, od 1509 Koźle, od 1521 Racibórz.

Jan V raciborskiW
Jan V raciborski

Jan V raciborski (Młodszy) – książę raciborski w latach 1456–1493, w latach 1473–1479 w Pszczynie, od 1483 roku w Wodzisławiu. Pochodził z dynastii Przemyślidów.

Jerzy Fryderyk Hohenzollern (1539–1603)W
Jerzy Fryderyk Hohenzollern (1539–1603)

Jerzy Fryderyk Hohenzollern – margrabia Ansbach i Bayreuth, książę karniowski, książę opolsko-raciborski potem żagański, wolny pan Bytomia, Tarnowskich Gór i Bogumina, od 1578 opiekun księcia Prus.

Barbara KromolickaW
Barbara Kromolicka

Barbara Kromolicka – prof. dr hab., pedagog społeczny, wiceprzewodnicząca Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, przewodnicząca Sekcji ds. polityki szkolnictwa wyższego i parametryzacji jednostek naukowych PAN, członek Prezydium Polskiego Stowarzyszenia Szkół Pracy Socjalnej w Polsce, członek Rady ds. Seniora oraz Komisji ds. polityki senioralnej przy Prezydencie Miasta Szczecin. W latach 1986–1990 wiceprezes Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego ds. upowszechniania kultury fizycznej. Przewodnicząca sekcji ds. Wychowania w rodzinie oraz autorka materiałów Synodu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Prekursorka tworzenia oraz merytoryczny opiekun świetlic środowiskowych w Szczecinie. Prodziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego ds. kształcenia i akredytacji w latach 2002–2008, a w latach 2008–2016 Dziekan tego Wydziału.

Dariusz KulikW
Dariusz Kulik

Dariusz Kulik – polski pilot samolotów pasażerskich i youtuber. Twórca lotniczego kanału Turbulencja na YouTube, mającego ponad 183 tysięcy subskrypcji i ok. 18,0 mln wyświetleń w tym serwisie

Felix LichnowskyW
Felix Lichnowsky

Felix Maria Vinzenz Andreas Lichnowsky – pruski oficer i polityk.

Karol LichnowskyW
Karol Lichnowsky

Karol Lichnowsky , − niemiecki książę i dyplomata. Był niemieckim ambasadorem w Londynie w latach 1912−1914.

Magdalena opolskaW
Magdalena opolska

Magdalena opolska – księżna raciborska pochodząca z linii Piastów opolskich.

Kazimierz MalczewskiW
Kazimierz Malczewski

Kazimierz Malczewski – działacz polonijny na Górnym Śląsku, dziennikarz i społecznik, organizator polskiego życia narodowego w II i III Rzeszy oraz w Republice Weimarskiej.

Oswald MaluraW
Oswald Malura

Oswald Malura – niemiecki malarz, nauczyciel malarstwa, wystawca oraz mecenas sztuki.

Małgorzata z SzamotułW
Małgorzata z Szamotuł

Małgorzata z Szamotuł herbu Nałęcz – księżna bełska w 1442, księżna raciborska w latach 1445–1456 jako żona Wacława II i 1456–1464 najpierw jako regentka, potem współrządca syna Jana V.

Mikołaj II opawskiW
Mikołaj II opawski

Mikołaj II opawski (Przemyślida) – od 1318 książę opawski, od 1337 raciborski, 1318-1336 i od 1361 prudnicki.

Johann Melchior ÖsterreichW
Johann Melchior Österreich

Johann Melchior Österreich – rzeźbiarz okresu baroku czynny na Górnym Śląsku w pierwszej połowie XVIII wieku.

Peregryn z OpolaW
Peregryn z Opola

Peregryn z Opola – śląski dominikanin, kaznodzieja z przełomu XIII/XIV w., spowiednik księcia Władysława.

Filip RobotaW
Filip Robota

Filip Jakub Robota – polski nauczyciel, działacz oświatowy i społeczno-narodowy na Śląsku.

Robert RößlerW
Robert Rößler

Robert Rößler – śląski poeta, który był jednym z najwybitniejszych twórców poezji w dialekcie śląskim.

Antoni StabikW
Antoni Stabik

Antoni Stabik – polski ksiądz katolicki, poeta, autor polskich wierszy zamieszczanych na łamach prasy oraz zebranych w tomie Żarty nieżarty wydanym w 1848 roku w Raciborzu. Autor pierwszego kalendarza polskiego na Górnym Śląsku wydawanego w Gliwicach w latach 1845-1850.

Emil SzramekW
Emil Szramek

Emil Szramek właśc. Emil Michael Schramek (ur. 29 września 1887 w Tworkowie, zm. 13 stycznia 1942 w KL Dachau) – błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego, polski duchowny katolicki.

Carl UlitzkaW
Carl Ulitzka

Carl Ulitzka – ksiądz katolicki, polityk śląski i niemiecki, w latach 1918–1933 twórca i przewodniczący Katolickiej Partii Ludowej Górnego Śląska – odłamu niemieckiej katolickiej partii Centrum, w latach 1922–1933 przewodniczący pruskiego Wydziału Krajowego – faktyczny przywódca niemieckiej Prowincji Górnośląskiej, więzień nazistowskiego obozu koncentracyjnego Dachau, po II wojnie światowej współorganizator struktur CDU.

Jan WawrzynekW
Jan Wawrzynek

Jan Wawrzynek – powstaniec śląski, członek Związku Polaków w Niemczech, Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, działacz społeczny i polityczny na Śląsku.

Augustin WeltzelW
Augustin Weltzel

Augustin Bogislaus Weltzel – niemiecki ksiądz katolicki, historyk Górnego Śląska.

Anna WyszkoniW
Anna Wyszkoni

Anna Maria Wyszkoni, występująca głównie jako Ania Wyszkoni – polska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu i rocka, kompozytorka i autorka tekstów.

Marian ZawisłaW
Marian Zawisła

Marian Zawisła – polski artysta plastyk.