Zabytki GdańskaW
Zabytki Gdańska

Gdańsk stanowi jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce, pomimo że prawie całe historyczne Śródmieście zostało odbudowane po ostatniej wojnie, a znaczna część zabytków ruchomych uległa zniszczeniu bądź rozproszeniu. W okresie renesansu i baroku działali tutaj tacy twórcy jak np.: Willem, Abraham i Izaak van den Blocke, Antoni van Obberghen, Andreas Schlüter.

Alte Danziger Brauerei E. RodenackerW
Alte Danziger Brauerei E. Rodenacker

Alte Danziger Brauerei Eduard Rodenacker – nieistniejący browar mieszczący się w Gdańsku przy Hundegasse 11/12.

Bierbrauerei Richard FischerW
Bierbrauerei Richard Fischer

Bierbrauerei Richard Fischer – browar w Gdańsku-Nowym Porcie, który funkcjonował w latach 1708-1945 przy ul. Starowiślnej 2. Jeden z czterech browarów należących do menonickiej rodziny Fischer. Pozostałe to: Brauerei Paul Fischer Inh. Frau Johanna Wenkel przy ul. Ogarnej 8-9, Brauerei A.Fischer jun. Inh. Rud. Winkelhausen przy Trakcie św. Wojciecha 68, oraz Brauerei A.Fischer przy ul. Korzennej 20.

Brauerei A.Fischer IIW
Brauerei A.Fischer II

Brauerei A.Fischer – nieistniejący browar w Gdańsku przy Pfefferstadt 20. Jeden z czterech browarów należących do rodziny Fischer. Pozostałe to: Bierbrauerei Richard Fischer przy ul. Starowiślnej 2, Brauerei Paul Fischer przy ul. Ogarnej 8/9, oraz Brauerei A.Fischer jun. przy Trakcie św. Wojciecha 68.

Brauerei A.Fischer jun.W
Brauerei A.Fischer jun.

Brauerei A.Fischer jun. Inh. Rud. Winkelhausen – nieistniejący browar w Gdańsku przy Altschottland 68. Jeden z czterech browarów należących do rodziny Fischer. Pozostałe to: Bierbrauerei Richard Fischer przy ul. Starowiślnej 2, Brauerei Paul Fischer przy ul. Ogarnej 8-9, oraz Brauerei A.Fischer przy ul. Korzennej 20.

Brauerei Paul FischerW
Brauerei Paul Fischer

Brauerei Paul Fischer Inh. Frau Johanna Wenkel – nieistniejący browar w Gdańsku przy Hundegasse 8/9. Jeden z czterech browarów należących do menonickiej rodziny Fischer. Pozostałe to: Bierbrauerei Richard Fischer przy ul. Starowiślnej 2, Brauerei A.Fischer jun. Inh. Rud. Winkelhausen przy Trakcie św. Wojciecha 68, oraz Brauerei A.Fischer przy ul. Korzennej 20.

Browar we WrzeszczuW
Browar we Wrzeszczu

Browar we Wrzeszczu – nieczynny browar w gdańskim Wrzeszczu, położony na osiedlu Kuźniczki.

Cerkiew św. Mikołaja w GdańskuW
Cerkiew św. Mikołaja w Gdańsku

Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja – prawosławna cerkiew konkatedralna i parafialna w Gdańsku. Należy do dekanatu Gdańsk diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Użytkowana również przez gdańską parafię wojskową św. Jerzego Zwycięzcy.

Cmentarz Garnizonowy w GdańskuW
Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku

Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku – cmentarz komunalny położony w Gdańsku przy ulicy gen. Henryka Dąbrowskiego 2. Obiekt wpisany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków nieruchomych województwa gdańskiego. Jego powierzchnia wynosi 2,19 ha.

Cmentarz OliwskiW
Cmentarz Oliwski

Cmentarz Oliwski w Gdańsku – zabytkowy cmentarz komunalny w gdańskiej dzielnicy Oliwa, istniejący od 1832. Położony jest przy ul. Opackiej 8. Zajmuje powierzchnię 5 ha.

Cmentarze żydowskie w GdańskuW
Cmentarze żydowskie w Gdańsku

W Gdańsku istniały trzy cmentarze żydowskie, z których pozostały dwie nieczynne nekropolie. Większa znajduje się przy ul. Cmentarnej, a mniejsza przy ul. Traugutta na Królewskim Wzgórzu.

ConradinumW
Conradinum

Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum – najstarsza gdańska szkoła średnia. W skład Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących wchodzą: XVIII Liceum Ogólnokształcące, Technikum nr 18 oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 18.

Dom Polski w OliwieW
Dom Polski w Oliwie

Dom Polski w Oliwie – zabytkowy dom w Gdańsku. Mieści się w Oliwie przy Starym Rynku Oliwskim. Powstał w czwartej ćwierci XIX wieku. Od 1987 figuruje w rejestrze zabytków.

Dom Zdrojowy w JelitkowieW
Dom Zdrojowy w Jelitkowie

Dom Zdrojowy w Jelitkowie – historyczny obiekt rekreacyjny zlokalizowany w Gdańsku, w sąsiedztwie plaży w Jelitkowie.

Gmach Główny Politechniki GdańskiejW
Gmach Główny Politechniki Gdańskiej

Gmach Główny Politechniki Gdańskiej – zabytkowy budynek w Gdańsku. Mieści się we Wrzeszczu przy ul. Narutowicza 11/12.

Indiańska Wioska we WrzeszczuW
Indiańska Wioska we Wrzeszczu

Indiańska Wioska we Wrzeszczu – nieformalna nazwa osiedla parterowych domków, zbudowanych w początkach XX w. w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz Dolny.

Izba Pamięci Wincentego Pola w Gdańsku SobieszewieW
Izba Pamięci Wincentego Pola w Gdańsku Sobieszewie

Izba Pamięci Wincentego Pola – muzeum poświęcone życiu i twórczości polskiego poety Wincentego Pola, położone w Gdańsku na wyspie Sobieszewskiej. W 2012 r. dotychczasowa nazwa została zmieniona na Centrum Wystawiennicze Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola GAK.

Koszary w Gdańsku-WrzeszczuW
Koszary w Gdańsku-Wrzeszczu

Garnizon (koszary) w Gdańsku-Wrzeszczu – teren wielkości około 25 ha, historycznie związany z formacjami wojskowymi i obronnymi, położony na granicy dzielnic Wrzeszcz i Strzyża Górna, zamknięty w kwartale al. Grunwaldzkiej oraz ulic: Karola Szymanowskiego, Bernarda Chrzanowskiego i Juliusza Słowackiego. Od północnego wschodu graniczy z osiedlem wybudowanym pod koniec XIX wieku przez fundację Abegga.

Zabytkowa Kuźnia Wodna w OliwieW
Zabytkowa Kuźnia Wodna w Oliwie

Zabytkowa Kuźnia Wodna w Oliwie – zabytek techniki, w latach 1978–2016 był oddziałem Muzeum Techniki w Warszawie. Od 2017 w rękach miasta Gdańska – zamknięta dla odwiedzających. Obecnie oddział Muzeum Gdańska.

Latarnia Morska Gdańsk Nowy PortW
Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port

Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port – zabytkowa, nieczynna latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona w dzielnicy Nowy Port miasta Gdańsk, przy ul. Przemysłowej.

Lwi DwórW
Lwi Dwór

Lwi Dwór – zabytkowy dwupoziomowy dom podcieniowy znajdujący się w Gdańsku. Według prof. Ignacego Tłoczka jest to najstarszy dom podcieniowy w Polsce wybudowany w 1600 roku oraz najstarszy tego typu obiekt w tzw. Grupie Żuławskiej. Obiekt od 18 grudnia 1959 znajduje się w rejestrze zabytków.

Nowa Synagoga w Gdańsku-WrzeszczuW
Nowa Synagoga w Gdańsku-Wrzeszczu

Nowa Synagoga w Gdańsku-Wrzeszczu – zabytkowa synagoga znajdująca się w Gdańsku, w dzielnicy Wrzeszcz przy ulicy Partyzantów 7.

Palmiarnia Parku OliwskiegoW
Palmiarnia Parku Oliwskiego

Palmiarnia w Parku Oliwskim – zabytkowa palmiarnia w gdańskim parku Oliwskim.

Pałac Opatów w OliwieW
Pałac Opatów w Oliwie

Pałac Opatów – zabytkowy pałac w Gdańsku Oliwie, składający się ze starszego skrzydła wschodniego z XV wieku i nowszego skrzydła południowego z XVII wieku. Umiejscowiony jest w Parku Oliwskim.

Kanał RaduniW
Kanał Raduni

Kanał Raduni – zabytkowy, sztuczny przekop Raduni o długości 13,5 km. Ma on początek w Starej Raduni, w Pruszczu Gdańskim, a uchodzi do Motławy w Gdańsku. Płynie przez Pruszcz Gdański i Gdańsk.

Sala BHPW
Sala BHP

Sala BHP – zabytkowy budynek w Gdańsku na terenie Stoczni Gdańskiej, miejsce podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku.

Śluza w PrzegalinieW
Śluza w Przegalinie

Śluza w Przegalinie – śluza komorowa w Gdańsku, w dzielnicy Wyspa Sobieszewska, umożliwiająca żeglugę śródlądową między Martwą Wisłą i Przekopem Wisły. Wspólnie z portem rzecznym w Przegalinie stanowi węzeł wodny Przegalina.

Wartownia nr 1 na WesterplatteW
Wartownia nr 1 na Westerplatte

Wartownia nr 1 – główny punkt polskiej obrony we wrześniu 1939. Jedna z sześciu wartowni zbudowanych w latach 30. XX wieku, w celu zabezpieczenia placówki na Westerplatte. Jedyna ocalała, dzięki przesunięciu w 1967 na obecne miejsce, uniknęła rozbiórki. Obecnie w zabytkowym obiekcie mieści się oddział Muzeum Gdańska.

Wielka AlejaW
Wielka Aleja

Wielka Aleja – zabytkowa część głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta w Gdańsku, obecnie aleja Zwycięstwa. Przebiega przez dzielnice Wrzeszcz i Aniołki. Jest to najstarsza w Polsce tego rodzaju zachowana czterorzędowa aleja śródmiejska.

Willa przy ul. Orzeszkowej 2 w GdańskuW
Willa przy ul. Orzeszkowej 2 w Gdańsku

Willa przy ul. Orzeszkowej 2 – zabytkowa willa w Gdańsku. Mieści się w Aniołkach przy ul. Orzeszkowej 2.

Wojskowa Składnica Tranzytowa (Westerplatte)W
Wojskowa Składnica Tranzytowa (Westerplatte)

Wojskowa Składnica Tranzytowa – eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej na półwyspie Westerplatte w latach 1926-1939, od południowego wschodu granicząca z Wolnym Miastem Gdańskiem, mieściła się tam polska składnica amunicyjna z oddziałem wartowniczym, we wrześniu 1939 roku miejsce obrony polskiej przed wojskami niemieckimi.

Zajezdnia tramwajowa przy alei Grunwaldzkiej w GdańskuW
Zajezdnia tramwajowa przy alei Grunwaldzkiej w Gdańsku

Zajezdnia tramwajowa przy al. Grunwaldzkiej w Gdańsku – kompleks budynków nieczynnej zajezdni tramwajów konnych w Gdańsku, stanowiąca zabytek architektury przemysłowej.