
Gdańsk stanowi jeden z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce, pomimo że prawie całe historyczne Śródmieście zostało odbudowane po ostatniej wojnie, a znaczna część zabytków ruchomych uległa zniszczeniu bądź rozproszeniu. W okresie renesansu i baroku działali tutaj tacy twórcy jak np.: Willem, Abraham i Izaak van den Blocke, Antoni van Obberghen, Andreas Schlüter.

Alte Danziger Brauerei Eduard Rodenacker – nieistniejący browar mieszczący się w Gdańsku przy Hundegasse 11/12.
Bierbrauerei Richard Fischer – browar w Gdańsku-Nowym Porcie, który funkcjonował w latach 1708-1945 przy ul. Starowiślnej 2. Jeden z czterech browarów należących do menonickiej rodziny Fischer. Pozostałe to: Brauerei Paul Fischer Inh. Frau Johanna Wenkel przy ul. Ogarnej 8-9, Brauerei A.Fischer jun. Inh. Rud. Winkelhausen przy Trakcie św. Wojciecha 68, oraz Brauerei A.Fischer przy ul. Korzennej 20.

Brauerei A.Fischer – nieistniejący browar w Gdańsku przy Pfefferstadt 20. Jeden z czterech browarów należących do rodziny Fischer. Pozostałe to: Bierbrauerei Richard Fischer przy ul. Starowiślnej 2, Brauerei Paul Fischer przy ul. Ogarnej 8/9, oraz Brauerei A.Fischer jun. przy Trakcie św. Wojciecha 68.

Brauerei A.Fischer jun. Inh. Rud. Winkelhausen – nieistniejący browar w Gdańsku przy Altschottland 68. Jeden z czterech browarów należących do rodziny Fischer. Pozostałe to: Bierbrauerei Richard Fischer przy ul. Starowiślnej 2, Brauerei Paul Fischer przy ul. Ogarnej 8-9, oraz Brauerei A.Fischer przy ul. Korzennej 20.

Brauerei Paul Fischer Inh. Frau Johanna Wenkel – nieistniejący browar w Gdańsku przy Hundegasse 8/9. Jeden z czterech browarów należących do menonickiej rodziny Fischer. Pozostałe to: Bierbrauerei Richard Fischer przy ul. Starowiślnej 2, Brauerei A.Fischer jun. Inh. Rud. Winkelhausen przy Trakcie św. Wojciecha 68, oraz Brauerei A.Fischer przy ul. Korzennej 20.

Browar we Wrzeszczu – nieczynny browar w gdańskim Wrzeszczu, położony na osiedlu Kuźniczki.
Cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja – prawosławna cerkiew konkatedralna i parafialna w Gdańsku. Należy do dekanatu Gdańsk diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Użytkowana również przez gdańską parafię wojskową św. Jerzego Zwycięzcy.
Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku – cmentarz komunalny położony w Gdańsku przy ulicy gen. Henryka Dąbrowskiego 2. Obiekt wpisany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków nieruchomych województwa gdańskiego. Jego powierzchnia wynosi 2,19 ha.
Cmentarz Oliwski w Gdańsku – zabytkowy cmentarz komunalny w gdańskiej dzielnicy Oliwa, istniejący od 1832. Położony jest przy ul. Opackiej 8. Zajmuje powierzchnię 5 ha.

W Gdańsku istniały trzy cmentarze żydowskie, z których pozostały dwie nieczynne nekropolie. Większa znajduje się przy ul. Cmentarnej, a mniejsza przy ul. Traugutta na Królewskim Wzgórzu.

Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum – najstarsza gdańska szkoła średnia. W skład Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących wchodzą: XVIII Liceum Ogólnokształcące, Technikum nr 18 oraz Branżowa Szkoła I stopnia nr 18.
Dom Polski w Oliwie – zabytkowy dom w Gdańsku. Mieści się w Oliwie przy Starym Rynku Oliwskim. Powstał w czwartej ćwierci XIX wieku. Od 1987 figuruje w rejestrze zabytków.

Dom Zdrojowy w Jelitkowie – historyczny obiekt rekreacyjny zlokalizowany w Gdańsku, w sąsiedztwie plaży w Jelitkowie.

Gmach Główny Politechniki Gdańskiej – zabytkowy budynek w Gdańsku. Mieści się we Wrzeszczu przy ul. Narutowicza 11/12.

Indiańska Wioska we Wrzeszczu – nieformalna nazwa osiedla parterowych domków, zbudowanych w początkach XX w. w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz Dolny.

Izba Pamięci Wincentego Pola – muzeum poświęcone życiu i twórczości polskiego poety Wincentego Pola, położone w Gdańsku na wyspie Sobieszewskiej. W 2012 r. dotychczasowa nazwa została zmieniona na Centrum Wystawiennicze Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola GAK.
Garnizon (koszary) w Gdańsku-Wrzeszczu – teren wielkości około 25 ha, historycznie związany z formacjami wojskowymi i obronnymi, położony na granicy dzielnic Wrzeszcz i Strzyża Górna, zamknięty w kwartale al. Grunwaldzkiej oraz ulic: Karola Szymanowskiego, Bernarda Chrzanowskiego i Juliusza Słowackiego. Od północnego wschodu graniczy z osiedlem wybudowanym pod koniec XIX wieku przez fundację Abegga.

Zabytkowa Kuźnia Wodna w Oliwie – zabytek techniki, w latach 1978–2016 był oddziałem Muzeum Techniki w Warszawie. Od 2017 w rękach miasta Gdańska – zamknięta dla odwiedzających. Obecnie oddział Muzeum Gdańska.

Latarnia Morska Gdańsk Nowy Port – zabytkowa, nieczynna latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona w dzielnicy Nowy Port miasta Gdańsk, przy ul. Przemysłowej.
Lwi Dwór – zabytkowy dwupoziomowy dom podcieniowy znajdujący się w Gdańsku. Według prof. Ignacego Tłoczka jest to najstarszy dom podcieniowy w Polsce wybudowany w 1600 roku oraz najstarszy tego typu obiekt w tzw. Grupie Żuławskiej. Obiekt od 18 grudnia 1959 znajduje się w rejestrze zabytków.

Nowa Synagoga w Gdańsku-Wrzeszczu – zabytkowa synagoga znajdująca się w Gdańsku, w dzielnicy Wrzeszcz przy ulicy Partyzantów 7.

Palmiarnia w Parku Oliwskim – zabytkowa palmiarnia w gdańskim parku Oliwskim.

Pałac Opatów – zabytkowy pałac w Gdańsku Oliwie, składający się ze starszego skrzydła wschodniego z XV wieku i nowszego skrzydła południowego z XVII wieku. Umiejscowiony jest w Parku Oliwskim.

Kanał Raduni – zabytkowy, sztuczny przekop Raduni o długości 13,5 km. Ma on początek w Starej Raduni, w Pruszczu Gdańskim, a uchodzi do Motławy w Gdańsku. Płynie przez Pruszcz Gdański i Gdańsk.

Sala BHP – zabytkowy budynek w Gdańsku na terenie Stoczni Gdańskiej, miejsce podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku.

Śluza w Przegalinie – śluza komorowa w Gdańsku, w dzielnicy Wyspa Sobieszewska, umożliwiająca żeglugę śródlądową między Martwą Wisłą i Przekopem Wisły. Wspólnie z portem rzecznym w Przegalinie stanowi węzeł wodny Przegalina.

Wartownia nr 1 – główny punkt polskiej obrony we wrześniu 1939. Jedna z sześciu wartowni zbudowanych w latach 30. XX wieku, w celu zabezpieczenia placówki na Westerplatte. Jedyna ocalała, dzięki przesunięciu w 1967 na obecne miejsce, uniknęła rozbiórki. Obecnie w zabytkowym obiekcie mieści się oddział Muzeum Gdańska.

Wielka Aleja – zabytkowa część głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta w Gdańsku, obecnie aleja Zwycięstwa. Przebiega przez dzielnice Wrzeszcz i Aniołki. Jest to najstarsza w Polsce tego rodzaju zachowana czterorzędowa aleja śródmiejska.

Willa przy ul. Orzeszkowej 2 – zabytkowa willa w Gdańsku. Mieści się w Aniołkach przy ul. Orzeszkowej 2.

Wojskowa Składnica Tranzytowa – eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej na półwyspie Westerplatte w latach 1926-1939, od południowego wschodu granicząca z Wolnym Miastem Gdańskiem, mieściła się tam polska składnica amunicyjna z oddziałem wartowniczym, we wrześniu 1939 roku miejsce obrony polskiej przed wojskami niemieckimi.

Zajezdnia tramwajowa przy al. Grunwaldzkiej w Gdańsku – kompleks budynków nieczynnej zajezdni tramwajów konnych w Gdańsku, stanowiąca zabytek architektury przemysłowej.