
Muzeum Regionalne w Barlinku – muzeum z siedzibą w Barlinku. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, działającą w strukturach Barlineckiego Ośrodka Kultury. Jego siedzibą jest "Dom Gutenberga" - budynek dawnej drukarni, pochodzący z połowy XIX wieku.

Muzeum Regionalne w Bobolicach – muzeum z siedzibą w Bobolicach. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną.

Muzeum Regionalne w Cedyni – muzeum z siedzibą w Cedyni. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, działającą w strukturach Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu. Jego siedzibą jest parter kamienicy pochodzącej z połowy XIX wieku, położonej przy placu Wolności.

Muzeum Ziemi Doberskiej w Dobrej – muzeum z siedzibą w Dobrej. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, a jej siedzibą są piwnice budynku Biblioteki Publicznej.

Muzeum w Spichlerzu w Drawnie – muzeum z siedzibą w Drawnie. Placówka działa w ramach Centrum Informacji Turystycznej „Spichlerz”, będącego miejską jednostką organizacyjną. Siedzibą Centrum jest dawny spichlerz, pochodzący z II połowy XIX wieku.

Muzeum Wojskowości, Szkolnictwa i Wsi w Dziedzicach – muzeum z siedzibą we wsi Dziedzice, w powiecie myśliborskim. Placówka jest filią Muzeum Regionalnego w Barlinku.

Ośrodek Dokumentacji Dziejów Ziemi Goleniowskiej w Goleniowie – muzeum z siedzibą w Goleniowie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, a jej siedzibą jest pochodząca z drugiej połowy XIX wieku kamieniczka mieszczańska, zwana "Żółtym Domkiem".
Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych 1 Armii Wojska Polskiego w Gozdowicach – muzeum z siedzibą we wsi Gozdowice. Muzeum jest jednostka organizacyjną gminy Mieszkowice, pozostająca w zarządzie tamtejszego Zakładu Usług Komunalnych.

Muzeum i Galeria „Brama” w Gryficach – muzeum z siedzibą w Gryficach. Placówka działa w ramach Gryfickiego Domu Kultury, będącego miejską jednostką organizacyjną. Jej siedziba jest XV wieczna Brama Wysoka, będąca jednym z elementów dawnych obwarowań miasta.

Muzeum Bursztynu w Jarosławcu – prywatne muzeum w nadmorskim Jarosławcu, otwarte w 2014 roku; przedstawia historię powstania bursztynu bałtyckiego, inkluzji w bursztynie oraz dokumentuje złoża bursztynu w Polsce i na świecie.
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim – placówka muzealna z siedzibą w Kamieniu Pomorskim. Muzeum jest miejską jednostką organizacyjną, której siedzibą jest oddany do użytku w 2015 roku budynek położony na tzw. Kwartale Dominikańskim przy ulicy Adama Mickiewicza 34 oraz pomieszczenie kapitularza kamieńskiej konkatedry św. Jana Chrzciciela, w którym prezentowana jest stała wystawa zabytków sakralnych i archeologicznych.
Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim – prywatne muzeum z siedzibą w Kamieniu Pomorskim. Placówka jest prywatnym przedsięwzięciem rodziny Sokołowskich, do których należy również Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie. Siedzibą muzeum jest Baszta i Brama Wolińska, pochodząca z XIV wieku.
Muzeum Ziemi Karlińskiej w Karlinie – muzeum z siedzibą w Karlinie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, a jej siedzibą jest poddasze budynku dawnego Sądu Królewskiego, pochodzącego z 1905 roku.

Muzeum Pojazdów Wojskowych „Tytan” w Malechowie – prywatne muzeum z siedzibą we wsi Malechowo. Placówka jest prowadzona przez Stowarzyszenie na rzecz Utworzenia i Rozwoju Muzeum Techniki i Techniki Wojskowej „Tytan”, działające przy Forcie „Marian”, będącym prywatnym przedsięwzięciem Mariana Laskowskiego.

Muzeum Aut Zabytkowych w Mścicach – prywatne muzeum położone w Mścicach, znajdujące się na terenie Hotelu Verde.

Muzeum Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Bolegorzynie – muzeum utworzone w 2008 w Bolegorzynie, poświęcone historii państwowych gospodarstw rolnych.

Muzeum Regionalne w Szczecinku – muzeum w Szczecinku, założone w roku 1914, jedno z najstarszych muzeów na Pomorzu Zachodnim.

ORP Fala – polski okręt patrolowy projektu 912. Była to pierwsza jednostka serii, nosiła numer burtowy: "OP-301", następnie: "321". Pozostałe okręty serii nosiły numery: 322-325. Okręty projektu 912 w 1991 zostały przekazane do służby w Straży Granicznej. Po zakończeniu służby, w 1996 dawny ORP "Fala" został przekształcony w muzeum w Kołobrzegu i zacumowany przy nabrzeżu remontowym przy Reducie Solnej. W 2012 roku okręt został wyciągnięty z wody i nadal pełni funkcje eksponatu muzealnego w skansenie morskim.
Izba Historyczna w Pełczycach – muzeum z siedzibą w Pełczycach. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, a jej siedzibą są piwnice budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Muzeum Pojezierza Myśliborskiego – znajduje się w Myśliborzu, w województwie zachodniopomorskim. Od 1979 mieści się w zabytkowej, gotyckiej kaplicy św. Ducha. Muzeum posiada cztery sale ekspozycyjne.

Muzeum Historyczne „Skarb” w Policach – muzeum z siedzibą w Policach. Placówka jest prowadzona przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Polickiej „Skarb” na terenie dawnej fabryki benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz AG.
Muzeum Ziemi Pyrzyckiej w Pyrzycach – muzeum z siedzibą w Pyrzycach. Placówka jest prowadzona przez Dział Tradycji Pyrzyckiej Biblioteki Publicznej, a jej siedzibą jest pochodząca z XV wieku kaplica szpitalna św. Ducha.

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie – muzeum znajdujące się przy wolińskim rynku, obok ratusza.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Niechorzu – placówka muzealna w Niechorzu. Muzeum gromadzi i zabezpiecza zabytki związane z historią, tradycją i kulturą rybacką Pomorza Zachodniego.
Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach – muzeum z siedzibą we wsi Stare Łysogórki. Muzeum jest jednostka organizacyjną gminy Mieszkowice, pozostająca w zarządzie tamtejszego Zakładu Usług Komunalnych.
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie jest instytucją kultury gminy – miasta Stargard. Jego siedzibą są barokowe kamieniczki i odwach przy Rynku Staromiejskim 2-4 oraz Basteja przy Baszcie Tkaczy. Ponadto pod opieką muzeum znajdują się Brama Pyrzycka i baszta Morze Czerwone.

Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej w Szczecinku – muzeum z siedzibą w Szczecinku. Placówka jest prowadzona przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Turystyczno-Historyczne "Jazda 4x4" z siedzią we wsi Szwecja.

Multimedialne Muzeum na Klifie – muzeum znajdujące się w Trzęsaczu otwarte w maju 2014 roku. Prezentuje historię i legendy na temat Trzęsacza i ruin kościoła pw. św. Mikołaja oraz informacje geograficzne o 15. południku, który przebiega przez Trzęsacz. Mieści się 50 m od zabytkowych ruin Kościoła w Trzęsaczu. Jest czynne dla zwiedzających przez cały rok.

Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu – muzeum z siedzibą w Wałczu. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, a jej siedzibą jest klasycystyczny dwór, pochodzący z początku XIX wieku.

Muzeum Wału Pomorskiego w Wałczu – muzeum znajdujące się przy drodze krajowej nr 22 na wlocie do Wałcza od strony Człuchowa na terenie byłych koszar wojskowych.

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V, na ten okres datuje się też początek współpracy miasta z Hanzą. W XVIII i XIX wieku w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, od 1930 roku muzeum.
Skansen bojowy 1 Armii Wojska Polskiego – skansen uzbrojenia związanego z walkami o przełamanie Wału Pomorskiego w 1945, zlokalizowany w Zdbicach.