
Kościelisko – wieś podhalańska w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, siedziba gminy Kościelisko.

Blachówka – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, siedziba gminy Kościelisko.

Budzówka – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Butorowy Wierch, kiedyś nazywany Butorowskim Wierchem – wzniesienie na Pogórzu Gubałowskim, pomiędzy Palenicą Kościeliską a Gubałówką. Znajduje się nad Kościeliskiem koło Zakopanego. Jego stok północny jest zalesiony. Z Gubałówką łączy go widokowy odcinek Szlaku Papieskiego.

Butorowy Wierch – dawniej ośrodek narciarski położony w Kościelisku w powiecie tatrzańskim na Pogórzu Gubałowskim na południowo-wschodnim zboczu Butorowego Wierchu. Obecnie czynna w sezonie wiosna-lato kolej krzesełkowa. Dolna stacja znajduje się przy Drodze Powstańców Śląskich, prowadzącej z Zakopanego do centrum Kościeliska. Możliwy jest również dojazd do górnej stacji, z Gubałówki przez szczyt Pająkówki.

Butorów – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Chotarz – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko. Wzmiankowany w 1676 roku jako łąka Hotarz, która z nadania króla Jana III Sobieskiego znajdowała się w rękach sołtysów Podczerwińskich z Podczerwonego.

Czajki – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Placówka Straży Celnej „Dolina Kościeliska” – jednostka organizacyjna Straży Celnej pełniąca w okresie międzywojennym służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej.

Górkówka – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Gronik – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Groń – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Kapliczka zbójnicka – kapliczka na polanie Stare Kościeliska w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Znajduje się tuż przy drodze prowadzącej doliną, zaraz na początku polany, po jej zachodniej stronie, na wysokości ok. 960 m n.p.m. Pieszo od Kir 25 min. Według legend ufundowana została przez zbójników. Faktycznie jednak ufundowali ją górnicy i hutnicy, którzy niegdyś pracowali w Tatrach przy wydobywaniu i przetapianiu rud żelaza. Na Starych Kościeliskach była wówczas huta, osiedle mieszkaniowe, karczma.

Karpielówka – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Kierpcówka – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko. Znajduje się na wschodnich zboczach doliny Wielkiego Głębokiego Potoku w masywie Palenicy Kościeliskiej, oraz na jej łukowatym grzbiecie łączącym ją z Mietłówką.

Kiry – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Kira Leśnicka – osiedle podhalańskiej wsi Kościelisko, leżące pomiędzy dolinami Kościeliską i Lejową w Tatrach Zachodnich, w pobliżu Kir. W XVI w. na mocy nadań królewskich było własnością sołtysów wsi Leśnica na wschodnim Podhalu i stąd pochodzi druga część nazwy tego osiedla. Dawniej była to koszona i wypasana polana, obecnie jest to w większości zabudowane osiedle i wraz z sąsiednią Niżnią Kirą Miętusią określane jest potocznie nazwą Kiry.
Kolej krzesełkowa na Butorowy Wierch – całoroczna kolej krzesełkowa z Kościeliska pod szczyt Butorowego Wierchu w Paśmie Gubałowskim. Kolej wybudował Mostostal, na podstawie projektu Krakowskiego Biura Projektowo-Badawczego Budownictwa Przemysłowego. Jej operatorem są Polskie Koleje Linowe S.A.

Parafia św. Kazimierza w Kościelisku – parafia należąca do dekanatu Zakopane archidiecezji krakowskiej.

Placówka Straży Granicznej I linii „Kościelisko” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej w okresie międzywojennym.

Nędzówka – część wsi Kościelisko położonej w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Niżnia Kira Miętusia – dawna polana po wschodniej stronie wylotu Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich, od zachodu ograniczona Kirową Wodą. Wnika w głąb Doliny Kościeliskiej aż po Niżnią Kościeliską Bramę. Od XVIII w. była własnością sołtysów Miętusów z wsi Miętustwo i stąd pochodzi drugi człon nazwy tego osiedla. Obecnie stanowi część osiedla Kiry.

Pająkówka – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Pitoniówka – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Rysulówka – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Wojskowe Sanatorium im. Marszałka Józef Piłsudskiego, ob. ośrodek wypoczynkowy Rewita Zakopane w Kościelisku – jednostka organizacyjna służby zdrowia Wojska Polskiego II RP.

Sobiczkowa – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Staszelówka – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Sywarne – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Szeligówka – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.

Wojdyłówka – część wsi Kościelisko w Polsce w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Kościelisko.