
Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! – festiwal filmowy, odbywający się co roku w Poznaniu, mający na celu promocję dobrego kina dla młodych widzów.

Animator – największy w Polsce festiwal filmu animowanego, odbywający się w lipcu w Poznaniu od 2008. Mecenasem festiwalu jest miasto Poznań.

Anishort Festival – międzynarodowy festiwal krótkich filmów animowanych. Impreza ta poświęcona jest wyłącznie krótkiej animacji i co roku rywalizuje w niej tylko 20 wybranych najlepszych filmów z całego świata.

ASPEKTY – międzynarodowy festiwal filmowy odbywający się co roku w listopadzie w Toruniu. Głównym założeniem festiwalu jest prezentacja filmów dokumentalnych o tematyce antropologicznej oraz promocja dziedziny jaką jest antropologia wizualna.

Festiwal Popularyzatorów Filmowych „Bytom Film Festival” – doroczny festiwal filmowy odbywający się od 2014 roku na terenie Bytomia. Jest jednym z niewielu wydarzeń na świecie docenieniających profesjonalistów oraz amatorów, zajmujących się promocją oraz krytyką kina.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage – jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęcony sztuce operatorów filmowych. Trzy polskie miasta były gospodarzami tego wydarzenia – Toruń (1993–1999), Łódź (2000–2009), Bydgoszcz (2010–2018) i ponownie Toruń. Podczas Camerimage odbywają się spotkania z operatorami filmowymi, projekcje filmowe, a także warsztaty i seminaria prowadzone przez wybitnych operatorów i reżyserów. Od początku organizacją festiwalu zajmuje się Fundacja Tumult z siedzibą w Toruniu. Twórcą i dyrektorem festiwalu jest Marek Żydowicz.

Festiwal Dialogu Czterech Kultur – multidyscyplinarny festiwal odbywający się w Łodzi w latach 2002–2009, powołany z inicjatywy Witolda Knychalskiego. Festiwal odbywał się na przełomie sierpnia i września i trwał około 10 dni. Nazwa festiwalu odnosi się do czterech kultur, które wywarły wpływ na historię Łodzi: niemieckiej, żydowskiej, polskiej i rosyjskiej.

Festiwal Łódź Czterech Kultur – festiwal kulturalny w Łodzi. Festiwal odbywa się rokrocznie od 2010 roku, we wrześniu. Jest on kontynuacją organizowanego w latach 2002–2009 Festiwalu Dialogu Czterech Kultur. Nazwa festiwalu odnosi się do czterech kultur, które wywarły wpływ na historię Łodzi: niemieckiej, żydowskiej, polskiej i rosyjskiej. Zaliczany jest do wydarzeń interdyscyplinarnych – łączy bowiem elementy teatru, literatury, filmu, muzyki czy sztuk wizualnych.

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie – jeden z najważniejszych Festiwali muzyki filmowej w Europie i na świecie. Festiwal organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic. Prezentuje muzykę tworzoną na potrzeby kina. Widowiska muzyczno – filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu. Podczas festiwalu odbywają się retrospektywy i koncerty galowy, koncerty monograficzne znanych kompozytorów muzyki filmowej, widowiska muzyczno-filmowe.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, organizowany też pod nazwą Gdynia Film Festival (2012) i Gdynia – Festiwal Filmowy (2013–2016) – festiwal filmowy, który odbywa się co roku w Gdyni, podczas którego prezentowane są polskie filmy fabularne, powstałe w ciągu roku od poprzedniego festiwalu; główną nagrodą festiwalu są „Złote Lwy”.

Galeria Wzgórze – utworzona 16 kwietnia 1987 r. placówka kulturalna znajdująca się w Bielsku-Białej, przy ul. Wzgórze 4 na Starym Mieście.

Grudniowy Akademicki Przegląd Artystyczny (GAPA) – jeden z największych studenckich, amatorskich przeglądów artystycznych, odbywający się w Warszawie. Ma charakter konkursu o zasięgu ogólnopolskim. Jak sama nazwa wskazuje odbywa się w grudniu, zwykle w pierwszych dwóch tygodniach. Pierwsza edycja przeglądu została zorganizowana w 2003 roku i od tego czasu, nieprzerwanie, studenci szkół i uczelni wyższych w Polsce, a przede wszystkim Politechniki Warszawskiej, mogą brać w nim udział jako uczestnicy/artyści lub widzowie.
Festiwal Dobrego Humoru – festiwal odbywał się w Gdańsku w latach 2000-2012 i w 2014 roku. Nagrody, w tym główna: Błękitnego Melonika Charliego, przyznawane są najlepszym komediowym filmom, serialom oraz ich twórcom m.in. aktorom, reżyserom.

Przegląd Filmowy Kino na Granicy / Kino na Hranici – festiwal filmowy, który odbywa się co roku w Cieszynie od 1999 roku, podczas którego prezentowane są filmy fabularne polskie, czeskie i słowackie i retrospektywy artystów filmowych oraz wydarzenia towarzyszące.

Kino w Trampkach (KwT) – – doroczny festiwal filmowy dla dzieci i młodzieży, odbywający się w Warszawie. Prezentuje wybrane filmy kina światowego, europejskiego i polskiego, przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Na festiwalu pokazywane są krótkie, średnie i pełne metraże, filmy aktorskie, dokumentalne, animowane i eksperymentalne.

Kołobrzeg Suspense Film Festival – międzynarodowy festiwal filmowy, którego ideą programową są projekcje najlepszych polskich i zagranicznych filmów sensacyjnych, a także przybliżenie widzom osób, które je współtworzą. Festiwal zainaugurował swoją działalność w sierpniu 2012 roku, a jego gospodarzem jest Tomasz Raczek.

Krakowski Festiwal Filmowy – festiwal filmowy poświęcony filmom krótkometrażowym i dokumentalnym oraz animowanym. Odbywa się na przełomie maja i czerwca w Krakowie, jest jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w Europie.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty – festiwal filmowy odbywający się co roku pod koniec lipca we Wrocławiu.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy – to główny festiwal filmowy o tematyce żydowskiej odbywający się corocznie od 2004 roku w Warszawie.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów – międzynarodowy festiwal odbywający się od 1986 roku w Niepokalanowie i Warszawie, a od 2016 we Wrocławiu organizowany przez Fundację Vide et Crede.

Międzynarodowy Festiwal Szkół Filmowych i Telewizyjnych „Mediaschool” – Miȩdzynarodowy Festiwal Szkół filmowych w Łodzi, którego pierwsza edycja odbyła się w 1994 roku.

Młode Kino Europejskie - festiwal filmowy, odbywający się od 1999 w Toruniu. Jest największym festiwalem filmowym w Polsce prezentującym pierwsze i drugie filmy młodych reżyserów z całej Europy.

Short Waves Festival – międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych, który odbywa się corocznie od 2009 w Poznaniu. Organizowany jest przez Fundację Edukacji Kulturalnej Ad Arte. W dniach 20–25 marca 2018 odbyła się jubileuszowa, 10. edycja festiwalu, motywem wydarzenia było hasło In or Out, które w wielowymiarowy sposób spajało różne elementy programu.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sopocie – powszechnie znany jako Sopot Film Festival – dorocznie przyznający nagrody w postaci statuetki "Parasolnika" w dziedzinie filmu. Odbywa się w Sopocie od 2001 roku.

Tarnowska Nagroda Filmowa – polski festiwal filmowy odbywający się corocznie od 1987 r. w Tarnowie, będący wydarzeniem popularyzującym dorobek polskiej kinematografii. Po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest najstarszym festiwalem związanym z polskim filmem. Określany przez organizatorów jako „festiwal wybranych polskich filmów fabularnych”.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest - odbywający się cyklicznie w Toruniu festiwal filmowy prezentujący kino niezależne.

Transatlantyk Festival – międzynarodowy festiwal filmu i muzyki odbywający się w Łodzi. Pomysłodawcą i dyrektorem festiwalu jest Jan A.P. Kaczmarek, a Dyrektor Programową – Joanna Łapińska.

Międzynarodowy Festiwal Kultury Hiszpańskojęzycznej „Viva Flamenco” – festiwal kultury hiszpańskojęzycznej, odbywający się corocznie w Łodzi.

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy – doroczny festiwal filmowy odbywający się na początku października w Warszawie. Prezentuje nowe filmy kina światowego, europejskiego i polskiego.

Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film – jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie festiwal teledysków. Najważniejszym punktem imprezy jest konkurs, w którym wybierany jest najlepszy polski wideoklip wyprodukowany w ciągu dwunastu miesięcy poprzedzających festiwal. Oprócz głównej nagrody – Grand Prix – przyznawane są także wyróżnienia w takich kategoriach jak: reżyseria, scenariusz, montaż, zdjęcia czy kreacja aktorska wykonawcy muzycznego.