
Budynek IV Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu – gmach szkolny z 1902 roku, w Bytomiu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, jeden z architektonicznych symboli Bytomia.

Budynek Królewskiego Instytutu Higieny w Bytomiu – budynek użyteczności publicznej wzniesiony w latach 1902–1905, rozbudowany w 1912 roku, w Bytomiu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Budynek poczty w Bytomiu – murowany budynek urzędu pocztowego z 1931 roku w Bytomiu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Budynek spalarni śmieci z maszynownią i komin maszynowni w dawnej oczyszczalni ścieków – budynek spalarni odpadów z maszynownią i kominem z 1905 roku w Bytomiu, wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
Budynek szkoły muzycznej w Bytomiu – murowany gmach z 1869 roku w Bytomiu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, najstarszy zachowany budynek szkolny w mieście.

Budynki w zespole dawnej kopalni Preussen – budynki nadszybia szybu wentylacyjnego i maszyny wyciągowej z 1908 roku, w Bytomiu, wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
Krzyż pokutny w Bytomiu – kamienna średniowieczna rzeźba w Bytomiu-Łagiewnikach, wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego.

Lew śpiący – rzeźba z 1873 roku, znajdująca się na Rynku w Bytomiu, przedstawiająca leżącego lwa z głową wspartą na przednich kończynach, wpisana do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego.

Cmentarz Jeruzalem w Bytomiu – cmentarz parafialny założony w 1920 roku w Bytomiu-Rozbarku, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, administrowany przez parafię św. Jacka w Bytomiu.

Cmentarz Mater Dolorosa − położony jest w Bytomiu przy ulicy Piekarskiej 71. Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków dnia 26 XI 1987.

Nowy cmentarz żydowski w Bytomiu – żydowski cmentarz założony w 1866 roku w Bytomiu, był wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego od 31 grudnia 2010 do 16 czerwca 2011, jeden z trzech czynnych cmentarzy żydowskich w województwie śląskim. Ponownie wpisany do rejestru zabytków decyzją z 27 grudnia 2011.

Elektrociepłownia Szombierki – zespół zabudowy dawnej elektrowni Bobrek z 1920 roku w Bytomiu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Fazaniec – zabytkowy park w Bytomiu, rozciągający się między Szombierkami, Bobrkiem i Orzegowem, zajmujący 18,1 ha.

Kaplica Najświętszej Marii Panny i Świętego Józefa w Bytomiu – kaplica wybudowana w latach 1859–1892 w Bytomiu-Szombierkach, wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Kaplica św. Barbary w Bytomiu – rzymskokatolicka murowana kaplica z 1850 roku w Bytomiu-Miechowicach, wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, podlega parafii pw. Świętego Krzyża w Bytomiu-Miechowicach.
Kolonia Zgorzelec – kolonia robotnicza zbudowana w latach 1897–1901 położona w Bytomiu–Łagiewnikach. Powstała z inicjatywy Huberta von Tiele-Wincklera na zamówienie Katowickiej Spółki Akcyjnej dla Górnictwa i Hutnictwa dla pracowników pobliskiej ówczesnej Huty Hubertus.

Pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach – pałac z XIX wieku w Bytomiu, którego oficyna i inne pozostałości wraz z parkiem pałacowym zostały wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Park miejski im. Franciszka Kachla w Bytomiu – park założony w 1840 roku w Bytomiu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Piwnice Domu Gorywodów – murowane piwnice z XIV wieku w Bytomiu, wpisane do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Poczta Główna w Bytomiu – murowany budynek poczty z 1908 roku, w Bytomiu, wpisany wraz z pobliską składnicą do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Remiza strażacka w Bytomiu – murowana remiza strażacka z 1911 roku, w Bytomiu-Łagiewnikach, wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Zabudowa rejonu głównego dawnej kopalni Rozbark – zespół budynków: maszynownia szybu Bończyk z 1907 roku, cechownia z 1911 roku, kotłownia z 1915 roku oraz mur oporowy z 1886 roku w Bytomiu-Rozbarku, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Budynek sądu w Bytomiu – budynek użyteczności publicznej z 2. połowy XIX wieku w Bytomiu wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Stary cmentarz żydowski w Bytomiu – żydowski cmentarz w Bytomiu, założony w 1720 roku, zlikwidowany w 1965 roku, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Wieża wyciągowa szybu Krystyna – murowana, oparta na konstrukcji stalowej wieża wyciągowa szybu Krystyna zlikwidowanej Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki z 1929 roku w Bytomiu-Szombierkach, wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Wodociągowa wieża ciśnień w Bytomiu – komunalna wieża ciśnień z 1935 roku w Bytomiu, wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Zakład kąpielowy w Bytomiu – zakład kąpielowy z 1934 roku w Bytomiu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Zespół d. ewangelickiego ośrodka opiekuńczego „Ostoja Pokoju” – zakład opiekuńczy i ewangelicki diakonat znajdujący się w Bytomiu-Miechowicach przy ul. Matki Ewy 1.

Zespół zabudowy więzienia w Bytomiu – kompleks budynków więziennych z XIX wieku w Bytomiu, wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.