Muzeum 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w AugustowieW
Muzeum 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie

Muzeum 1 Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie – muzeum z siedzibą w Augustowie. Placówka mieści się w wieży augustowskiego Kościoła Matki Bożej Częstochowskiej - dawnym pułkowym kościele garnizonowym. W placówce znajdują się zbiory, poświęcone historii 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, stacjonującego w mieście do 1939 roku. W ramach ekspozycji prezentowane jest umundurowanie, zdjęcia, dokumenty, odznaczenia oraz elementy żołnierskiego wyposażenia.

Muzeum Ziemi Augustowskiej w AugustowieW
Muzeum Ziemi Augustowskiej w Augustowie

Muzeum Ziemi Augustowskiej w Augustowie – muzeum z siedzibą w Augustowie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, działającą w ramach Augustowskich Placówek Kultury.

Skansen w BiałowieżyW
Skansen w Białowieży

Skansen w Białowieży – zespół budownictwa drewnianego ludności ruskiej Podlasia, to prywatny skansen położony w Białowieży, na terenie dawnej wsi Kropiwnik, zniszczonej przez hitlerowców podczas II wojny światowej.

Muzeum Wnętrz Pałacowych w ChoroszczyW
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy

Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy jest oddziałem Muzeum Podlaskiego. Mieści się w nim stała ekspozycja wnętrz pałacowych z XVIII i XIX wieku. Muzeum gromadzi eksponaty i dokumenty związane z historią pałacu i jego właścicieli, oraz meble i wyroby rzemiosła artystycznego z XVIII i XIX wieku. W działalności edukacyjno-oświatowej poprzez różne formy zajęć interaktywnych w przystępny sposób przybliża sztukę, kulturę i obyczaje minionych epok.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w CiechanowcuW
Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu – jedna z dwóch placówek muzealnictwa rolniczego w Polsce. Liczące około 30 000 eksponatów zbiory prezentowane są w kilkudziesięciu ekspozycjach stałych.

Muzeum Ziemi Czyżewskiej w CzyżewieW
Muzeum Ziemi Czyżewskiej w Czyżewie

Muzeum Ziemi Czyżewskiej w Czyżewie – jedna z dwóch placówek muzealnictwa znajdujących się w powiecie wysokomazowieckim. Muzeum zostało umiejscowione w pomieszczeniach dworca kolejowego z końca XIX wieku, w czterech salach stwarzających możliwości do zorganizowania wystawy stałej poświęconej dziedzictwu kulturowemu regionu i miasta, prowadzeniu wystaw czasowych, spotkań oraz edukacji.

Nadbużański Park Historyczno-Kulturowy w DrohiczynieW
Nadbużański Park Historyczno-Kulturowy w Drohiczynie

Nadbużański Park Historyczno-Kulturowy w Drohiczynie – muzeum z siedzibą w Drohiczynie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, działającą w ramach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Muzeum Przyrody w DrozdowieW
Muzeum Przyrody w Drozdowie

Muzeum Przyrody w Drozdowie – muzeum z siedzibą we wsi Drozdowo. Placówka jest jednostką organizacyjną powiatu łomżyńskiego, a jej siedzibą są pomieszczenia dawnego dworu Lutosławskich.

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w HajnówceW
Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa w Hajnówce – muzeum z siedzibą w Hajnówce. Placówka jest prywatnym przedsięwzięciem Stanisława Mierzwińskiego.

Muzeum Oręża Polskiego w KiermusachW
Muzeum Oręża Polskiego w Kiermusach

Muzeum Oręża Polskiego im. Jerzego Hofmanna w Kiermusach – prywatne muzeum z siedzibą w Kiermusach koło Tykocina. Placówka ma siedzibę w „Jantarowym Dworze” – budynku wzorowanym na XVII-wieczny kasztel, wchodzącym w skład kompleksu turystycznego „Kiermusy Dworek nad Łąkami”.

Muzeum Pacowa Chata w Krypnie WielkimW
Muzeum Pacowa Chata w Krypnie Wielkim

Muzeum Pacowa Chata w Krypnie Wielkim – prywatne muzeum położone w Krypnie, działające przy gospodarstwie agroturystycznym, prowadzonym przez Barbarę i Tomasza Paców.

Muzeum Regionalne w LipskuW
Muzeum Regionalne w Lipsku

Muzeum Regionalne w Lipsku – muzeum z siedzibą w Lipsku. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, działającą w ramach Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.

Muzeum Diecezjalne w ŁomżyW
Muzeum Diecezjalne w Łomży

Muzeum Diecezjalne w Łomży – muzeum z siedzibą w Łomży. Placówka jest jednostka organizacyjną diecezji łomżyńskiej. Jego siedzibą jest rozbudowany na potrzeby ekspozycyjne budynek diecezjalnego domu księży-emerytów przy ul Giełczyńskiej.

Muzeum Północno-Mazowieckie w ŁomżyW
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży to muzeum powstałe 14 marca 1948 z inicjatywy polskiego etnografa Adama Chętnika. Obecnym dyrektorem placówki jest Jerzy Jastrzębski.

Muzeum w MielnikuW
Muzeum w Mielniku

Ośrodek Dziejów Ziemi Mielnickiej – Muzeum w Mielniku – muzeum z siedzibą we wsi Mielnik. Placówka jest gminną jednostką organizacyjną, działającą w ramach Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji.

Muzeum Ziemi SejneńskiejW
Muzeum Ziemi Sejneńskiej

Sejneńskie Towarzystwo Opieki nad Zabytkami – stowarzyszenie powołane w 2004 w Sejnach przez grupę lokalnych działaczy – pasjonatów, którego celem jest ochrona zabytków i krajobrazu kulturowego Sejneńszczyzny oraz upowszechnianie wiedzy o regionie, a także uświadamianie znaczenia społecznej opieki nad zabytkami i innymi dobrami lokalnej kultury. Organizacja jest kontynuatorem tradycji i ideałów przyświecających przedwojennemu Towarzystwu Opieki nad Zabytkami Przeszłości.

Muzeum Wsi w NarwiW
Muzeum Wsi w Narwi

Muzeum Wsi w Narwi – prywatne muzeum z siedzibą we wsi Narew. Właścicielem placówki jest Marian Święcki, a zbiory znajdują się w jego prywatnym domu.

Podlaskie Muzeum Kultury LudowejW
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej – muzeum typu skansenowskiego, gromadzące zabytki architektury drewnianej i zbiory etnograficzne z regionu białostockiego, łomżyńskiego i z Suwalszczyzny. Powstało z połączenia Białostockiego Muzeum Wsi i Działu Etnografii Muzeum Podlaskiego, wcześniej było oddziałem Muzeum.

Muzeum Kultury Materialnej „Baćkauszczyna” w RybołachW
Muzeum Kultury Materialnej „Baćkauszczyna” w Rybołach

Muzeum Kultury Materialnej „Baćkauszczyna” – muzeum regionalne o charakterze etnograficzno-historycznym założone w 2009 w Rybołach z inicjatywy ks. Grzegorza Sosny, proboszcza miejscowej parafii prawosławnej. Stała ekspozycja jest prezentowana w pochodzącym z początku XIX wieku budynku, w którym do 2007 funkcjonowała szkoła podstawowa.

Muzeum Regionalne w SiemiatyczachW
Muzeum Regionalne w Siemiatyczach

Muzeum Siemiatyckiego Ośrodka Kultury w Siemiatyczach – muzeum z siedzibą w Siemiatyczach. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, działającą w ramach Siemiatyckiego Ośrodka Kultury.

Muzeum Ziemi SokólskiejW
Muzeum Ziemi Sokólskiej

Muzeum Ziemi Sokólskiej - powstałe m.in. z inicjatywy Macieja Musy Konopackiego (1926-2020), patriarchy polskiego Orientu – znajduje się w centrum miasta Sokółki w budynku historycznym wybudowanym przez podskarbiego litewskiego Antoniego Tyzenhauza w 1770 r. Początkowo w budynku mieściły się urzędy handlowe (PZGS) lecz dzięki aktywności Towarzystwa Miłośników Ziemi Sokólskiej obiekt został zaadaptowany na potrzeby kulturalne.

Izba Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki w SuchowoliW
Izba Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli

Izba Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli – izba muzealna, znajdująca się w Suchowoli z siedzibą przy parafii św. Apostołów Piotra i Pawła. Jej zbiory poświęcone są osobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Muzeum Ikon w SupraśluW
Muzeum Ikon w Supraślu

Muzeum Ikon w Supraślu – oddział Muzeum Podlaskiego, utworzony na terenie prawosławnego monasteru w Supraślu, który ma ponad pięćsetletnią tradycję. W zbiorach Muzeum Podlaskiego jest ok. 1,2 tys. ikon. Duża część tego zbioru to ikony zatrzymane przez celników w czasie prób przemytu ich do Polski zza wschodniej granicy, które po zakończeniu postępowań sądowych zostały przekazane do muzeum.

Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne w SurażuW
Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne w Surażu

Muzeum Archeologiczno-Etnograficzne w Surażu – prywatne muzeum z siedzibą w Surażu. Placówka jest prowadzona przez Wiktora Litwińczuka jako przedsięwzięcia jego ojca, Władysława Litwińczuka, zmarłego w 1992 roku.

Muzeum Kapliczek w SurażuW
Muzeum Kapliczek w Surażu

Suraskie Muzeum Kapliczek w Surażu – prywatne muzeum z siedzibą w Surażu, będące prywatnym przedsięwzięciem Ryszarda Niedzielskiego.

Muzeum Historii i Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny w SuwałkachW
Muzeum Historii i Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny w Suwałkach

Muzeum Historii i Tradycji Żołnierzy Suwalszczyzny w Suwałkach – muzeum z siedzibą w Suwałkach. Placówka działa w ramach Klubu Wojskowego 14 Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a jej siedzibą są budynki wojskowe przy ul. Wojska Polskiego.

Muzeum Pożarnictwa w SzczuczynieW
Muzeum Pożarnictwa w Szczuczynie

Muzeum Pożarnictwa w Szczuczynie – muzeum z siedzibą w Szczuczynie. Placówka jest prowadzona przez tutejszą Ochotniczą Straż Pożarną.

Muzeum w TykocinieW
Muzeum w Tykocinie

Muzeum w Tykocinie – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku – mieszczące się we wnętrzach Wielkiej Synagogi z 1642 r. i Domu Talmudycznego.

Muzeum Sprzętu Rolniczego w WojewodzinieW
Muzeum Sprzętu Rolniczego w Wojewodzinie

Muzeum Sprzętu Rolniczego w Wojewodzinie – muzeum położone w Wojewodzinie. Placówka ma swą siedzibę w tutejszym Zespole Szkół im. ks. Jana Krzysztofa Kluka.