Powstanie warszawskieW
Powstanie warszawskie

Powstanie warszawskie – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Największa operacja militarna Armii Krajowej. Swoim maksymalnym zasięgiem objęła część lewobrzeżnych dzielnic miasta, niewielki obszar prawobrzeżnej Warszawy, a także Puszczę Kampinoską, Legionowo i okolice Marek. Był to największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie.

1586 Eskadra Specjalnego PrzeznaczeniaW
1586 Eskadra Specjalnego Przeznaczenia

1586 Eskadra Specjalnego Przeznaczenia – eskadra lotnicza sformowana z polskiej Eskadry „C”, pochodzącej z rozformowanego Dywizjonu 301, a wchodzącej w skład 138 Dywizjonu RAF(ang.). Po wykonaniu zadań transportu osób i wyposażenia na tereny okupowane, przekształcona w Dywizjon 301.

Błyskawica (radiostacja)W
Błyskawica (radiostacja)

„Błyskawica”, właściwie Stacja Nadawcza Armii Krajowej „Błyskawica” – polska radiostacja, nadająca podczas powstania warszawskiego, od 8 sierpnia 1944 do końca walk. Nadajnik o mocy 200 watów zbudowany został w 1943 w Częstochowie przez krótkofalowca Antoniego Zębika oraz Bolesława Drożdża. Jej sygnałem była melodia "Warszawianki". Stacja miała bardzo duży zasięg – obejmowała nie tylko całą Europę ale także znaczną część globu, bo jej sygnał docierał nawet do Stanów Zjednoczonych.

Budynek Banku Polskiego w WarszawieW
Budynek Banku Polskiego w Warszawie

Budynek Banku Polskiego – budynek filii rosyjskiego Banku Państwa, a następnie Banku Polskiego, znajdujący się przy ul. Bielańskiej 10 w Warszawie.

Cmentarz Powstańców WarszawyW
Cmentarz Powstańców Warszawy

Cmentarz Powstańców Warszawy – największy w Polsce cmentarz wojenny, otwarty 25 listopada 1945 z przeznaczeniem na pochówki osób ekshumowanych początkowo do zbiorowych grobów „przejściowych” z ulic i placów Warszawy, poległych głównie podczas powstania warszawskiego. W 2012 wpisany do rejestru zabytków.

Cmentarz Powstańców Warszawy w PowsinieW
Cmentarz Powstańców Warszawy w Powsinie

Cmentarz Powstańców Warszawy w Powsinie – nekropolia znajdująca się w Powsinie, w warszawskiej dzielnicy Wilanów, przy ul. Przyczółkowej.

Dworek ReicherówW
Dworek Reicherów

Dworek Reicherów – parterowy, klasycystyczny dwór zbudowany w XIX w. w Ożarowie Mazowieckim dla ówczesnych właścicieli folwarku Ożarów – Deskurów. Dwór otoczony był niegdyś pięknym parkiem krajobrazowym.

Dywizjon 301W
Dywizjon 301

301 Dywizjon Bombowy „Ziemi Pomorskiej im. Obrońców Warszawy” – eskadra lotnictwa bombowego i transportowego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, istniejąca w latach 1940–1943 i 1944–1946. Od kwietniu 1943 została zredukowana do polskiej Eskadry Specjalnego Przeznaczenia w brytyjskim 138. Dywizjonie RAF, następnie wyodrębniona w 1586 Eskadrę Specjalnego Przeznaczenia. W listopadzie 1944 ponownie przekształcona w 301 Dywizjon Bombowy.

Godzina „W”W
Godzina „W”

Godzina „W” – kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia w Warszawie akcji „Burza”, tj. godz. 17:00 we wtorek 1 sierpnia 1944.

Harcerska Poczta PolowaW
Harcerska Poczta Polowa

Harcerska Poczta Polowa – poczta polowa zorganizowana formalnie 4 sierpnia 1944 r. przez harcerzy Zawiszy Szarych Szeregów, działająca na terenie Warszawy w czasie powstania warszawskiego.

Krzyż Powstania WarszawskiegoW
Krzyż Powstania Warszawskiego

Krzyż Powstania Warszawskiego lub Odznaka „Za Zabicie w Walce Oficera SS” – nieoficjalne odznaczenie wojskowe prawdopodobnie Zgrupowania Chrobry II nadawane polskim żołnierzom za odwagę i szczególne zasługi podczas walk polsko-niemieckich w trakcie powstania warszawskiego.

Masa PowstańczaW
Masa Powstańcza

Masa Powstańcza – organizowany od 2007 roku przejazd rowerzystów i rolkarzy ulicami Warszawy, którego celem jest upamiętnienie uczestników powstania warszawskiego. Inicjatywa powstała przy współudziale Warszawskiej Masy Krytycznej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Przejazd odbywa się co roku, w okolicach 1 sierpnia.

Medal pamiątkowy z okazji 70. rocznicy Powstania WarszawskiegoW
Medal pamiątkowy z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego

Medal pamiątkowy z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego – kombatanckie odznaczenie honorowe Związku Powstańców Warszawskich przyznawane żyjącym powstańcom warszawskim i osobom szczególnie zasłużonym w upamiętnianiu powstania oraz dla środowisk uczestników powstania.

Miotacz ognia wzór KW
Miotacz ognia wzór K

Miotacz ognia wzór K – plecakowy miotacz ognia produkowany podczas II wojny światowej, w okupowanej Polsce, w warsztatach Armii Krajowej.

Muzeum Dulag 121W
Muzeum Dulag 121

Muzeum Dulag 121 – muzeum w Pruszkowie, utworzone w 2010 roku, dokumentujące historię niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121 oraz losy mieszkańców Warszawy wypędzonych z miasta w czasie powstania 1944 roku. Muzeum stanowi samorządową instytucję kultury powiatu pruszkowskiego. Mieści się na obrzeżach dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w specjalnie na ten cel zaprojektowanym budynku.

Muzeum Powstania WarszawskiegoW
Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego – muzeum historyczne w Warszawie, samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy, utworzone w 1983 jako Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego. Zostało otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79. Główne wejście do muzeum znajduje się od strony ul. Przyokopowej.

Połączone Siły Zbrojne AL, PAL i KBW
Połączone Siły Zbrojne AL, PAL i KB

Połączone Siły Zbrojne – porozumienie wojskowe między Armią Ludową, Polską Armią Ludową i Korpusem Bezpieczeństwa zawarte w czasie powstania warszawskiego w dniach 14 i 15 września. Organem prasowym było pismo Wojsko Polskie. W dniu 26 września na bazie porozumienia wojskowego zawarto porozumienie polityczne noszące nazwę Powstańcze Porozumienie Demokratyczne w skład którego weszli przedstawiciele Polskiej Partii Robotniczej, Robotniczej Partii Polskich Socjalistów, Polskiej Ludowej Akcji Niepodległościowej, Bundu i Związku Syndykalistów Polskich.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania WarszawskiegoW
Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego – polskie święto państwowe, obchodzone corocznie od 2010 roku w dniu 1 sierpnia.

Referat Filmowy BIP KG Armii KrajowejW
Referat Filmowy BIP KG Armii Krajowej

Referat Filmowy BIP KG AK – konspiracyjny oddział powstały w okupowanej przez Niemców Polsce w 1942 roku. Podlegał Działowi A (Informacyjno-filmowy) Podwydziału Propagandy Mobilizacyjnej "Rój" Wydziału Propagandy Mobilizacyjnej Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Współpracował ze znajdującymi się także w Dziale A Referatami: Fotograficznym, Prasowym, Radiowym i Megafonowym.

Robinsonowie warszawscyW
Robinsonowie warszawscy

Robinsonowie warszawscy – przydomek nadany ludziom, którzy po kapitulacji powstania warszawskiego zdecydowali się pozostać w stolicy i ukrywali się przed Niemcami w jej ruinach, często aż do momentu wkroczenia do Warszawy oddziałów Armii Czerwonej i ludowego Wojska Polskiego 17 stycznia 1945 w wyniku operacji warszawskiej. Najsłynniejszym spośród „robinsonów” był Władysław Szpilman.

Skutki powstania warszawskiegoW
Skutki powstania warszawskiego

Powstanie warszawskie, będące największym wystąpieniem zbrojnym Polskiego Państwa Podziemnego podczas okupacji niemieckiej na terytorium Polski, mimo wielu przykładów bohaterstwa i sukcesów militarnych, zakończyło się klęską.

Twierdza ZmartwychwstanekW
Twierdza Zmartwychwstanek

Twierdza Zmartwychwstanek – nazwa zespołu klasztorno-szkolnego ss. zmartwychwstanek, mieszczącego się w Warszawie przy ul. Krasińskiego 31 pełniącego rolę szpitala i silnego punktu obrony podczas powstania warszawskiego.

Bitwa pod Warszawą 1944W
Bitwa pod Warszawą 1944

Bitwa pod Warszawą, znana jako bitwa pancerna na przedpolach Warszawy, bitwa pod Radzyminem lub bitwa pod Wołominem – bitwa stoczona w czasie II wojny światowej na prawym brzegu Wisły na wschód od Warszawy w dniach 25 lipca – 5 sierpnia 1944 pomiędzy radziecką 2 Armią Pancerną a niemieckimi oddziałami m.in. dywizjami Waffen-SS Wiking i Totenkopf oraz dywizją Hermann Göring. Bitwa zbiegła się z działaniem Armii Krajowej z radzymińskiego Obwodu „Rajski Ptak”, której oddziały w lipcu 1944 przystąpiły do akcji „Burza”.

Warszawski Krzyż PowstańczyW
Warszawski Krzyż Powstańczy

Warszawski Krzyż Powstańczy – polski pamiątkowe odznaczenie państwowe ustanowione ustawą z dnia 3 lipca 1981 roku jako wyraz hołdu dla uczestników powstania warszawskiego w 1944 roku.

Zbombardowanie Pasażu SimonsaW
Zbombardowanie Pasażu Simonsa

Zbombardowanie Pasażu Simonsa – rozbicie przez niemieckie lotnictwo polskiej reduty w pasażu Simonsa podczas powstania warszawskiego 1944 roku.

Zespół klasztorny sakramentek w WarszawieW
Zespół klasztorny sakramentek w Warszawie

Zespół klasztorny sakramentek w Warszawie – zespół budynków klasztornych przy Rynku Nowego Miasta 2. W 1687 r. Maria Kazimiera sprowadziła z Francji sakramentki. Zostały one osadzone w pałacu wzniesionym w 1684 r., wybudowanym według projektu Tylmana z Gameren dla Adama i Małgorzaty Kotowskich. Pałac ten przebudowano na klasztor w 1688 r. Jest to przykład architektury sakralnej końca XVII w.. Najważniejsze elementy na terenie tego zespołu klasztornego:klasztor kościół św. Kazimierza wzniesiony w 1688–1692 w stylu barokowym, wzniesiony na planie krzyża greckiego z kopułą na rzucie ośmiobocznym kapliczka znajdująca się w ogrodzie, przy murze; zbudowana w ok. 1780 r.

Zupa plujkaW
Zupa plujka

Zupa plujka, zupa pluj lub pluj-zupa – zwyczajowa nazwa zupy gotowanej z jęczmienia w czasie powstania warszawskiego.

Związek Powstańców WarszawskichW
Związek Powstańców Warszawskich

Związek Powstańców Warszawskich – stowarzyszenie kombatanckie zrzeszające uczestników powstania warszawskiego.