Akcja „Wisła”W
Akcja „Wisła”

Akcja „Wisła”, Operacja „Wisła” – akcja pacyfikacyjna o charakterze polityczno-wojskowym przeprowadzona w latach 1947–1950 przez struktury państwowe Polski Ludowej przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów działającym na terytorium państwowym RP, w celu odcięcia walczących oddziałów UPA od naturalnego zaplecza. Polegała ona na masowej deportacji - wysiedleniu całych wsi i osad oraz rozproszeniu ludności cywilnej z terenów Polski południowo-wschodniej, głównie na Ziemie Zachodnie, która objęła Ukraińców, Bojków, Dolinian i Łemków i mieszane rodziny polsko-ukraińskie. Akcja przeprowadzona została przez ludowe Wojsko Polskie, Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego i inne struktury Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oraz agendy cywilne . Formalną decyzję o „Akcji Wisła” podjęło Biuro Polityczne KC PPR 29 marca 1947. Przyjmuje się, że akcja trwała od 28 kwietnia do końca lipca 1947, chociaż ostatnie wysiedlenia miały miejsce w roku 1950. Szacuje się, iż w wyniku akcji wojskowej rozbito siły UPA w liczbie 1500 ludzi, oraz uwięziono 2900 aktywnych lub domniemanych członków OUN, a wysiedlenia objęły ponad 140 tysięcy osób cywilnych. Pierwotnym kryptonimem tej akcji był „Wschód”, zmieniony później na „Wisła”. Według Ryszarda Torzeckiego decyzja o przeprowadzeniu Akcji „Wisła” zapadła najprawdopodobniej w Moskwie, dopiero później zostały przyjęte decyzje Biura Politycznego KC PPR i Państwowej Komisji Bezpieczeństwa RP. Analogiczną opinię wyraża Grzegorz Motyka. W październiku 1947 władze ZSRR przeprowadziły równolegle Akcję „Z” (Zachód), w wyniku której z terenu Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej MGB deportowało na wschód ponad 76 tysięcy Ukraińców, oskarżonych o sprzyjanie UPA.

Operacja berlińskaW
Operacja berlińska

Operacja berlińska, bitwa o Berlin – operacja ofensywna Armii Czerwonej i LWP przeprowadzona między 16 kwietnia a 2 maja 1945 roku na froncie wschodnim II wojny światowej siłami 1 i 2 Frontu Białoruskiego oraz 1 Frontu Ukraińskiego. Jej celem było zdobycie Berlina.

Szarża pod BorujskiemW
Szarża pod Borujskiem

Szarża pod Borujskiem – ostatnia szarża bojowa kawalerii Wojska Polskiego wykonana przez 1 Warszawską Samodzielną Brygadę Kawalerii w dniu 1 marca 1945 roku. Obecnie wieś Borujsko nosi nazwę Żeńsko.

Bitwa pod Budziszynem (1945)W
Bitwa pod Budziszynem (1945)

Bitwa pod Budziszynem – jeden z epizodów operacji łużyckiej w końcowej fazie II wojny światowej, kilkudniowa bitwa pomiędzy 2 Armią Wojska Polskiego oraz radzieckiej 52 Armii i elementami 5 Gwardyjskiej Armia a wojskami niemieckimi z Grupy Armii „Mitte”. Rozpoczęła się 21 kwietnia 1945 i trwała zasadniczo do 26 kwietnia. Była to ostatnia udana ofensywa niemiecka w czasie wojny.

Bitwa o CzaplinekW
Bitwa o Czaplinek

Bitwa o Czaplinek – bitwa stoczona 3 marca 1945 roku o miasto Czaplinek przez 7 Pułk Piechoty z 1 Armii Wojska Polskiego z niemieckimi oddziałami broniącymi miasta w czasie walk o przełamanie Wału Pomorskiego.

Walki pod DarnicąW
Walki pod Darnicą

Bitwa pod Darnicą – bitwa polskich żołnierzy obrony przeciwlotniczej stoczona 8 kwietnia 1944 o stację i węzeł kolejowy Darnica, podczas II wojny światowej.

Bitwa o DobrzycęW
Bitwa o Dobrzycę

Bitwa o Dobrzycę – bitwa stoczona w dniach 5–8 lutego 1945 roku o majątek Dobrzyca podczas II wojny światowej, jedna z bitew o przełamanie Wału Pomorskiego.

Bitwa pod DziwnówkiemW
Bitwa pod Dziwnówkiem

Bitwa pod Dziwnówkiem – walki prowadzone przez 2 Warszawską Dywizję Piechoty w ramach operacji pomorskiej.

Forsowanie Odry (1945)W
Forsowanie Odry (1945)

Forsowanie Odry – walki stoczone przez 1 Armię Wojska Polskiego w dniach 16–20 kwietnia 1945 roku, w czasie operacji berlińskiej 1 Frontu Białoruskiego, podczas II wojny światowej, pierwsza bitwa oddziałów polskich na terytorium Niemiec.

Bitwa o GolceW
Bitwa o Golce

Bitwa o Golce – bitwa stoczona 7 i 8 lutego 1945 o wieś Golce przez 11 Pułk Piechoty z 1 armii Wojska Polskiego z niemieckim pułkiem Deutsch Krone z dywizji Märkisch Friedland w czasie walk o przełamanie Wału Pomorskiego.

Bitwa pod Jaksicami (1945)W
Bitwa pod Jaksicami (1945)

Bitwa pod Jaksicami – bitwa stoczona 8 lutego 1945 roku pod Jaksicami przez oddziały 1 armii Wojska Polskiego z jednostkami niemieckiej dywizji Märkisch Friedland w czasie walk o przełamanie Wału Pomorskiego.

Walki o JastrowieW
Walki o Jastrowie

Walki o Jastrowie – walki toczone w dniach 2–3 lutego 1945 roku o Jastrowie podczas II wojny światowej. Bitwy były częścią walk o przełamanie Wału Pomorskiego.

Walki o Kanał HohenzollernówW
Walki o Kanał Hohenzollernów

Walki o Kanał Hohenzollernów – walki stoczone w dniach 22–23 kwietnia 1945 roku o kanał łączący Odrę z Hawelą, podczas II wojny światowej, część operacji berlińskiej.

Bitwa o KołobrzegW
Bitwa o Kołobrzeg

Bitwa o Kołobrzeg – bitwa stoczona w dniach 4–18 marca 1945 roku w mieście Kołobrzeg, jedna z głównych bitew operacji pomorskiej podczas II wojny światowej.

Bitwa pod LeninoW
Bitwa pod Lenino

Bitwa pod Lenino – bitwa stoczona w dniach 12–13 października 1943 nieopodal wsi Lenino na Białorusi pomiędzy radziecką 33 Armią Frontu Zachodniego i walczącą w jej składzie 1 Polską Dywizją Piechoty im. Tadeusza Kościuszki a Wehrmachtem. Była chrztem bojowym jednostek tzw. Ludowego Wojska Polskiego, formowanych w ZSRR przez polskie ośrodki podporządkowane władzom ZSRR. Bitwa ta stała się głównym symbolem walk Ludowego Wojska Polskiego.

Bitwa o MirosławiecW
Bitwa o Mirosławiec

Bitwa o Mirosławiec – bitwa stoczona w dniach 9–10 lutego 1945 roku o Mirosławiec podczas II wojny światowej, jedna z bitew o przełamanie Wału Pomorskiego.

Obława augustowskaW
Obława augustowska

Obława augustowska – operacja przeprowadzona w lipcu 1945 roku przez oddziały Armii Czerwonej, wojska NKWD oraz wydzielone oddziały LWP i UB.

Operacja „Dunaj”W
Operacja „Dunaj”

Operacja „Dunaj” – kryptonim, który nadano interwencji członków Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, rozpoczętej 20 sierpnia 1968 o godzinie 23:00. Uważana jest za największą operację wojskową w historii Europy po II wojnie światowej.

Operacja praskaW
Operacja praska

Operacja praska – ostatnia duża radziecka ofensywa w Europie podczas II wojny światowej mająca miejsce między 6 a 11 maja 1945 roku. Operacja praska zakończyła się 2 dni po kapitulacji III Rzeszy i jest też ściśle związana z powstaniem praskim. W wyniku operacji Praga została wyzwolona przez Armię Czerwoną. Kapitulacja Grupy Armii "Środek" nastąpiła 9 dni po kapitulacji Berlina i 2 dni po Dniu Zwycięstwa.

Przyczółek warecko-magnuszewskiW
Przyczółek warecko-magnuszewski

Przyczółek warecko-magnuszewski – przyczółek na lewym brzegu Wisły utworzony na początku sierpnia 1944 roku przez jednostki radzieckiej 8 Gwardyjskiej Armii gen. Wasilija Czujkowa, należącej do 1 Frontu Białoruskiego marszałka Konstantego Rokossowskiego.

Bitwa o wzgórza SeelowW
Bitwa o wzgórza Seelow

Bitwa o wzgórza Seelow – część operacji berlińskiej, jeden z ostatnich szturmów na duże niemieckie stanowiska obronne w II wojnie światowej. Bitwa stoczona w dniach od 16 do 19 kwietnia 1945 roku. Blisko milion żołnierzy radzieckich z 1. Frontu Białoruskiego pod dowództwem Gieorgija Żukowa atakowało pozycję znaną jako "brama do Berlina". Po stronie niemieckiej walczyło około 91 000 niemieckich żołnierzy z 9. Armii dowodzonej przez Theodora Bussego, wchodzącej w skład Grupy Armii "Wisła".

Bitwa pod StudziankamiW
Bitwa pod Studziankami

Bitwa pod Studziankami – w dniach 9–16 sierpnia 1944 roku pod wsią Studzianki, toczyła się bitwa oddziałów 8 Gwardyjskiej Armii wraz z przydzieloną do niej 1 Brygadą Pancerną im. Bohaterów Westerplatte z elementami dwóch niemieckich dywizji pancernych i 45 Dywizją Grenadierów. Celem oddziałów radzieckich i polskich była obrona przyczółka warecko–magnuszewskiego przed niemieckimi oddziałami. Bitwa zakończyła się zwycięstwem sił polsko–radzieckich.

Walki o Warszawę (1944)W
Walki o Warszawę (1944)

Walki o Warszawę − walki żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego i Armii Czerwonej stoczone w dniach 10–15 września 1944 o zajęcie Pragi – centralnej części prawobrzeżnej Warszawy. Do walk o Pragę doszło w trakcie powstania warszawskiego.

Walki pod Błędnem i Starą RzekąW
Walki pod Błędnem i Starą Rzeką

Walki pod Błędnem i Starą Rzeką – seria starć polskich i sowieckich oddziałów partyzanckich z Niemcami w trakcie II wojny światowej, na terenie Borów Tucholskich.

Walki w Brandenburgii (1945)W
Walki w Brandenburgii (1945)

Walki w Brandenburgii – działania wojenne prowadzone przez 1 Armię Wojska Polskiego w dniach od 16 kwietnia do 4 maja 1945 roku, w czasie Operacji Berlińskiej 1 Frontu Białoruskiego, podczas II wojny światowej, jedna z bitew oddziałów polskich na terytorium Niemiec.

Przełamanie Wału PomorskiegoW
Przełamanie Wału Pomorskiego

Przełamanie Wału Pomorskiego – walki jednostek Armii Czerwonej i 1 Armii Wojska Polskiego w ramach operacji pomorskiej stanowiącej część operacji wiślańsko-odrzańskiej 1 Frontu Białoruskiego.

Walki o Warszawę (1945)W
Walki o Warszawę (1945)

Walki o Warszawę – walki toczone w dniach 16–17 stycznia 1945 roku o Warszawę, podczas II wojny światowej w czasie operacji wiślańsko-odrzańskiej.

Bitwa o ZłotówW
Bitwa o Złotów

Bitwa o Złotów – bitwa stoczona w dniach 30–31 stycznia 1945 roku o miasteczko Złotów podczas II wojny światowej, jedna z bitew o przełamanie Wału Pomorskiego.