
Wojna polsko-bolszewicka – wojna pomiędzy odrodzoną Rzeczpospolitą Polską, a Rosyjską Federacyjną Socjalistyczną Republiką Radziecką (RFSRR), dążącą do podboju europejskich państw i przekształcenia ich w republiki sowieckie, zgodnie z ideologią, doktryną polityczną i programem politycznym Rosyjskiej Partii Komunistycznej (bolszewików) i jej deklarowanymi celami politycznymi, określanymi jako „rewolucja z zewnątrz”.

Jeńcy sowieccy w niewoli polskiej (1919–1921) – radzieccy jeńcy wojenni, żołnierze Armii Czerwonej wzięci do niewoli w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1919–1921).

Krzyż Waleczności Armii gen. Bułak-Bałachowicza – odznaczenie wojskowe ustanowione w Polsce.

Krzyż za udział w Wojnie 1918-1921 – polskie państwowe odznaczenie wojskowe.
Linia Barthelemy’ego, Linia Barthelemy – zaproponowana przez francuskiego generała Josepha Barthelemy’ego linia demarkacyjna mająca rozdzielić w lutym 1919 roku wojska polskie i ukraińskie w czasie wojny polsko-ukraińskiej.

Linia Curzona – proponowana linia demarkacyjna wojsk polskich i bolszewickich, opisana w nocie z dnia 11 lipca 1920 roku, wystosowanej przez brytyjskiego ministra spraw zagranicznych George’a Curzona do Ludowego Komisarza Spraw Zagranicznych RFSRR Gieorgija Cziczerina. Przebieg linii oparty został na „Deklaracji Rady Najwyższej Głównych Mocarstw Sprzymierzonych i Stowarzyszonych w sprawie tymczasowej granicy wschodniej Polski” z 8 grudnia 1919 roku. W rzeczywistości lord Curzon nie był ani autorem tej koncepcji, ani jej zwolennikiem. Za faktycznego twórcę linii Curzona uważa się eksperta ds. Europy Środkowo-Wschodniej w brytyjskim ministerstwie spraw zagranicznych pochodzenia polsko-żydowskiego – Lewisa Bernsteina Namiera. Stąd niekiedy bywa ona określana jako linia Curzona-Namiera lub linia Namiera.

Misja Międzysojusznicza do Polski – brytyjsko-francuska misja dyplomatyczna w Polsce powołana zgodnie z postanowieniami konferencji w belgijskim mieście Spa. Misja przybyła do Warszawy 25 lipca 1920 w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, na niecałe trzy tygodnie przed Bitwą Warszawską.

Naczelne Dowództwo Wojska Polskiego (NDWP) – naczelna instytucja dowódcza Wojska Polskiego w latach 1919–1921.

Nad Wisłą i Wkrą. Studium z polsko-rosyjskiej wojny 1920 roku. – książka autorstwa Władysława Sikorskiego, w której opisuje działania wojskowe, które dowodząc 5 Armią zastosował przy uderzeniu znad Wkry. Sikorski w czasie uderzenia znad rzeki Wkry przerzucił na tyły bolszewików na Ciechanów i Płońsk nieliczne czołgi i wozy opancerzone. Dzięki temu udało się bez problemu dokonać niespodziewanego ataku na sowietów. Manewr ten w znacznym stopniu przyczynił się do załamania obrony nieprzyjaciela i jego panicznego odwrotu. Sikorski od tego manewru był wielkim zwolennikiem tworzenia wojsk pancernych w Polsce. Uważał, że to one zdominują wkrótce pola bitew.
Obóz Internowania nr 6 w Aleksandrowie Kujawskim – polski obóz internowania przeznaczony dla żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, powstały w konsekwencji postanowień polsko-radzieckiej umowy rozejmowej z 12 października 1920, przegranej militarnej wojsk Armii URL z Armią Czerwoną, która nastąpiła w listopadzie 1920 r. i internowania żołnierzy Armii URL na terenie Polski. Działał oficjalnie do 9 października 1921.

Obóz Internowanych nr 15 w Toruniu - obóz przeznaczony dla internowanych żołnierzy rosyjskich walczących u boku Wojska Polskiego w wojnie polsko-bolszewickiej, istniejący między grudniem 1920 a jesienią 1921.

Obóz jeniecki pod Strzałkowem – obóz jeniecki Wojska Polskiego w Strzałkowie.

„Odznaka Ofiarnych” O.K.O.P. 1920 r. – polskie odznaczenie nadawane przez Obywatelski Komitet Obrony Państwa za udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Poniższa lista przedstawia schemat najważniejszych jednostek Wojska Polskiego, jakie brały udział w wojnie polsko-bolszewickiej (1919-1921).

Jekatierina Pawłowna Pieszkowa, ros. Екатерина Павловна Пешкова – rosyjska, a następnie radziecka działaczka humanitarna, pierwsza żona Maksyma Gorkiego, pełnomocnik Biura Polskiego Czerwonego Krzyża w ZSRR w okresie międzywojennym.

Pogromy Żydów na Ukrainie (1918–1920) – fala masowych mordów żydowskiej ludności cywilnej na terenie Ukrainy podczas wojny ukraińsko-radzieckiej oraz wojny domowej w Rosji między siłami Białych a bolszewikami, jak również, w znacznie mniejszym stopniu, podczas wojny polsko-ukraińskiej. W latach 1918–1920 doszło do 1500 pogromów w ponad 1300 miejscowościach, w których zamordowano od 50 do 250 tysięcy Żydów z ok. 1,7 miliona ówczesnej populacji żydowskiej Ukrainy, a kilkadziesiąt tysięcy zostało rannych. Wszystkie siły zbrojne działające na Ukrainie dopuściły się mordów, w szczególności wojska ukraińskie i Siły Zbrojne Południa Rosji. Szacuje się, że straty materialne dotknęły ponad miliona osób, 50-300 tysięcy dzieci zostało osieroconych, a pół miliona wypędzono z domów lub je opuściło.

Polska Socjalistyczna Republika Rad – koncepcja utworzenia z terenów II Rzeczypospolitej polskiej republiki radzieckiej, wchodzącej w skład Rosji Sowieckiej. Niezrealizowana z powodu klęski bolszewików w wojnie polsko-bolszewickiej (1919–1921).

Polskie lotnictwo wojskowe w wojnie polsko-bolszewickiej – organizacja i działania lotnictwa polskiego w okresie wojny polsko-bolszewickiej.

Pomnik Józefa Piłsudskiego znajduje się przed budynkiem dawnej „Murowanki” w Warszawie w Wawrze. Jest poświęcony pamięci marszałka oraz poległych w obronie ojczyzny w latach 1918–1920, czyli podczas wojny polsko-bolszewickiej.
Pomnik nagrobny żołnierzy bolszewickich w Ossowie – pomnik nagrobny w formie krzyża prawosławnego na zbiorowej mogile żołnierzy Armii Czerwonej poległych w 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej, znajdujący się na Polakowej Górce w Ossowie, na pograniczu gminy Wołomin i gminy Zielonka, na terenie województwa mazowieckiego, zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Marka Moderaua, odsłonięty 2 listopada 2010.

Pomnik pomordowanych w Rybienku Leśnym – pomnik w kształcie fragmentu płyty granitowej zwieńczonego krzyżem, upamiętniający siedmiu Polaków, w tym ppor. Antoniego Wołowskiego, zamordowanych przez Czeka 17 sierpnia 1920 roku. Pomnik znajduje się w Rybienku Leśnym, obecnie dzielnicy Wyszkowa, przy ulicy, która obecnie nosi nazwę Podporucznika Antoniego Wołowskiego.

Pociąg pancerny „Strzelec Siczowy” − ukraiński pociąg pancerny z okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Traktat ryski, Traktat pokoju między Polską a Rosją i Ukrainą, podpisany w Rydze dnia 18 marca 1921 r. – traktat pokojowy zawarty przez Polskę i RFSRR oraz USRR, ratyfikowany przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego 16 kwietnia 1921; obowiązywał od 30 kwietnia 1921, tj. wymiany dokumentów ratyfikacyjnych przez strony, co nastąpiło w Moskwie. Podpisanie traktatu miało miejsce 18 marca 1921 o godz. 20:30 w pałacu Czarnogłowców w Rydze. Traktat składał się z 26 artykułów. Obydwie strony zobowiązały się w nim do nieingerowania w sprawy wewnętrzne drugiego państwa.

Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski (TKRP), Polrewkom – utworzony przez bolszewików 23 lipca 1920 w Smoleńsku twór polityczny mający pełnić funkcję komunistycznej władzy na terenach II Rzeczypospolitej zajętych przez Armię Czerwoną w trakcie ofensywy letniej 1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Umowa warszawska – tajna umowa międzynarodowa między Rzecząpospolitą Polską a Ukraińską Republiką Ludową (URL) zawarta 21 kwietnia 1920 roku w Warszawie, w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Wileński Batalion Ochotniczy – polska jednostka ochotnicza okresu wojny polsko-bolszewickiej. Odebrała znaczącą rolę podczas buntu Żeligowskiego.

Wojskowe Gubernatorstwo Warszawy – organ administracji wojskowej II Rzeczypospolitej powołany rozkazem ministra spraw wojskowych generała Józefa Leśniewskiego 29 lipca 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej.