
Agnieszka – księżniczka polska, księżna perejasławska, włodzimiersko-wołyńska, wielka księżna kijowska z dynastii Piastów.

Anna Jagiellonka – królewna polska, księżniczka litewska, księżna pomorska. Córka Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. 2 lutego 1491 roku poślubiła Bogusława X, księcia pomorskiego, przyczyniając się do umocnienia więzi Polski z Pomorzem. Matka m.in. książąt pomorskich Jerzego I i Barnima IX Pobożnego.

Anna Kazimierzówna – królewna polska z dynastii Piastów, hrabina Celje w latach 1380-1392, hrabina Teck od 1394 r.

Barbara Jagiellonka – królewna polska, córka króla Polski i wielkiego księcia Litwy, Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki.

Cymbarka, – księżniczka mazowiecka z dynastii Piastów.

Elżbieta – królewna polska, księżna pomorska z dynastii Piastów.

Elżbieta Łokietkówna – królewna polska, królowa węgierska, regentka w Polsce w latach 1370–1375, 1376–1377 i 1378–1380 z dynastii Piastów.

Fenenna – księżniczka kujawska (inowrocławska), królowa węgierska z dynastii Piastów.

Gertruda – córka króla Polski Mieszka II Lamberta i Rychezy; od 1043 lub 1044 żona Izjasława I, wielkiego księcia kijowskiego. Jako autorka łacińskich modlitw prozą poetycką, zapisanych w Kodeksie Gertrudy jest najdawniejszym pisarzem polskim znanym z imienia.

Izabela Jagiellonka, węg. Izabella királyné – królewna polska i księżniczka litewska, jako żona Jana Zápolyi (1539–1540) królowa Węgier, następnie królowa-regentka Węgier w imieniu małoletniego syna (1540–1551). Po zrzeczeniu się praw do korony węgierskiej w latach 1551–1556 nominalna księżna na Ziębicach i Ząbkowicach oraz pani Opola w imieniu swego syna, Jana Zygmunta. Od 1556 do śmierci ponownie królowa Węgier, sprawująca realną władzę w imieniu syna. Córka Zygmunta Starego, króla Polski, i Bony Sforzy, księżniczki mediolańskiej i baryjskiej.

Jadwiga Jagiellonka – królewna polska i księżniczka litewska, księżna bawarska. Czterokrotnie starania o jej rękę podejmował Maciej Korwin, jednak spotykał się z odmową. 14 listopada 1475 poślubiła księcia bawarskiego Jerzego Bogatego. W nawiązaniu do ich wystawnego wesela organizuje się festiwal Wesele w Landshut. Przypuszcza się, że Jadwiga podjęła się spisywania historii rodu Wittelsbachów.

Jadwiga Jagiellonka – królewna polska, księżniczka litewska, elektorowa brandenburska. Córka Zygmunta I Starego. Z jej osobą wiązały się liczne plany matrymonialne, ostatecznie w 1535 roku poślubiła Joachima II Hektora, elektora brandenburskiego. Pomimo że jej mąż popierał luteranizm, pozostała katoliczką.

Katarzyna Jagiellonka ur. 1 listopada 1526 w Krakowie, zm. 16 września 1583 w Sztokholmie – królewna polska i księżniczka litewska, księżna Finlandii w latach 1562–1583 i królowa Szwecji w latach 1568–1583 jako pierwsza żona Jana III Wazy. Najmłodsza córka króla Polski Zygmunta I Starego i Bony Sforzy.

Maria Karolina Zofia Felicja Leszczyńska herbu Wieniawa – królewna polska, królowa Francji w latach 1725–1768 jako żona Ludwika XV. Młodsza córka króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego i Katarzyny Opalińskiej.
Teresa Lubomirska – polska księżna.

Maria bytomska – księżniczka bytomska, królowa węgierska z dynastii Piastów.
Maria – księżniczka mazowiecka, księżna słupska i stargardzka z dynastii Piastów.

Maryna Mniszchówna, Marianna Mniczech, Maria Juriewna Mniszech – caryca Rosji, koregentka Dymitra Samozwańca I.

Ludwika Karolina Radziwiłłówna – księżna na Birżach, Dubinkach, Słucku i Kopylu, pani na Newlu i Siebieżu, margrabina brandenburska, księżna neuburska w latach 1687-1695.
Regelinda – polska księżniczka z dynastii Piastów, córka Bolesława I Chrobrego, margrabina miśnieńska.

Ryksa Elżbieta – królowa czeska i polska. Była jedyną córką króla polskiego Przemysła II i Ryksy szwedzkiej, córki zdetronizowanego władcy skandynawskiego Waldemara. Ryksa Elżbieta jest pierwszą Polką, której znamy dokładną datę urodzin i śmierci.

Błogosławiona Salomea – polska księżniczka, księżna halicka, zakonnica w Zakonie Świętej Klary (klarysek), dziewica, pierwsza klaryska polskiej gałęzi tego zakonu oraz błogosławiona Kościoła katolickiego.

Sygryda Storråda, utożsamiana przez część historyków z Gunhildą (Gunhild), znaną w polskiej historiografii pod zrekonstruowanym imieniem Świętosława – królowa szwedzka, duńska, norweska i angielska, żona Swena Widłobrodego i Eryka Zwycięskiego oraz matka królów Haralda Svenssona i Kanuta Wielkiego. Według jednych źródeł córka szwedzkiego wodza Skagula Tostea, według innych córka księcia polskiego Mieszka I i siostra Bolesława Chrobrego. Jej tożsamość jest przedmiotem dyskusji historyków.

Świętosława Swatawa – polska księżniczka, żona Wratysława II, pierwsza królowa Czech.

Teresa Kunegunda Sobieska herbu Janina – królewna polska, księżna bawarska.
Zofia Jagiellonka – królewna polska, księżniczka litewska, margrabina brandenburska na Ansbach i Bayreuth. Córka Kazimierza IV Jagiellończyka. 14 lutego 1479 roku poślubiła Fryderyka Hohenzollerna, margrabiego brandenburskiego na Ansbach i Bayreuth. Matka Albrechta Hohenzollerna.

Zofia Jagiellonka – królewna polska i księżniczka litewska, księżna brunszwicka, córka Zygmunta I Starego i jego drugiej żony Bony Sforzy.