Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w SuwałkachW
Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach

Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach - oddział Lotniczego Pogotowia Ratunkowego stacjonujący w Suwałkach przy ul. Wojczyńskiego 2a, ok. 3 km. od centrum miasta. Placówka służby ratownictwa medycznego, wykonującej w polskim systemie opieki zdrowotnej zadania z zakresu lotniczego transportu ratowniczego i sanitarnego. Kierownikiem jest rat.med. Zbigniew Dąbrowski.

Cywilna Szkoła Mechaników Lotniczych w BydgoszczyW
Cywilna Szkoła Mechaników Lotniczych w Bydgoszczy

Cywilna Szkoła Mechaników Lotniczych – pierwsza w II Rzeczypospolitej szkoła kształcąca mechaników lotniczych dla potrzeb lotnictwa cywilnego, zlokalizowana w Bydgoszczy (1924-1930).

EC EngineeringW
EC Engineering

EC Engineering – przedsiębiorstwo z siedzibą w Krakowie zajmujące się projektowaniem, badaniami symulacyjnymi i pomiarami weryfikacyjnymi konstrukcji pojazdów, podzespołów transportowych i maszyn przemysłowych. Powstało w 2005 z działającego od 2000 działu projektowego ówczesnej spółki Energocontrol. Od 2009 posiada status centrum badawczo-rozwojowego.

Fundacja Polskie OrłyW
Fundacja Polskie Orły

Fundacja „Polskie Orły” – fundacja mająca na celu udzielanie pomocy lotnikom i rodzinom lotników, których zdrowie ucierpiało w służbie społeczeństwu. Zajmuje się również pozyskiwaniem, rekonstrukcją i ekspozycją historycznych statków powietrznych. Została założona w 1996 r.

Fundacja Zabytki Polskiego NiebaW
Fundacja Zabytki Polskiego Nieba

Fundacja Zabytki Polskiego Nieba - polska fundacja zajmująca się rekonstrukcją zabytkowych samolotów i przywracaniem ich do stanu lotnego, odzyskiwaniem dokumentacji i świadectw historii lotnictwa oraz prowadzeniem działalności edukacyjnej w zakresie historii awioniki, założona w 2008 roku przez Jana i Stanisława Borowskich, spokrewnionych z pilotem Janem Borowskim.

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA w KatowicachW
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA w Katowicach

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA w Katowicach – spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach; została zarejestrowana 6 marca 1991 roku. Istotą działalności przedsiębiorstwa jest wykonywanie badań niezbędnych dla przygotowania i wykonania transportu lotniczego, pasażerskiego i towarowego. Obecnie spółka realizuje swoje zadania w zakresie usług: czystościowo-porządkowych, remontowych, ochrony środowiska, gastronomicznych oraz wypożyczalni samochodów.

Górska Szkoła Szybowcowa „Żar”W
Górska Szkoła Szybowcowa „Żar”

Górska Szkoła Szybowcowa „Żar” – od 1936 roku jeden z głównych w Polsce ośrodków szkolenia szybowcowego. Obok szkół w Ustianowej i Bezmiechowej (starszych) uważana za kolebkę polskiego szybownictwa.

Harcerski Klub BalonowyW
Harcerski Klub Balonowy

Harcerski Klub Balonowy – harcerski klub lotniczy wywodzący się ze środowiska Krakowskiej 19 Lotniczej.

Harcerski Klub Modelarstwa Lotniczego i KosmicznegoW
Harcerski Klub Modelarstwa Lotniczego i Kosmicznego

Harcerski Klub Modelarstwa Lotniczego i Kosmicznego (HKMLiK) – powstał formalnie w 1986 roku, w ramach krakowskiego lotniczego Szczepu 19 KLDH "Słoneczne Drogi" im. F.Żwirki i St. Wigury, należącego do środowiska Krakowskiej 19 Lotniczej).

Instytut LotnictwaW
Instytut Lotnictwa

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa – polski, państwowy instytut badawczy z siedzibą w Warszawie istniejący od 1926 roku.

Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa PaństwowegoW
Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego

Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP) – polska komisja wojskowa, działająca do czerwca 2012 r. na podstawie Rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 maja 2004 roku w sprawie organizacji oraz zasad funkcjonowania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Komisja była powoływana decyzją ministra obrony narodowej w uzgodnieniu z ministrem właściwym spraw wewnętrznych, po zaistnieniu wypadku lub poważnego incydentu lotniczego w lotnictwie państwowym, obejmującym statki powietrzne używane w siłach zbrojnych RP, straży granicznej i policji. Po czerwcu 2012 roku powoływana jest przez MON także w uzgodnieniu z MSW na okres 1 roku. Prace KBWLLP, podobnie jak Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL), zajmującej się wypadkami w lotnictwie cywilnym, mają na celu ustalenie okoliczności i przyczyn zdarzenia lotniczego oraz wydanie zaleceń i wniosków dla zapobiegnięcia podobnym wypadkom w przyszłości. KBWLLP nie orzeka co do winy i odpowiedzialności. Działalność KBWLLP w czasie badania wypadku lub poważnego incydentu lotniczego ma charakter niejawny.

Komisja Ochrony Praw PasażerówW
Komisja Ochrony Praw Pasażerów

Komisja Ochrony Praw Pasażerów (KOPP) jest wyodrębnioną komórką organizacyjną Urzędu Lotnictwa Cywilnego powołaną do rozpatrywania skarg pasażerów.

Krakowska 19 LotniczaW
Krakowska 19 Lotnicza

Krakowska 19 Lotnicza – harcerskie środowisko lotnicze wywodzące się z 19 Krakowskiej Drużyny Harcerzy im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury.

Liga Obrony Powietrznej i PrzeciwgazowejW
Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej

Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) – masowa polska organizacja paramilitarna powołana w 1928 z połączenia założonej w 1923 Ligi Obrony Powietrznej Państwa i założonego w 1922 Towarzystwa Obrony Przeciwgazowej. Miała na celu promowanie lotnictwa sportowego, komunikacyjnego i wojskowego. Działała do wybuchu II wojny światowej w 1939.

Lotnictwo harcerskieW
Lotnictwo harcerskie

Lotnictwo harcerskie, harcerska specjalność lotnicza – specjalistyczna działalność organizacji harcerskich, związana z lotnictwem i po części także z astronautyką, a w szczególności takimi ich dziedzinami jak:szybownictwo, spadochroniarstwo, baloniarstwo, paralotniarstwo, modelarstwo lotnicze i kosmiczne, meteorologia lotnicza, wychowanie lotnicze, na wielu poziomach wiedzy i umiejętności, popularyzacja lotnictwa i astronautyki.

Lotnicze Pogotowie RatunkoweW
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe – podmiot leczniczy niebędący przedsiębiorcą prowadzony w formie samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej podległy Ministrowi Zdrowia, zajmujący się w polskim systemie opieki zdrowotnej udzielaniem świadczeń zdrowotnych w ramach ratownictwa medycznego, w tym wykonywaniem medycznych czynności ratunkowych, oraz wykonywaniem lotniczego transportu sanitarnego. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lotnicze Pogotowie Ratunkowe powstał w 2000 roku. Zarządzeniem ministra zdrowia z 9 listopada 2016 r. nastąpiła zmiana nazwy podmiotu na „Lotnicze Pogotowie Ratunkowe”.

Lubelskie Zimowe Zawody SamolotoweW
Lubelskie Zimowe Zawody Samolotowe

Lubelskie Zimowe Zawody Samolotowe – zawody samolotowe o przedwojennej tradycji, po raz pierwszy rozgrywane w roku 1931, jedyne na świecie zimowe zawody samolotowe. Obecnie zawody odbywają się na trawiastym lotnisku w Świdniku koło Lublina oraz na lotnisku w Radawcu.

Państwowa Komisja Badania Wypadków LotniczychW
Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych (PKBWL) – polska niezależna stała komisja działająca przy ministrze właściwym do spraw transportu. Powołana do życia w 2002 roku, prowadząca badania wypadków i incydentów lotniczych, wykonująca swoje zadania w imieniu ministra właściwego do spraw transportu.

Polska Agencja Żeglugi PowietrznejW
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP), ang. Polish Air Navigation Services Agency (PANSA) – utworzony 1 kwietnia 2007 państwowy organ zarządzania ruchem lotniczym, podległy Ministerstwu Infrastruktury i Rozwoju.

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”W
Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (PPPL) – polskie przedsiębiorstwo państwowe zajmujące się budową, modernizacją i eksploatacją lotnisk oraz lotniczych urządzeń naziemnych, prowadzące m.in. obsługę naziemną samolotów na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Przemysł lotniczy w PolsceW
Przemysł lotniczy w Polsce

Przemysł lotniczy w Polsce – gałąź przemysłu produkująca części do samolotów, szybowców, śmigłowców i osprzęt lotniczy. W 2008 roku zrealizował przychody przekraczające miliard USD.

Rejestr Cywilnych Statków PowietrznychW
Rejestr Cywilnych Statków Powietrznych

Rejestr Cywilnych Statków Powietrznych – rejestr publiczny ewidencjonujący statki powietrzne, opisuje ich tożsamość, właściciela lub użytkownika oraz przynależność państwową. Rejestr prowadzi Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) realizując w ten sposób postanowienia ustawy z dnia 3 lipca 2002 Prawo lotnicze oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 4 czerwca 2003 w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia rejestru cywilnych statków powietrznych oraz znaków i napisów na statkach powietrznych. Do rejestru wpisywane są tylko statki powietrzne posiadające uznane świadectwo zdatności do lotu wydane przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego albo przez odpowiedni organ innego państwa i uznane przez polski ULC. Oznaczeniu podlegają również inne elementy związane z lotnictwem, silniki lotnicze, spadochrony, wyciągarki szybowcowe. Potwierdzeniem wpisania do rejestru lub ewidencji jest wydanie przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego świadectwa rejestracji lub świadectwa ewidencji. Wpisaniu do rejestru podlegają następujące statki powietrznesamoloty śmigłowce szybowce motoszybowce sterowce balony bezzałogowe statki powietrzne

Stowarzyszenie Mechaników LotniczychW
Stowarzyszenie Mechaników Lotniczych

Stowarzyszenie Mechaników Lotniczych – polskie stowarzyszenie mechaników lotniczych, działające w Warszawie od 1927 roku.

Szachownica lotniczaW
Szachownica lotnicza

Szachownica lotnicza – znak Sił Powietrznych, malowany na statkach powietrznych. Znak ma formę kwadratowej szachownicy o czterech polach w kolorach czerwonym i białym.

Urząd Lotnictwa CywilnegoW
Urząd Lotnictwa Cywilnego

Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) – państwowa jednostka budżetowa obsługująca Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego będącego organem centralnej administracji rządowej właściwym w sprawach lotnictwa cywilnego.

WBS LOPP (sterowiec)W
WBS LOPP (sterowiec)

WBS LOPP – pierwszy sterowiec zaprojektowany w latach 30. XX wieku w Polsce równolegle ze stratostatem Gwiazda Polski. Projekt ten nie został nigdy zrealizowany.

Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki WarszawskiejW
Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej

Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa mieści się na Terenie Centralnym Politechniki Warszawskiej. W skład wydziału wchodzą trzy jednostki organizacyjne: Instytut Techniki Cieplnej, Instytut Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej oraz odrębna jednostka organizacyjna jaką jest Dziekanat.