
Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach – prywatne muzeum-skansen o charakterze etnograficzno-historycznym założone w 1993 przez Doroteusza Fionika w Studziwodach, dzielnicy Bielska Podlaskiego. Stała ekspozycja jest prezentowana w pochodzącym z 1925 drewnianym domu białoruskiej rodziny Kondratiuków oraz w domu mieszczańskim z 1823, przeniesionym w 2003 z ulicy Poniatowskiego 14 w centrum Bielska Podlaskiego. W skład muzeum-skansenu wchodzi również spichlerz z 1935.

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu – jedna z dwóch placówek muzealnictwa rolniczego w Polsce. Liczące około 30 000 eksponatów zbiory prezentowane są w kilkudziesięciu ekspozycjach stałych.

Muzeum Historyczne – Pałac w Dukli – muzeum poświęcone militariom i historii okolic Dukli, mające siedzibę w dawnym pałacu w Dukli.

Exploseum w Bydgoszczy – placówka muzealna w Bydgoszczy, oddział Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, prezentująca architekturę przemysłową III Rzeszy na obszarze DAG Fabrik Bromberg, wraz z podziemną trasą turystyczną. Ekspozycje dotyczą historii koncernu DAG, którego założycielem był Alfred Nobel, fabryki DAG Bromberg, wojskowości, uzbrojenia, materiałów wybuchowych, a także pracy przymusowej na terenach III Rzeszy, ruchu oporu, konspiracji i sabotażu.
Faktoria Handlowa – rekonstrukcja osady handlowej z okresu wpływów rzymskich na terenie Międzynarodowego Bałtyckiego Parku Kulturowego w Pruszczu Gdańskim. Obiekt otwarty został 21 lipca 2011 roku.

Galeria Instrumentów Folkowych – ekspozycja, której twórcą był muzyk klezmerski i folkowy oraz twórca ludowy Antoni Kania (Syrbacy).
Grzybowo – wczesnośredniowieczne grodzisko w Grzybowie, 7 km na północny wschód od miasta Wrześni, zlokalizowane w południowej części wsi zwanej Rabieżyce. Od 1997 wchodzi w skład Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy jako Oddział Rezerwat Archeologiczny – Gród w Grzybowie.

Muzeum Okręgowe w Koninie – placówka muzealna, instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Dokumentuje dzieje Ziemi Konińskiej . Główną siedzibę Muzeum stanowi Zamek w Gosławicach.

Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Niedrzwicy Kościelnej – muzeum (skansen) z siedzibą we wsi Niedrzwica Kościelna. Placówka jest prowadzona przez tutejszą Fundację Ocalić Od Zapomnienia.

Ogród Bajek w Międzygórzu – skansen z kolekcją drewnianych rzeźb przedstawiających bajkowe postacie i miejsca. Niemal stuletnia kolekcja usytuowana jest na wysokości około 700-710 m n.p.m. i zajmuje 0,25 hektara .

Skansen Pszczelarski im. Marty i Edwarda Pawlaków – skansen w Ostrowie Wielkopolskim zajmujące się historią pszczelarstwa.

Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji – miejski park tematyczny zlokalizowany w Witnicy przy ul. Stanisława Moniuszki, nad Witną. Powstał w 1995. Koncepcja została nagrodzona w 1994 w ogólnopolskim konkursie Małe Ojczyzny – przeszłość dla przyszłości rozpisanym przez Fundację Kultury i Akademię Małych Ojczyzn.
Park Grzybowy – park tematyczny zlokalizowany w Piłce w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.
Park Kultur Świata – park tematyczny zlokalizowany przy ul. Ogrodowej róg Kopernika w Drezdenku.
Park Ryb Słodkowodnych – park tematyczny zlokalizowany przy oddanej do użytku w 2013 drodze rowerowej przy wschodnim brzegu jeziora Sarcz w Trzciance.

Prywatne Muzeum w Petrykozach – prywatne muzeum położone we wsi Petrykozy.

Podlaski Ogród Botaniczny lub Podlaski Ogród Ziołowy – prywatny ogród botaniczny w Korycinach, w powiecie siemiatyckim w województwie podlaskim w Polsce.

Skansen Pszczelarski w Pszczelej Woli – muzeum (skansen) położone w Pszczelej Woli. Placówka działa przy tutejszym Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego.
Skansen bojowy 1 Armii Wojska Polskiego w Mniszewie znajduje się we wsi Mniszew, w województwie mazowieckim, w powiecie kozienickim, w gminie Magnuszew.

Skansen Maszyn Parowych w Tarnowskich Górach – część Zabytkowej Kopalni Srebra, zlokalizowana w Tarnowskich Górach przy ul. Szczęść Boże 81 za budynkiem nadszybia szybu „Anioł”. Obejmuje 25 eksponatów nawiązujących do historii tarnogórskiego górnictwa, którego decydującym elementem dynamicznego rozwoju od końca XVIII było wprowadzenie nowoczesnej – jak na owe czasy – techniki parowej.

Skansen w Wolinie – średniowieczny skansen położony na wyspie Wolińska Kępa w granicach administracyjnych miasta Wolin. Został otwarty 7 kwietnia 2008 roku przez Tomasza Wojtczaka prezesa stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów „Wolin-Jomsborg-Wineta”.
Grodzisko w Sopocie – wczesnośredniowieczne, datowane na VIII wiek grodzisko w obrębie miasta Sopot, otoczone wałem i fosą, porośnięte bukowym lasem. Funkcjonuje jako skansen archeologiczny będący oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Skansen Pszczelarski w Swarzędzu – placówka muzealna prezentująca zbiory dotyczące bartnictwa, pszczelarstwa i jedwabnictwa, oddział Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Zlokalizowana jest w zachodniej części Swarzędza, przy ul. Poznańskiej 35, pomiędzy drogą krajową nr 92 a linią kolejową nr 3. Zespół parkowy, obejmujący skansen wraz ze znajdującym się w jego obszarze pałacem, wpisany jest do rejestru zabytków.

Sztolnia Królowa Luiza – część Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, zlokalizowana w Zabrzu przy ul. Wolności i ul. Maurycego Mochnackiego 12 w budynkach dawnej Kopalni Królowa Luiza (1791-1998).

Zalipie – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie dąbrowskim, w gminie Olesno.
Skansen bojowy 1 Armii Wojska Polskiego – skansen uzbrojenia związanego z walkami o przełamanie Wału Pomorskiego w 1945, zlokalizowany w Zdbicach.