
Biuro Odbudowy Portów (BOP) – instytucja z siedzibą w Gdańsku zajmująca się organizacją i odbudową wszystkich polskich portów morskich po zniszczeniach dokonanych w II wojnie światowej, istniejąca w latach 1945–1947.

Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Farmaceutycznego Cefarm Szczecin S.A. - podstawową działalnością firmy jest sprzedaż hurtowa i detaliczna wyrobów farmaceutycznych, medycznych, higienicznych i kosmetycznych. Przedmiotem sprzedaży są leki gotowe, środki homeopatyczne, parafarmaceutyki, zioła i preparaty ziołowe, materiały higieniczne i opatrunkowe, kosmetyki, substancje i materiały recepturowe, środki dezynfekujące, sprzęt medyczny, artykuły pomocnicze - komputerowe oraz leki nie zarejestrowane w Polsce, realizowane w trybie importu docelowego.

Elektrownia Pomorzany – elektrownia węglowa w Szczecinie, w województwie zachodniopomorskim, wchodząca w skład Zespołu Elektrowni Dolna Odra S.A. Zakład znajduje się w dzielnicy Zachód, na osiedlu Pomorzany, w pobliżu kąpieliska Dziewoklicz.

Elektrownia Szczecin – elektrownia wchodząca w skład PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra

Euroafrica Linie Żeglugowe Sp. z o.o. – drugi co do wielkości polski armator.

Fabryka Kontenerów „Unikon” - popularna nazwa zakładu przemysłowego w prawobrzeżnej części Szczecina położonego na osiedlu administracyjnym Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce, w części miasta zwanej Strugą. Pierwszy zakład w tym miejscu powstał w XVI w. - był to młyn papierniczy napędzany wodami rzeki Płonia. Produkcję papieru kontynuowano, aż do czasów II wojny światowej. W latach siedemdziesiątych XX w. w zakładzie rozpoczęto produkcję kontenerów. Po 1989 zakład kilkakrotnie zmieniał nazwę i właściciela.

Fabryka Papieru APIS - dawniej "Skolwin" – papiernia w Skolwinie, w północnej dzielnicy Szczecina, wytwarzająca papier od 1911 do końca 2007.

home.pl SA – jeden z największych w Polsce dostawców usług internetowych. Zajmuje się rejestracją domen internetowych, udostępnianiem hostingu dla serwisów WWW, utrzymywaniem kont poczty elektronicznej, współtworzeniem sklepów on-line, dostarczaniem nowoczesnych rozwiązań w postaci aplikacji internetowych.

Huta Szczecin – nieistniejąca już huta żelaza w szczecińskiej dzielnicy Stołczyn.

Kolej Bałtycka – polski przewoźnik kolejowy, którego siedziba główna znajduje się w Szczecinie.

Oczyszczalnia ścieków Ostrów Grabowski – spółka prawa wodnego zajmująca się działalnością ekologiczną na terenie osiedla Międzyodrze-Wyspa Pucka w Szczecinie.

OT Logistics S.A. – polska spółka akcyjna, zajmująca się transportem, spedycją i logistyką. Największy w Polsce i jeden z największych w Europie przewoźników zajmujących się żeglugą śródlądową. Od 2013 roku spółka jest notowana na GPW w Warszawie. Głównym jej akcjonariuszem jest fundusz private equity I Fundusz Mistral. Siedziba spółki OT Logistics znajduje się w Szczecinie.

Polska Żegluga Morska – szczecińskie, państwowe przedsiębiorstwo armatorskie; najstarsze w Polsce, posiadające własną flotę składającą się z 62 statków o łącznej nośności ok. 2,2 mln ton.

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Szczecinie Sp. z o.o. to przedsiębiorstwo komunikacyjne powstałe 21 czerwca 2001 roku po przekształceniu z Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej w Szczecinie. Przedsiębiorstwo świadczy usługi przewozowe na liniach podmiejskich oraz części linii miejskich, a także realizuje regularne połączenia krajowe do Piły, Torunia, Bydgoszczy, Wałcza, Łodzi, Poznania, Gorzowa Wlkp., Kielc, Zielonej Góry, Jeleniej Góry i wielu innych miast oraz miejscowości na terenie kraju. Przedsiębiorstwo zajmuje się również regularnymi przewozami pracowniczymi i szkolnymi, wynajmuje autobusy na wycieczki krajowe i zagraniczne oraz przewozy okazjonalne.

Selfa Grzejnictwo Elektryczne S.A. – polski producent elementów grzejnych, grzałek rurkowych, silikonowych, opaskowych, osprzętu sterującego oraz modułów fotowoltaicznych.

Stoewer – niemieckie przedsiębiorstwo przemysłu maszynowego i motoryzacyjnego działające w Szczecinie w latach 1858–1945, produkujące m.in. samochody.
Szczecińska Fabryka Motocykli – nazwa nadana oficjalnie pod koniec 1957 r. „Szczecińskiej Wytwórni Sprzętów Metalowych” w związku z uruchomieniem w tym zakładzie produkcji motocykli Junak.

Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny (SPNT) – park naukowo-technologiczny utworzony w 2000 roku w Szczecinie. Działa jako spółka z o.o., w której 100% udziałów ma powiat grodzki Szczecin.

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Dąbie” – samodzielna spółka prawa handlowego będąca w całości własnością gminy Miasto Szczecin, będąca w istocie jedną z trzech zajezdni autobusowych obsługujących komunikację miejską. Siedziba spółki mieści się w prawobrzeżnej części miasta przy ul. Struga 10.

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” – samodzielna spółka prawa handlowego będąca w całości własnością gminy Miasto Szczecin. Jest jedną z czterech zajezdni autobusowych obsługujących komunikację miejską. Siedziba spółki mieści się w dzielnicy Zachód na osiedlu Zawadzkiego-Klonowica przy ulicy Klonowica 5 i choć adres ten dzieli razem z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego i spółką Tramwaje Szczecińskie – swoją siedzibę ma w osobnym budynku.

Szczecińskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego (ESPEBEPE) – nieistniejąca szczecińska firma, zajmująca się budownictwem przemysłowym, wpisana do KRS w 2001 roku jako spółka akcyjna. Spółka obecna była na warszawskiej giełdzie do 30 kwietnia 2003 roku.

Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp.z o.o. – przedsiębiorstwo zajmujące się prowadzeniem przewozów autobusowych w gminie Police oraz Szczecinie z siedzibą w Policach przy ul. Fabrycznej 21.

Tramwaje Szczecińskie – spółka powstała 1 stycznia 2009 roku z przekształcenia MZK Szczecin. Zajmuje się realizacją transportu tramwajowego na terenie miasta Szczecin. Do zadań spółki należy:Świadczenie usług przewozowych w tramwajowej komunikacji miejskiej w granicach administracyjnych Szczecina. Prowadzenie remontów, konserwacji i modernizacji eksploatowanych obiektów, taboru i urządzeń liniowych. Zarządzanie powierzonym mieniem.

Unizeto Technologies S.A. – jedno z najstarszych polskich przedsiębiorstw informatycznych, z siedzibą w Szczecinie i oddziałami w Katowicach, Koszalinie, Lublinie i Warszawie, istniejące od 1965 roku. W obecnej formie prawnej działa od 2 maja 2005 r., tj. od przekształcenia działającej od 30 kwietnia 1993 r. Unizeto Sp. z o.o. w spółkę akcyjną. Unizeto Sp. z o.o. powstała w wyniku prywatyzacji założonego 1 października 1965 r. Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej – funkcjonującego początkowo jako zakład budżetowy, a od 1 stycznia 1971 r. jako przedsiębiorstwo państwowe.

Wiskord Spółka Akcyjna – upadłe przedsiębiorstwo chemiczne z siedzibą w Szczecinie, fabryka włókien sztucznych. Zakład produkował włókna wiskozowe, włókna polipropylenowe oraz kasety magnetofonowe.

Yara Poland Sp. z o.o. – polski oddział norweskiego potentata w branży chemicznej, firmy Yara International ASA. Zajmuje się produkcją nawozów sztucznych na polski rynek. Yara Poland działa na rynku polskim od roku 1991, początkowo jako Biuro Informacji Technicznej Norsk Hydro, którego celem było nawiązanie kontaktów handlowych i współpracy gospodarczej z polskimi firmami, następnie jako Hydro Poland, a od 25 marca 2004 jako Yara Poland. W chwili obecnej Yara posiada 5% rynku nawozów rolniczych i 45% rynku nawozów ogrodniczych.