
Akademia Inżynierska w Polsce jest powstałym w roku 1992, z inicjatywy Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, stowarzyszeniem wybitnych twórców polskiej techniki – inżynierów i przedsiębiorców. Liczba członków zwyczajnych AIP jest ograniczona do 300 osób. Jej celem jest wspieranie rozwoju nowoczesnych technologii i przedsiębiorczości innowacyjnej oraz wiązanie osiągnięć pracy inżynierskiej i wynalazczości w dziedzinie techniki z zastosowaniem ich w przemyśle, jak również promocja polskiej innowacyjności w kraju i za granicą. Od 2011 roku AIP ma status organizacji pożytku publicznego.

Belgijska Izba Gospodarcza jest dobrowolną organizacją pozarządową, działającą jako związek pracodawców. Powstała w 1992 jako nieformalny klub, w którym belgijscy przedsiębiorcy i ich rodziny mogli spotykać się i dzielić doświadczeniami.
Bractwo kurkowe – pochodząca ze średniowiecznej Europy Zachodniej organizacja, ucząca mieszczan posługiwania się bronią na wypadek konieczności obrony murów miejskich. Recepcja bractw kurkowych na ziemiach polskich postępowała wraz z upowszechnianiem się na tym obszarze prawa magdeburskiego.

Koalicja Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci” - istniejąca od 8 marca 2010 r., koalicja organizacji pozarządowych, firm, urzędów i innego rodzaju instytucji, które wspólnie działają przeciw wykluczeniu technologicznemu seniorów, definiowanych jako osoby w wieku powyżej 50 lat.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR) – organizacja prowadząca akcje ratownicze, szkolenia i zapobiegająca wypadkom na terenach górskich Polski.

Izba Coachingu – polska organizacja branżowa o deklarowanej niezależności, reprezentująca interesy środowiska coachingowego w Polsce. Pierwsza na świecie izba gospodarcza zrzeszająca przedsiębiorstwa świadczące usługi z obszaru coachingu. Siedzibą organizacji jest Warszawa.
Jedzenie Zamiast Bomb – społeczna inicjatywa, polegająca na rozdawaniu ciepłych, wegańskich lub wegetariańskich posiłków ludziom biednym, bezdomnym i bezrobotnym. Akcji towarzyszy przekaz antyrządowy i antywojenny, a jej ideą przewodnią jest pokazanie, że kiedy władza wydaje pieniądze na – zdaniem działaczy – niepotrzebne zbrojenia, wielu ludzi umiera z głodu.

Koalicja Otwartej Edukacji (KOED) – koalicja polskich organizacji pozarządowych i innych instytucji zajmujących się edukacją, nauką i kulturą, wspierająca ideę rozwijania i wykorzystywania otwartych zasobów edukacyjnych oraz działająca na rzecz dostępności prawnej publicznych zasobów naukowych, edukacyjnych i zasobów dziedzictwa kulturowego. W styczniu 2020 Koalicja liczyła 40 członków.

Krajowa Izba Gospodarcza – organizacja samorządu gospodarczego działająca na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych, powstała na bazie Polskiej Izby Handlu Zagranicznego.

Krajowy Związek Hodowców Szynszyli (KZHS) – związek branżowy zrzeszający hodowców szynszyli w Polsce. Siedziba mieści się w Myślenicach.

Polska Izba Handlu (PIH) – izba gospodarcza działająca na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych, zrzeszająca i reprezentująca podmioty handlu detalicznego, hurtowego oraz dystrybucji sektora handlu w Polsce.

Polska Izba Inżynierów Budownictwa – nazwa własna uchwalona przez Krajowy Zjazd Izby wybrana dla krajowej jednostki organizacyjnej samorządu zawodowego działającego na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa.

Polska Izba Mleka – największa w Polsce organizacja branży mleczarskiej działająca od 2008 r.; utworzona z inicjatywy spółdzielni i zakładów mleczarskich oraz firm współpracujących z mleczarstwem; zrzesza największych w Polsce producentów i przetwórców mleka. Strategiczny partner instytucji krajowych, unijnych i agend rządowych działających na rzecz rozwoju mleczarstwa.

Polska Izba Opakowań jest organizacją samorządu gospodarczego powołaną na Walnym Zgromadzeniu Założycielskim w październiku 1994 r. Izba działa na podstawie ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych.

Polska Młodzież Esperancka – polska organizacja zrzeszająca młodych esperantystów. Jest młodzieżową sekcją Polskiego Związku Esperantystów oraz sekcją krajową Światowej Esperanckiej Organizacji Młodzieżowej (TEJO).

Polski Czerwony Krzyż (PCK) – najstarsza polska organizacja humanitarna będąca członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Zajmuje się: udzielaniem pomocy humanitarnej w czasie klęsk i wojen, pomocą socjalną, nauką udzielania pierwszej pomocy, prowadzeniem zabezpieczeń medycznych na imprezach masowych, propagowaniem idei honorowego krwiodawstwa, rozpowszechnianiem wiedzy o międzynarodowych prawach konfliktów zbrojnych.
Polski Komitet Pomocy Społecznej – polskie stowarzyszenie charytatywne, powstałe 15 października 1958.

Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów – powstały 5 czerwca 1975 r. w miejsce Zjednoczonego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, największy krajowy związek seniorów, działania organizacji obejmują: działalność socjalno-bytową, czy kulturalną. Organizacja posiada 2.600 kół, oddziałów i klubów. Przewodniczącą związku do 2016 roku była Elżbieta Arciszewska-Piontkowska. Obecną przewodniczącą jest Elżbieta Ostrowska.

Polski Związek Esperantystów – stowarzyszenie społeczno-kulturalne, zrzeszające osoby zainteresowane językiem esperanto, działające na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Zostało założone w roku 1908 jako Polskie Towarzystwo Esperantystów. PZE jest wydawcą dwumiesięcznika Pola Esperantisto.

Polski Związek Krótkofalowców – organizacja założona 22 lutego 1930 jako związek klubów, zrzeszająca przed II wojną światową kluby krótkofalarskie.

Polskie Towarzystwo Leśne (PTL) – organizacja specjalistyczna stworzona w celu inicjowania i wspierania rozwoju nauk z zakresu leśnictwa i drzewnictwa, propagowania dorobku naukowego z zakresu leśnictwa w społeczeństwie, współdziałanie we wdrażaniu osiągnięć nauki do praktyki oraz współpraca z podobnymi organizacjami za granicą. PTL było współzałożycielem i następnie przez wiele lat członkiem IUCN.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (TOPR) – polskie stowarzyszenie zajmujące się, za zgodą ministra spraw wewnętrznych, ratownictwem górskim na obszarze polskich Tatr.

Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych (TPSP) – stowarzyszenie artystów i miłośników sztuki założone w 1854 w Krakowie z inicjatywy Walerego Wielogłowskiego.

Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych (TZSP) – organizacja skupiająca artystów i miłośników sztuki, założona w Warszawie w 1860. Głównym celem jej działalności było wspieranie i popularyzacja sztuki polskiej, co realizowano poprzez tworzenie kolekcji sztuki narodowej, niesienie pomocy młodym artystom (stypendia), działalność wydawnicza oraz organizowanie wystaw i konkursów, a także nagradzanie publiczności reprodukcjami.

Warszawski Ruch Homoseksualny (WRH) – niezależna grupa lesbijek i gejów, której władze PRL odmówiły legalizacji jako stowarzyszenia”, działająca na terenie Warszawy od stycznia 1987 do lata 1988.

Związek Młodzieży Chrześcijańskiej Polska YMCA – młodzieżowa organizacja społeczna, zbudowana na podstawach programowych międzynarodowej organizacji YMCA, której celem jest prowadzenie działalności opiekuńczej, charytatywnej, jak również edukacyjnej i wychowawczej w duchu chrześcijańskim. Członkami Polskiej YMCA mogą być chrześcijanie płci obojga.