
Ars Cantus – polski zespół muzyczny wykonujący muzykę dawną. Zespół powstał w roku 2000 jako grupa wokalna związana z Wrocławskimi Kameralistami, pracująca pod kierownictwem artystycznym Tomasza Dobrzańskiego.

Blade Loki – polski zespół muzyczny założony w 1992 roku we Wrocławiu. Wykonuje melodyjną odmianę punk-rocka z elementami hardcore, reggae i ska. W 1995 zespół zagrał na festiwalu „Odjazdy”. W tym samym roku nagrali pierwszą płytę Młodzież olewa. Utwór „Manifest” ukazał się na składance Muzyka Przeciwko Rasizmowi, z kolei piosenki pt. „System” i „Co się stało” pojawiają się na jednej ze składanek w USA. To wszechstronny skład, który za sprawą 26-letniej już działalności zapewnił sobie miejsce w czołówce polskiej sceny alternatywnej. Ich twórczość to z jednej strony przewrotne i zaangażowane społecznie teksty, z drugiej – piekielna melodyjna mieszanka punk-rocka i ska, wzbogacona niezwykłym brzmieniem instrumentów dętych.

Deus Mortem - polska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała pod koniec 2008 roku we Wrocławiu z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Marka "Necrosodoma" Lechowskiego, znanego m.in z występów w grupach Anima Damnata i Thunderbolt. Muzyk do współpracy zaprosił Zbigniewa "Inferna" Promińskiego - perkusistę zespołu Behemoth.

Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne (DTM) jest najstarszym na Dolnym Śląsku stowarzyszeniem muzycznym. Prowadzi działalność pożytku publicznego w zakresie m.in.: nauki, edukacji, oświaty i wychowania, kultury i sztuki, zakładania i prowadzenia społecznych szkół i ognisk muzycznych; tworzenia i prowadzenia zespołów muzycznych; organizowania wszelkiego rodzaju imprez umuzykalniających i okolicznościowych oraz wypoczynku dzieci i młodzieży.

Easy Rider – polski zespół blues-rockowy założony w kwietniu 1980 roku we Wrocławiu.

Elysium – polski zespół deathmetalowy założony wiosną 1996 roku we Wrocławiu. Od 2006 roku brak jest doniesień o działalności zespołu.

Esqarial – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała 1991 roku w Legnicy. W rok po powstaniu zespół zarejestrował pierwsze nagrania demo pt. Refuse. Kolejne nagrania zarejestrowano we wrocławskim Digital Studio, drugie demo zatytułowane A Conspiracy of Silence ukazało się nakładem Baron Records. Wydawnictwo było promowane podczas koncertów wraz z grupami Acid Drinkers, Betrayer, Dragon czy Magnus.

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta – seria koncertów muzyki organowej odbywająca się co roku we Wrocławiu od połowy lat 90. XX w., podczas których artyści łączą klasyczne utwory organowe z improwizacją.

Graveland – polska grupa muzyczna powstała z inicjatywy Roberta „Roba Darkena” Fudalego, w 1992 roku we Wrocławiu. Początkowo muzyka Graveland opierała się na prostych podziałach rytmicznych generowanych za pomocą automatu perkusyjnego i uproszczonej linii melodycznej gitary, wolnych riffach i growlu typowym dla doom metalu.

Hurt – wrocławska grupa muzyczna, której wokalistą jest Maciej Kurowicki.
Kanał Audytywny – polski projekt muzyczny łączący w sobie takie gatunki jak hip-hop, nu jazz, trip-hop.

Waldemar Kasta, znany również jako Wall-E – polski raper, wokalista oraz autor tekstów i piosenek, a także konferansjer i osobowość telewizyjna. Kasta działalność artystyczną podjął w latach 90. XX w. Początkowo był związany z lokalnymi zespołami z nurtu hardcore. Pod koniec wieku wraz z DJ-em Kut-O założył zespół hip-hopowy pod nazwą K.A.S.T.A., którzy przysporzył raperowi popularności, m.in. za sprawą piosenek „Peryferie” i „1 2 3”. W latach późniejszych artysta tworzył także krótkotrwałe projekty: G.T.W. wraz z Donguralesko i Tede, 3WKasta wraz z członkami zespołu Trzeci Wymiar – Nullo, Poresem i Szadem oraz Super Grupa wraz z Donguralesko, Grubsonem, Matheo, Miodem i Tede.

Klaus Mitffoch – polski zespół nowofalowy założony w 1979 roku przez Lecha Janerkę. W oryginalnym składzie nagrał zaledwie jeden album, uważany jednak za przełomowy w historii polskiej muzyki, uznawany nawet przez niektórych za najlepszą płytę w historii polskiego rocka.

Lady Pank – polski zespół muzyczny założony w 1981 roku we Wrocławiu przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Jedna z najpopularniejszych grup w historii polskiego rocka.

Lost Soul – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1990 roku we Wrocławiu. Do 2009 roku ukazały się cztery albumy studyjne zespołu oceniane pozytywnie zarówno przez fanów jaki i krytyków muzycznych. Ostatni Immerse in Infinity wydany w 2009 roku promowany był pierwszym w historii zespołu teledyskiem do utworu „...If The Dead Can Speak”.

Me Myself And I – polski duet wokalny, założony w 2006 roku we Wrocławiu. Zasadniczy skład zespołu stanowią Magdalena Pasierska i Michał Majeran, którym podczas koncertów i nagrań gościnnie towarzyszą różni muzycy wykonujący human beatbox. Zespół wykonuje eklektyczną muzykę z pogranicza jazzu i muzyki elektronicznej, z licznymi elementami innych gatunków. Sami muzycy określają swój styl mianem voice controlled music, czyli "muzyki kontrolowanej głosem".

Miloopa - polski zespół muzyczny, powstały w 2001 roku we Wrocławiu. W swoich utworach w oryginalny sposób łączy wiele gatunków muzycznych takich jak drum and bass, funky, house, hip-hop, break-beat, jazz i soul.

Opera Wrocławska – jeden z teatrów mieszczących się we Wrocławiu na Dolnym Śląsku, przy ulicy Świdnickiej pod numerem 35. Zarówno budynek, jak i mająca w nim swoją siedzibę instytucja przystosowane są przede wszystkim do wystawiania spektakli operowych i innych.

Prawda – wrocławski zespół punkrockowy powstały w 1994 r. Zespół powstał jako kontynuacja działalności Zwłok, a jego członkowie grali lub grają w takich kapelach jak Hurt, Mechaniczna Pomarańcza, Stage of Unity, Powerocks, Holden Avenue czy Dust Blow.

Sedes – polski zespół punkowy.

Skalpel – polski duet nu jazzowy tworzony przez Marcina Cichego i Igora Pudło. Obaj są didżejami i producentami nagrań. Wspólnie tworzyć zaczęli w 2000 r., a w 2004 r. podpisali kontrakt z brytyjską wytwórnią Ninja Tune.

Stalowy Bagaż – polski zespół rockowy, powstały na początku 1981 roku we Wrocławiu. Rozwiązany w 1983 roku.

Tercet Egzotyczny – polski zespół muzyczny, powstały w 1963 roku, wykonujący muzykę pop w stylu latynoamerykańskim. Założycielem grupy był Zbigniew Dziewiątkowski, a główną wokalistką przez cały okres istnienia była Izabela Skrybant-Dziewiątkowska. W latach 70. zespół zaczął posługiwać się nazwami Grupa Wokalna Izabelli oraz Isabella's Vocal Group, a na rynkach zachodnich był znany jako Exotic Trio. Grupa była znana nie tylko w Polsce i występowała także w innych krajach Europy, Ameryce Północnej i Południowej, Azji oraz Australii. Największym przebojem zespołu była piosenka „Pamelo, żegnaj”. Obok Trubadurów był to najdłużej działający zespół muzyczny w Polsce. Zbigniew Dziewiątkowski zmarł w 2002 roku, a w 2019 Izabela Skrybant-Dziewiątkowska, co definitywnie zakończyło działalność Tercetu Egzotycznego.

Thanks Jimi Festival – coroczny festiwal upamiętniający muzykę i sylwetkę gitarzysty Jimiego Hendrixa. Festiwal jest organizowany we Wrocławiu od 2003 roku przez Leszka Cichońskiego, co roku podejmowana jest także próba bicia rekordu Guinnessa we wspólnej grze na gitarach. Uczestnicy grają na żywo utwór „Hey Joe”.

Orkiestra Kameralna Wratislavia – polska orkiestra smyczkowa założona w 1996 roku przez Jana Staniendę, który do dziś pełni funkcję Dyrektora Artystycznego zespołu. Orkiestra wykonuje muzykę od barokowej po współczesną i występuje w klasycznym składzie orkiestry mozartowskiej, powiększając zespół w zależności od repertuaru.

Wrocławski Festiwal Gitarowy GITARA+ – festiwal muzyki gitarowej odbywający się we Wrocławiu. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. pod nazwą Gitara+, kiedy to grupa gitarzystów postanowiła zorganizować cykl koncertów z udziałem tego instrumentu. Od początku istnienia festiwalu jego dyrektorem artystycznym jest Krzysztof Pełech, natomiast dyrektorem organizacyjnym byli kolejno: Marek Długosz i Katarzyna Krzysztyniak.