Muzeum Miejskie w Aleksandrowie Kujawskim – muzeum z siedzibą w Aleksandrowie Kujawskim. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną.

Muzeum w Brodnicy – muzeum z siedzibą w Brodnicy. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną.

Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie z siedzibą w Chabsku – muzeum z siedzibą we wsi Chabsko. Placówka jednostka organizacyjną gminy Mogilno.

Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie – muzeum z siedzibą w Chełmnie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną. Muzeum ma swoją siedzibę w chełmińskim ratuszu oraz Baszcie Prochowej, wschodzącej w skład zachowanych murów miejskich. Ponadto placówka sprawuje pieczę nad Basztą Panieńską, oddaną w 1999 roku pod opiekę tutejszemu Zastępowi Rycerskiemu.

Muzeum Dobrzyńskie w Dobrzyniu nad Wisłą – muzeum z siedzibą w Dobrzyniu nad Wisłą. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną i działa w ramach Dobrzyńskiego Domu Kultury „Żak”.

Muzeum Regionalne w Gniewkowie – planowane muzeum z siedzibą w Gniewkowie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną.
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu – muzeum założone w 1884 w Grudziądzu, od 2005 nosi imię Władysława Łęgi.
Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu – muzeum z siedzibą w Inowrocławiu. Placówka jest jednostką organizacyjną powiatu inowrocławskiego.

JuraPark Solec – park dinozaurów, otwarty w roku 2008 w Solcu Kujawskim. Jest to park częściowo wzorowany na parku w Bałtowie, zajmuje jednak znacznie większy obszar i jest jednym z największych tego typu parków w Europie.
Muzeum Kolei Wąskotorowej znajduje się w miejscowości Wenecja, przy stacji kolejowej funkcjonującej w ruchu turystycznym linii kolejki wąskotorowej. Zostało otwarte 1 października 1972 roku. Jak podaje oficjalna strona muzeum, jest to największy tego typu skansen w Europie.

Galeria Kujawska w Kowalu – prywatne muzeum z siedzibą w Kowalu. Placówka jest prywatnym przedsięwzięciem Haliny i Benedykta Łukaszewiczów, a jej siedzibą jest budynek dawnego młyna, który do lat 80. XX wieku pełnił jeszcze funkcję produkcyjną.

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce – skansen w Kłóbce założony w roku 1993, jest oddziałem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Izba Pamięci Poli Negri w Lipnie – izba muzealna położona w Lipnie, poświęcona osobie Poli Negri – urodzonej w tym mieście aktorki, gwiazdy kina niemego. Placówka mieści się w budynku Miejskiego Centrum Kultury, a prowadzi ją Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. Poli Negri.

Pałac w Lubostroniu – klasycystyczny pałac, wybudowany w latach 1795–1800 przez czołowego architekta epoki klasycyzmu, autora między innymi pałacu w Dobrzycy i pałacu w Śmiełowie, Stanisława Zawadzkiego, na zlecenie Fryderyka Skórzewskiego, na terenie folwarku Piłatowo. Nazwę Lubostroń nadał pałacowi sam właściciel od słów „lube ustronie”.
Muzeum Pożarnictwa Ziemi Pomorskiej w Łasinie – muzeum położone w Łasinie. Placówka jest prowadzona przez Ochotniczą Straż Pożarną w Łasinie przy wsparciu finansowym gminy Łasin.
Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią – muzeum z siedzibą w Nakle nad Notecią. Placówka jednostka organizacyjną miasta. Jej siedzibą jest pochodzący z XIX wieku spichlerz o konstrukcji szkieletowej.

Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie – muzeum, położone w Nieszawie, będące filią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Jego zbiory poświęcone są osobom Stanisława Noakowskiego oraz Ludwika Boucharda. Placówka jest jednostką organizacyjną województwa kujawsko-pomorskiego.

Muzeum Komunikacji w Paterku – muzeum powstało w 2011 r. w Paterku.

Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego w Redczu Krukowym – prywatne muzeum położone we wsi Redecz Krukowy. Jego właścicielem jest Janusz Borkowski, właściciel Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych „Krukowiak” w Brześciu Kujawskim.

Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie – muzeum z siedzibą w Rypinie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną.

Muzeum Solca im. księcia Przemysła powstało 1 stycznia 2009, uroczyste otwarcie nastąpiło 12 marca 2009. Muzeum mieści się w budynku o nazwie Villa Anna, zbudowanym w 1911 roku przez Carla Juegrensa - soleckiego przemysłowca niemieckiego pochodzenia. Muzeum ma charakter regionalny - gromadzi głównie eksponaty związane z historią Solca Kujawskiego i okolicznych wsi. Jest jednostką samorządu terytorialnego, jego organem założycielskim jest Urząd Miasta i Gminy Solec Kujawski.

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie – muzeum z siedzibą w Szubinie. Placówka jest jednostka organizacyjną miasta. Od 2003 roku nosi imię Zenona Erdmanna - działacza harcerskiego, regionalisty i pierwszego kustosza muzeum.

Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi – muzeum z siedzibą w Tucholi.

Muzeum Miejskie w Wąbrzeźnie – muzeum z siedzibą w Wąbrzeźnie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną i działa w ramach Wąbrzeskiego Domu Kultury.

Muzeum Kultury Indian Ameryki Północnej im. Sat-Okha w Wymysłowie – prywatne muzeum położone w Wymysłowie. Jego założycielem i patronem jest Stanisław Supłatowicz – Sat-Okh – pisarz i żołnierz Armii Krajowej, półkrwi Szaunis.

Muzeum Sztuki Sakralnej Sufragania w Żninie – muzeum z siedzibą w Żninie. Placówka działa przy żnińskiej parafii św. Floriana, a jej siedzibą jest dawny dwór biskupi, pochodzący z końca XVIII wieku, wybudowany dla biskupa sufragana Stefana Łubieńskiego.