
Edward Eugeniusz Białogłowski – polski duchowny rzymskokatolicki, doktor nauk teologicznych, biskup pomocniczy przemyski w latach 1988–1992, biskup pomocniczy rzeszowski od 1992.
Wojciech Aleksander Blecharczyk – polski biolog, nauczyciel szkolny i akademicki, działacz ekologiczny, doktor nauk o ziemi. Polityk, samorządowiec, od 2002 do 2014 burmistrz Sanoka.

Aleksander Bobko – polski filozof, profesor nauk humanistycznych. W latach 2012–2015 rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, senator IX kadencji, w latach 2015–2018 sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Sylwester Mirosław Czopek – polski archeolog, muzealnik i nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego w kadencjach 2016–2020 oraz 2020–2024.
Zbigniew Czesław Ćwiąkalski – polski polityk i prawnik, adwokat, profesor nauk społecznych, nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, od 2007 do 2009 minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Zbigniew Jakubek – polski pianista, aranżer, kompozytor. W swojej karierze związany z takimi gatunkami muzycznymi jak jazz, fusion, muzyka akustyczna, ale także pop.

Mieczysław Edmund Janowski – polski polityk i samorządowiec, inżynier, były prezydent Rzeszowa, senator IV i V kadencji Senatu, od 2004 do 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego.
Paweł Januszewicz – polski lekarz pediatra, profesor nauk medycznych, wieloletni dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

Damian Krzysztof Kurasz – polski gitarzysta, muzyk sesyjny, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, realizator nagrań, wykładowca.

Łukasz Jakub Łuczaj – polski botanik, doktor habilitowany nauk biologicznych, wykładowca akademicki, kierownik Zakładu Botaniki Uniwersytetu Rzeszowskiego, popularyzator przyrody i działacz na rzecz jej ochrony, autor publikacji na temat dzikich roślin jadalnych.

Magdalena Rabizo-Birek – polska literaturoznawczyni, doktorka habilitowana, profesorka Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Maciej Przemysław Masłowski – polski polityk i informatyk, poseł na Sejm VIII kadencji.

Stanisław Nabywaniec – polski duchowny katolicki, teolog, historyk, specjalizujący się w historii Kościoła unickiego oraz historii Kościoła epoki nowożytnej, nauczyciel akademicki związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim i Uniwersytetem Rzeszowskim.

Andrzej Artur Olejko – polski historyk, doktor habilitowany, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej.
Michał Janusz Parczewski – prof. dr hab., polski archeolog specjalizujący się w archeologii średniowiecza, początkach kultury słowiańskiej w Polsce, wczesnośredniowiecznym osadnictwie w Karpatach.
Zbigniew Pianowski – prof. dr hab., polski archeolog specjalizujący się w archeologii architektury średniowiecza, wieloletni badacz Wawelu, interesujący się szczególnie Zamkiem Królewskim i katedrą wawelską. Jest konsultantem badań archeologiczno-architektonicznych na wielu stanowiskach w Polsce oraz w Pradze. Profesor Pianowski jest pracownikiem w Zakładzie Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych w Instytucie Archeologii UJ, kierowanym przez prof. dra hab. Michała Parczewskiego oraz wykładowcą w Instytucie Archeologii URz.

Jan Krzysztof Pisuliński – polski historyk, specjalizujący się w historii powszechnej po 1918 roku; nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem Rzeszowskim; szachista, mistrz międzynarodowy od 1994 roku.

Roman Stanisław Reszel – profesor nauk rolniczych, nauczyciel akademicki, współtwórca kierunku biologicznego w Uniwersytecie Rzeszowskim.

Brygida Katarzyna Sakowska-Kamińska – polska gimnastyczka sportowa, trener.

Jadwiga Sawicka – polska malarka.

Beata Szluz – polska socjolog, specjalizująca się w socjologii problemów społecznych, pracy socjalnej oraz socjologii rodziny, nauczycielka akademicka związana z Uniwersytetem Rzeszowskim.

Zdzisław Kazimierz Wawrzyniak – polski germanista, profesor nauk humanistycznych, tłumacz literatury z języka niemieckiego i szwedzkiego. Dziedziny badań: lingwistyka tekstu, teoria i praktyka tłumaczenia, glottodydaktyka. Według niego teksty są podstawowymi jednostkami komunikacji językowej i zarazem przedmiotem tłumaczenia oraz nauki języków obcych. Stypendysta Instytutu Goethego, Monachium (1973), stypendysta Fundacji Humboldta, Mannheim (1974-1975). Stypendium Instytutu Szwedzkiego w Sztokholmie, Uppsala (1971) oraz Sztokholm (1974).
Wacław Maciej Wierzbieniec – polski historyk, specjalizujący się w dziejach i kulturze Żydów na ziemiach polskich w XIX i XX wieku oraz historii najnowszej Polski; nauczyciel akademicki związany z uczelniami w Rzeszowie, Krakowie i Jarosławiu.
Andrzej Tomasz Zapałowski – polski polityk i historyk, doktor habilitowany nauk społecznych, nauczyciel akademicki, poseł na Sejm III kadencji, od 2005 do 2009 deputowany do Parlamentu Europejskiego VI kadencji.
Walter Janusz Żelazny – polski socjolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu w Białymstoku, były rektor Wyższej Szkoły Społeczno-Gospodarczej w Tyczynie.