
Alstom Konstal – przedsiębiorstwo z siedzibą w Chorzowie produkujące pojazdy szynowe, w szczególności wagony metra i tramwaje, a także podzespoły dla pociągów. W 1864 zakłady zostały założone jako część Huty Królewskiej, a w 1917 zostały wyłączone z jej struktur jako osobne przedsiębiorstwo. W czasie II wojny światowej fabryka należała do koncernu Reichswerke Hermann Göring i produkowała na potrzeby wojska III Rzeszy, natomiast w okresie PRL-u, jako Chorzowska Wytwórnia Konstrukcji Stalowych Konstal, była głównym dostawcą tramwajów dla całego kraju oraz taboru kolejowego i różnego rodzaju konstrukcji stalowych dla Polski i innych państw. W 1995 akcje spółki zostały wniesione do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, po czym zakłady rozpoczęły współpracę z fabryką Linke-Hofmann-Busch należącą do francuskiego koncernu GEC Alsthom. W 1997 przedsiębiorstwo zostało kupione przez ten koncern, a rok później, jednocześnie ze zmianą jego nazwy na Alstom, polska fabryka przyjęła obecną nazwę.

Bombardier Transportation Polska – polskie przedsiębiorstwo posiadające główny zakład we Wrocławiu, a także zakłady w Katowicach, Łodzi i Warszawie, produkujące i serwisujące tabor kolejowy oraz wyposażenie kolejowe. Posiada certyfikat zintegrowanych systemów zarządzania oparty na polskich normach PN-ISO 9001, PN-EN-ISO 14001 i PN-N-18001. Przedsiębiorstwo należy do Bombardier Transportation wchodzącego w skład kanadyjskiego koncernu transportowego Bombardier.

Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce „Fablok” Spółka Akcyjna – polski zakład przemysłowy założony w 1919 roku w Chrzanowie, produkujący tabor kolejowy i maszyny.

Gorzów Wagony Sp. z o.o. – przedsiębiorstwo świadczące usługi przeglądów, napraw bieżących i okresowych oraz modernizacji taboru kolejowego z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim.

Grodziska Fabryka Wyposażenia Wagonów GROWAG - spółka z o.o., przedsiębiorstwo produkujące części do wagonów kolejowych - siłowniki i amortyzatory oraz siedzenia wagonowe, z siedzibą w Zdroju w gminie Grodzisk Wielkopolski.
H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych – przedsiębiorstwo produkujące pojazdy szynowe założone w 1920 w Poznaniu. W 1997 spółka przyjęła obecną nazwę i weszła w skład grupy H. Cegielski – Poznań, a od 2010 jej wyłącznym akcjonariuszem i właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu.

H.Cegielski – Poznań S.A. – przedsiębiorstwo założone przez Hipolita Cegielskiego w 1846 w Poznaniu. Producent silników okrętowych, lokomotyw parowych, spalinowych, elektrycznych i wagonów kolejowych.

Kolzam – producent taboru kolejowego z Raciborza, został wykupiony przez węgierską firmę Mavex Rekord. Obecnie zajmuje się modernizacją oraz naprawą pojazdów kolejowych.

Lilpop, Rau i Loewenstein (LRL) – spółka akcyjna i fabryka, założona w 1866 w Warszawie, zlikwidowana w 1944. Początkowo działała w Śródmieściu, do II wojny światowej na Woli.

Newag – polskie przedsiębiorstwo produkcyjne specjalizujące się w produkcji oraz modernizacji taboru szynowego, zarówno spalinowego, jak i elektrycznego, oraz wagonów pasażerskich. Główna siedziba spółki znajduje się w Nowym Sączu, a w Gliwicach znajdował się Zamiejscowy Wydział Produkcji Lokomotyw Elektrycznych. Pojazdy wyprodukowane przez Newag eksploatowane są w Polsce i we Włoszech. Zakłady wywodziły się z warsztatów kolejowych założonych w 1876 roku, a w latach 1952–2005 funkcjonowały jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego (ZNTK) Nowy Sącz.

Newag Gliwice – nieistniejące przedsiębiorstwo z siedzibą w Gliwicach zajmujące się produkcją, modernizacją i naprawą taboru kolejowego, w szczególności lokomotyw elektrycznych. W 2008 roku weszło w skład holdingu Newag, a 2 lutego 2015 zostało wchłonięte przez spółkę matkę jako Zamiejscowy Wydział Produkcji Lokomotyw Elektrycznych.

Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz – polskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Bydgoszczy produkujące i remontujące pojazdy szynowe: lokomotywy, zespoły trakcyjne, wagony i tramwaje.

Poznańskie Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego – przedsiębiorstwo z Poznania zajmujące się produkcją, modernizacjami i naprawami pojazdów szynowych i ich podzespołów oraz świadczące inne usługi z branży kolejowej. Jego początki sięgają 1870, kiedy uruchomiono pierwsze z trzech warsztatów kolejowych połączonych na przełomie lat 80. i 90. XIX w. w jeden zakład. W 1995 zostało przekształcone w spółkę akcyjną, a w 2005 przejęła je spółka Sigma.

Stadler Polska – polski producent pojazdów szynowych z siedzibą w Siedlcach, należący do szwajcarskiej grupy Stadler Rail.

Zakłady Produkcyjno-Naprawcze Taboru Maszyn i Urządzeń „Tabor” M. Dybowski – przedsiębiorstwo założone w 1993. W 2013 miały miejsce zmiany przekształceniowe, w wyniku których powstały dwie spółki:Zakłady Produkcyjno–Naprawcze Taboru Maszyn i Urządzeń „Tabor” M. Dybowski S. J., Tabor Dębica sp. z o.o.

Tabor Szynowy Opole SA – polski przewoźnik kolejowy oraz producent wagonów kolejowych, obecnie w upadłości likwidacyjnej. Firma posiada zakłady produkcyjne w Opolu i w Zielonej Górze.

Wagony Świdnica, dawniej Fabryka Wagonów Świdnica – zakład przemysłowy w Świdnicy, specjalizujący się w produkcji i naprawie wagonów kolejowych.

Warszawska Spółka Akcyjna Budowy Parowozów (WSABP), znana też jako „Parowóz” – polska fabryka budująca i remontująca parowozy. Istniała w latach 1920–1935, następnie do wybuchu II wojny światowej jako filia Zakładów Ostrowieckich. Produkcja obejmowała też silniki spalinowe, walce drogowe i lokomotywy spalinowe.

Zakład Pojazdów Szynowych – zlokalizowany w Stargardzie oddział warszawskiego przedsiębiorstwa ZPS, zajmujący się naprawą i budową pojazdów szynowych. Jego historia sięga 1859, kiedy to w związku z budową linii kolejowej ze Stargardu do Koszalina powstały prowizoryczne warsztaty. Po II wojnie światowej działały one jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego. W 2000 fabrykę postawiono w stan likwidacji i została ona przejęta, a na jej bazie powstała Fabryka Pojazdów Szynowych. W 2003 została ona ponownie przejęta i od 2006 przedsiębiorstwo funkcjonuje pod obecną nazwą.

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” – przedsiębiorstwo założone 29 listopada 1952 w Mińsku Mazowieckim, zajmujące się produkcją, modernizacjami i naprawami pojazdów szynowych.
Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego i Miejskiego w Gdańsku-Przeróbce – zlokalizowane na Wyspie Portowej w Gdańsku przedsiębiorstwo, specjalizujące się m.in. w naprawie taboru szynowego i podzespołów do pojazdów szynowych.
Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego Pruszków – zakłady powstałe w 1897 z inicjatywy Towarzystwa Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej w pobliżu osady fabrycznej Pruszków na terenie ówczesnej wsi Żbików, jako Warsztaty Naprawy Wagonów Towarowych.

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Łapach S.A. – rozwiązana spółka akcyjna zajmująca się naprawą, modernizacją i budową taboru kolejowego, głównie dla PKP Cargo, w której od lipca 2009 do lipca 2016 prowadzone było postępowanie likwidacyjne. Zakłady były największym pracodawcą w Łapach.

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego w Słupsku – nieistniejący obecnie podmiot zaplecza kolejowego w Słupsku.

Zastal Spółka Akcyjna – polska spółka notowana na GPW z siedzibą w Zielonej Górze. Zarządza grupą kapitałową o strukturze holdingowej, w skład której wchodzą 5 spółek: Zastal Transport Sp. z o.o., Zastal Wagony Sp. z o.o., Landex Sp. z o.o., Landex spółka z ograniczoną odpowiedzialnością S.K.A. i Kapitał Sp. z o.o. Podstawowa działalność grupy koncentruje się w trzech obszarach: wynajmie, produkcji konstrukcji stalowych na zlecenie oraz usługach transportowych. Przedsiębiorstwo dysponuje majątkiem ulokowanym na obszarze 30 hektarów położonym w pierwszej strefie miasta Zielona Góra.