Rezerwat archeologiczny w BędkowicachW
Rezerwat archeologiczny w Będkowicach

Rezerwat archeologiczny w Będkowicach – rezerwat obejmujący wczesnośredniowieczny zespół osadniczy Ślężan, składający się z cmentarzyska kurhanowego i grodziska. Znajdują się w nim również ślady osady wraz z dwiema zrekonstruowanymi chatami z okrąglaków i studni. Był to ośrodek kultu pogańskiego.

Centrum Konserwacji Wraków StatkówW
Centrum Konserwacji Wraków Statków

Centrum Konserwacji Wraków Statków – oddział gdańskiego Narodowego Muzeum Morskiego, otwarty 13 czerwca 2016 roku w specjalnie dla tego celu zbudowanym budynku w Tczewie, blisko Muzeum Wisły.

Błękitny BaranekW
Błękitny Baranek

Błękitny Baranek, zwany również Wisłoujście – zabytkowy, siedmiopiętrowy spichlerz w Gdańsku, znajdujący się na Wyspie Spichrzów przy ul. Chmielnej 53. Jest jedynym spichlerzem na Wyspie Spichrzów, który dobrze przetrwał zniszczenia II wojny światowej. Jest również jedynym gdańskim spichlerzem, który odbudowany został z użyciem oryginalnych materiałów, z epoki. Obecnie jest jednym z budynków Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, mieści Centrum Edukacji Archeologicznej „Błękitny Lew”.

Muzeum Archeologiczne w GdańskuW
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – placówka muzealna, utworzona w 1953 jako dział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku. W czerwcu 1958, po uzyskaniu własnej siedziby, przekształcona została w Oddział Archeologiczny. Od 1 stycznia 1962 funkcjonuje jako samodzielne muzeum. Gromadzi zbiory dokumentujące: pradzieje północnej Polski, kulturę materialną mieszkańców Gdańska i Pomorza Gdańskiego, od wczesnego średniowiecza po czasy nowożytne; bursztyn i wyroby z bursztynu, od pradziejów po współczesność; kulturę materialną dawnych i obecnych mieszkańców Sudanu.

Rezerwat Archeologiczny Genius LociW
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Rezerwat Archeologiczny Genius Loci - rezerwat archeologiczny, zlokalizowany na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, przy ul. ks. Ignacego Posadzego 3, eksponujący pamiątki początków państwa polskiego i miasta Poznania. Jest filią poznańskiego Muzeum Archeologicznego.

Pałac Górków w PoznaniuW
Pałac Górków w Poznaniu

Pałac Górków w Poznaniu – obecnie siedziba Muzeum Archeologicznego, powstał w latach 1545-1549 w wyniku przebudowy kilku należących do Andrzeja II Górki gotyckich kamienic.

Muzeum w GrudziądzuW
Muzeum w Grudziądzu

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu – muzeum założone w 1884 w Grudziądzu, od 2005 nosi imię Władysława Łęgi.

Arsenał Miejski w KrakowieW
Arsenał Miejski w Krakowie

Arsenał Miejski – położony jest przy ulicy Pijarskiej na Starym Mieście w Krakowie. Obecnie mieści się w nim ekspozycja części zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich.

Muzeum Archeologiczne w KrakowieW
Muzeum Archeologiczne w Krakowie

Muzeum Archeologiczne w Krakowie – najstarsza tego typu placówka w Polsce, powstała w 1850 roku.

Muzeum Książąt Czartoryskich w KrakowieW
Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – jedno z najstarszych muzeów w Polsce, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. W jego skład wchodzą trzy budynki: Pałac Czartoryskich przy ul. św. Jana 17-19, Klasztorek przy ul. Pijarskiej 6 oraz budynek dawnego Arsenału Miejskiego przy ul. Pijarskiej 8.

Muzeum Regionalne w KraśnikuW
Muzeum Regionalne w Kraśniku

Muzeum Regionalne w Kraśniku – oddział Muzeum Narodowego w Lublinie. Powstało w 1976 r. w związku z obchodami 600-lecia Kraśnika. Posiada zbiory regionalne historyczne i etnograficzne, a nade wszystko znane daleko poza Kraśnikiem zabytki archeologiczne. Zbiory etnograficzne prezentują zabytki związane z kulturą i sztuką ludową regionu: kolekcję ceramiki urzędowskiej od XVIII w. po czasy współczesne, duży zbiór eksponatów dotyczących kultury materialnej wsi i plastyki obrzędowej. Najciekawsze zbiory historyczne to księgi z biblioteki klasztoru Kanoników Regularnych, fotografie dawnego Kraśnika i jego mieszkańców, dokumenty z okresu okupacji. Ciekawe są zbiory militariów z I i II wojny światowej oraz oporządzenia wojskowego. Zabytki archeologiczne pochodzą głównie z licznych badań własnych muzeum, m.in. cmentarzyskach ciałopalnych z epoki brązu w Świeciechowie, cmentarzysku z późnego okresu lateńskiego w Pikulach i cmentarzysku z okresu wpływów rzymskich w Kraśniku-Piaskach, a także na Zamczysku - siedzibie dawnych właścicieli Kraśnika.

Muzeum Pierwszych Piastów na LednicyW
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – wielooddziałowe muzeum prezentujące relikty kamiennej architektury pałacowej i sakralnej oraz drewnianej zabudowy wsi. Najważniejszą częścią ekspozycji są pozostałości grodu pierwszych Piastów, datowane na okres wczesnego średniowiecza.

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w ŁodziW
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne – największe muzeum w Łodzi, znajdujące się przy placu Wolności 14. Na koniec 2012 posiadało 260 354 pozycji katalogowych.

Muzeum Archeologiczne w WiślicyW
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy – muzeum archeologiczno-historyczne, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach; ulokowane w Wiślicy, 15 km na południe od Buska-Zdroju. Siedzibą muzeum jest, wzniesiony w 1460 roku, gotycki dom Długosza w Wiślicy. Muzeum utworzono 20 maja 1966 roku z inicjatywy Zespołu Badań Nad Polskim Średniowieczem. Do 2017 roku funkcjonowało jako Muzeum Regionalne.

Muzeum Narodowe w WarszawieW
Muzeum Narodowe w Warszawie

Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW) – muzeum sztuki w Warszawie, założone w 1862 jako Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie, narodowa instytucja kultury; jedno z największych muzeów w Polsce i największe w Warszawie.

Muzeum Archeologiczne w PoznaniuW
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu – muzeum poświęcone archeologii, zlokalizowane przy ulicy Wodnej w Poznaniu. Posiada cenne zbiory archeologiczne z terenów całej Polski oraz kolekcje pozaeuropejskie.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w PruszkowieW
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy – placówka utworzona 1 czerwca 1975 roku w Pruszkowie. Założycielem i wieloletnim dyrektorem był mgr Stefan Woyda. Po jego śmierci stanowisko objęła mgr Dorota Słowińska. Główna działalność muzeum archeologicznego skupia się wokół Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego, drugiego co do wielkości centrum hutniczego w "barbarzyńskiej" Europie.

Rezerwat archeologiczny w RoskuW
Rezerwat archeologiczny w Rosku

Rezerwat archeologiczny w Rosku – rezerwat archeologiczny, zlokalizowany na terenie Kolonii Rosko, części wsi Rosko w gminie Wieleń, na północnym skraju Puszczy Noteckiej.

Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w TrzcinicyW
Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy

Karpacka Troja – kompleks muzealny położony w Trzcinicy k. Jasła w woj. podkarpackim, stanowiący oddział Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Skansen Karpacka Troja powstał w miejscu odkrycia jednego z najstarszych grodzisk w Polsce zwanego Wałami Królewskimi, którego początki sięgają wczesnej epoki brązu. Dokonano na nim odkryć archeologicznych datowanych na początki epoki brązu i wczesne średniowiecze.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w StargardzieW
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie jest instytucją kultury gminy – miasta Stargard. Jego siedzibą są barokowe kamieniczki i odwach przy Rynku Staromiejskim 2-4 oraz Basteja przy Baszcie Tkaczy. Ponadto pod opieką muzeum znajdują się Brama Pyrzycka i baszta Morze Czerwone.

Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w ŚwidnicyW
Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Świdnicy

Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy, muzeum archeologiczne w Świdnicy koło Zielonej Góry.

Państwowe Muzeum Archeologiczne w WarszawieW
Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie (PMA) – muzeum archeologiczne w Warszawie, narodowa instytucja kultury założona w 1928 w oparciu o zbiory Państwowego Grona Konserwatorów Zabytków Przedhistorycznych (1920), od 1958 siedzibą muzeum jest Arsenał Królewski w Warszawie; od 1929 muzeum wydaje „Wiadomości Archeologiczne” (1873), od 1951 „Materiały Starożytne i Wczesnośredniowieczne”.

Muzeum Regionalne w WolinieW
Muzeum Regionalne w Wolinie

Muzeum Regionalne im. Andrzeja Kaubego w Wolinie – muzeum znajdujące się przy wolińskim rynku, obok ratusza.

Muzeum Archeologiczne we WrocławiuW
Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu

Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu – jeden z sześciu oddziałów Muzeum Miejskiego Wrocławia. Wraz z Muzeum Militariów mieści się w zespole budynków średniowiecznego Arsenału Miejskiego. W przeszłości muzeum miało inne lokalizacje, m.in. u schyłku XX w. mieściło się w Pałacu Królewskim. Specjalizuje się w archeologii Śląska. Misją Muzeum Archeologicznego jest pozyskiwanie, opracowywanie i udostępnianie zabytków archeologicznych z terenu Śląska. Jest to jedna z najstarszych tego typu placówek w Europie.

Rezerwat Archeologiczny ZawodzieW
Rezerwat Archeologiczny Zawodzie

Rezerwat Archeologiczny Zawodzie – rezerwat archeologiczny w Kaliszu, na Zawodziu, oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu; dokumentuje historię badań archeologicznych prowadzonych na terenie wczesnośredniowiecznego grodu na Zawodziu.