
Biblioteka Główna Politechniki Częstochowskiej – biblioteka Politechniki Częstochowskiej założona 2 maja 1950 roku.

Biblioteka Politechniki Śląskiej – biblioteka uczelniana Politechniki Śląskiej, gromadząca literaturę naukowo-techniczną związaną z obecnymi na uczelni dyscyplinami naukowymi.

Biblioteka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (BUŚ) – biblioteka akademicka. Główna biblioteka Uniwersytetu Śląskiego, tworząca z bibliotekami specjalistycznymi system biblioteczno-informacyjny UŚ. Wspólnie z Biblioteką Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach współtworzy Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką (CINiBA).

Biblioteka Wincentego Byrskiego – księgozbiór składający się z kilkuset pozycji stworzony przez polskiego poetę i tłumacza Wincentego Byrskiego.

Miejska Biblioteka Publiczna im. prof. Władysława Studenckiego w Bytomiu – samorządowa, gminna biblioteka publiczna działająca na terenie Bytomia, założona w 1946 roku.

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka (CINiBA) – wspólna biblioteka dwóch katowickich uczelni: Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Śląskiego, co czyni z niej jedyną tego rodzaju instytucję w Polsce. CINiBA jest tzw. biblioteką hybrydową umożliwiającą m.in. gromadzenie i udostępnianie równolegle wszystkich typów dokumentów, niezależnie od nośnika na jakim się znajdują. W Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej zgromadzonych zostanie około 1,8 mln woluminów. Biblioteka została uruchomiona w roku 2012. Dyrektorem CINiBA jest dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Dariusz Pawelec, który jako kierownik Projektu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka nadzorował w całości jego realizację (2008-2012). CINiBA, obok typowej funkcji biblioteki uniwersyteckiej, pełni także rolę miejsca wystaw, spotkań kulturalnych, konferencji naukowych i relaksu, dostępnego dla ogółu.

Miejska Biblioteka Publiczna w Chorzowie − instytucja kulturalna działająca na terenie miasta Chorzów, zajmująca się gromadzeniem, opracowaniem oraz udostępnianiem zbiorów bibliotecznych, a także udzielająca informacji na temat zbiorów własnych oraz obcych. Jako jednostka samorządowa finansowana jest z budżetu miasta.

Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej powstała w 1906.

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu – biblioteka znajdująca się w Suszcu w powiecie pszczyńskim.

Książnica Beskidzka – miejska biblioteka samorządowa w Bielsku-Białej, pełniącą funkcję biblioteki powiatowej. Jest największą biblioteką publiczną na terenie dawnego województwa bielskiego.
Książnica Cieszyńska – publiczna biblioteka o statusie naukowym z siedzibą w Cieszynie, w województwie śląskim (Polska). Sprawuje pieczę nad zabytkowymi kolekcjami książkowymi powstałymi w mieście. Obok gromadzenia, ochrony i konserwacji regionalnego dziedzictwa piśmienniczego do jej głównych zadań należy tworzenie nowoczesnego warsztatu do badań regionalnych i bibliologicznych, a także inspirowanie, organizowanie i prowadzenie prac naukowych w zakresie kultury piśmienniczej Śląska Cieszyńskiego oraz popularyzacja wiedzy o historii i kulturze tego regionu. Udostępnianie zbiorów Książnicy Cieszyńskiej ma charakter prezencyjny – są one dostępne jedynie w jej czytelniach.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie – polska biblioteka publiczna w Jaworznie.
Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach − placówka kulturalna na terenie miasta Katowic, zajmująca się gromadzeniem, opracowaniem, przechowywaniem i udostępnianiem zbiorów na nośnikach fizycznych oraz udzielająca informacji o swoich i obcych materiałach bibliotecznych.

Miejska Biblioteka Publiczna w Porębie – biblioteka, działająca na obszarze miasta Poręba i posiadająca jedną filię biblioteczną znajdującą się przy ul. Kopernika 76. Centralną siedzibą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Porębie jest budynek MOK znajdujący się przy ulicy Mickiewicza 2. Celem działalności biblioteki jest zaspokajanie i rozwijanie potrzeb czytelniczych społeczeństwa, wspomaganie edukacji i wychowania oraz upowszechnianie wiedzy i informacji.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Ligonia w Świętochłowicach – biblioteka publiczna, samorządowa instytucja kultury. Została wpisana do księgi rejestrowej instytucji kultury w Świętochłowicach pod nr III w dniu 21 września 1992 roku, uzyskując tym samym osobowość prawną.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu − placówka kulturalna na terenie miasta Racibórz, zajmująca się gromadzeniem, opracowaniem, przechowywaniem i udostępnianiem zbiorów na nośnikach fizycznych oraz udzielająca informacji o swoich i obcych materiałach bibliotecznych. Obecnie znajduje się w Willi Hansa Piontka.

Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach otwarta została 9 maja 1948 roku. W rok później powstał pierwszy punkt biblioteczny w Brzęczkowicach, a następnie w Brzezince i Kosztowach oraz kolejny w Janowie Miejskim. Punkty te przekształciły się w filie biblioteczne. Większość księgozbioru stanowiły książki wydane przed wybuchem II wojny światowej. Stały i systematyczny wzrost czytelnictwa w Mysłowiacach datuje się od 1951 roku. Wówczas to powstały kolejne filie biblioteczne - w Morgach, na osiedlu Bończyka i w Larysz-Hajdowiźnie.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach – biblioteka utworzona w 1928 roku jako zaplecze naukowe Instytutu Pedagogicznego w Katowicach. Jej głównym zadaniem jest wspieranie nauczycieli i osób przygotowujących się do zawodu nauczyciela w procesie kształcenia i doskonalenia zawodowego. Gromadzi literaturę z zakresu pedagogiki, psychologii i dziedzin pokrewnych.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach Filia w Pszczynie działa jako część systemu oświaty, służy szeroko rozumianym potrzebom nauki i kształcenia, a tym samym stanowi dla każdego nauczyciela jedno z najważniejszych miejsc w procesie samokształcenia oraz doskonalenia zawodowego.

Początki Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej sięgają 1931 roku. Jej organem prowadzącym jest Województwo śląskie, a nadzór pedagogiczny nad biblioteką sprawuje Śląski Kurator Oświaty. Biblioteka i jej filie w Cieszynie, Milówce, Skoczowie i Żywcu obejmują zasięgiem swego działania obszar województwa śląskiego, a w szczególności powiaty: bielski, cieszyński i żywiecki. Jak zapisano w statucie biblioteki „służy ona w szczególności potrzebom kształcących się i doskonalących nauczycieli, studentów przygotowujących się do zawodu nauczyciela oraz słuchaczy zakładów kształcenia nauczycieli. W miarę możliwości służy również wszystkim osobom zainteresowanym sprawami kształcenia i wychowania. PBW w Bielsku-Białej i jej filie prowadzą działalność biblioteczną i informacyjną niezbędną w procesie kształcenia, dokształcania i doskonalenia kadry pedagogicznej, umożliwiają prowadzenie prac naukowo-badawczych, stwarzają warunki dla rozwoju życia umysłowego i kulturalnego nauczycieli.”

Miejska Biblioteka Publiczna w Radzionkowie – samorządowa instytucja kultury w Radzionkowie. Posiada dwie placówki dogodnie zlokalizowane w różnych częściach miasta. Do podstawowych zadań MBP należy:gromadzenie,przechowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem dokumentów dotyczących Gminy Radzionków; udostępnianie zbiorów bibliotecznych na miejscu oraz wypożyczanie dokumentów na zewnątrz; organizowanie i prowadzenie działalności informacyjnej; popularyzacja książki i czytelnictwa.

Biblioteka Śląska w Katowicach – biblioteka publiczna i wojewódzka o statusie naukowym, samorządowa jednostka kultury. Gromadzi, opracowuje i udostępnia różnorodne zbiory, ze szczególnym uwzględnieniem piśmiennictwa dotyczącego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz nauk społecznych i humanistycznych. Książnica śląska jest jedną z piętnastu bibliotek w Polsce, które mają prawo do egzemplarza obowiązkowego wszystkich publikacji ukazujących się w kraju. Dzięki temu jej księgozbiór jest na bieżąco uzupełniany o nowości wydawnicze i może służyć jako podstawa źródłowa do badań prowadzonych w ośrodkach akademickich.

Śląska Biblioteka Cyfrowa (ŚBC) – biblioteka cyfrowa, której zasób współtworzony jest przez instytucje z terenu historycznego Śląska oraz obecnych województw: śląskiego i opolskiego. Celem powstania Śląskiej Biblioteki Cyfrowej jest promowanie kultury i nauki oraz zapewnienie powszechnego i swobodnego dostępu do dziedzictwa kulturowego zgromadzonego w instytucjach kulturalnych i edukacyjnych regionu.
Biblioteka Tschammera – najstarsza i największą zabytkowa biblioteka ewangelicka w Polsce, znajduje się w Cieszynie, jest częścią Muzeum Protestantyzmu w Cieszynie, należy do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna – biblioteka, znajdująca się w Zawierciu przy ulicy Szymańskiego.