
Ławeczka Mariana Rejewskiego znajduje się w Bydgoszczy u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich. Pomnik został odsłonięty 14 września 2005. Odsłonięcia dokonała córka kryptologa, Janina Sylwestrzak.
Ławeczka Karolinki i Karlika znajduje się na terenie rosarium Rosarium w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Jej fundatorem były Browary Tyskie.

Pomnik UFO – jedyny istniejący pomnik UFO w Polsce, znajdujący się w Emilcinie, odsłonięty 15 października 2005. Przedstawia on metalowy sześcian umieszczony na kamiennym cokole, a na nim napis: „10 maja 1978 roku w EMILCINIE wylądował obiekt UFO. Prawda nas jeszcze zadziwi... FUNDACJA NAUTILUS 2005 r." Pomnik związany jest z tak zwanym „zdarzeniem w Emilcinie”, rzekomym spotkaniem mieszkańca wsi z istotami pozaziemskimi.

Ławeczka Generała Władysława Sikorskiego w Inowrocławiu − znajduje się na terenie Parku Solankowego przy ul. Zygmunta Wilkońskiego, przy zachodniej alejce łączącej Muszlę Koncertową z Zakładem Przyrodoleczniczym.

Pomnik generała Jerzego Ziętka w Katowicach – odsłonięto 19 listopada 2005, w przeddzień 20. rocznicy śmierci byłego wojewody generała Jerzego Ziętka, Jorga, przy katowickim rondzie.
Pomnik w hołdzie obrońcom Ojczyzny w Kłodzku – pomnik znajdujący się w Parku Sybiraków w Kłodzku. Pomnik został odsłonięty 3 maja 2005 roku i wybudowany został z inicjatywy Koła Gminnego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Kłodzku.
Pomnik kardynała Bolesława Kominka – pomnik na Wyspie Piasek, przy ul. Najświętszej Marii Panny, u wejścia na Ostrów Tumski we Wrocławiu.

Pomnik Fryderyka Chopina – znajduje się w zachodniej części Krakowa na Woli Justowskiej w południowej części Parku Decjusza.

Pomnik Nikifora Krynickiego w Krynicy-Zdroju – pomnik poświęcony Nikiforowi Krynickiemu. Znajduje się na skwerze pomiędzy ulicą Nikifora Krynickiego, a ulicą Leona Nowotarskiego w Krynicy-Zdroju. Został odsłonięty 9 września 2005.
Pomnik Jana Pawła II w Lesznie – pomnik w Lesznie przedstawiający Jana Pawła II wkraczającego do miasta.
Pomnik Solidarności w Łodzi – pomnik drzewo Solidarności na Rondzie Solidarności w Łodzi.
Pomnik Edwarda Jancarza w Gorzowie Wielkopolskim – pierwszy na świecie pomnik upamiętniający zawodnika uprawiającego sport żużlowy. Odsłonięty w centrum Gorzowa w 2005 roku, powstał z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Gorzowa.

Pomnik Ofiar Grudnia 1970, potocznie zwany Aniołem Wolności – pomnik upamiętniający ofiary wydarzeń grudniowych w 1970 roku, znajdujący się na pl. Solidarności w Szczecinie.
Pomnik Wilka – kamienny obelisk wzniesiony w miejscu zastrzelenia 18 lipca 1852 roku ostatniego wilka w powiecie międzyrzeckim. Pomnik ma kształt piramidy i wysokość ok. 3 m. Umieszczono na nim okolicznościową tablicę z napisem w języku polskim i niemieckim:

Pomnik Karola Marcinkowskiego – pomnik zlokalizowany w centrum Poznania na skrzyżowaniu Alei Marcinkowskiego i ul. 23 Lutego.

Pomnik Karola Marcinkowskiego przy I LO – pomnik zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Bukowskiej, na terenie I LO, upamiętniający Karola Marcinkowskiego – patrona szkoły.
Pomnik Jana Pawła II w Rybniku – pomnik papieża Jana Pawła II znajdujący się w Śródmieściu miasta na Placu Jana Pawła II przed bramą główną bazyliki św. Antoniego Padewskiego.

Pomnik Synom Ziemi Sanockiej Poległym i Pomordowanym za Polskę – pomnik w Sanoku.
Pomnik Jana Pawła II w Tarnobrzegu – pomnik powstały w 2005 r. upamiętniający papieża Jana Pawła II. Inicjatorem powstania pomnika jest ks. Michał Józefczyk – proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Znajduje się na granicy Serbinowa i Dzikowa, na skrzyżowaniu ulic Kazimierza Wielkiego i Sikorskiego obok supermarketu.

Pomnik Charles’a de Gaulle’a – pomnik znajdujący się przy rondzie gen. Charles’a de Gaulle’a w Warszawie, przed budynkiem Centrum Bankowo-Finansowego.

Pomnik ofiar egzekucji niemieckich dokonywanych w Lasach Kawęczyna – pomnik a zarazem symboliczna mogiła ofiar terroru hitlerowskiego z lat 1939-1944. Znajduje się w Rembertowie w lesie między ul. Żołnierską i ul. Chełmżyńską.

Pomnik Stefana Roweckiego „Grota” – monument znajdujący się w Warszawie u zbiegu ulic Fryderyka Chopina i Alej Ujazdowskich.

Pomnik Jana Zamoyskiego znajduje się na Starym Mieście w Zamościu, naprzeciwko Pałacu Zamoyskich przy ulicy Akademickiej.

Pomnik Grunwaldzki w Żywcu – pomnik upamiętniający bitwę pod Grunwaldem, wybudowany w 1910, zniszczony w 1939, odbudowany w 2005. Położony jest w centrum Żywca, w dzielnicy Śródmieście, na Placu Grunwaldzkim pomiędzy ulicami Kościuszki, Handlową i Podwale.