
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” – pionierska organizacja wychowania fizycznego i sportu w Polsce. Najstarsze polskie towarzystwo gimnastyczne, którego członkowie przyczynili się m.in. do popularyzacji gimnastyki w społeczeństwie polskim, powstania wielu klubów sportowych i Związku Harcerstwa Polskiego. "Sokół" działał w okresie zaborów, po odzyskaniu niepodległości i w całym okresie międzywojennym XX w. Zdelegalizowany przez komunistów, po II wojnie światowej i zakazany w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pierwsze gniazda reaktywowanego "Sokoła" zaczęły powstawać dopiero po upadku komunizmu w Polsce w 1989 roku w III Rzeczypospolitej.

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” na Śląsku – organizacja propagująca sport, gimnastykę oraz zdrowy styl życia. Utworzona przez Polaków na Górnym Śląsku pod koniec XIX w. W 1920 r. powstała w Dzielnica Śląska podporządkowana organizacyjnie Związkowi Towarzystw Gimnastycznych "Sokół" w Polsce.

Bitwa nad Białą, bitwa nad Białką – określenie zamieszek na tle nacjonalistycznym, do których doszło 28 czerwca 1914 w Bielsku i Białej między polskimi uczestnikami zjazdu „Sokoła” a częścią niemieckich mieszkańców dwumiasta.

Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Brzozowie – budynek będący pierwotnie siedzibą gniazda Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Brzozowie.

Budynek Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Mielcu – murowany, dwukondygnacyjny budynek znajduje się Mielcu przy ul. Sękowskiego 1. Do rejestru zabytków został wpisany 23.09.2011 pod numerem A-662. Obecnie jest własnością Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół 1893”.
Gmach „Sokoła” w Przeworsku – budynek w Przeworsku znajdujący się przy ul. Piłsudskiego 8.

Gmach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku – budynek sanockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku.

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Buczaczu – gniazdo Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” działające w latach 1894–1939 w Buczaczu.

TG Sokół Sokołów Małopolski – jednosekcyjny klub sportowy z siedzibą w mieście Sokołów Małopolski, powstały na bazie koła Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, utworzonego w mieście dnia 17 listopada 1894 roku. W chwili obecnej prowadzona jest sekcja piłki nożnej, a w swojej wieloletniej działalności w historię klubu wpisały się sekcje boksu, siatkówki, lekkiej atletyki, podnoszenia ciężarów, kręgli, akrobatyki sportowej, koszykówki czy badmintona. Piłkarze TG Sokół występują obecnie w rozgrywkach rzeszowskiej Klasy Okręgowej.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Będzinie – powstało w 1905 roku, jako jedno z pierwszych w zaborze rosyjskim gniazd Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Bytomiu – pierwsze na Górnym Śląsku gniazdo Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” utworzone 13 października 1895 roku w Bytomiu.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Cieszynie – gniazdo Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” utworzone w 1891 roku w Cieszynie. Było pierwszym na Śląsku oraz trzecim z kolei założonym w południowo-zachodniej części Polski; 6. lat po TG Sokół w Krakowie oraz 4. po Sokole wadowickim.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Czeladzi – powstało oficjalnie w 1906 roku w Czeladzi, jako jedno z pierwszych w Zagłębiu Dąbrowskim gniazd Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Dziedzicach – jedno z najstarszych na Śląsku Cieszyńskim gniazd Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” utworzone w czerwcu 1905 w Dziedzicach z inicjatywy nauczycielstwa szkół powszechnych.

Towarzystwo Gimnastyczne ,,Sokół’’ w Jarosławiu powstało 20 marca 1889. Celem towarzystwa było podniesienie sprawności fizycznej społeczeństwa polskiego i umacnianie w nim ducha narodowego. Cenzusem było posiadanie obywatelstwa polskiego i bycie osobą pełnoletnią. W 1892 rozpoczęto starania o budowę własnej siedziby.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Katowicach – drugie na Górnym Śląsku gniazdo Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” utworzone w 1896 roku w Katowicach. Trzecie na Śląsku, po Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” w Bytomiu oraz Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” we Wrocławiu.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Łodzi – gniazdo Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” utworzone w 1905 roku w Łodzi jako trzecie gniazdo Sokoła w Królestwie Polskim.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Myszkowie – gniazdo Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Pierwsze informacje o istnieniu gniazda w Myszkowie, przynależącego do Okręgu Zagłębia Dąbrowskiego i liczącego 50 członków, dotyczą roku 1906. Później ze względu na represje carskie prawdopodobnie zawiesiło działalność. W II Rzeczypospolitej utworzone od nowa w lipcu 1925 w Myszkowie. W skład Zarządu wchodzili wtedy: prezes - Franciszek Nadrowski, wiceprezes - Konrad Borowski, sekretarz - Adam Czekaliński, skarbnik - Wiktor Kwoka, a członkami Zarządu zostali: ks. proboszcz Jan Kałuża, Władysław Kaczmarczyk i Aleksander Czekaliński. Statut zarejestrowano w 1928. W 1929 do gniazda należało 26 czynnych członków i 16 wspierających - razem 42 osoby, a w 1937 32 osoby. Siedziba znajdowała się w bezpłatnie wynajmowanym lokalu, należącym do myszkowskiej papierni - w „Domu Ludowym”.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Nowym Sączu - nowosądecki oddział Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Poznaniu – założone w roku 1886 w Poznaniu, najstarsze stowarzyszenie sportowe w mieście będące regionalnym gniazdem Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Oficjalnie działało w mieście do wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. W 1947 zostało zdelegalizowane przez władze komunistyczne PRL, a jego działalność zakazana.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Sanoku – gniazdo Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” utworzone 28 czerwca 1889 w Sanoku.
Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Tarnowie powstało w 1883 r., jako druga tego typu organizacja w Galicji.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Żywcu – jedno z gniazd Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” utworzone w 1893 roku w Żywcu. Było trzecim z kolei gniazdem sokolskim założonym na Śląsku Cieszyńskim.

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” we Wrocławiu – pierwsze na Dolnym Śląsku gniazdo Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” utworzone w 1894 roku we Wrocławiu. Organizacja istniała we Wrocławiu 26 lat; od 1894 do 1920 roku kiedy to odgórną decyzją niemieckiej administracji została rozwiązana, a jej działalność zakazana.